kulcsár edina
Visszalép-e párton belüli riválisa?
A volt elnököt esélyesnek tartották a déli állam megnyerésére, annak ellenére, hogy számos büntetőjogi vádat emeltek ellene, és hogy Haley Dél-Karolina szülötte, aki két kormányzói ciklusban is győzött – írta a Reuters.
A nagyarányú győzelem megerősíti Trump szövetségesei azon felhívását, hogy Haley-nek, az utolsó megmaradt kihívójának ki kellene szállnia a versenyből. Haley azonban, aki a közvélemény-kutatások alapján úgy tűnt, hogy felülmúlta a várakozásokat, ismét dacosan kitartott amellett, hogy legalább a március 5-i szuperkeddig harcolni fog, amikor 15 államban és egy amerikai területen szavaznak majd a republikánusok.
Az Edison Research szerint a várt szavazatok mintegy 92 százalékának összeszámlálása utánTrump 59,9 százalékkal vezetett Haley 39,4 százalékával szemben, ami 20,5 százalékpontos különbség. A szombatot megelőző állami közvélemény-kutatások átlagosan 27,6 százalékpontos előnyt adtak Trumpnak.
„A negyven százalék nem egy aprócska csoport” – mondta Haley, utalva a szombati szavazatok arányára. „A republikánus előválasztásokon hatalmas számú szavazó van, akik azt mondják, hogy alternatívát akarnak”.
Trump mostanra mind az öt eddigi megméretést – Iowában, New Hampshire-ben, Nevadában, az amerikai Virgin-szigeteken és most Haley szülőállamában – uralta, így nyilvánvaló a republikánus jelöltsége.
Trump az állam fővárosában, Columbiában tartott győzelmi beszédet néhány perccel azután, hogy az urnák este 7 órakor bezártak, és egyszer sem említette Haley-t.
„Soha nem láttam még a Republikánus Pártot olyan egységesnek, mint most” – mondta.
Az elmúlt napokban Haley feltűnően kiélezte Trump elleni támadásait, megkérdőjelezve szellemi éleslátását és figyelmeztetve a választókat, hogy az általános választásokat elveszítené Biden ellen.
A bevándorlás, amelyet Trump a választási kampánya egyik fő témájává tett, az Edison exit poll felmérése szerint a szombati republikánus előválasztáson a választók első számú kérdése volt. A szavazók 39 százaléka említette ezt a kérdést, míg 33 százalékuk a gazdaságot nevezte meg legfőbb aggodalmának. A választók mintegy 84 százaléka mondta, hogy a gazdaság nem olyan jó, vagy rossz, ami rávilágít Biden egyik fő potenciális gyenge pontjára a novemberi általános választásokon.
Trump és Biden is elkezdett már előre tekinteni novemberre, az elnök Trumpot a köztársaságra nézve halálos fenyegetésként jellemezte. Mielőtt szombaton Dél-Karolinába repült, hogy megnézze az előválasztások eredményeit, Trump egy Washington melletti konzervatív aktivistákból álló gyűlésen tartott 90 perces beszédében sötét képet festett a Biden alatt hanyatló Amerikáról.
Azt mondta, ha legyőzi Bident a november 5-i általános választásokon, alig várja, hogy azt mondja: „Joe, ki vagy rúgva.”
„Ha a háború nem oldódik meg a 2024-es elnökválasztás végére, amire van esély, sőt arra is, hogy a harmadik világháborúba keveredünk az idióta (washingtoni) vezetés miatt, mert nem tudják, hogy mit csináljanak; akkor én egy nap alatt meg fogom oldani a helyzetet Zelenszkijjel és Putyinnal közösen” – fogalmazott Donald Trump korábbi elnök a Fox Newsnak adott minapi interjújában az orosz–ukrán háború lezárását illetően.
Az egykori elnök hozzátette:
Ez egy roppant egyszerű tárgyalás és békekötés lenne, de nem árulhatom most el, mert akkor nem tudnám használni és nem működne.
Elmondta továbbá, hogy ő ugyan csak szűk két év múlva kerülhet újra döntési pozícióba, de addig „a háború megállítása mellett” áll ki, mert különben Ukrajnából „semmi sem marad”.
Donald Trump először szerepelt a Fox Newson azóta, hogy bejelentette 2024-es elnökjelöltségét. Az egykori „kedvenc” csatornájával a Fehér Házból való távozása után romlott meg a viszonya, amikor a konzervatív orgánum elkezdte maga mögött hagyni a választási csalások körüli kérdéseket – miután 1,6 milliárd dolláros per indult a Fox News ellen Trump választási csalás vádjának a hirdetése miatt. Egyesek szerint tetézte az egykori elnök „tiltását”, hogy a csatorna tulajdonosa Rupert Murdoch „új jelöltet látna szívesen a Republikánus Párt élén”.
A mostani interjúban Trump az ellene felmerült vádak kapcsán úgy fogalmazott, „azok csak segítik” a népszerűségét, mert „még azok is, akik nem szeretnek, tudják, hogy borzalmas, amit ezzel az országgal most művelnek”.
Hozzátette: „Ez egy egészen új formája a választási csalásnak, hiszen ha az urnáknál nem tudnak legyőzni, akkor megpróbálják így.”
Az egykori elnök ellen három különböző ügyben is folyik vizsgálat: a 2021. január 6-i capitoliumi ostromban játszott szerepét, a floridai otthonában talált elnöki iratokat és Stormy Daniels pornószínésznő kampánypénzből való lefizetését illetően.
Trump szerint nem játszott szerepet az öt halálos áldozatot eredményező rendbontásban, sőt békére szólította fel a híveit. Továbbá együttműködést tanúsított a hatóságokkal, amikor lefoglalták az iratokat otthonában, amelyek szerinte jogszerűen voltak ott, és tagadta, hogy viszonya lett volna a felnőttfilmes sztárral.
Szerinte furcsa, hogy „senki sem beszél arról”, hogy Joe Biden amerikai elnöknél több mint 1800 titkosított iratot találtak három különböző helyen, miközben az a hír járja, hogy a családja „kétes ügyleteket” köthetett Kínában.
A választások kapcsán Trump elmondta, hogy szerinte a levélszavazás korrupt intézmény és az urnáknál kellene szavazni, személyi igazolvány felmutatásával, és már a választás napján győztest kellene hirdetni, mert „amíg a szavazatok dobozokban pihennek, bármi megtörténhet velük” – utalt a volt elnök a szerinte sok ezer eltűnt szavazatra a korábbi voksolások során.
Hozzátette azonban, hogy mivel a demokraták a levélszavazás, korai szavazás és a szavazatok begyűjtését is lehetővé tették, 2024-ben a republikánusoknak is ezen szabályok szerint kell majd minél több szavazót megnyerniük.
Arra a kérdésre, hogy visszatér-e a Twitter-mikroblogra csak annyit mondott: „Majd beszélgetünk erről is valamikor.”
Az egykori elnök Ron DeSantis floridai kormányzóról úgy nyilatkozott, hogy „nem ismertem valami jól, amikor először indult kormányzónak, de eljött hozzám könnyekkel a szemében és kétségbeesetten arra kért, hogy támogassam őt, mert az ellenfele nyerésre áll”.
Mint folytatta: „Ron annyira le vagy maradva, hogy a legnagyobb elnökeink támogatása sem lenne elég, de rendben, próbáljuk meg”.
Amint hivatalosan is beálltam mögé, nyert ügye volt, biztos lett a győzelme
– emlékezett vissza Trump az interjúban.
Nem akarják Trumpot: A Marist hétfőn megjelent közvélemény-kutatása szerint tízből hat amerikai nem akarja, hogy Donald Trump újra elnök legyen. Éles törés mutatkozik a pártok között, ugyanis amíg a demokraták 89 százaléka nem akarja elnöknek Trumpot, addig a republikánusok 76 százaléka igen – 81 százalékuk pedig akkor is Trumpra szavazna, ha vádat emelnének ellene. A függetlenek kétharmada azonban ellenzi a politikus visszatérését. A válaszadók 56 százaléka szerint az egykori elnök elleni vizsgálatok „jogosak”, míg 41 százalékuk szerint „boszorkányüldözésről” van szó.