tóth gabi
Virginiából indul a menet.
Szerezzük vissza a határok feletti ellenőrzést! – ez a jelmondata annak az autós felvonulásnak, amely hétfőn indult el Virginiából az Egyesült Államok déli határa felé. A tervek szerint több gyűlést is tartanak majd a mexikói–amerikai határ menti településeken, hogy felhívják az emberek figyelmét a Biden-kormány elhibázott migrációs politikájának következményeire. A szervezők azt remélik, hogy több százezren csatlakoznak majd a menethez.
Az M1 Híradó által bemutatott felvételeken zászlókat lobogtatva köszöntötték a kamionokból, furgonokból és személyautókból álló konvojt egy a texasi kisvárosban. A sofőrök hétfő óta úton vannak. Virginia államból indultak, és meg sem állnak a mexikói határig.
– mondta a megmozdulás fő szervezője
A konvojhoz több leszerelt katonatiszt, rendőr és határőr mellett politikusok is csatlakoztak. Mindannyian azzal vádolják a Biden-kormányt, hogy az elmúlt években olyan döntéseket hozott, amelyek ellentétesek voltak a Trump elnöksége idején bevezetett korlátozásokkal, és migránsok tömegeit bátorították fel arra, hogy bármi áron megpróbáljanak bejutni az Egyesült Államokba.
Tavaly csaknem két és fél millió illegális határátlépőt tartóztattak fel a mexikói határ közelében – többet, mint bármikor korábban.
„Fel kell hívnunk az emberek figyelmét erre az invázióra, mert az országunk nem bír el többet. Rengeteg katonakorú, egyedülálló férfi lépte át a déli határt az elmúlt évben.
– mondta egy asszony, aki Texasban csatlakozott a tiltakozó menethez.
Az amerikai szenátus a jövő héten várhatóan újra napirendre tűzi a 2024-es költségvetés vitáját, sajtóértesülések szerint ugyanis a republikánusoknak – hónapokig tartó vita árán – sikerült több szigorító intézkedést kicsikarniuk a kormányzattól.
Ha a javaslataikat elfogadják, a hatóságoknak automatikusan el kell majd utasítaniuk minden menedékkérőt, aki úgy érkezik az amerikai határhoz, hogy korábban átkelt egy biztonságosnak minősített országon.
És arra is lehetőséget biztosítanának, hogy akár teljesen lezárják a határt a bevándorlók előtt.
Rekordszámú migráns próbált meg bejutni az Egyesült Államokba Mexikó felől 2023 decemberében – derül ki a szövetségi Vám és Határvédelem (CBP) szombaton nyilvánosságra hozott hivatalos adataiból.
A szövetségi Vám és Határvédelem (Custom and Border Protection – CBP) adatai szerint a 302 034 emberből mintegy 250 ezret a zöldhatáron tartóztattak fel, a többiek egy internetes alkalmazáson keresztül jelentkeztek az amerikai hatóságoknál, hogy be akar jutni az országba.
A tömeges érkezések miatt a hatóságoknak nincs kapacitásuk arra, hogy a kérelmeket gyorsan feldolgozzák, ezért a legtöbb embert egy egyedi méltányosságot lehetővé tevő szabály alapján beengedik az országba.
Alejandro Mayorkas belbiztonsági miniszter január elején a texasi határszakaszon arról adott tájékoztatást, hogy a dél felől illegálisan az országba érkezők több mint 85 százalékát a hatóságok regisztráció után elengedik az Egyesült Államokon belül.
Texas állam és a washingtoni szövetségi kormányzat között az elmúlt hetekben mélyülő konfliktus alakult ki, miután január 10-én Texas lezárta az egyik legnagyobb nyomásnak kitett határszakaszt Eagle Pass városában a szövetségi határőrök előtt. Texas kormányzójának indoklása szerint a szövetségi határőrizeti hatóság nem védi meg a határt, ezért a texasi Nemzeti Gárda bevonásával kényszerítik ki a határvédelmet.
Greg Abbott, republikánus kormányzó csütörtökön úgy nyilatkozott, hogy Joe Biden elnök intézkedései példanélküli invázióhoz vezettek a határon, ami ellen kötelességének tartja fellépni.
A szövetségi Legfelsőbb Bíróság ezen a héten úgy döntött, a szövetségi határügynököknek joguk van arra, hogy eltávolítsák a texasi hatóságok által létesített határakadályt.
A bevándorláspolitika szigorításáról december óta intenzív egyeztetések zajlanak a kongresszus demokrata és republikánus tagjai között. Csütörtökön a felsőház, a szenátus tagjai bejelentették, hogy megállapodásra jutottak a határőrizet szigorításáról, és bevándorlási reformokról.
Az általuk kidolgozott jogszabály elfogadásához kapcsolódna az Ukrajna további katonai támogatásának fedezetéről szóló jogszabály is. A csütörtökön bejelentett szenátusi törvényjavaslat alapján, amennyiben az illegális határátlépések meghaladnak egy bizonyos napi számot, – heti átlagban napi 5 ezret –, akkor a határőrség számára kötelezővé válik az érkezők visszatoloncolása.
Joe Biden elnök pénteken közleményben üdvözölte a törvényjavaslatot, amit minden idők legkeményebb határbiztonsági intézkedésének nevezett, valamint közölte, hogy annak végrehajtására kötelezettséget vállal, amennyiben a kongresszus elfogadja.
Florida Nemzeti Gárdájának katonáit küldi Texas államba segítségként az illegális bevándorlással szemebi fellépéshez – jelentette be csütörtökön Ron DeSantis floridai kormányzó.
A republikánus politikus sajtótájékoztatóján elmondta, hogy maximum 1000 katonából álló zászlóaljat ajánlott fel Texasnak, ami az Egyesült Államok szárazföldi határának csaknem 2000 kilométeres szakaszát védi Mexikó felé.
– fogalmazott a kormányzó, aki Joe Biden elnöknek azt vetette szemére, hogy habár „rendelkezik a felhatalmazással a határ lezárásához”, de ehhez hiányzik az akarat.
A Nemzeti Gárda szóvivője elmondta, hogy egyelőre 100 katonát küldenek Floridából Texasba.
A republikánus vezetésű Texas állam és a washingtoni szövetségi kormányzat között az elmúlt hetekben tovább éleződött a vita a határőrizet miatt, különösen miután Texas Nemzeti Gárdája a kormányzó Greg Abbott utasítására lezárta az illegális határátlépésnek leginkább kitett határszakaszt, Shelby Parkot Eagle Pass városában, ahol szögesdrótból és konténerekből álló akadályt állítottak fel, és ahova nem engedték be a szövetségi határőröket.
A szövetségi határvédelem (Custom and Border Protection – CBP) decemberi adatai szerint 302 ezernél több illegális bevándorlóval szemben intézkedtek. Alejandro Mayorkas január elején Texasban tett látogatásán elismerte, hogy az érkezők 85 százaléka az Egyesült Államok területén belül szabadon távozhat.
Válságos a helyzet az amerikai-mexikói határon, a migránsok tömegesen próbálnak az Egyesült Államokba jutni. A kialakult helyzetről egyeztetett ismét január végén mexikói kollégájával az amerikai külügyminiszter. A washingtoni vezetést bíráló republikánusok szigorúbb fellépést sürgetnek az illegális bevándorlókkal szemben.
Washingtonban fogadta mexikói kollégáját az Amerikai Egyesült Államok külügyminisztere, Anthony Blinken. A tárgyalás kiemelt témája ismét az illegális bevándorlás volt. „Hálásak vagyunk, amiért ilyen szoros együttműködés alakult ki partnerünkkel, Mexikóval” – fogalmazott Antony Blinken az Amerikai Egyesült Államok külügyminisztere.
Az elmúlt hónapokban ugyanis
A legtöbben az Eagle Pass nevű texasi határátkelőnél próbálnak bejutni az országba. Habár a bevándorlók áradata Mexikón keresztül érkezik, nemzetiségüket tekintve egész Közép- és Dél-Amerika képviselteti magát: a Híradó által bemutatott felvételeken olyan, az Egyesült Államokba tartó, főként venezuelai migránsok láthatók, akiket a mexikói határőrség fogott el.
„Mexikónak szándékában áll segíteni ebben a nagy csatában amivel szembenézünk: ez pedig a magas fokú emberi mobilitás. Ez azonban nem csak a mi régiónkban van jelen, hanem szerte a világon megfigyelhető” – mondta Alicia Bárcena mexikói külügyminiszter
A legzsúfoltabb határátkelőnél szögesdrótot telepített a Nemzeti Gárda.
ezért az amerikai jobboldal, a republikánusok határozott fellépést követelnek.
„Teljesen világos, hogy Amerika elérte a tűréshatárt, ami az illegális bevándorlást illeti. Ma első kézből tekinthetjük meg a pusztítást és a káoszt a határunkon, a katasztrófát, amit ez a helyzet jelent a közösségeink számára” – mondta Mike Johnson, az amerikai kongresszus republikánus elnöke január elején.
A Fehér Ház és a Szenátus jelenleg olyan megoldást vizsgál, amely egy
a tervek szerint az új testületnek joga lenne kitoloncolni az illegális bevándorlókat, amennyiben a határt átlépők száma átlép egy bizonyos keretet. Szakértők szerint ez a megoldás azonban teljes mértékben attól függene, hogy Mexikó hajlandó-e befogadni a kitoloncolt, nem-mexikói állampolgárságú migránsokat.