tóth gabi
A vasárnapra meghirdetett nemzeti gyásznapon.
Oroszország-szerte a krasznogorszki Crocus City Hall kulturális központ ellen elkövetett terrortámadásra emlékeznek a vasárnapra meghirdetett nemzeti gyásznapon.
A péntek este négy fegyveres által végrehajtott mészárlásnak 133 halálos áldozata van, köztük 3 gyermek. A rendkívüli helyzetek minisztériumának frissített adatai szerint vasárnap reggelre 154-re nőtt a terrortámadás nyilvántartott sebesültjeinek száma.
Andrej Vorobjov, a moszkvai régió kormányzója kijelentette, hogy előzetes adatok szerint szombat estére ötven halálos áldozatot azonosítottak. Tatyjana Golikova miniszterelnök-helyettes azt mondta, hogy 107 sebesültet, köztük három gyermeket ápolnak kórházban, közülük 15-en válságos, 42-en pedig súlyos állapotban vannak.
Moszkvában szombaton több mintegy ötezer ember jelentkezett rendkívüli véradásra. Az orosz Szövetségi Orvosi és Biológiai Ügynökség központja jövő szombatig ügyeletet tart az újonnan jelentkező önkéntesek számára.
A támadók által felgyújtott kulturális központban az oltás teljesen csak szombat este fejeződött be. A mentőalakulatok folytatják a romeltakarítást a tragédia biztonsági erők által körölzárt helyszínén.
Vlagyimir Putyin orosz elnök szombaton közölte, hogy mind a négy támadót élve fogták el, miközben Ukrajna irányában menekültek, és a terrorcselekménnyel kapcsolatban őrizetbe vettek további hét embert. Az államfő bejelentette a terrorellenes készültség fokozását, és kifejezte készségét nemzetközi együttműködésre.
Egyes oroszországi régiókban már szombaton megkezdték a gyásznapokat, a Kuznyecki-medencében három napig tart az áldozatok iránti kegyelet kifejezése. A terrortámadás lezárt helyszínére vasárnap már harmadik napja tartott a gyászolók zarándoklata, de spontán kialakult emlékhelyekre is visznek az emberek virágot Szentpéterváron, Kazanyban, Nyizsnyij Novgorodban és más orosz nagyvárosokban is. A dél-oszétai Beszlánban vasárnap megemlékezést tartanak az 1-es számú iskolánál, amelyet csaknem 20 évvel ezelőtt foglaltak el terroristák, és a kialakult tűzharcnak több száz halálos áldozata volt.
A gyász részeként országszerte lemondták a kulturális, szórakoztató és a sportrendezvényeket, a tévécsatornák megváltoztatták műsorrendjüket. Az orosz nagykövetségek zászlaját félárbócra eresztették és az orosz diplomaták részvétnyilvánító könyveket helyeztek ki a megemlékezők számára.
Az Oroszország iránti szolidaritásból gyászt hirdettek Nicaragua, a Bosznia-Hercegovinához tartozó Szerb Köztársaság és a Georgiától elszakadt Abházia hatóságai is. Az együttérzés jeleként vasárnap félárbócra eresztették a zászlót több ország, köztük Magyarország és az Egyesült Államok nagykövetségén is.
Az ukrán határ közelében fogták el az orosz hatóságok a vérengzés négy elkövetőjét. Moszkva szerint ukrajnai kapcsolataik is voltak, és mindannyian külföldi állampolgárok. Kijev a bejelentést követően tagadta, hogy köze lenne a merénylethez, és Moszkva állításait hazugságnak nevezte. Vlagyimir Putyin is megszólalt: az orosz elnök a történteket Oroszorországra és az orosz népre mért csapásnak nevezte, valamint a tettesek megbüntetését ígérte.
Fegyvereket, tölténytárakat és taktikai felszerelést is hátrahagytak a merénylők a pénteki esti terrortámadás helyszínén, a krasznogorszki rendezvényközpontban. A félig leégett épületben jelenleg is helyszínelők egész serege dolgozik. 11 gyanúsított már rendőrkézre került, ám a vérengzés indítékáról és a feltételezett elkövetők kilétéről keveset tudni.
Egy orosz parlamenti képviselő pedig úgy tudja, hogy a hatóságok tüzet nyitottak egy Renault személyautóra, amellyel az elkövetők menekültek. A Telegram csatornán egy fénykép is megjelent, amelyen állítólag ez a jármű szerepel.
Tádzsikisztán belügyminisztere például kénytelen volt közölni, hogy az interneten merénylőként bemutatott két tádzsik férfi már hónapok óta nem hagyta el az országot.
Vlagyimir Putyin kemény büntetést ígért a merénylet elkövetőinek és kitervelőinek. Az orosz elnök a szombat kora délután sugárzott televíziós üzenetében a támadást „Oroszországra mért csapásnak” nevezte.
„A nyomozás eredményeiről jelenleg annyit mondhatok, hogy mind a négy elkövetőt letartóztattuk. Megpróbáltak elrejtőzni, és Ukrajna felé menekültek. Az előzetes adatok szerint az ukrán oldalon már előkészítették az átlépésüket” – fogalmazott Putyin.
Az orosz állami televízió szombaton az Ukrajnával szomszédos Brjanszk régió egyik erdős területéről mutatott be felvételeket – állítólag itt fogták el a menekülő terroristákat.
„Ukrajnának semmi köze ehhez a terrortámadáshoz. Ukrajna jelenleg szuverenitását védi, felszabadítja saját területeit, tehát az orosz megszálló katonák ellen harcol, és nem civilek ellen” – jelentette ki a katonai hírszerzés szóvivője.
A moszkvai belügyminisztérium egyelőre annyit közölt, hogy az elfogott terroristák küldöldi állampolgárok. Az orosz hivatalos közleményekben ugyanakkor nem említik a magát Iszlám Államnak nevező terrorszervezetet, amely már péntek este közölte, hogy az ő fegyveresei követték el a támadást, és „több tucatnyi keresztényt megöltek”.
Tucatnyi sokkoló videó járta be a világot, amelyeken jól látszik, hogy pontosan mi történt a moszkvai koncertteremben, hogyan mészárolták le az ott szórakozó embereket, és hogy hogyan próbáltak menekülni a terroristák elől. Mindenki megdöbbenéssel áll a történtek előtt. A támadás helyszínét emlékezők töltötték meg a nap folyamán. Megteltek a véradó helyek is, hogy így segítsenek a sérülteknek. A magyar külügyminiszter azt közölte: magyar áldozatról nem lehet tudni.
Békésen várakoztak az emberek – köztük több gyerek is – abban a koncertteremben, ahol eldördültek a lövések. Azonnal kitört a pánik, a legtöbben menekülni kezdtek, sokan a földre fekve, az ülések mögé rejtőzve próbáltak elbújni a támadók elől, akik betörtek a terembe és válogatás nélkül elkezdtek lövöldözni az emberekre.
A közösségi oldalakat elárasztották a támadás amatőr videói. Az egyik felvételen látszik, ahogy pánikolva menekültek az emberek, miközben a terroristák megállás nélkül lövöldöztek. Az a videó is bejárta a világot, amelyen látható, hogy az egyik túlélő sérült társát húzza egy oszlop mögé, így próbája megmenteni az életét.
Egy a lány zokogva készített magáról felvételt a támadás közben. Több embert ugyanis a szeme láttára végeztek ki a gyilkosok. Hozzá hasonlóan sokan kerestek menedéket vécékben és lépcsőházakban.
A történtek az egész térséget megrázták. Az országban háromnapos gyászt hirdettek, a nemzeti lobogókat félárbocra eresztették. A véradó helyeken is hosszú sorok alakultak ki, százak jelentkeztek azért, hogy segítsenek a sérülteknek.
A támadás helyszíne megtelt virágokkal. Egész nap érkeztek gyászolók a helyszínre. A legtöbben nem tudják feldolgozni a történteket. A túlélők közül is többen visszatértek a koncertteremhez, ők arról beszéltek újra és újra eszükbe jutnak az átélt borzalmak.
Krasznogorszk, 2024. március 23.
Virágcsokrot helyez el egy férfi a Crocus City Hall nevû hangversenyteremnek otthont adó épület közelében rögtönzött emlékhelyen Krasznogorszkban 2024. március 23-án. Előző nap a kulturális központban terrortámadást hajtottak végre, amelynek az orosz Nyomozó Bizottság (SZK) tájékoztatása szerint legkevesebb 115 halálos és több mint száz sebesült áldozata van. (Fotó: MTI/EPA/Makszim Sipenkov)
Erről a közmédia moszkvai tudósítója számolt be a helyszínről. Pogár Demeter elmondta: az orosz fővárosban 14 éve nem volt ehhez hasonló terrorcselekmény. A hatóságok így most még szigorúbb biztonsági ellenőrzéseket vezettek be. „Szigorodtak az ellenőrzések, több helyen ellenőrzőpontok jelentek meg, de nem csak Moszkvában, hanem más városokban, például Szentpéterváron is” – mondta az M1 tudósítója.
– így reagált a terrortámadásra a magyar külgazdasági és külügyminiszter. Szijjártó Péter megerősítette, hogy magyar áldozatról nem lehet tudni.
„Magyar áldozatról és érintettről nincsen tudomásunk, minden Oroszországban tartózkodó, konzuli védelemre regisztrált magyar állampolgárt értesítettünk. A konzuli ügyeletre és a segélyhívó számra hívás nem érkezett magyar állampolgárok részéről” – mondta Szijjártó Péter.
A külügyminiszter hangsúlyozta: a terrorizmus egy egyre súlyosbodó kihívás, amelynek kezelésében nemzetközi összefogásra van szükség. A tárcavezető elmondta: délelőtt telefonon beszélt orosz kollégájával, és kifejezte a magyar emberek együttérzését.