tóth gabi
Erről beszélt Kovács Zoltán.
A konzervatív értékekben meglévő azonosság olyan fontos kötőelem, amely ráerősít a Donald Trump korábbi amerikai elnök, republikánus elnökjelölt és Orbán Viktor miniszterelnök közötti együttműködésre – mondta a Miniszterelnöki Kabinetiroda nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkára az M1 aktuális csatorna hétfő reggeli műsorában.
Kovács Zoltán Donald Trump és Orbán Viktor miniszterelnök pénteki, amerikai találkozója kapcsán úgy fogalmazott, hogy a két politikus között közös pont többek között a béke iránti elkötelezettség, a migráció és az LMBTQ-mozgalom témája, a család szentsége és a gazdaságpolitika.
Donald Trump elnökként már tanúbizonyságát adta annak, hogy hogyan lehet másként viszonyulni a világban zajló eseményekhez, már akkor bebizonyította, hogy ő a béke elnöke – mondta az államtitkár. Hozzátette, hogy ismételt választása esetén is az várható tőle, hogy a háborúk és konfliktusok gerjesztése helyett békés megoldásokat sürget.
– emelte ki Kovács Zoltán, jelezve: Donald Trump, ahogyan a magyar kormány is, a béke mellett foglalt állást az orosz-ukrán háború kirobbanásának „első percétől fogva”.
A magyar-amerikai kapcsolatok jól működnek, a gazdasági együttműködésben, Magyarország NATO-tagságban és -szerepvállalásban, valamint a felelősségvállalásban „keresve sem lehet hibát találni” – fogalmazott az államtitkár azzal kapcsolatban, hogy Joe Biden jelenlegi amerikai elnök úgy reagált a találkozóra, miszerint Donald Trump olyan emberrel találkozik, aki nem hisz a demokráciában.
Az amerikai elnök kijelentését „nettó hazugságként” értékelte, mint mondta, a balliberális sajtót és az amerikai elnök beszédíróját a helyén kell kezelni. Az ideológiailag vezérelt amerikai elnökség nem tiszteli a magyar emberek véleményét és akaratát – tette hozzá Kovács Zoltán.
A Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában az államtitkár arra is kitért, hogy a magyar modellváltás tizennégy évének köszönhető, hogy Magyarország sokkal nagyon figyelmet vált ki a nemzetköz sajtóban és az Egyesült Államokban.
A személyes kapcsolatok minősége nagyon fontos a politikában – emelte ki Kovács Zoltán azzal kapcsolatban, hogy Donald Trump floridai rezidenciáján fogadta a magyar miniszterelnököt.
Orbán Viktor Donald Trump korábbi amerikai elnök meghívására az Egyesült Államokban járt. Erről is beszélt az M1 csatornának adott interjúban.
„Ő volt hosszú idő után az első olyan elnök, akinek az ideje alatt nem indult háború. Az elnöki működéséből tudjuk, hogy ő a béke embere, és most sem rejti véka alá a véleményét, világosan megmondta, hogy az a célja, hogy békét teremtsen az orosz–ukrán háborúban, mi sem szeretnénk mást, mint békét és tűzszünetet, ennek a lassan végtelenbe nyúló háborúnak a mielőbbi lezárását” – fejtette ki a Donald Trump békepárti politikáját méltató kormányfő, majd azt is megemlítette, hogy a korábbi amerikai elnöknek részletes tervei vannak a béketeremtésre vonatkozóan, és ezek az elképzelések egybeesnek hazánk terveivel is.
A beszélgetésből az is kiderült, hogy az amerikai republikánusok körében különös tisztelet övezi Magyarországot, úgy tekintenek erre a tízmilliós országra és 15 milliós nemzetre, amelytől tanulni lehet.
– szögezte le a kormányfő, aki hozzátette, hogy a migráció és a családpolitika területén is pozitív példát mutat hazánk az amerikai konzervatívoknak.
– hangsúlyozta Orbán Viktor.
„Az amerikaiak respektálják a teljesítményt meg a tapasztalatot” – jegyezte meg a kormányfő felidézve azt, hogy idősebb George Bush óta minden amerikai elnökkel személyesen találkozott.
Orbán Viktor kiemelte, hogy a republikánusok értik, hogy most nagyon nehéz időszakát éljük az amerikai–magyar kapcsolatoknak, mert az amerikai kormányzat olyasmiket vár el Magyarországtól, amelyeket hazánk nem akar és nem tud teljesíteni.
– sorolta az amerikai–magyar kapcsolatokat terhelő véleménykülönbségeket a kormányfő, aki kitért arra is, hogy demokrata amerikai kormányzat, mivel nem tud dűlőre jutni hazánkkal, le akarja váltani a magyar kormányt, ezért nyíltan pénzt ad a baloldali ellenzéknek, médiának és civil szervezeteknek, hogy elérjen egy kormányváltást.
– szögezte le a kormányfő.
– így reagált Orbán Viktor arra, hogy Joe Biden egy nyilatkozatában diktatórikus politikával vádolta a magyar kormányt. A kormányfő rámutatott, hogy Magyarországon nagyon nehéz választást nyerni, hazánkban nagyon komoly politikai küzdelmek zajlanak, ami a demokráciának a bizonyítéka.
Orbán Viktor rámutatott, hogy
„Ha Amerika nem ad pénzt, az európaiak egymagukban képtelenek finanszírozni ezt a háborút, és akkor vége a háborúnak” – hangsúlyozta a kormányfő, aki kiemelte, hogy Donald Trump ugyan még nem az Egyesült államok elnöke, de pártja az amerikai törvényhozásban megakadályozza, hogy a demokraták pénzt pumpáljanak a háborúba.
„Ő nem akarja finanszírozni az európaiak helyett Európa biztonságát” – mondta Trump álláspontjával kapcsolatban a kormányfő, amikor szóba került, hogy hazánk olyan NATO-tagország, amely teljesíti a 2 százalékos védelmi költséget.
Orbán Viktor kifejtette, hogy
„Kell rendelkezni saját hadsereggel, saját eszközökkel. Képesnek kell lennünk arra, hogy megvédjük a saját hazánkat” – hangsúlyozta a kormányfő kiemelve, hogy ennek a pénznek, amit ma hadseregre költünk, máshol is lenne helye.
A miniszterelnök kifejtette, az orosz–ukrán háború bebizonyította, hogy nem lehet sunnyogni, a biztonságot meg kell teremteni és ennek ára van, amit ki kell fizetni a költségvetésből.
„A magyar gazdaságnak az rendkívül sokat jelentene, ha egy velünk szövetséges és velünk baráti Egyesült Államok kiemelt gazdasági befektetési célpontnak is tekintené Magyarországot. Ezen a magyar gazdaság és a magyar emberek is sokat nyernének” – mondta az amerikai–magyar gazdasági kapcsolatokról szólva Orbán Viktor. A kormányfő hangsúlyozta, Donald Trumppal arról is beszélt, hogy hazánkban a jelenlegi kilencmilliárd eurónyi amerikai befektetést és kereskedelmi forgalmat meg lehet duplázni néhány év alatt.
– fejtette ki a kormányfő, arra a felvetésre reagálva, hogy hazánk lehet a híd Kelet és Nyugat között. A miniszterelnök ugyanakkor arra is rámutatott, hogy a kínai beruházások nőnek, az amerikaiak viszont elakadtak, ezért
„Az, hogy Magyarországon tud együttműködni a német, a kínai, a dél-koreai meg az amerikai tőke, és itt egy gazdaságon belül mindannyian elérik a céljaikat, és közben mi, magyarok is jól járunk, ez olyan állapot, amit érdemes fenntartani, csak a nagyságrendjét kell megnövelni, hogy a mi jólétünk is növekedjen” – részletezte a kormányfő.