tóth gabi
Volt miről beszélgetni...
Orbán Viktor miniszterelnök Brüsszelbe érkezve, a belvárosban tegnap este tüntető gazdákkal találkozott, akikkel arról beszélgetett, hogy az európai vezetőknek sokkal jobban oda kellene figyelniük az emberek szavára – mondta az MTI-nek Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
Hozzátette: Orbán Viktor szerda este Brüsszelben megbeszélést folytatott Mateusz Morawiecki korábbi lengyel miniszterelnökkel is. A miniszterelnök belga újságíróknak kijelentette: új vezetőkre, új elitre van szükség Európában, mert jelenleg – legyen szó migrációról vagy az ukrajnai háborúról – az utca emberének hangját nem veszik komolyan, és ez egy demokratikus deficit.
Orbán Viktor miniszterelnök a Brüsszel belvárosában tüntető gazdákkal találkozik 2024. január 31-én. Mellette Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője (j2). (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)
A kormányfő kiemelte: az Európai Unióban nem tartják megfelelően tiszteletben azt, hogy a mezőgazdaság az európai gazdaság fontos eleme. Számos országban a gazdák számára kedvezőtlen szabályozásokat vezettek be, amelyek megnehezítették a helyzetüket.
Orbán Viktor kiemelte, hogy az ukrán mezőgazdaságra sokkal enyhébb szabályok vonatkoznak, így igazságtalan versenyhelyzet alakult ki.
– mondta a magyar miniszterelnök, hozzátéve, hogy ezt meg kell állítani.
Orbán Viktor miniszterelnök újságíróknak nyilatkozik, miután a Brüsszel belvárosában tüntető gazdákkal találkozott 2024. január 31-én. Mellette Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője (b3). (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)
„Az Európai Bizottságnak az európai gazdák érdekeit kell képviselnie az ukránokkal szemben, nem pedig fordítva” – tette hozzá.
Kifejtette azt is,
A probléma megoldásaként Orbán Viktor azt javasolta, hogy legyen teljes vezetőváltás Brüsszelben, mert „ezek a vezetők soha nem fognak a gazdák számára kedvező döntéseket hozni”.
„Olyan új vezetőket kell találni, akik valóban az emberek érdekeit képviselik” – tette hozzá a júniusi európai parlamenti választásra utalva.
Tüntető gazdák traktorokkal torlaszolták el szerdán Görögország legfontosabb, Szalonikit Athénnal összekötő észak-déli autópályáján a forgalmat – jelentette az ERT helyi hírtelevízió.
A mezőgazdasági termelők a műtrágya és dízelolaj árak emelkedése miatt tüntetnek, és bírálják a kormányt, amiért a tavalyi súlyos természeti csapások miatt ígért állami kárpótlás túl alacsonyra sikerült, illetve azt részben még nem fizették ki.
Egyelőre nem világos, meddig fog tartani az autópálya blokádja nagyjából 150 kilométerre északra Athéntól. Az utóbbi napokban Görögország szinte minden régiójában utcákra vonultak a gazdák, sőt lezárták a forgalmat az Alekszandropolisz kikötővárosában található határátkelőn is Törökország felé.
Az elkövetkező napokban a gazdaszövetségek Szalonikiben tervezik megbénítani a forgalmat, ahol csütörtöktől vasárnapig tartják az ország legnagyobb mezőgazdasági vásárát, az Agroticát.
Kiriákosz Micotákisz görög miniszterelnök rendkívüli intézkedésekkel ígért segítséget a termelőknek. Ugyanakkor felszólította őket, hogy ne ártsanak az országnak úttorlaszokkal.
– tette hozzá a görög kormányfő az állami televízóban.
Németország forrong címmel készített filmet az M1 a németországi gazdatüntetés kapcsán. A stáb az utcára vonuló gazdák ügyén túl a németek mindennapi problémáiról is forgatott. A filmben Szikra Leventével, az Alapjogokért Központ elemzőjével mutatják be a németek hétköznapi problémáit az energiaválságtól a migráción át az orosz-ukrán háborúig.
Az M1-en szerdán bemutatott filmben felidézték, hogy a német mezőgazdasági termelők azért kezdték el a tiltakozó akciójukat, mert az Olaf Scholz vezette kormány 480 millió eurót akar elvonni az agráriumból egyebek mellett azért, hogy folytassa a migránsok és Ukrajna támogatását. Pedig a megszorítások és a mindent elárasztó ukrán agrártermékek a gazdák szerint már most is a megélhetésüket fenyegetik. A tiltakozások tetőfokán 30 ezer ember, több ezer traktor és munkagép csatlakozott a tüntetőkhöz. A tiltakozók transzparenseiken a balliberális kormányt bírálták.
A gazdákhoz fuvarozók is csatlakoztak, az autópályákon kilométereken át álltak a kamionok. A főváros közlekedése szinte teljesen megbénult. Ami a legjobban fáj a gazdáknak, hogy a nekik eddig járó mezőgazdasági gázolajkedvezményt elvenné az Olaf Scholz vezette úgynevezett jelzőlámpa koalíció és az eddigi zöld rendszámú mezőgazdasági vontatók után is kellene útdíjat fizetni.
A gazdák és a fuvarozók követelése körülbelül 800 millió eurót tesz ki.
A filmben elhangzott: az eddigi tapasztalatok alapján kijelenthető, hogy az agrárium nem a balliberális német kabinet kedvenc ágazata. Például az a zöldpárti Cem Özdemir vezeti a mezőgazdasági minisztériumot, aki szerint az agrárium rettenetesen környezetszennyező ágazat, az állattenyésztéstől pedig a rosszullét kerülgeti. Ez talán annak is köszönhető, hogy egyáltalán nem eszik húst. De a kormány másik tagja, Christian Lindner pénzügyminiszter sem túl népszerű a német gazdák körében mostanában.
Az M1 filmjében egy bajor gazda azt mondta: ha tönkre megy a gazda, meghal az ország. „Mi jó termékeket akarunk előállítani, de ezt a kormány megakadályozza, pedig a politikusnak is ennie kell. Azt akarjuk, hogy értse meg végre a politika: 2 éve tönkre teszik a németeket”.
„Az agrárpolitika rossz, nem rajtunk kellene spórolni. Jó lenne, ha a kormány megértené, hogy ez nem mehet így tovább” – panaszkodott a stábnak egy másik gazda, Frank Schmidt. A gazda vendégül látta az M1 stábját a Berlintől 100 kilométerre északra lévő farmján, ahol korábban szárnyasok tenyésztésével és tojástermeléssel is foglalkoztak, ám ezt az üzletágat nemrég bezárták, mert veszteséget termelt. Mostanra maradt a cukorrépa és a kukorica. Bár a legmodernebb gépek vannak a farmon, hamar kiderült, hogy a gazda borúsan látja a jövőt.
„Egy óriási versenyhelyzet van, ami egy teljesen egyenlőtlen verseny és mi kiszolgáltatottak vagyunk.
– fogalmazott.
Ukrajnáról szólva Frank Schmidt megjegyezte: mindig az egyszerű emberek viselik ennek a háborúnak a terheit, teljesen mindegy melyik oldalon állnak. „Eközben minket itt elárasztanak az ukrán termékek, amiket egyáltalán nem a mi előírásaink alapján állítanak elő” – tette hozzá. Erre előbb vagy utóbb valamilyen megoldást kell találni, ahogy a háború lezárására is. Vissza kellene térni a normalitáshoz – hangsúlyozta a német gazda.
Egy kamionos az M1-nek azt mondta: ez a kormány már nem hallgat a saját polgáraira, ezért fel kell lépnünk ellene. Egy másik kamionos úgy fogalmazott: „ez egy őrület, az emberekben óriási az elégedetlenség az állammal szemben”. Hozzátette: teljesen figyelmen kívül hagyják, hogy mi mit gondolunk, senkit nem érdekel az amit mondunk, csak nevetnek rajunk, pedig ennél sokkal több dolognak kellene történnie.
A stáb felkeresett egy ételosztást is, ahol láttak nyugdíjasokat, láthatóan beteg embereket, kisgyermekeseket és fiatal ukrán menekültek is.
A német társadalmi problémákat tetézi a gazdaság gyengélkedése. A legfrissebb statisztikai adatok alapján tavaly a német gazdaság a leggyengébb volt a nagy euróövezeti országok között. Sőt a G7-es országok Németország lesz az egyetlen, amely 2023-ban zsugorodott és a 2024-es német növekedés is jóval a fejlett országok átlaga alatt marad.
Mindezek mellett Németország a 2015-ös menekültválság óta nem fogadott be annyi menekültet, mint tavaly. Az országban jelenleg több mint 3 millió menekült él. A menedékkérők száma idén 70 százalékkal emelkedett a tavalyihoz képest, az EU-ban beadott kérelmek 60 százalékát Németországban nyújtották be. Szakértők arra is rámutatnak, hogy az az érv is látványosan megdőlt, hogy a migrációt a növekvő munkaerőhiány indokolja, hiszen a menedékkérők többsége nem dolgozik. Csak Berlinben mintegy 1,5 millió eurót költenek a migránsok elhelyezésére és ellátására naponta. Ez évente 547 millió eurót tesz ki, és ezek a költségek csak az egykori Tempelhof és Tegel repülőtereken található két érkezési központra, valamint tíz szállodára és szállásra vonatkoznak. A Tempelhofon a havi költségek migránsonként 7400 eurót tesznek ki, majdnem annyit, mint egy parlamenti képviselőé a kormányban – hangzik el az M1 filmjében.