tóth gabi
Ellenőrzőpontokat állítanak fel.
A közösségi médiában folyamatosan jelennek meg az ezekről készült videók. Kárpátalját is teljesen ellepték a belső-ukrajnai fegyveresek, akik ellenőrzőpontokat állítottak fel a települések határaiban, hogy összeszedjék a 18 és 60 év közötti férfiakat. Az ukrán kormánypárt frakcióvezetője szerint ha csökkennek a nyugati támogatások, akkor Kijevnek még több embert kell mozgósítania a frontra.
Egy ablakból filmezték le a közép-ukrajnai Zsitomirban, amint fegyveres toborzók járják a külvárosi utcákat hadkötelesek után kutatva. A videó tanúsága szerint pedig már az udvarokba is bemennek, amit egyébként tiltanak az ukrán törvények.
Egy másik felvételen a dél-ukrajnai Odesszában tuszkolnak be egy férfit a hadkiegészítők mikrobuszába. A férfi segítségért kiált, a jelen lévő rendőr pedig a felvétel tanúsága szerint asszisztál az akcióhoz.
A videót készítő nő ki is rohan az irodájából, és számon kéri őket, de sikertelenül.
Nem jobb a helyzet Kárpátalján sem, hiszen a magyarok által is lakott megyét teljesen ellepték a belső-ukrajnai fegyveresek, akik ellenőrzőpontokat állítottak fel a települések határaiban, hogy összeszedjék a 18 és 60 év közötti férfiakat.
A brutális mozgósítást látván, sok ukrán nem hiszi el Volodimir Zelenszkij legutóbbi hadiveszteségekről szóló bejelentését. Sokak szerint nem 31 ezer, hanem akár félmillió katona is életét veszthette a két éve dúló háborúban, ahogyan azt korábban Jurij Lucenko volt ukrán belügyminiszter is bejelentette már.
„Úgy gondolom, hogy lassan a milliót közelíti. Nézzék csak meg mennyi gyertya ég a kijevi Majdanon. És mindenkiért nem is gyújtottak, úgyhogy nem hiszem el az elnök bejelentését” – mondta ez a kijevi nő.
„Ukrajna még a jelenleginél is több férfit kíván mozgósítani a frontra, ha elmaradnak a nyugati támogatások” – jelentette ki David Arahamija, az ukrán kormánypárt frakcióvezetője.
„Ha kevesebb lesz a támogatás, még több embert kell mozgósítanunk. Ha több pénzt kapunk, úgy kevesebb emberre lesz szükség. Ha a frontot el tudjuk látni elegendő fegyverrel, nem lesz szükség több emberre” – fogalmazott a frakcióvezető.
Ennek értelmében a hadköteleseket korlátoznák állampolgári jogaikban, ha nem jelentkeznek 60 napon belül a lakhelyük szerinti, illetékes hadkiegészítő parancsnokságon. Bevonnák például a jogosítványukat, és katonakönyv nélkül megtiltanák az ügyintézést is számukra. Emellett felelősségre vonnák azokat is, akik a háború alatt elhagyták az országot.
„Azt akarom megértetni minden olyan állampolgárral, aki illegálisan elhagyta az országot, és ott biztonságban van, hogy ez nem normális. Amennyiben meglesz rá a politikai akarat, úgy meglesz minden eszköz arra is, hogy felelősségre vonják őket” – hangsúlyozta Andrij Prihogyko ismert kijevi ügyvéd.
Ukrajnában egyre több spontán tüntetést tartanak a hadkiegészítők emberrablásai miatt, akik már a betegeket is összeszedik az utcákról. Legutóbb Ternopilban volt ilyen megmozdulás, ahol egy epilepsziában szenvedő férfi halt meg, miután elhurcolták.
Kilencven nappal meghosszabbította a hadiállapotot Volodimir Zelenszkij ukrán elnök. Közben Kijev döntése értelmében ezentúl a nap 24 órájában kötelesek működni a hadkiegészítő parancsnokságok, hogy még több férfit vezényelhessenek a frontra. Ukrajnában nem csillapodnak a kényszersorozás körüli botrányok sem, újabb brutális felvételek kerültek fel a világhálóra.
Az M1 Híradóban bemutatott videófelvételen az látható, amint hadkiegészítős katonák és rendőrök vesznek körül egy férfit egy ungvári lakótelepen, miközben az asszonyok próbálnak a segítségére sietni. A jelenetről több felvétel is felkerült a világhálóra. A képsorok azt is megörökítik, hogy végül erőszakkal betuszkolják egy mikrobuszba és elviszik.
Dél-Ukrajnában ugyanakkor mindennaposnak számít, hogy az embereket elhurcolják az utcáról. Arra is volt példa, hogy valaki egy fára menekült a hatóságok elől.
A nyugat-ukrajnai Koszmacsaban lincselés is történt. A felháborodott helyiek először egy autóban ülő nőről gondolták azt, hogy a hadkiegészítő munkatársa, később pedig
Egy volt ukrán parancsnok úgy reagált: az egész falut börtönbe kellene zárni a történtek miatt.
„Mindenkit vizsgálati fogságba kell helyezni, börtönbe az egész faluval. Nyilvános bíróságot kell felállítani és akkor soha többet nem látunk ilyen eseteket. Ha finoman viselkedünk, még több ilyen eset lesz, és a hadseregnek kell majd rendet raknia. De nagyon nem szeretnénk, ha Koszmacs községet a sereg úgy tisztítaná meg, mint az ellenséges területeket” – nyilatkozta Jevhen Dikij a félkatonai szervezet volt zászlóaljparancsnoka.
Az intézkedést azzal magyarázzák, hogy a fronton is egész nap harcolnak a katonák, és folyamatosan szükség van az utánpótlásra.
„A kormány eleget tesz a hadkiegészítők kérésének, hogy azok ne reggel 9-től este 6-ig legyenek nyitva, mert a háborúban sincs szünet. Meg akarjuk szüntetni a szakadékot: nincs olyan, hogy valaki csak bizonyos ideig dolgozik, míg a fronton a hét minden napján 24 órában megy a harc” – mondta Mihajlo Podoljak, az ukrán elnöki főtanácsadója.
A múlt héten első olvasatban elfogadott mozgósítási törvény értelmében,
Ez a külföldre menekült sorkötelesekre is vonatkozik.
Egyelőre nehéz megmondani, hogy fog ez kinézni, de előbb bíróság lesz, majd jönnek a végrehajtók, akik úgy fognak eljárni, mint azokkal, akik nem fizetik a közüzemi számlákat. Ezek után el kell gondolkodnia mindenkinek, aki elkerüli a mozgósítást” – mondta Andrij Prihogyko ismert ukrán ügyvéd.
Kijev tavasszal félmillió főt akar mozgósítani, azonban a szakértők szerint, anyagilag ennek a létszámnak mindössze a felét lenne képes csak fenntartani. A szigorítások elől pedig egyre több férfi menekül a zöldhatáron keresztül az Európai Unióba.
A közösségi médiában terjednek az újabb brutális videók az Ukrajnában zajló kényszersorozásokról. Az egyik felvételen látszik, ahogy a
A kegyetlen módszerek mostanra mindennapossá váltak az ukrán toborzóknál.
A Híradó által bemutatott ternopoli felvételen látszik, ahogy egy mikrobuszba próbálják betuszkolni az utcán igazoltatott hadköteles férfit, aki tiltakozik, de nem tud szembeszállni a túlerővel. Arccal a föld felé fordítva teszik be a gépjárműbe, miközben ütlegelik.
De annak sincs mindig szerencséje, akit a rendőrség visz be a toborzókhoz. Egy térfigyelő kamera felvételén az látható, hogy
A túlkapások miatt egyre többen emelnek szót az ukrán közéleti szereplők közül is.
„Nagyon veszélyes tendencia, amikor a leszereltek megverik azokat, akik nem voltak a fronton.
Zelenszkij reakcióját követelem!” – mondta Olekszandr Dubinszkij, független parlamenti képviselő.
Az ukrán lakosságnál is kezd betelni a pohár az egyre nagyobb brutalitás miatt. A kritikák főleg a közösségi oldalakon jelennek meg, hiszen a központi médiumokból másfél éve csak a propaganda ömlik.
„A képviselők elküldik a férjeinket a háborúba? El! Testvéreinket, férjeinket, akik meghalnak, és közben ők hol vannak? Ők és a gyermekeik miért nem harcolnak? Miért a mieinknek kell odavesznie?” – tette fel a kérdést egy nő. Ukrajnában ugyanis köztudott, hogy
akik közül sokan Nagy-Britanniában, Monacóban és az Egyesült Államokban tartózkodnak.
Kijev a kritikák ellenére is folytatja a mozgósítást. Az ukrán védelmi miniszterhelyettes bejelentette: olyan szabályozást készítenek elő, amelynek segítségével a hadkötelesek nem kerülhetik el a mozgósítást.
„Tízezrek, százezrek próbálnak meg maguknak olyan feltételeket teremteni, hogy ne kelljen bevonulniuk. De, amennyiben a katonai nyilvántartásban nem szerepel az illető, úgy más adatbázison keresztül
– mondta Natalia Kalmekova védelmiminiszter-helyettes, de erősen fogalmazott az egyik ukrán századparancsnok is, aki a hatalmas veszteségek miatt támogatja az erőszakos mozgósítást.
„Nem elég az ember, a katonák elfogynak mindennap! Aki azt hiszi, hogy végig ülheti a háborút távol a fronttól, téved. Nem látok semmi rosszat abban, amikor a hadkiegészítők elrabolják azokat, akiknek az az alkotmányos kötelessége, hogy megvédjék az országot” – mondta Vladiszlav Sevcsuk századparancsnok.
Ukrajnában közben a mozgássérültek és a korlátozott cselekvőképességűek is arra panaszkodnak, hogy katonaorvosi bizottság előtt kell bizonyítaniuk az alkalmatlanságukat. Így tett az a férfi is, akinek amputálták a kezét, mégis röntgennel kellett igazolnia, hogy nem alkalmas a frontszolgálatra.