tóth gabi
Duda elnök nem hagyja magát, az alkotmánybírósághoz fordult.
Az elnök azzal indokolta döntését, hogy szabálytalan volt a szejmben a törvényről tartott szavazás, mert azon nem vehetett részt a volt kormányzó, jelenlegi vezető ellenzéki párt, a nemzeti konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) két képviselője.
A 2015-ben hivatali hatalommal való visszaélés címén elítélt Mariusz Kaminskit és Maciej Wasikot Andrzej Duda még abban az évben, első elnökválasztási győzelme után kegyelemben részesítette, majd tavaly decemberi újbóli elítéltetésük és januári bebörtönzésük után megismételte kegyelmi aktusát. A két képviselő mandátumát Szymon Holownia, a szejm elnöke az ítéletre hivatkozva törölte, de Andrzej Duda a lengyel legfelsőbb bíróság ezzel ellentétes döntésére hivatkozva a házelnök lépését érvénytelennek tekinti.
Amint Anna Labno jogász professzor a wPolsce jobboldali televízióban rámutatott: különleges helyzet állt elő az elnök döntésével. Duda megtehette volna, hogy az eddigi szokásnak megfelelően előzetes normakontrollt kér, ami bizonyos költségvetési kiadások korlátozásával járt volna, de miután úgy határozott, hogy aláírja a törvényt, az hatályossá vált.
Lehetséges, hogy az alkotmánybíróság megerősíti a szavazásnál történt szabálytalanságot, de a testület úgy is dönthet, hogy az nem elegendő az aktus alkotmányellenességének megállapítására. De akárhogyan is ítél, annak fontos következményei lesznek mind a lengyel jogrend, mind a lengyel belpolitikai helyzet szempontjából.
Az államfő hivatala közleményében hangsúlyozta: minden olyan esetben, amikor egyes képviselőket akadályoznak képviselői jogaik gyakorlásában, Andrzej Duda a jövőben is hasonlóképpen fog eljárni.
A jogi végzettségű államfő szavai szerint minden jogászból „szánakozó mosolyt” vált ki az a helyzet, ha a szejm elnöke csak azt a legfelsőbb bírósági döntést fogadja el, amely neki megfelel. Ha Szymon Holownia következetes lenne, saját képviselői mandátumát is kétségbe kellene vonnia, hiszen ugyanaz a bíróság erősítette meg a tavalyi parlamenti választások érvényességét, amelyet most nem ismer el – mondta.
Donald Tusk miniszterelnök a következő megjegyzéssel kommentálta az államfő döntését: „A költségvetési törvényt aláírta, és ez a lényeg, a többinek nincs jelentősége. A pénz eljut az emberekhez, és ezt senki sem akadályozhatja meg”.
Andrzej Duda legújabb döntésével új szakaszba lépett az elnök és a miniszterelnök konfrontációja. Donald Tusk úgy nyilatkozott, hogy az államfő tevékenységével „akadályozza a kormányzást”, amire Andrzej Duda úgy reagált, hogy nem a „helyzet elmérgesítéséről”, hanem az „elemi jogrendről” van szó.
„Ha egy helytelen összetételű testülettel van dolgunk, és lehet, hogy a szejm esetében ez a helyzet áll fenn, akkor minden törvény, amelyet ez a testület elfogad, alkotmányos hibával terhelt, és erre az érvre hivatkozva később kétségbe vonható. Ez nagyon veszélyes helyzet az állam és az állampolgárok számára egyaránt. Jó lenne ezt egyszer s mindenkorra eldönteni, és az alkotmánybíróság ma az egyetlen intézmény, amely képes elvégezni ezt az értékelést az alkotmánnyal való összhang tekintetében” – mondta.
Az államfő szerint a helyzet olyan, mintha a jelenlegi kormány úgy tartaná, hogy „csak akkor van demokrácia, amikor ők nyerik meg a választást. Ha nem ők nyerik meg a választást, akkor nincs demokrácia, és minden, ami történik, alkotmánysértő. Ez a fajta gondolkodás tisztességtelen és elfogadhatatlan”. (…) A joggal és az alkotmánnyal összhangban cselekszem. Olyan különleges helyzetben vagyunk, amikor a miniszterelnök azt várja el az államfőtől, hogy tartsa be az alkotmányt. Igen, betartom az alkotmányt” – idézte az elnök szavait a wPolityce.pl hírportál.
Andrzej Duda úgy fogalmazott, hogy „mosolyogva” hallgatja Donald Tusk kijelentéseit, „amelyeket általánosan ijesztgetésnek vagy egyenesen fenyegetésnek” tekintenek.
„Ne ijesztgessen engem a miniszterelnök úr, mert emlékeztetek arra, hogy rám csaknem kétszer annyian szavaztak, mint Donald Tusk pártjára a legutóbbi választásokon A legerősebb demokratikus mandátumot kaptam hivatalom ellátására. Hivatali teendőimet nyugodtan és következetesen végzem. És ez így marad mandátumom végéig. Feladatom az alkotmány és a demokratikus rend védelme. Ha valaki azt sugallja, hogy nem ismeri el az elnök döntéseit, különösen azokat, amelyek pontosan az alkotmányos normákon alapulnak, akkor egyértelműen a demokratikus rend ellen lép fel. Érdemes ezt mindenkinek szem előtt tartania” – hangsúlyozta Andrzej Duda.
Minél bátrabban ragadja meg a Tusk-kormány az állami élet új területeit, annál nagyobb tapsot kap Berlinben és Brüsszelben. Az állam fokozatos lebontása hihetetlenül meggyengíti Lengyelországot – írja korábbi véleménycikkében Marzena Nykiel lengyel publicista.
Ha a Donald Tusk államában le lehet kapcsolni a közszolgálati televíziót, be lehet zárni a regionális médiát, az elnök távollétében a rendőrséggel megszállni az elnöki palotát, parlamenti képviselőket börtönbe lehet zárni, és az államfő döntése ellenére erőszakkal ott lehet tartani őket, ha lehetséges az államügyész funkcióját érvényteleníteni és egy tetszés szerinti pártjelöltre cserélni, határozatokkal megváltoztatni a jogrendet, akkor egy megdöbbentően antidemokratikus és Lengyelország érdekeivel ellentétes rendszerrel állunk szemben. Az államot olyan erők kaparintották meg, amelyek szándékai ellentétesek a nemzeti érdekekkel, a polgárok jólétével és az ország súlyosan veszélyeztetett biztonságával
– írja Marzena Nykiel. Mariusz Kaminski és Maciej Wasik – a jog szerint – még mindig parlamenti képviselők, a polgárok által demokratikus választásokon szerzett parlamenti mandátumuk nem járt le, és a szejm elnökének nem volt joga meghozni az ellehetetlenítésükről szóló határozatot. Ezt a lengyel legfelsőbb bíróság rendkívüli ellenőrző kamarája is megerősítette. Ezt többször megerősítették az alkotmányjogászok, sőt maga a legfelsőbb bíróság első elnöke is. Ráadásul a Jog és Igazságosság bebörtönzött parlamenti képviselőinek éhségsztrájkjára és feleségeik kegyelmi kérésére tekintettel Andrzej Duda elnök úgy döntött, hogy elindítja a kegyelmi eljárást, miközben emlékeztetett arra, hogy a 2015-ös kegyelmi kérelme továbbra is érvényben van.
De ezek közül az érvek közül abszolút sem jut el a Tusk embereihez. Számukra sem a jog, sem a jogállamiság nem létezik. Még a józan tisztesség kategóriái sem érvényesek. Elfogadták a mérlegelési jog doktrínáját, amely a mindenhatóságot szentesíti
– jelentette ki a publicista.