tóth gabi
Kitartanak követeléseik mellett.
A lengyel, a spanyol, a francia és a görög gazdák is kitartanak követeléseik mellett. Varsóban a tüntetők bejelentették, ha a kormány nem orvosolja legégetőbb problémáikat, március 6-án újabb nagyszabású tiltakozást szerveznek.
Már második napja készítik a torlaszokat a katalán gazdák. Céljuk teljesen megbénítani a forgalmat a Spanyolország és Franciaország közötti AP–7-es autópályán. Szerdán este a spanyol farmerek a barikádokhoz várják francia sorstársaikat, hogy közösen tiltakozzanak a harmadik országból származó olcsó zöldség és gyümölcs behozatala ellen. Azt mondják:
Európa északibb részén, Lengyelországban is az olcsó importáru miatt dühösek a gazdák. Kedden tízezren tüntettek Varsó központjában.
Vuvuzelával, sípokkal, dobszóval vonultak végig a tüntetők a főváros utcáin. Továbbra is azt akarják elérni, hogy
„Vannak, akik azt hiszik, hogy amit csinálunk, az csak vetés és aratás. De ez nagyon kemény munka. Csak jó árat akarunk kapni a gabonánkért, a búzánkért és az összes terményünkért” – mondta egy tüntető.
„Itt van egy tüntető Németországból, és a bolgár kollégák is megjelentek. A probléma egész Európában, hogy a gazdálkodók nem kapnak elég pénzt a terményeikért” – mondta egy holland gazda.
A tüntetők este a lengyel miniszterelnöki hivatal elé vonultak, ahol petíciót nyújtottak be, azt remélve, hogy a kormány segíthet a problémák megoldásában. A gazdálkodók képviselői közölték: amennyiben a kabinet nem áll elő konkrét válaszintézkedésekkel,
Ukrajna hetek óta próbálja csillapítani a kedélyeket. Az illetékesek szerint az ukrán export kontroll alatt áll, nem jelent veszélyt a lengyel piacra.
„Ukrajna készen áll a hosszú távú intézkedésekre, az agrár- és közlekedéspolitikai jogszabályok sürgős kiigazítására. Az erre vonatkozó kérelmet már elküldtem az Európai Bizottságnak” – mondta Olga Stefanishyna az euroatlanti integrációért felelős miniszterelnök-helyettes.
Görögországban szerdán nem csak a gazdák tüntettek.
az ország legsúlyosabb vonatbalesetének évfordulója alkalmából, és többek közt nagyobb fizetésemelést követeltek. A tüntetők összecsaptak a rendőrökkel. A szakszervezetek több sztrájkot is meghirdettek. Leálltak a kompok és a vonatközlekedés is.
Emmanuel Macron francia elnök szombatra olyan széleskörű nemzeti vitát javasol a gazdákkal, amelyet az 2018-2019-ben hétvégénként a nagyvárosokban és a közutak körforgalmaiban, a kormány adó- és gazdaságpolitikája ellen tüntető sárgamellényes mozgalom követeléseiről rendezett a francia elnöki hivatal.
A szakszervezetek egy része azzal az indokkal utasította vissza az államfő meghívását, hogy egy radikális környezetvédelmi csoportot, a Soulevements de la Terre-t is meghívta a kerekasztal-beszélgetésre.
Arnaud Rousseau, a legjelentősebb francia mezőgazdasági szakszervezet, az FNSEA jelezte, hogy nem hajlandó részt venni a vitában egy olyan környezetvédő csoport „különösen cinikus” meghívása miatt, amelyet a kormány a közelmúltban még fel akart oszlatni a radikalizmusa miatt.
A szakszervezetek reakciói és értetlensége láttán az elnöki hivatal meghátrált, és már csütörtök este bejelentette, hogy a környezetvédő kollektívát mégsem látják szívesen „a vitasorozat nyugalmának biztosítása érdekében”.
A gazdák Franciaországban más európai országokhoz hasonlóan az év elején két hétig tiltakoztak útlezárásokkal, de február elején, miután Gabriel Attal miniszterelnök részletes intézkedéssorozatot jelentett be a a szektor terheinek csökkentésére, felfüggesztették a megmozdulást.
A kormány egyebek mellett felfüggesztette a növényvédőszer-használat csökkentését célzó terveit, és jelezte: 150 millió euróval mérsékli a gazdák adó- és járulékterheit. A kormány azt is meg akarja akadályozni, hogy Franciaországba olyan gyümölcsöt és zöldséget importáljanak, amelyet az Európai Unióban betiltott tiakloprid hatóanyagú növényvédőszerrel kezeltek.
A kormányfő emellett „egyértelmű európai szintű jogalkotást sürgetett annak meghatározására, hogy mi a szintetikus hús”, amelyet állati szövetsejtekből állítanak elő, és nem engedélyezett Európában. Gabriel Attal azt is szorgalmazta, hogy az Európai Unióba irányuló ukrán gabonaszállítások korlátozásának kérdéséről is legyenek tárgyalások.
Bár a bejelentéseket követően a francia mezőgazdasági termelők többségi szakszervezetei a stratégiai útvonalakon felállított blokádpontok feloldására szólítottak fel, a radiálisabb szervezetek egész hónapban folytattak kisebb tiltakozóakciókat. Pénteken két különböző traktoros felvonulás vonult végig Párizsban mintegy harminc járművel, a szombat reggel nyíló mezőgazdasági szakvásár helyszíne felé.
Az Európai Unió zöld megállapodása, az ukrán áruk behozatala, valamint a prémes állatok tenyésztésének lengyelországi korlátozása ellen tiltakoztak kedden Varsóban a lengyel gazdák ezrei, képviselőiket vezető politikusok fogadták, előrelépés viszont a gazdák szerint nem történt.
A tiltakozáson a szervezők szerint több tízezren, a varsói főpolgármesteri hivatal szerint mintegy tízezren vettek részt. Az egész országból érkező földművesek mellett más szakmák is képviseltették magukat, köztük erdészek és sziléziai bányászok. A német és a bolgár agrárszervezetek képviselői is a helyszínre érkeztek.
Slawomir Izdebski, az OPZZ szakszervezet agrártagozatának elnöke a tiltakozást nyitó felszólalásában megerősítette: a gazdák három fő követelménye a zöld megállapodás elutasítása, az ukrajnai gabonaimport leállítása és a prémes állatok tenyésztésének megőrzése. „A kormány előbb-utóbb meg kell hogy egyezzen velünk” – hangsúlyozta Izdebski.
Tovább tiltakoznak a brüsszeli agrárpolitika ellen a spanyol és a lengyel gazdák. Több marokkói áruszállítót kiürítettek, és felgyújtották a szállítmányt, amivel a külföldről érkező termékek ellen tiltakoztak. Varsóban közben dulakodás is volt a gazdák és a rendőrök között.
Traktorokkal és mezőgazdasági gépekkel zárták le az A9-es autópályát a spanyol farmerek Katalóniában. Hétfő este óta 200-nál is több traktorral mintegy 500 gazda érkezett. Az uniós tagállamok több mint felében tartanak a demonstrációk hetek óta.
,,Más szabályok vonatkoznak az unión kívüli termékekre, mint az európaiakra. Ez igazságtalan” – panaszkodott egy férfi.
Füstöt lehetett látni az út közepén a francia határ közelében.
Dühös tüntetők egy csoportja több teherautót is kiürített, amelyekben Marokkóból származó gyümölcsöt és zöldséget szállítottak. Ezután a terményt felgyújtották. A történteket nem mindenki nézte jó szemmel.
,,Megértem, hogy tüntetnek. Normális, hogy három-négy napra lezárják az utat, de ez nincs rendben. Teherautókat kifosztani nem helyes” – mondta egy másik kamionsofőr.
Eközben több ezer gazda vonult utcára Varsóban, ahol többen dulakodtak is a rendőrökkel.
„Fokozott határellenőrzésekre, a zöld megállapodás leállítására és konzultációra van szükség a gazdákkal, nem hivatalnokokkal, akiknek fogalmuk sincs az ügyünkről, hanem azokkal, akik nap mint nap ezzel foglalkoznak!” – fogalmazott egyikük.
Először a parlamenthez, majd a közelben lévő miniszterelnöki irodához vonultak. Állításuk szerint elfogyott a türelmük, ezért konkrét lépéseket várnak az új baloldali kormánytól és Brüsszeltől.
A tiltakozók traktorok nélkül érkeztek, miután a fővárosi hivatal nem engedélyezte a mezőgazdasági járművek bevonulását Varsóba. A szervezők viszont jelezték: amennyiben követeléseik nem teljesülnek, március 6-án újabb, ezúttal traktoros varsói tüntetést szerveznek.
A tüntetők küldöttségét Szymon Holownia házelnök fogadta az irodájában. A tévékamerák előtt megértését fejezte ki követeléseik iránt, bár megjegyezte: a parlament „nem mindenre van hatással, mert az nem a kormány”.
Szczepan Wójcik, a gazdaküldöttség egyik résztvevője később a szejm előtt összegyűlt tömeggel tudatta: a találkozó egyetlen konkrét eredménye, hogy a házelnök a kormányzat és a gazdák képviselőiből álló munkacsoportok felállítását ígérte meg.
A gazdák küldöttsége a kormányfői hivatalban is járt, ahol Jan Grabiec, az intézményt vezető miniszter fogadta a csoportot. „Nem intéztünk el semmit, a tüntetések folytatódnak” – jelentette ki a találkozó után Wójcik.
A rendőrség szerint a tüntetés során komoly incidens nem történt. A gazdák a február 9-én indított, bejelentésük szerint március 10-ig tartó tiltakozás keretében lassítják a forgalmat a lengyelországi közutakon, és az ukrán határátkelőket is blokád alatt tartják. Kedden Varsó környékén több közúti csomópontot torlaszoltak el traktorokkal.