tóth gabi
Ellentmondásos jogszabályok, bírósági zűrzavar.
Hiába hagyta jóvá az amerikai Legfelsőbb Bíróság azt a törvényt, amely lehetővé tenné Texasban az illegális bevándorlók letartóztatását a helyi hatóságoknak, alig pár órával később, a fellebviteli bíróság, hatályon kívül helyezte a rendelkezést. A déli állam komoly migrációs nyomás alatt áll, Joe Biden bevándorlás-politikája miatt, Greg Abott republikánus kormányzó azt ígérte: folytatni fogják a szigorú fellépést a határsértőkkel szemben.
Bevándorlók tömegei várakoznak belépésre a texasi–mexikói határon. Joe Biden kormányra kerülése óta mindennaposak a hasonló jelenetek, az elmúlt években migránsok milliói léptek be az Egyesült Államok területére.
Texas állam republikánus vezetése ezért egy tavaly év végén elfogadott törvénnyel adott lehetőséget a helyi hatóságoknak, hogy letartóztassanak bárkit, aki illegálisan érkezik az országba.
„Egyrészt nagyon veszélyes helyzetben vagyunk. Másrészt Joe Biden tetteivel megszegi az Egyesült Államok törvényeit. Texasnak joga van megvédenie magát, és ezen jogon inváziót hirdetünk, hogy fellépjünk az invázió ellen” – mondta Texas kormányzója.
A texasi serifek egyetértésük jeleként Austinban, Texas fővárosában találkoztak a kormányzóval, miután a döntést jóváhagyta az amerikai legfelsőbb bíróság.
„McLennan megyéből érkeztem. Készen állunk cselekedni, megtesszük, amit kell, hogy betartassuk a törvényt” – mondta az egyik serif.
A rendelkezés ellen még januárban indított pert a Biden-kormányzat, arra hivatkozva, hogy alkotmányellenes, mert olyan jogokat ruház a texasi hatóságokra, amelyek szövetségi hatáskörbe tartoznak. A törvény így visszakerült a fellebbviteli bíróság elé, amely felfüggesztette. A belépésre készülő migránsok élesen bírálták a tervezetet.
„Ránk zárják az ajtót. Mire ideértünk, sokunkat elraboltak vagy kifosztottak. Éheztünk, fáztunk, magunk mögött hagytuk a családunkat, és mindenünket, erre mire ideérünk, visszaküldenek” – mondta egy ecuadori migráns.
Az ország elnöke embertelennek és keresztényellenesnek nevezte a rendelkezést és kijelentette: nem fognak együttműködni a déli állammal a kitelepítésekben.
„Ha azt tervezik, hogy deportálásokat hajtanak végre, ami nem rajtuk múlik, akkor hadd szögezzem le, hogy mi nem fogjuk befogadni a texasi vezetés által kitelepített embereket. Nem fogjuk ezt tétlenül nézni” – jelentette ki a mexikói államfő.
A texasi törvény ugyanis vasszigorral sújtana le azokra, akik engedély nélkül érkeznek az Egyesült Államokba: az illegális bevándorlókat kiutasíthatnák a bírák, de akár 180 naptól 20 évig terjedő börtönbüntetést is kaphatnának.
Összesen néhány órán keresztül volt lehetősége az Egyesült Államok déli határvidékén, Texasban a rendőrségnek arra, hogy megkezdje az illegális migránsok elfogását és kitoloncolását.
Azt követően, hogy a Legfelsőbb Bíróság jóváhagyta az illegális migráció megakadályozását lehetővé tevő texasi bevándorlási törvényt,
Az 5. körzeti fellebbviteli bíróság végzése mindössze néhány órával azután született, hogy az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága engedélyezte a törvény hatálybalépését – közölte a Fox News.
Az ismét felfüggesztett törvény lehetővé teszi a helyi rendőrségnek, hogy letartóztassa azokat a migránsokat , akiket illegális határátlépéssel gyanúsítanak.
Joe Biden elnök 2021-es hivatalba lépése óta
Jó részüket szabadon is engedték – az USA területén. A Fox News hozzáteszi: Mexikó külügyminisztere élesen megfogalmazott nyilatkozatában kijelentette, hogy nem hajlandó visszavenni azokat a migránsokat, akiket kitoloncolnak az Egyesült Államokból.
Az Egyesült Államok legmagasabb szintű jogi fóruma ezzel megváltoztatta azt a hétfői döntését, ami a szövetségi kormány kérésére még meghosszabbította a törvény felfüggesztését.
A tavaly év végén elfogadott, és az állam kormányzója által aláírt törvény értelmében Texas állam biztonságának érdekében az állami hatóságok őrizetbe vehetik a határ illegális átlépésével gyanúsított személyeket.
Greg Abbott Texas kormányzója pozitív fejleménynek nevezte kedden a legfelsőbb bírósági döntést, de elismerte, hogy az alsóbb szintű fellebbezési bíróságon folytatódik az általa aláírt jogszabály hatályáról szóló eljárás.
A Fehér Ház a szövetségi Legfelsőbb Bíróság döntését követően megismételte álláspontját, hogy a texasi jogszabályt alkotmányellenesnek tartja. Karine Jean-Pierre szóvivő szerint a törvény „csak egy másik példa arra, hogy a republikánusok a határkérdést politikai célokra használják, miközben akadályozzák a valós megoldást”.
A Biden-kormányzat januárban bírósági keresetet nyújtott be a törvény megsemmisítése érdekében arra hivatkozva, hogy Texas állam megsérti a határőrizetre vonatkozó szövetségi hatáskört.
Texas állam politikai vezetése ezzel szemben azt állítja, hogy azért volt kénytelen saját hatáskörben lépni az illegális határátlépések visszaszorítása érdekében, mert
A Fehér Ház szóvivője kedden ismét sürgette a Kongresszust, hogy fogadja el a Biden-adminisztráció által támogatott törvényt, ami tartalmaz bizonyos szigorításokat a határőrizetben, és mellette többi között 60 milliárd dollárt Ukrajna számára, valamint Izrael támogatásának fedezetét is.
A tömeges migráció, és a hozzá kapcsolódó illegális bevándorlás a 21. század legnagyobb kihívásai közé tartoznak – hangsúlyozta Robert Jenrick, a brit parlament képviselője, a brit kormány volt bevándorlásügyi minisztere szerdán Washingtonban.
A politikus a Heritage Foundation, washingtoni konzervatív elemzőközpont tömeges migrációról szóló rendezvényén kifejtette, hogy az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Európa is ugyanazokkal a kihívásokkal szembesül, amikor az illegális bevándorlást kell kezelnie.
Úgy vélte, hogy
Példaként jegyezte meg, hogy az országok menedékjogi rendszere nem lehet „hátsó kapu” a bevándorlásra, és sürgette, hogy a menedékjog csak tényleges üldöztetés esetén legyen alkalmazható.
A brit politikus arra is rámutatott, hogy a nyugati országoknak a „szívóhatást” meg kell szüntetnie, azt, ami vonzza a bevándorlókat, és ezzel együtt a „tolóhatást”, a kiváltó okokat is kezelnie kell, amelyek az elvándorlást okozzák a kibocsátó országokban.
Robert Jenrick kijelentette, hogy a tömeges migrációnak politikai következményei is vannak, és megemlítette az egy nappal korábban az amerikai képviselőházban megszavazott impeachment eljárást a határőrizetért is felelős belbiztonsági miniszter ellen.
Kevin Roberts, az eseményt szervező Heritage Foundation elnöke köszöntőjében törvényen kívüli helyzetként írta le az Egyesült Államok déli szárazföldi határszakaszán zajló illegális bevándorlást, és annak mértékét. Egyben szuverenitási kérdésnek nevezte azt, hogy egy ország képes legyen megvédeni határát, és úgy fogalmazott, hogy itt a „Nyugat jövője a tét”.