kulcsár edina
A legizgalmasabb programok a fővárosban és vidéken.
Március 15-én pénteken országszerte megemlékeznek az 1848–49-es forradalom hőseiről. Mutatjuk a legfontosabb, legizgalmasabb programokat a fővárosban és vidéken.
Családi programokkal várja az érdeklődőket a BTM Vármúzeum, ahol bár a legtöbb esemény ingyenes, de valamelyikhez előzetes regisztráció kell, erre érdemes figyelni. Az ünnepnap keretén belül lesz kézműves foglalkozás kicsiknek és nagyoknak egyaránt, ahol lehet készíteni egyedi kokárdát vagy saját montázst az 1848-as újsághírekből vagy az eredeti nyomdagéppel készült Nemzeti dalról.
Mini-tárlatvezetések, vezetett séták és élőképek is lesznek.
Nemzeti ünnepünk alkalmából a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum (amely jelenleg zárva van felújítás miatt) idén új helyszínen, a Bálna Honvédelmi Központban várja az érdeklődőket. Az egész napos programsorozat az 1848–49-es forradalom és szabadságharc hőseinek emléke előtt tiszteleg. A megemlékezés részeként ingyenes előadások, kerekasztal-beszélgetés, zene, tánc, kézműves vásár és foglalkozások, valamint hagyományőrző bemutatók várják a látogatókat. A programok mellett egész nap megtekinthető a 175 éves a Magyar Honvédség-emlékév keretében a tavalyi évben megnyitott interaktív kiállítás és a további új termek is.
A Petőfi Irodalmi Múzeum is készül a nemzeti ünnepre: a kisebbeket múzeumpedagógiai foglalkozásokkal, játékokkal és nyomdagéppel várják. A felnőttek tematikus tárlatvezetések során tekinthetnek meg egyszerre több kiállítást is, bejárhatják a környék forradalmi helyszíneit, és izgalmas szakmai beszélgetésen vehetnek részt.
Ezen a napon nyitja meg kapuit a téli lezárás után a Vasúttörténeti Park, ráadásul ingyenes belépéssel várja a látogatókat. A Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára pedig időutazásra invitálja a közönséget: izgalmas feladatokon keresztül és egy rendhagyó kamarakiállítás segítségével pillanthatnak be Petőfi Sándor, valamint kortársai életébe és az 1848–49-es év eseményeibe.
A kirándulás szerelmeseit pedig teljesítménytúra várja. A túra útvonalát a Széchenyihegy állomástól Hűvösvölgyig, a Gyermekvasutas Otthonépületig jelölték ki. A teljesítendő táv 20 kilométer, melyet 7 óra szintidő alatt kell teljesíteni. Az útvonal érinti a Gyermekvasút minden állomását, valamint a környék főbb látványosságait – a Normafa-lejtő környékét, a János-hegyi Erzsébet-kilátót, a Nagy-Hárs-hegyi Kaán Károly-kilátót és a hűvösvölgyi Nagyrétet.
Talpra Érd! címmel rendeznek családi napot március 15-én, 13–22 óra között a Magyar Földrajzi Múzeum kertjében. Kézműves és gasztrovásár mellett 100 Folk Celsius-koncert és gyerekszínházi előadás is várja az érdeklődőket.
Ismert látványosságai mellett új időszaki kiállítással nyitja meg kapuit március 15-én az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark. A nyitás napjától a park látogatóközpontjában tekinthetik meg az érdeklődők a Kovach Anton alkotásaiból rendezett Szent István keresztény hagyatéka – a magyar Szent Korona vármegyéi című kiállítást.
A festészeti tárlat mellett a Hungarikumtárházban továbbra is látható A Magyar Királyság vármegyéinek címerei (1881–1920) című kiállítás. Az időszaki tárlatok mellett az emlékpark látogatóit várják a Rotunda – így a Feszty-körkép – a skanzen, a Nomád Park kiállításai, valamint a Magyarország történelmét és a Szer monostorának történetét bemutató háromdimenziós vetítések is.
Székesfehérvár minden évben egyedülálló programmal tiszteleg a forradalom és szabadságharc hősei előtt. Az ünnepi megemlékezéseket és az egész napos, belvárosi, József-napi vásárt idén is különleges programok színesítik. Március 15-én kedden délelőtt 11 órakor a Városház téren kezdődik az ünnepi megemlékezés, majd a Fehérvári Huszárokkal közösen a Fekete Sas Szállónál lesz közös koszorúzás.
Természetesen a szentendrei skanzen is várja a látogatókat: lesznek kézműves foglalkozások, huszártábor, lovas díszbemutatók és zenés-táncos verbuválás is. A hagyományok szerint ebben az évben is a Hagyaték Lovas Egyesület huszárai népesítik majd be a múzeum területét.
Az Erdély épületegyüttesben tematikus túrákon tudhatnak meg érdekességeket a résztvevők a szabadságharc erdélyi eseményeiről és Gábor Áron kézdivásárhelyi ágyúöntő életéről.
A Magyar Nemzeti Múzeum (MNM) ingyenes programokkal, a többi között kézműves foglalkozásokkal, kurátori tárlatvezetésekkel és számos egyéb családi, gyermek- és felnőttprogrammal várja a látogatókat három napon át, az 1848/49-es forradalom és szabadságharc 176. évfordulóján.
A Múzeumkertben az ünnepélyes programok március 15-én, pénteken 10 órakor kezdődnek, amelynek keretében Orbán Viktor miniszterelnök mond beszédet 11 órakor – olvasható a múzeum MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében.
Kiemelték,
A gyerekeket kézműves foglalkozások, alkotóprogramok, múzeumi játéktér, színező sarok, kincskereső programok, filmvetítések várják, míg a felnőtteket tematikus tárlatvezetések, épületséták, zenetörténeti tárlatvezetések.
A múzeumi játéktéren a látogatók a forradalmi szélforgót, az óriás kirakót, a memória társasjátékot, a Föltámadott a tenger nevű társasjátékot, a Mit kíván a magyar nemzet? kooperatív kártyajátékot és a MNM Puzzle-t is kipróbálhatják. A gyerekeket színező sarok is várja, emellett filmvetítések lesznek a Széchényi-teremben.
Március 16-án szombaton a múzeumi játéktér az Építsünk múzeumot! programmal egészül ki, amelyen a 10 évesnél idősebbek csákányt, lapátot és vakoló kanalat vehetnek a kezükbe és megépíthetik a Magyar Nemzeti Múzeumot kicsiben. Lesz családi kincskereső program, népi iparművészek vezetésével pedig kézműves foglalkozásokkal várják az alkotni vágyó gyerekeket és felnőtteket.
Szombaton tárlatvezetésekkel is várják a látogatókat, ezek között a Csak egy pillanat volt című vezetésen a 19. századi bálok és szerelmek világába kalauzolják a látogatót a Madách Színház színművészeinek közreműködésével. Tárlatvezetés indul még a többi között a Pannónia fénye! A Seuso-kincs, valamint az Egy fiatal tiszt karrierje (amely Kazinczy Lajos életét mutatja be) címmel.
Március 17-én, vasárnap a múzeumi játéktér mellett „A leghosszabb század nagyjai” – a 19. század története címmel meghirdetett, valamint az Altamira barlangrajzait bemutató kurátori tarlatvezetésre várják a látogatókat. Emellett a Zene – Történelem – Lenyűgöző zeneszerzők című zenés programhoz lehet csatlakozni.
Az előregisztrációkat a Magyar Nemzeti Múzeum honlapján, az mnm.hu oldalon várják, ahol a részletes programleírás is megtalálható.