tóth gabi
A lehető legszigorúbb feltételek.
A kormány minden gyermekvédelmi intézmény vezetőjének elő fogja írni a pszichológiai alkalmassági vizsgálatot – közölte a Belügyminisztérium hétfőn az MTI-vel.
A tárca közleményében azt írta: az első szigorítás az állami gyermekvédelmi intézmények vezetőinél lépett életbe, ami kormányrendelettel szabályozható volt;
a rendelet már hatályba lépett, az alkalmassági vizsgálatok rövidesen megkezdődnek.
Közölték: a gyermekvédelem területén feladatot ellátó állami szerveknél foglalkoztatottakra megállapított rendelkezések vonatkoznak a gyermekotthont működtető intézmény vezetőjére, a gyermekotthon vezetőjére, a nevelőszülői hálózatot működtető intézmény vezetőjére, a nevelőszülői hálózat szakmai vezetőjére, valamint a javítóintézet igazgatójára és otthonvezetőjére.
A nem állami fenntartású gyermekvédelmi intézmények vezetőinek kötelező pszichológiai alkalmassági vizsgálatához törvénymódosítás szükséges, amelyet a kormány hamarosan beterjeszt az Országgyűlésnek – olvasható a Belügyminisztérium közleményében.
A Magyar Közlönyben olvasható rendelet máris érvénybe lépett, a gyermekvédelmi intézmények vezetőinek és helyetteseiknek pedig kemény alkalmassági szűréseken kell átesniük ahhoz, hogy betölthessék a pozíciójukat.
A gyermekotthont működtető intézmény vezetőjévé, a gyermekotthon vezetőjévé, a nevelőszülői hálózatot működtető intézmény vezetőjévé, a nevelőszülői hálózat szakmai vezetőjévé, valamint a javítóintézet igazgatójává és otthonvezetőjévé az a személy nevezhető ki, aki a pszichológiai alkalmassági vizsgálaton alkalmas minősítést kap.
A rendelet meghatározza, milyen elvárásokat támasztanak a fenti pozíciókat betöltő emberek irányába: kiegyensúlyozott pszichés állapot, életkornak megfelelő érettség, átlag feletti érzelmi-indulati kontroll, átlag feletti érzelmi intelligencia, pszichés terhelhetőség, stresszel való megküzdési képesség, alkalmazkodási képesség, teljesítménymotiváció.
A pszichológiai vizsgálatot az azt végző pszichológusok következő módok alapján értékelik:
tesztekkel vizsgálják majd az intelligenciát, a személyiséget, papíralapú vagy műszeres figyelemvizsgálatokkal, kompetenciavizsgálatokkal, ezeknek kombinációjával, valamint amennyiben a vizsgált személy pszichológiai állapota indokolja – kiegészítő vizsgálatok elvégzésével.
A gyermekotthonok vezetői akkor lehetnek alkalmasak a feladataik elvégzésére, ha rendelkeznek átlag feletti felelősségtudattal, szabálykövető és fegyelmezett a magatartásuk,
élettörténetüknek pedig mentesnek kell legyen a kóros függőségektől (például játékszenvedély, alkoholfüggőség, drogfüggőség), öngyilkossági kísérlettől, öngyilkosságra utaló magatartástól, valamint a szexuális devianciáktól.