tóth gabi
Lelkészi elnöki tisztségéről.
Lemondott lelkészi elnöki tisztségéről Balog Zoltán református püspök a mai Zsinat értekezletén. A Magyarországi Református Egyház törvényei szerint a lemondás a következő Zsinat döntésével válik hatályossá. A reformatus.hu információja szerint a soron következő zsinati ülésig Pásztor Dániel, a Tiszáninneni Református Egyházkerület püspöke, a Zsinat lelkészi alelnöke ügyvezetőként látja el az elnöki teendőket.
Balog Zoltán a pénteki zsinati értekezleten jelentette be lemondását, beszédét a reformatus.hu oldalon tette közzé az egyház.
A református püspök úgy fogalmazott, az egyházért mond le, hogy „ne bánthassák tovább az ártatlanokat, hogy ne fordíthassák szembe még inkább azokat, akik a Magyar Református Egyházban összetartoznak Isten szeretetében.”
Balog Zoltán elismerte, hogy „súlyos politikai hibát” vétett, de kegyelmi ügyben.
– jelentette ki.
Balog Zoltán szerint ezt követően is harc lesz, mint ahogy mindig is harc volt.
„Csak az a fontos, hogy ezt a harcot lelki fegyverekkel kell vívni és nem közéleti és nem politikai és nem médiafegyverekkel” – hangsúlyozta, jelezve, hogy ebben sokkal nagyobbat tévedett, mint a kegyelem kérésében, nem gondolva minden körülményre.
Kijelentette: azért lép hátra, mert nem akarja, hogy ez a harc az ő személyén keresztül még többet ártson a református egyháznak.
„Mert az egyház egysége fontosabb nekem, minthogy azt engedjem szétverni” – tette hozzá.
„De ne féljetek! És ne legyenek illúzióitok! Továbbra is harcolni fogok. Ez a dolgom, erre tettem esküt” – hangoztatta.
Hozzátette: amit megtanult az elmúlt időszakból, az az, hogy ezt a harcot „azokkal a fegyverekkel kell vívni, amelyeket az Úristen adott a kezünkbe, nem a világ”.
Balog Zoltán a beszédét imádsággal kezdte, amelyben úgy fogalmazott, „nem kérek bocsánatot azért, hogy kegyelmet kértem egy általam ártatlannak hitt embernek”.
„Bocsáss meg – folytatta –, hogy nem voltam elég éber és körültekintő, s nem láttam, milyen veszélyek leselkednek ebben a kegyelmi ügyben országunkra, nemzetünkre, egyházunkra, köztársasági elnökünkre. Bocsáss meg, ha a gyermekbántalmazás áldozatai azt érezhették, hogy magukra maradnak, nemcsak most, hanem annyiszor az életben. Védd őket akkor is, amikor mi ezt elmulasztjuk!” – kérte a református püspök.
A Magyarországi Református Egyház törvényei szerint a lemondás a következő zsinat döntésével válik hatályossá. A következő zsinati ülésig Pásztor Dániel, a Tiszáninneni Református Egyházkerület püspöke, a zsinat lelkészi alelnöke ügyvezetőként látja el az elnöki teendőket.
Balog Zoltán lemondása a lelkészi elnöki tisztségről nem érinti püspöki tisztségét a Dunamelléki Református Egyházkerület élén.
Balog Zoltán 1958. január 7-én született Ózdon. Teológiai tanulmányait a Debreceni Református Teológiai Akadémián kezdte. 1983-ban a Budapesti Református Teológiai Akadémián református lelkészként végzett.
1983-tól 1987-ig Maglódon és öt szórványközségben szolgált lelkészként. Ezután két évig a Tübingeni Egyetem hallgatója volt. 1989 őszén tábori lelkészként az NDK-menekültek között szolgált.
1989 és 1991 között teológiai akadémiai óraadó tanárként dolgozott, valamint vallástanár volt a Baár–Madas Református Gimnáziumban. Az Európai Egyházak Konferenciájának teológiai tanácsadója, 1992-től 1998-ig az Európai Protestáns Szabadegyetem elnökségi tagja volt.
1993 és 1995 között a Bonni Egyetemen tanult; 1993 és 1996 között a Bonni Egyetem Ökumenikus Intézetének tudományos munkatársaként tevékenykedett. 1996-tól a Protestáns Fórum vezetője.
Ugyancsak 1996-tól a Magyarországi Németajkú Református Egyházközség immáron megválasztott lelkésze.
2000-től a Bethesda Alapítvány kurátora. Teológiai, egyházpolitikai, valamint közéleti konferenciák előadója. Hat – főként hitélettel kapcsolatos – műve jelent meg. 2002-ben a Semmelweis
Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Karán (ma Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem) mentálhigiénés szakember diplomát szerzett.
2006-tól országgyűlési képviselő, 2010-től a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára. 2012-től 2018-ig az Emberi Erőforrások Minisztériuma minisztere, 2003-tól 2021-ig a Polgári Magyarországért Alapítvány főigazgatója, majd a kuratórium elnöke. 2018-ban visszavonult a politikai tevékenységtől.
2021. január 25-től a Magyarországi Református Egyház Dunamelléki egyházkerületének püspöke, 2021. február 17-től a Magyarországi Református Egyház zsinata lelkészi elnöke.
Balog Zoltán az őt ért vádakkal kapcsolatban az alábbiakat közölte:
„2016-ban, miniszterségem alatt a Bicskei Gyermekotthon korábban a főváros által Bárczi István-díjjal jutalmazott igazgatója a szakterület felterjesztésére kapott kitüntetést, az akkori köztársasági elnök által aláírva. Amikor gyanú merült fel az igazgató ellen, azonnal felfüggesztettem, vizsgálatot rendeltem el, s a büntetőeljárás végén börtönbe került. Vele én személyesen soha nem találkoztam, kegyelmi kérvényt nem nyújtott be” – ismertette.
„Az igazgató-helyettes K. Endre érdekében – akit nem pedofilként ítéltek el – mások fordultak a köztársasági elnökhöz kegyelmi kérvénnyel. Tehát,a kérvényt nem én nyújtottam be, és nem is terjesztettem fel. Másokkal egyetemben az én véleményemet is kikérték.
– fogalmazott.
„Döntést nem hoztam, a pedofília bűnének egyértelmű elutasítása számomra soha nem képezte vita tárgyát, és nem is fogja. A református egyházban ebben is egyek vagyunk. Nem azért kell bocsánatot kérnem, mert egy kegyelmet kérő ember mellé álltam (…), hanem azért, mert ez az ügy a református egyháznak kárt okozott.
– kérte.
Balog Zoltán azután került a támadások kereszttüzébe, és indult ellene baloldali lejáratókampány, miután nyilvánosságra került, hogy tavaly tavasszal ő javasolta Novák Katalinnak, hogy adjon kegyelmet a bicskei gyermekotthon volt igazgató-helyettesének.
Szombaton az államfő elismerte, hogy hibázott, bocsánatot kért és vállalva a felelősséget, lemondott.
Novák Katalin köztársasági elnök lemondása után lemondott Varga Judit is. A politikus igazságügyi miniszterként ellenjegyezte azt a kegyelmi kérvényt, ami az államfő lemondásához vezetett.
Varga Judit kiemelte: visszavonul a közélettől, lemond országgyűlési képviselői mandátumáról és az EP-lista vezetéséről is.
Lemondásuk annak bizonyítéka, hogy a jobboldalon a hibáknak is van következménye, a baloldalon a bűnöknek sincs – emelte ki a nagyobbik kormánypárt frakcióvezetője.