kulcsár edina
Ez a spanyol demokrácia?
Botokkal és könnygázzal oszlatta fel a rendőrség az egyik gazdatüntetést Madridban. A mezőgazdasági dolgozók és teherszállítók egy csoportja az Atlético Madrid stadionja mellett gyűltek össze azzal a szándékkal, hogy az M-40 es autópályára vonuljanak és elzárják azt a forgalom elől. Miután néhányan megpróbálták átugrani az út és a stadion között húzódó kerítést, a rendőrség erőszakkal szorította vissza az egyre dühösebb tüntetőket - írta meg a Magyar Nemzet.
A helyszínen készült felvételeken hallani lehet, hogy a megmozdulás résztvevői a szocialista kormányt szidják. Egyikük a magasba emeli darabokra tört megafonját
Ez a spanyol demokrácia
– mondja.
A tiltakozók úgy vélik, hogy a rendőri fellépés túlságosan agresszív volt velük szemben. Az EFE hírügynökség információi szerint többen is megsérültek.
A spanyol mezőgazdaságban dolgozók hatodik napja tüntetnek és amellett, hogy követelik az uniós agrárpolitika egyszerűsítését és észszerűsítését, a spanyol kormány ellen szerveznek mozgósításokat. Egyebek mellett méltányos árakat, kevesebb bürokráciát, a történelmi aszály okozta károk elhárítását kérik Pedro Sánchez miniszterelnöktől. Az elmúlt napokban az ország minden pontján autópályákat, autóutakat és kikötőket torlaszoltak el traktorok és élőlánc segítségével, de több ezer munkagéppel vonultak be Barcelona belvárosába is. Ciudad Realban szintén összetűzés alakult ki a gazdák és a rendőrök között, miután előbbiek megpróbálták traktorokkal blokkolni a belváros forgalmát.
Csakugyan Ciudad Realban tüntetők egy csoportja 25 ezer liter francia bort eresztett ki egy kamionból a Hidrológiai Konföderáció épülete elé, hogy így tiltakozzon a spanyol kormány hidrológiai politikája ellen. A gazdálkodók szerint a vízforrások nem kielégítő védelme, kezelése és elosztása, valamint a megfelelő öntözőrendszerek hiánya ugyanis jelentősen hozzájárul ahhoz, hogy az országot második éve sújtó aszály miatt az átlagosnál is súlyosabb károkat kell elszenvedniük.
A gazdatüntetések kezdete óta már 31 embert vettek őrizetbe Spanyolországban és több mint 8400 főt büntettek meg. A mezőgazdasági dolgozók azonban nem hátrálnak meg, sőt. A szombati, erőszakos madridi összecsapás után abban állapodtak meg a teherszállítókkal, hogy jövő héttől országos szintű, határozatlan idejű sztrájkba kezdenek.
Továbbra is traktorosok gyülekeznek Róma körül. Az olasz kormányfő és az agrárminiszter tárgyalt ugyan a gazdákkal, sőt egy adókedvezmény-javaslatot is megfogalmaztak, a tüntetések mégis folytatódnak. Elsősorban az uniós szabályok és az olcsó importtermékek ellen tiltakoznak.
Róma határában több száz gazdálkodó várt arra a pillanatra, hogy elinduljon a fővárosba. A traktorokra táblákat helyeztek azzal a felirattal: a mezőgazdaságnak nincs jövője. A hangosbemondókból, a hangszórókból az olasz himnuszt játszották valamit egy ismert slágert, aminek címe az, hogy „Én igazi olasz vagyok”.
„Azért jöttünk, hogy reklamáljunk: munkánkra, fáradtságos életünkre hívjuk fel a figyelmet. Ez az európai közösség térdre kényszerít. Nem enged bennünket termelni, elveszi, megtagadja tőlünk a jövőt. Tehát jogainkat követeljük, a munkavégzéshez, az élelmiszer termeléshez, hiszen mi látjuk el táplálékkal az embereket és a közösségeinket” – mondta Nazzareno Boccitto a gazdatüntetők vezetője az M1-nek.
Róma, 2024. február 9.
Olasz gazdák az Európai Unió mezõgazdasági politikája ellen tüntetnek egy mezõn, Róma közelében 2024. február 9-én.
MTI/EPA/ANSA/Giuseppe Lami
Ugyancsak pénteken, valamivel később már Róma központjában harsogtak fel a traktorok dudái.
Rendőrök kísérték a gazdákat, miközben azok végighaladtak a főváros nevezetességei előtt. A traktorokon az olasz zászlók mellett olyan táblák is helyet kaptak, amelyekre azt írták: haldokló mezőgazdaság, vagy hogy a zöld Európa elárulja az élelmiszert.
„Nézzük csak meg az ukrajnai háború utáni spekulációkat: a gabonafélék esetében teljesen hátrányban vagyunk a nemzetközi piachoz képest. Vannak olyan paraméterek, amelyeket nekünk, Olaszországnak tiszteletben kell tartanunk, de más országok nem tartják be” – mondta az egyik tiltakozó gazda, akinek sikerült bejutnia az olasz fővárosba.
Az olasz gazdák a 2017-ben bevezetett
amelyet a kormány a 2024-es költségvetési törvényben elhagyott.
Közben az olasz sajtó azt írta: Giorgia Meloni olasz kormányfő, és Francesco Lollobrigida mezőgazdasági miniszter találkozott és tárgyalt a gazdákkal Rómában. A cikk szerint egy
Újra blokád alá vonták a lengyel-ukrán határátkelőket, és lassítják a forgalmat a lengyelországi közutakon is az Európai Unió zöld megállapodása és az ukrán termékek európai behozatala ellen tiltakozó lengyel gazdák pénteken.
Tomasz Obszanski, a Szolidaritás szakszervezet agrárügyi tagozatának (NSSZ RI) elnöke pénteken a Radio Wnet független lengyel csatornának elmondta: a tiltakozás fő eleme a határblokád, a lengyelországi közúti forgalom lassításának pedig ezt „támogató” jellege van.
A tiltakozók nem engednek át a határon egyetlen teher- és személyautót sem, kivételt csak a humanitárius és katonai segélyszállítmányok képeznek – mondta.
– fogalmazott a szakszervezeti vezető.
A Medyka-Sehinyi határátkelőn a Polsat News kereskedelmi hírtelevíziónak nyilatkozó egyik tiltakozó elmondta: óránként egy kamiont engednek át.
Bejelentések szerint a pénteki forgalomlassítás a főutak mintegy 300 pontját érinti, köztük a kelet-nyugati irányú A2-es autópálya egyik szakaszát a közép-lengyelországi Mazóviai vajdaság területén. A gazdák péntek reggeltől több nagyvárosban is tiltakoznak, köztük Gdansk, Wroclaw, Rzeszów és Poznan vajdasági hivatalainak székháza előtt.
Péntek délután a tiltakozásról beszámoló, PolandFarmer nevű X-oldalon közölték:
A bydgoszczi rendőrség szóvivője a PAP hírügynökségnek elmondta: könnygázt azért kellett alkalmazni, mert a tüntetők erőszakkal próbáltak meg bejutni a vajdasági hivatalba. A tiltakozók küldöttségét később beengedték az intézménybe.
A kelet-lengyelországi Borkówban Michal Kolodziejczak mezőgazdasági miniszterhelyettes, az előző kormány idején megtartott gazdatiltakozások vezetője találkozott a gazdákkal, ők azonban kifütyülték.
Az NSSZ RI a mostani akciót bejelentő múlt heti nyilatkozata szerint az országos tiltakozás oka „a lengyel kormányzó erők passzivitása”, valamint azok a kormányzati bejelentések, melyek szerint „tiszteletben fogják tartani az EB valamennyi, az Ukrajnából származó mezőgazdasági termékek és élelmiszerek behozatalára vonatkozó döntését”.
Czeslaw Siekierski mezőgazdasági miniszter csütörtök este a Polsat News hírtelevíziónak elmondta: nem áll szándékában korlátozni az NSSZ RI működését, a tiltakozó akció nem fogja megbénítani a közúti forgalmat. A gazdák „nem saját érdekük miatt, hanem mindnyájunk érdekében, minden fogyasztó érdekében tiltakoznak” – jelentette ki.
Wladyslaw Kosiniak-Kamysz védelmi miniszter, miniszterelnök-helyettes, a Lengyel Parasztpárt (PSL) elnöke pénteken Janusz Wojciechowski uniós mezőgazdasági biztos lemondását követelte a szejmben. A biztos, aki 2004-től 2005-ig a PSL elnöke volt, „az összes európai, köztük lengyel földművest egyesítette az általa javasolt reform ellen” – fogalmazott a tárcavezető.
Jaroslaw Kaczynski, a jobbodali, ellenzéki Jog és Igazságosság (PiS) elnöke újságíróknak elmondta:
A lengyel gazdák november végétől január elejéig a medykai határátkelőnél már tartottak hasonló tiltakozó akciót, amellyel az akkoriban több határátkelőn folytatott fuvarozói sztrájkhoz csatlakoztak. Országos forgalomlassító tiltakozó akciót a gazdák január 24-én is tartottak.