kulcsár edina
Már hatszáz gazda gyűlt össze.
Továbbra is traktorosok gyülekeznek Róma körül. Az olasz kormányfő és az agrárminiszter tárgyalt ugyan a gazdákkal, sőt egy adókedvezmény-javaslatot is megfogalmaztak, a tüntetések mégis folytatódnak. Elsősorban az uniós szabályok és az olcsó importtermékek ellen tiltakoznak.
Róma határában több száz gazdálkodó várt arra a pillanatra, hogy elinduljon a fővárosba. A traktorokra táblákat helyeztek azzal a felirattal: a mezőgazdaságnak nincs jövője. A hangosbemondókból, a hangszórókból az olasz himnuszt játszották valamit egy ismert slágert, aminek címe az, hogy „Én igazi olasz vagyok”.
„Azért jöttünk, hogy reklamáljunk: munkánkra, fáradtságos életünkre hívjuk fel a figyelmet. Ez az európai közösség térdre kényszerít. Nem enged bennünket termelni, elveszi, megtagadja tőlünk a jövőt. Tehát jogainkat követeljük, a munkavégzéshez, az élelmiszer termeléshez, hiszen mi látjuk el táplálékkal az embereket és a közösségeinket” – mondta Nazzareno Boccitto a gazdatüntetők vezetője az M1-nek.
Róma, 2024. február 9.
Olasz gazdák az Európai Unió mezõgazdasági politikája ellen tüntetnek egy mezõn, Róma közelében 2024. február 9-én.
MTI/EPA/ANSA/Giuseppe Lami
Ugyancsak pénteken, valamivel később már Róma központjában harsogtak fel a traktorok dudái.
Rendőrök kísérték a gazdákat, miközben azok végighaladtak a főváros nevezetességei előtt. A traktorokon az olasz zászlók mellett olyan táblák is helyet kaptak, amelyekre azt írták: haldokló mezőgazdaság, vagy hogy a zöld Európa elárulja az élelmiszert.
Az olasz gazdák szerint termékeiket az Európai Unión kívüli területekről, például Észak-Afrikából és Ukrajnából származó
„Nézzük csak meg az ukrajnai háború utáni spekulációkat: a gabonafélék esetében teljesen hátrányban vagyunk a nemzetközi piachoz képest. Vannak olyan paraméterek, amelyeket nekünk, Olaszországnak tiszteletben kell tartanunk, de más országok nem tartják be” – mondta az egyik tiltakozó gazda, akinek sikerült bejutnia az olasz fővárosba.
Az olasz gazdák a 2017-ben bevezetett
amelyet a kormány a 2024-es költségvetési törvényben elhagyott.
Közben az olasz sajtó azt írta: Giorgia Meloni olasz kormányfő, és Francesco Lollobrigida mezőgazdasági miniszter találkozott és tárgyalt a gazdákkal Rómában. A cikk szerint egy
Mintegy ezer gazdálkodó, több száz járművel tartott demonstrációt a záhonyi magyar-ukrán határállomás közelében pénteken, tiltakozva az ellen, hogy az Európai Bizottság egy évvel meghosszabbítaná az ukrán mezőgazdasági termékek korlátlan importját.
A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) által szervezett tüntetésen a gazdák traktorokkal, kombájnokkal és teherautókkal foglalták el a határátkelőhelyre vezető 4-es főút mindkét oldalát, jelentősen megakasztva ezzel a személy- és teherforgalmat.
A körülbelül öt kilométeren felsorakozott mezőgazdasági munkagépekre transzparenseket és magyar zászlókat akasztottak, a határállomás közelében tartott tüntetésen pedig számtalan, Brüsszelt és az Európai Bizottságot kritizáló, a magyar mezőgazdaság védelme mellett kiálló molinót és transzparenst fogtak a kezükben a gazdák.
Záhony, 2024. február 9.
Résztvevõk a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége, valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara gazdatüntetésén a magyar-ukrán határátkelõhely elõtt Záhonyban 2024. február 9-én. A magyar gazdák az ellen tiltakoztak, hogy az Európai Bizottság újabb egy évvel meghosszabbítaná az ukrán termékek korlátlan importját.
MTI/Balázs Attila
Az eseményen Jakab István, a Magosz elnöke, az Országgyűlés alelnöke az egész Európában tapasztalható hasonló gazdatüntetésekkel összefüggésben azt mondta,
Tavaly szeptemberben egyszer már jelezték a magyar gazdák, hogy nem kérnek a brüsszeli szabályokból, és megvédik a mintegy ötmillió hektárnyi magyar termőföldet, valamint a rajta megtermelt élelmiszer-alapanyagokat – emlékeztetett a szövetségi elnök.
Kifejtette, a magyar gazdák azt akarják, hogy a rájuk vonatkozó uniós előírásokat terjesszék ki azokra az unión kívüli országokra, amelyekből élelmiszer-alapanyag vagy kész élelmiszer érkezhet Magyarországra.
Azt mondta, az ukrán nagygazdaságok méretével és produktivitásával nem versenyezhetnek az európai termelők, az ezeket tulajdonló – adóparadicsomokban bejegyeztetett – gazdasági társaságok tulajdonosai és befektetői brüsszeli segítséggel egyre több ukrán termőföldet szeretnének megszerezni, az ezeken megtermelt terményekkel pedig gyengíteni, majd megszerezni akarják az európai piacot.
– figyelmeztetett Jakab István.
Hangsúlyozta, ezért fontosak a közelgő európai parlamenti választások, hiszen az Európai Parlament átalakulásával az Európai Bizottság is megváltozik, az új testület pedig kedvezőbb döntéseket hozhat a gazdák számára ezekben a kérdésekben.
Győrffy Balázs, a NAK elnöke abszurdumnak nevezte az Európai Bizottság azon döntését, amely egy évvel meghosszabbítaná az ukrán mezőgazdasági termékek korlátlan importját, majd arról beszélt: ezt a szabályt Brüsszel nem kényszerítheti rá az európai és a magyar gazdálkodókra.
– mondta a NAK elnöke.
Arról van szó – folytatta -, hogy jellemzően valamilyen Ukrajnán kívüli, nagytőkés rendszer befektetéseit védik Brüsszelben az európai gazdálkodók érdekeivel szemben, ami „döbbenetes”, ezt pedig Nyugat-Európa is kezdi már érzékelni.
A kamarai elnök leszögezte, a magyar kormány nemzeti hatáskörben ugyan betiltotta az ukrán termékek behozatalát, de az Európát elárasztó termények miatt elvesztett piacok visszaszerzése érdekében már Brüsszelnek kellene lépnie.
– hangoztatta Győrffy Balázs. Szavait helyeslő éljenzés és kiabálás fogadta.
Tilki Attila, a térség fideszes országgyűlési képviselője beszédében hangsúlyozta, az ország számtalan pontjáról érkeztek ide termelők, eljöttek Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye és más vármegyék országgyűlési képviselői is, ez az összefogás pedig ahhoz szükséges, hogy a kormány tudja folytatni a gazdák érdekeiért folytatott harcot Brüsszelben.
„Ha nincs gazda, nincs élelem és nincs jövő” – idézte Tilki Attila a francia gazdatüntetés egyik jelmondatát, majd megerősítette, hogy a magyar kormánynak a magyar föld és a magyar gazdák a legfontosabbak.
Záhony, 2024. február 9.
Résztvevõk a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége, valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara gazdatüntetésén a magyar-ukrán határátkelõhely elõtt Záhonyban 2024. február 9-én. A magyar gazdák az ellen tiltakoztak, hogy az Európai Bizottság újabb egy évvel meghosszabbítaná az ukrán termékek korlátlan importját.
MTI/Balázs Attila
Ifj. Lomnici Zoltán, a Civil Összefogás Fórum (CÖF) – Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖKA) szóvivője a záhonyi gazdatüntetéssel kapcsolatban az MTI-hez eljutatott közleményében azt írta, a nemzeti civilek teljes mértékben kiállnak a magyar és az európai gazdák azon törekvése mellett, hogy tiltakoznak az Európai Bizottság döntése ellen, amely lehetővé tenné újabb egy évre az ukrán termények vámmentes behozatalát.
Kiállnak a magyar kormány mellett, amikor azt szorgalmazza az uniónál, hogy gondolja át a szolidaritási folyosók működését – fogalmazott a szóvivő.
Ifj. Lomnici Zoltán hozzátette, a CÖF-CÖKA fontosnak tartja, hogy Magyarország több uniós tagállam mellett fellép az ukrán dömping ellen. Azt írta, a szervezet Záhonyban személyesen is kifejezte szolidaritását a gazdák irányába, és támogatásáról biztosította Jakab Istvánt.
Folytatódott a spanyol, olasz, francia és görög gazdák tüntetése. A termelők utakat, kikötőket zártak le, gumiabroncsokat égettek és bevonultak a városokba. Egyre hangosabban követelik, hogy a harmadik országokból érkező mezőgazdasági áru is ugyanolyan szigorú elbírálás alá essen, mint az övék, és tiltakoztak a szerintük túl bonyolult uniós szabályozás ellen is.
A spanyol gazdák Castellon városában lezárták a kikötői terminálokhoz vezető utat, így tiltakoznak a harmadik országokból érkező behozatal és a szigorú uniós szabályozások ellen.
„Nem az egyiptomiak vagy a törökök, hanem az Európai Unió politikája ellen tiltakozunk, amely lehetővé teszi olyan termékek bejutását Törökországból és Egyiptomból, amelyek minősége és előállítási szabályozása messze elmarad az európai követelményektől” – vázolta fel helyzetüket az egyik gazda.
Az Európai Unió mezőgazdasági politikája ellen tüntető spanyol gazdák lezártak az autópályát a délnyugat-spanyolországi Murcia környékén 2024. február 7-én (Fotó: MTI/EPA/EFE/Marcial Guillen)
A tiltakozók szerint a spanyol gazdák a gyümölcsök magas gyártási költségei miatt versenyképtelenné váltak, ráadásul a spanyol kikötőkben az Észak-Afrikából és Törökországból érkező áruk negyven százalékos kedvezményt kapnak a kikötői adókból.
A gazdák egy tucat autópályát zártak le országszerte. Egy részük Barcelonát célozta meg.
„Az a jó a mai napban, hogy az emberek támogatnak téged, nemcsak a többi gazda, hanem az egész társadalom” – mondta az egyik gazda.
A legtöbb barcelonai megértéssel fogadta a tüntetőket, sokak szerint a kormánynak nem kellett volna megengednie, hogy idáig fajuljon a helyzet.
„Azt hiszem, egy történelmi nap ez a mai, szolidáris vagyok a mezőgazdasági dolgozókkal, bár én magam nem vagyok az” – mondta egy férfi.
A tiltakozások hatására a kormány 269 millió eurós támogatást osztott szét 140 ezer gazdálkodó között, az Európai Bizottság pedig elvetette azt a tervét, amely a felére csökkentette volna a növényvédő szer használatát, ami miatt szintén tüntettek a gazdák.
Szerintük az egész ágazat, amely egykor Olaszország gazdaságának erőssége volt, ma már árnyéka önmagának. Az olcsó külföldi importot, főleg
A gazdák egyórányi autóútra Rómától gyülekeznek, és a tervek szerint a következő napokban nagygyűlést tartanak a fővárosban.
A görög gazdálkodók is fokozták tiltakozásukat. Újabb autópályákat és utakat zártak le. Athénban is nagygyűlést terveznek. Követeléseik között szerepel a termelési költségek csökkentése, a mezőgazdasági gázolaj adómentességének támogatása és a termelésből származó bevételkiesés teljes kompenzálása. A kormány azt üzente, nyitott a párbeszédre, de azzal a feltétellel, ha a megbeszélések előtt a gazdák feloldják az útblokádokat.