kulcsár edina
A svéd NATO-csatlakozás a magyar parlament elé kerül.
Orbán Viktor miniszterelnök meghívására a svéd NATO-csatlakozás rafitikálása előtt érkezik Magyarországra Ulf Kristersson svéd miniszterelnök – jelentette be korábban közleményében Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
A találkozó témái a Magyarország és Svédország közötti védelmi és biztonságpolitikai együttműködés, a felkészülés Magyarország soron következő elnökségére az Európai Unió Tanácsában, valamint az EU stratégiai menetrendje lesz, írta honlapján a svéd kabinet.
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője kedden azt mondta, frakciója támogatni kívánja Svédország NATO-tagsági kérelmét, amiről a magyar képviselők hétfőn szavaznak, írta a svéd Local. Orbán Viktor januárban Magyarországra hívta a svéd kormányfőt, arra hivatkozva, hogy „intenzívebb politikai párbeszéddel” kell „erős kölcsönös bizalmat kiépíteni” teszi hozzá.
Az AP is azt hangsúlyozta, hogy a magyar kormánypárt készen áll arra, hogy hétfőn jóváhagyja Svédország NATO-csatlakozását. Kiemeli, hogy Magyarország az egyetlen a NATO 31 jelenlegi tagállama közül, amely nem ratifikálta Svédország kérelmét. A magyar kormányra egyre nagyobb cselekvési nyomás nehezedik, mivel egy új ország katonai szövetségbe való felvételéhez egyhangú jóváhagyás szükséges.
A Reuters a két miniszterelnök találkozója kapcsán úgy fogalmazott, Svédország csaknem két évvel ezelőtt jelentkezett a transzatlanti szövetséghez való csatlakozásra, ami egy történelmi jelentőségű politikai elmozdulás, amelyet Oroszország teljes körű Ukrajna-inváziója késztetett.
Magyarország az egyetlen NATO-tag, amely még nem ratifikálta az északi ország csatlakozását, mert hazánk többször is elhalasztotta a szavazást, arra hivatkozva, hogy Svédország bírálta Magyarországot a jogállamiság normái miatt, mutatott rá.
Az Euractiv a svéd védelmi minisztert idézte, miszerint Stockholm NATO-tagsága „nem tárgyalás kérdése” .
„Jövőbeli szövetségesekként párbeszédet folytathatunk […], és akkor részletesebben meglátjuk, milyen együttműködési kérdésekben lennének érdekeltek” – mondta Jonson. „Például a magyarok üzemeltetik a [svéd] Gripen [vadászgépek] rendszerét, és jó a katonai-katonai együttműködésünk, így biztosan tudunk párbeszédet folytatni.”
Magyarország a svéd SAAB által gyártott Gripen vadászrepülőgépeket bérli a 2001-ben kötött szerződés alapján.
– mondta Pal Jonson svéd védelmi miniszter.
Korábban Kocsis Máté a házelnöknek címzett levélben jelezte, hogy a ratifikációról szóló törvényjavaslat zárószavazását képviselőcsoportja támogatni kívánja. Amennyiben Svédország csatlakozik a szövetséghez, 32 tagállama lesz a NATO-nak.
Néhány nap múlva, február 26-án szavazhat az Országgyűlés a svéd NATO-csatlakozásról – jelentette be Facebook-oldalán Kocsis Máté, aki az erről szóló dokumentumot is megosztotta. A házelnöknek szánt levelében a frakcióvezető azt írta, kéri Svédország Észak-atlanti Szerződéshez (NATO) történő csatlakozása ratifikálásának napirendre vételét a parlament tavaszi ülésszakának első ülésnapján, azaz hétfőn.
Kocsis Máté továbbá kiemelte, hogy a ratifikációról szóló törvényjavaslat zárószavazását képviselőcsoportja támogatni kívánja.
Orbán Viktor miniszterelnök meghívására munkalátogatásra Budapestre utazik Ulf Kristersson, Svédország miniszterelnöke február 23-án – jelentette be közleményében Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
A találkozó témája Magyarország és Svédország védelmi és biztonságpolitikai együttműködése, valamint a magyar soros EU-elnökségre történő felkészülés lesz.
Megbeszélésük során az Európai Unió előtt álló stratégiai menetrendet is áttekintik – közölte Havasi Bertalan. Hozzátette: Orbán Viktor és Ulf Kristersson a tárgyalás eredményeiről sajtótájékoztatón számol majd be.
– Magyar kollégámtól azt az üzenetet kaptam, hogy a magyar parlament a lehető leghamarabb ratifikálni fogja Svédországot – tájékoztatta az Euractiv európai hírportált Pal Jonson svéd védelmi miniszter. Hozzátette: országa készen áll tárgyalásokat folytatni hazánkkal, ám „nem tárgyalás kérdése” Svédország tagsága a NATO-ban. A tárcavezető kiemelte a magyar–svéd partnerség fontosságát is.
Példaként megemlítette, hogy a Magyar Honvédség működteti a svéd Gripenekből álló vadászgép-rendszert.
Jonson szerint leghamarabb február 26-án kerülhet sor a svéd NATO-tagság ratifikálására a magyar parlament részéről. „Készen állunk arra, hogy csatlakozzunk a szövetséghez” – tette hozzá. A svéd miniszter arról is beszélt, álláspontja szerint nem áll küszöbön egy újabb háború Európában, azonban jelentősen romlott a biztonsági helyzet az elmúlt négy-öt hónapban.
Kiemelte, miután az Egyesült Államok részéről akadozik Ukrajna támogatása, Európának felkészültebbnek kell lennie. „Ukrajna támogatása befektetés a biztonságukba” – szögezte le.
Orbán Viktor miniszterelnök évértékelő beszédében múlt héten elmondta, előreláthatólag a parlament tavaszi ülésszakának kezdetén kerülhet sor a svéd NATO-tagság ratifikációjára.
Mindeközben Svédország és Magyarország között folynak az egyeztetések a skandináv ország NATO-tagsága kapcsán. Hétfőn Ulf Kristersson svéd miniszterelnök arról beszélt az MTI közlése szerint, Budapestre készül, hogy személyesen egyeztessen magyar hivatali kollégájával. Kristersson szerint hazánk részéről „erős az akarat Svédország NATO-csatlakozási folyamatának véglegesítésére”.