kulcsár edina
Változatlan erővel.
Szombaton is folytatódott a gazdák tüntetése Németországban, Svájcban és Olaszországban.
Német gazdák több száz traktorral vonultak a frankfurti repülőtérhez, amelynek bejáratát egészen kora délutánig eltorlaszolták. A rendőrség közlése szerint nagyjából 400 jármű vett részt a demonstrációban, míg
A megmozdulással az ellen tiltakoztak, hogy a hatóságok eltörölték a mezőgazdasági járművekhez használt dízelolajra vonatkozó adójóváírást. A Rómától északra fekvő Orte településen mintegy 150 traktorral demonstráltak jobb munkakörülményeket és magasabb bevételt követelve, és jelezték, hogy hamarosan az olasz fővárosba vonulnak.
Az olasz gazdák napok óta követelik, hogy tárgyalhassanak a kormány képviselőivel, de mindeddig nem kaptak választ.
A megmozdulást szervező szakszervezet vezetője elmondta: sokan azt gondolják, hogy ott eltérő a gazdák helyzete más európai országokhoz képest, és hogy Svájcnak nem kell viselnie az uniós politika következményeit, de valójában ugyanazok a nehézségek.
Az Európai Unió agrárpolitikája ellen demonstráltak traktorokkal és teherautókkal pénteken földművesek Máltán, ahol utoljára több mint negyven éve volt gazdatüntetés.
A máltai gazdák egyebek között „Az EU megöli a farmereit” és „Ha nincsenek gazdák, nincs élelem, nincsen jövő” feliratú traktorokkal vonultak a főváros, Valletta melletti városkába, Florianába, ahol Robert Abela miniszterelnök találkozott velük, hogy meghallgassa panaszaikat.
– jelentette ki az egyik gazdálkodó.
A máltai gazdák szerint az olcsóbb külföldi importáru kiszorítja, illetve versenyképtelenné teszi terményeiket, és tiltakoznak túlzónak tartott uniós környezetvédelmi előírások ellen is, amelyek szerintük megemelik a költségeiket és csökkentik a termelékenységet.
Emellett csalódottak azon uniós szabályok miatt is, amelyek meglátásuk szerint a földjeiket parlagon hagyó földtulajdonosokat jutalmazzák, miközben – az Eurostat adatai szerint – a máltai mezőgazdasági földterületek az uniós átlag húszszorosába kerülnek. A tüntetők felhívták továbbá a figyelmet az uniós szabadkereskedelmi megállapodások kockázataira is.
Nem tudni, hogy az európai gazdatüntetéseken részt vevő belga (flamand) gazdák feloldják-e az északi-tengeri Zeebrugge kikötő blokádját. A flandriai gazdák a hollandiai megmozdulásokhoz csatlakozva közreműködtek a holland–belga határ átkelőinek lezárásában is – derül ki a La Libre Belgique című brüsszeli lap tudósításából.
A kontinens számos országában demonstráló gazdák elégedetlensége csütörtökön tovább fokozódott: több mint ezer traktoros vett részt egy nagyszabású tüntetésen az európai agrárpolitika ellen Brüsszelben, ahol európai uniós csúcstalálkozót tartottak.
A tüntetők és a rendőrség közötti kisebb feszültségek ellenére a gazdák akciója összességében zökkenőmentesen zajlott. Pénteken pedig
amikor a Belgium északi részéből, Flandriából érkező gazdák is erősítették a holland termelők tiltakozó megmozdulásait – teszi hozzá a belga lap.
A gazdák lezárták a két ország közötti határátkelőket, és
A holland–belga határ közelében élő gazdák tiltakozásai ellátási problémákat okoztak az Albert Heijn szupermarketlánc belga üzleteiben. Csütörtök este a Jumbo (Woerden) és az Aldi (Groningen) üzletláncok elosztóközpontjait is rövid időre lezárták Hollandiában.
Belgiumban Antwerpen környékét és az ettől északra levő autópályákat bénították meg a flamand gazdák, az autópályák nehezen járhatók, kijárataik forgalmát szintén traktorok lassítják. A flamand gazdák pénteken újra megközelíthetetlenné tették Belgium északi-tengeri kikötője, Zeebrugge kikötőjébe vezető utakat is. Az ország második legnagyobb tengeri kikötőjét keddtől két napra már zár alá vették.
A flamand gazdaszövetségek, a Boerenbond, az ABS és a Groene Kring vezetőivel folytatott konzultációt követően az akciók szervezői felszólították a kikötő blokádjában részt vevő gazdákat, hogy pénteken ismét függesszék fel az akciókat. Azt azonban még
A térségben mintegy kétezer teherautó akadt el, kiszabadításukra nagyszámú rendőri alakulatokat vettek be az illetékes kormányzó szerint.
A belga gazdák termékeikért méltányos átvételei árakat követelnek, kevesebb adminisztrációs terhet szeretnének, és nagyobb rugalmasságot a környezetvédelmi előírások alkalmazásában, illetve hogy a kormány ne kössön az ágazatot érintő, újabb szabadkereskedelmi megállapodásokat.
Belga és hozzájuk csatlakozott holland gazdák traktorokkal akadályozzák az országaik közötti határátkelők forgalmát, a termelők újra elérhetetlenné tették a belgiumi Zeebrugge kikötőjét – tájékoztatott a La Libre Belgique című belga napilap pénteken a rendőrségre hivatkozva. Alexander De Croo belga miniszterelnök a blokádok felszámolását sürgette.
Belgium déli országrésze, Vallónia gazdái mellett az eddiginél határozottabb figyelemfelkeltő megmozdulásba kezdtek az észak-belgiumi Flandria gazdái is, akik holland mezőgazdászok támogatásával átjárhatatlanná tették a belga-holland határokat. A véleményük szerint következetlen uniós agrárpolitika ellen tiltakozó termelők óránként legfeljebb csak néhány kamiont engednek az egyik országból a másikba.
Az északi Antwerpen környéki autópályák nehezen járhatók, kijárataik forgalmát szintén traktorok lassítják. A flamand gazdák pénteken újra megközelíthetetlenné tették az északi-tengeri Zeebrugge kikötőjébe vezető utakat is. Az ország második legnagyobb tengeri kikötőjét keddtől két napra már zár alá vették.
A gazdák szakszervezetei és néhány nagyobb üzletlánc között létrejött megegyezésnek köszönhetően az ország több városában legalább részben feloldották a traktoros blokádot, a tüntetők és a kormány közötti megegyezésre azonban még várni kell – jegyzeték meg.
A belga miniszterelnök a flamand nyelvű Radio 1 közszolgálati rádióban úgy nyilatkozott: eljött az idő, hogy a gazdák felhagyjanak a blokádokkal, ugyanis – közölte – a termelők jelzését európai és országos szinten is megértették a politikusok.
„A mi megközelítésünk az, hogy konzultációkat kezdünk, míg mások a hadsereg bevetését támogatták. De nem hiszem, hogy ez a fajta konfrontáció sokra vezetne” – fogalmazott Alexander De Croo.
Úgy vélte, a belga kormány már sok lépést megtett a gazdák érdekében, noha – mint kiemelte – tisztában van azzal, hogy a tüntetők nagyon gyors megoldásokat várnak. A legtöbb kérdés összetett, megoldásuk időt igényel – tette hozzá a belga miniszterelnök.
A tiltakozó akciók szervezői pénteken közölték: az országos megmozdulás időtartama a politikai döntésektől függ. A gazdálkodók mindaddig folytatják a tüntetéseket, amíg a kormányzat konkrét intézkedéseket nem terjeszt elő a problémák kezelésére.
A belga gazdálkodók a csökkenő bevételeik, romló gazdasági kilátásaik mellett a bonyolult jogszabályok és a túl sok adminisztrációs munka miatt tiltakoznak. Elítélnek továbbá több, túlzónak tartott belga és uniós környezetvédelmi intézkedést, valamint az uniós szabadkereskedelmi megállapodások kockázataira hívják fel a figyelmet.
A forgalomlassítással is járó megmozdulás Belgiumban egy héttel ezelőtt kezdődött vidéki városok közelében.
A francia mezőgazdasági termelők többségi szakszervezetei csütörtökön a stratégiai útvonalakon felállított blokádpontok feloldására szólítottak fel, miután Gabriel Attal miniszterelnök részletes intézkedéssorozatot jelentett be a tüntető gazdák terheinek csökkentésére.
„Mindannak fényében, amit bejelentettek (…), meg kell változtatnunk cselekvési módszereinket, ezért felszólítjuk a tagjainkat, hogy függesszék fel a blokádokat, és a mozgósítás új formáját válasszák” – jelentette ki Arnaud Gaillot, a Jeunes Agriculteurs (Fiatal Gazdák) elnöke, Arnaud Rousseau-val, a legjelentősebb francia mezőgazdasági szervezet, az FNSEA elnökével tartott közös sajtótájékoztatóján. Utóbbi üdvözölte a „kézzelfogható előrelépést”.
– hangsúlyozta a Fiatal Gazdák vezetője, aki mindazonáltal feltételeket szabott a kormánynak.
A szakszervezeti vezetők szeretnék kézhez kapni a bejelentéseket összefoglaló dokumentumot, a mezőgazdasági törvénytervezet mielőbbi parlamenti elfogadását is kérik. Arnaud Gaillot arra is figyelmeztetett, hogy „ha ezek az ígéretek nem teljesülnek, nem fogunk habozni, hogy egy széleskörű mozgósítást indítsunk”.
Az FNSEA vezetője emlékezett, hogy a gazdák mintegy tíz százaléka, csaknem 40 ezren vettek részt tiltakozó akciókban október óta.
– mondta Arnaud Rousseau. A tiltakozásban rengeteg fiatal vett részt. Minket is meglepett, hogy ők is a saját kezükbe akarják venni a szakmájuk jövőjét. Független emberek vagyunk és maradunk, akik elkötelezettek a függetlenségük mellett„ – tette hozzá. Elmondta azt is, hogy a gazdákat nagyon meghatotta az a támogatás, amelyet az egész nemzet részéről kaptak. Az FNSEA elnöke számára ez a mozgósítás bebizonyította, hogy a termelés, a szuverenitás és a jövedelem a szakmánk jövőjének elengedhetetlen elemei.
Az FNSEA elnöke felhívta a figyelmet Európa süketségére is.
– mondta. „Több mint egy éve tétovázunk a mezőgazdasági import kérdésében, és most olyan határozott döntésekre várunk, amelyek megvédik az európai belső piacot„ – hangsúlyozta, amikor Brüsszelben az Európai Bizottság az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalának korlátozására irányuló intézkedéseket javasolt. Arnaud Rousseau megerősítette, hogy ragaszkodik Európához, de elítélte annak technokrata hozzáállását, amelynek ”távolról hozott döntései nem tisztelik a gazdák munkáját”.
A miniszterelnök a hivatalában délben tartott sajtótájékoztatóján egyebek mellett bejelentette, hogy a kormány felfüggeszti a növényvédőszer-használat csökkentését célzó terveit, és 150 millió euróval mérsékli a gazdák adó- és járulékterheit.
A kormányfő emellett ”egyértelmű európai szintű jogalkotást sürgetett annak meghatározására, hogy mi a szintetikus hús„, amelyet állati szövetsejtekből állítanak elő, és nem engedélyezett Európában.
Gabriel Attal azt is szorgalmazta, hogy az Európai Unióba irányuló ukrán gabonaimport korlátozásának kérdéséről is legyenek tárgyalások. Az EU eddig nem vette fel a gabonaféléket azon ”érzékeny„ termékek listájára, amelyek behozatalát korlátozni lehet.
A miniszterelnök csaknem egy héttel a mezőgazdasági termelőknek tett első bejelentései után azt is megígérte, hogy megerősíti az áruházláncok, a forgalmazók és az agráripari vállalkozások közötti ádáz árháborúban a gazdák jövedelmét védő hatályos törvényt.
„A több mint 10 ezer ellenőrzés a termékek francia eredetét” fogja ellenőrizni – hangsúlyozta a tárcavezető.
Gabriel Attal a mezőgazdasági örökségekre vonatkozó adómentességi küszöbök megemelését is megígérte.
A gazdatüntetések két hete tartanak Franciaországban, ahol a stratégiai útvonalakon blokádpontokat állítottak fel a tüntetők. A szerda délután a Párizstól délre található legnagyobb nemzetközi nagybani piac, a Rungis blokád alá vételi kísérlete miatt őrizetbe vett 91 ember közül mindenkit elengedett a rendőrség, és csütörtökön már teljes nyugalom volt a környéken.