POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.03.20.

Az ukránok reménykednek a lőszerutánpótlásban

Leginkább a csehekben bíznak.

Ukrajna reméli, hogy szövetségesei áprilistól elegendő számú tüzérségi lövedéket adnak neki, ami főként Csehország kezdeményezésének köszönhetően valósulhat meg – jelentette ki Denisz Smihal ukrán miniszterelnök kedden Luxemburgban tartott sajtótájékoztatóján.

„Reméljük, hogy a cseh kezdeményezés, amelyhez Luxemburg is csatlakozott, segíteni fog nekünk, és áprilistól kezdve lesz elegendő lőszer ahhoz, hogy katonáink tartani tudják a frontvonalakat” – fogalmazott a kormányfő. Kifejtette, hogy Ukrajna nagy és közepes hatótávolságú rakéták szállítására is számít. Hozzátette, ezekre főként azért van szükség, hogy akadályozzák az orosz erők logisztikáját az elfoglalt ukrán területeken.

Petr Pavel cseh elnök a múlt hónap közepén rendezett müncheni biztonságpolitikai konferencián közölte, hogy Csehország akár 800 ezer megvásárolható lövedéket is talált, amelyet néhány héten belül Ukrajnába küldhetnek, ha a vásárláshoz összegyűjtik a szükséges összeget. Március elején Petr Fiala cseh miniszterelnök bejelentette, hogy elegendő pénz gyűlt össze az első 300 ezer darab tüzérségi lövedék megvásárlásához. Fiala akkor azt közölte, hogy 18 ország – köztük Kanada, Németország, Hollandia és Lengyelország – csatlakozott a cseh kezdeményezéshez. A cseh kormányfő egy hete jelentette be, hogy az országa kezdeményezésére Ukrajna számára vásárolt 300 ezer tüzérségi lőszer beszerzése mellett Prága további 200 ezer lövedék vásárlására kapott előzetes hozzájárulást.

Az ukrán erők egy ideje komoly lőszerhiánnyal küzdenek, emiatt egyre nehezebben tudnak szembeszállni az orosz erők támadásaival.

A legfontosabb feladat a katonai segély gyors eljuttatása, valamint a lőszerek gyorsított beszerzése és szállítása Ukrajnának – jelentette ki Charles Michel, az Európai Tanács elnöke a csütörtökön kezdődő uniós csúcstalálkozóra szóló, a tagállami vezetőknek küldött meghívólevelében kedden.

A kétnaposra tervezett brüsszeli csúcsra szóló, az interneten is közzétett meghívólevelében Michel az Ukrajnának szánt katonai segítségnyújtással kapcsolatban azt írta: a sürgősség, az intenzitás és a megingathatatlan eltökéltség elengedhetetlen.

Hangsúlyozta: a tagállami vezetőknek az uniós szankciók hatékony végrehajtására és érvényesítésére, valamint a lefoglalt orosz vagyonból származó nyereség felhasználására irányuló erőfeszítések előmozdítására kell összpontosítaniuk.

Az uniós csúcstalálkozó témái közül kiemelve az Európai Tanács elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy Európa évtizedek óta nem fektetett eleget biztonságába és védelmébe, ezért – mint fogalmazott – „itt az ideje a biztonságunkkal és védelmünkkel kapcsolatos valódi paradigmaváltásnak, valamint annak, hogy az EU gazdaságát háborús alapra állítsuk”.

Az izraeli-palesztin konfliktussal kapcsolatban azt mondta: a Hamász iszlamista terrorszervezet október 7-én elkövetett támadása és az azt követő gázai háború átlépte az embertelenség határát. Szavai szerint sürgősen tűzszünetre van szükség a polgári lakosság védelme, a túszok szabadon bocsátása és annak biztosítása érdekében, hogy a humanitárius segítség célba érjen. Fokozni kell továbbá a regionális eszkaláció megakadályozására irányuló erőfeszítéseinket, különösen Libanonban és a Vörös-tengeren – emelte ki.

Az Európai Unió elkötelezett az izraeliek és a palesztinok közötti igazságos és átfogó megoldás mellett, amely szerint Izrael és egy demokratikus, önálló és életképes palesztin állam élne békében, biztonságban és kölcsönös elismerésben egymás mellett – tette hozzá.

A mezőgazdasággal foglalkozó tanácsi vitaponttal kapcsolatban Charles Michel hangoztatta: határozottan kell fellépni a gazdák előtt álló kihívásokkal szemben, különös tekintettel a mezőgazdasági termelőknek az élelmiszerellátási láncban elfoglalt helyzetére és a tisztességes versenyre mind a belső piacon, mind globálisan.

Bevette az orosz hadsereg a donyecki régióban lévő Orlivka települést, miközben Avgyijivka és Donyeck környékén, valamint Herszon megyében is kedvezőbb állásokat foglalt el – közölte kedden az orosz védelmi minisztérium.

A hadijelentés szerint az orosz erők visszavertek nyolc ukrán ellenrohamot – közülük hatot Avgyijivkánál – , valamint megakadályoztak egy áttörési kísérletet a határon, az oroszországi belgorodi régióban található Kozinka falunál.

Belgorod megyében kedden bejelentették, hogy az ukrán tüzérségi támadások miatt kilencezer gyereket biztonságosabb régiókba költöztetnek át.

Az orosz hadijelentés szerint az ukrán hadsereg a harci érintkezési vonal mentén az elmúlt nap csaknem hatszáz katonát veszített. Közülük a legtöbben, több mint 215-en a Donyeck körzetében vívott összecsapásokban estek el vagy sebesültek meg súlyosan – áll a közleményben.

A minisztérium a megsemmisített ukrán katonai célpontok és haditechnikai eszközök között sorolt fel egyebek mellett egy cseh RM-70-es Vampire sorozatvetőt, négy harckocsit, hét gyalogsági harcjárművet, két páncélozott harcjárművet, egy amerikai M109-es Paladin és egy lengyel Krab önjáró, valamint három amerikai M777-es vontatott tarackot, Vampire, Grad, Vilha és HIMARS sorozatvetők 38 rakétáját és 143 drónt.

A helyi hatóságok az orosz ellenőrzés alá került ukrajnai területek és az Ukrajnával határos orosz régiók több településéről jelentettek kedden ukrán tüzérségi és dróntámadást.

Ukrán területen hozna létre úgynevezett biztonsági övezetet az újraválasztott orosz elnök. Vlagyimir Putyin erről egy hétfői sajtótájékoztatón beszélt. Kijev szerint ez egyértelműen a háború kiterjesztését jelzi. Az orosz légierő hétfőn kilenc ukrán megyét támadott, miközben az ukrán tüzérség a szomszédos orosz Belgorod régiót lőtte.

Grad rakéta-sorozatvetőkkel támadta az orosz tüzérség az ukrajnai célpontokat – állítólag ez látható azon a felvételen, amelyet vasárnap éjszaka tett közzé az orosz védelmi minisztérium. A tárca szóvivője közölte, hogy az orosz erők csapást mértek az Ukrán Biztonsági Szolgálat és a hadsereg parancsnoki állományának találkozójára. Ezt ukrán részről nem erősítették meg. Kijevi hivatalos források szerint az orosz erők hétfő hajnalban kilenc ukrajnai régiót támadtak drónokkal és rakétákkal.

Újabb rakétákat semmisített meg az orosz légvédelem az Ukrajnával határos Belgorodi terület fölött, közölte a moszkvai védelmi minisztérium. Az orosz régió településeire az elmúlt napokban több csapást is mértek az ukrán erők, a belgorodi kormányzó szerint hétfő reggel két ember meghalt, négyen megsérültek a határ túloldaláról indított tüzérségi támadásban.

Moszkva Ukrajnában létrehozott ütközőzónával védené meg az orosz területek lakóit

– erről beszélt hétfői sajtótájékoztatóján az újraválasztott orosz elnök.

Nem tartom kizártnak, hogy – a mostani tragikus eseményekre való tekintettel – kénytelenek leszünk létrehozni a kijevi rezsim által jelenleg uralt területeken egy biztonsági övezetet. Ahol az ellenség nehezen tud majd áthatolni, a főként külföldi gyártmányú pusztító eszközeivel” – jelentette ki Vlagyimir Putyin.

Ez az Oroszországgal szomszédos Harkivi területet és annak központját is magában foglalná. Ukrajna második legnépesebb városát, Harkivot öt hónapig tartó orosz megszállás után foglalták vissza az ukrán erők, még a háború első évében. A régió településeit azóta is rendszeresen támadja az orosz légierő.

„Támogatom az orosz elnök ötletét, azzal a különbséggel, hogy nekünk kell létrehozni egy ütközőövezetet a határ túloldalán, Belgorod és Kurszk térségében. Ez Ukrajna számára is elfogadható helyzetet teremtene”

– vélte egy harkivi férfi.

Az érintett határszakaszon javában épül a több kilométer hosszú újabb védvonal. Az ukrán elnök főtanácsadója, Mihajlo Podoljak közölte: Vlagymir Putyin bejelentése a tervezett ütközőzónáról egyértelműen a háború kiterjesztését jelzi.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek