kulcsár edina
Mindenekelőtt az európai uniós politikában.
A francia választók többsége változást szeretne az Európai Unió politikájában. Különösen a migráció és a biztonság kérdése foglalkoztatja őket, de kiemelt jelentősége lesz az Európa-szerte zajló gazdatüntetéseknek is a júniusi uniós választásokon. Emellett például a nemrégiben elfogadott, majd a francia alkotmánytanács által jelentősen megnyirbált migrációs törvényt úgy írta alá Emmanuel Macron elnök, hogy a törvényszöveg végleges változata nem tükrözte a választók akaratát. Többek között erről beszélt a közmédia brüsszeli irodájának Thibaut Francois, a francia jobboldali Nemzeti Tömörülés parlamenti képviselője.
A francia kormány bejelentései a gazdálkodók problémáinak enyhítésére leginkább kozmetikai hatásúak – fogalmazott Thibaut Francois. A politikus rámutatott: ezek az intézkedések egyáltalán nem fogják kompenzálni a francia termelők legégetőbb problémáit.
A francia kormány február 1-jén a gazdálkodók terheit csökkentő intézkedéscsomagot jelentett be. Egyebek mellett felfüggesztené a növényvédőszer-használat csökkentését célzó terveket, és 150 millió euróval mérsékelné adó- és járulékterheiket, valamint ellenőrizné a nagy áruházláncokat a termékek eredetét vizsgálva.
Másfelől a Brüsszelben alkotott szabályozások például olyan egészségügyi szempontú követelményeket támasztanak az uniós gazdálkodókkal szemben, amelyek az EU-n kívüli termelőkre nem vonatkoznak.
Thibaut Francois elmondta: tisztelik az alkotmányt és az alkotmánytanácsot, azonban a testülettel kapcsolatos problémát jelenti, hogy korábbi elnökök alkotják, akik esetenként politikai döntést hoznak.
„A hosszú vita és szavazás során mindent megtettünk azért, hogy belefoglaljuk a francia szavazók elvárásait, mint az illegális migránsok Franciaországba érkezésének megakadályozása és az ingyenes egészségügyi ellátáshoz való feltétel nélküli hozzáférés lehetőségének csökkentése, valamint csökkentsük az országban tartózkodásuk idejét is. Ezek kis lépések voltak előre, de azt látjuk, hogy az alkotmánytanács arra törekszik, hogy ez ne történhessen meg” – fejtette ki. A képviselő hangsúlyozta, hogy csalódottak a testület döntése miatt, mert a franciák első számú problémája ma az illegális bevándorlás kezelése.
A képviselő emlékeztetett: Emmanuel Macron elnök dönthetett volna úgy is, hogy nem írja alá a módosított törvényszöveget. Annak aláírásával viszont a parlamenti többséggel szemben hozott döntést. Mint mondta, továbbra sem értik az elnök döntését, hiszen a szavazók akaratával szemben cselekedett. Thibaut Francois azonban emlékeztetett, hogy Macron elnök például a nyugdíjreform kapcsán is a választói akarattal szemben hozott döntést.
A képviselő szerint a francia elnök teljesen elszakadt az emberektől, hiszen a társadalom legnagyobb problémája jelenleg a biztonság és az illegális migráció kérdése. Mint mondta, példa nélküli, hogy az elnök a saját parlamenti többségével szemben cselekedjen.
„Már az uniós választási kampány kezdete előtt 10–12 pontos előnyünk van az elnök pártjával szemben” – mutatott rá Thibaut Francois a Nemzeti Tömörülés előnyére Macron elnök pártjával szemben. Mint mondta, az előző választások során csupán egy pont volt a különbség.
A képviselő kiemelte, hogy a franciák változásokat akarnak az EU-ban. Ellenzik a Brüsszel által elfogadott migrációs paktumot, és a gazdák elégedetlensége az uniós szabályozásokkal szemben szintén ilyen terület. Mint mondta, a Nemzeti Tömörülés jelenleg az unió bővítését is ellenzi, különösen Ukrajna és Moldova tekintetében, mely országok már most a csatlakozási tárgyalások szakaszában vannak, miközben a Nyugat-Balkán esetében ezek a folyamatok nem haladnak ennyire gyorsan.
Ukrajnával kapcsolatos kérdésre válaszolva Thibaut Francois hangsúlyozta, hogy a francia lakosság továbbra is kiáll a menekültek támogatása mellett, hiszen az első között voltak a háború elől menekülők fogadásában. Ugyanakkor időszerűnek tartják feltenni a kérdést a financiális támogatásokkal kapcsolatban, így például a fegyvertámogatásokat illetően is.
Gabriel Attal francia miniszterelnök néhány napja részletes intézkedéssorozatot jelentett be az egyre nagyobb számban tüntető gazdák terheinek csökkentésére, egyebek mellett felfüggesztené a növényvédőszer-használat csökkentését célzó terveket és 150 millió euróval mérsékelné adó- és járulékterheiket.
A tiltakozó francia mezőgazdasági szakszervezetek az elmúlt napokban mintegy kétszáz követelést tettek közzé.
A francia kormány 150 millió eurót különít el „ettől az évtől kezdve és állandó jelleggel” a mezőgazdasági termelők adóterheinek enyhítését célzó intézkedésekre„ – ígérte meg a hivatalában tartott sajtótájékoztatóján a francia miniszterelnök.
A kormány felfüggeszti„ azt a tervet, amely a növényvédő szerek használatának csökkentésére vonatkozó célokat határoz meg, és amely a gazdák egyik fő követelése. Az Ecophyto kormányzati program célja, hogy 2030-ra a felére csökkentse a növényvédő szerek használatát.
– mondta a sajtótájékoztatón Marc Fesneau mezőgazdasági miniszter.
A kormány azt is meg akarja akadályozni, hogy Franciaországba olyan gyümölcsöket és zöldségeket importáljanak, amelyeket az Európai Unióban betiltott tiakloprid hatóanyagú nevű növényvédő szerrel kezeltek.
Olaszország novemberben betiltotta a szintetikus hús előállítását és értékesítését.
Gabriel Attal azt is szorgalmazta, hogy az Európai Unióba irányuló ukrán gabonaimport korlátozásának kérdéséről is legyenek tárgyalások. Az EU eddig nem vette fel a gabonaféléket azon érzékeny termékek listájára, amelyek behozatalát korlátozni lehet.
A miniszterelnök csaknem egy héttel a mezőgazdasági termelőknek tett első bejelentései után azt is megígérte, hogy megerősíti az áruházláncok, a forgalmazók és az agráripari vállalkozások közötti ádáz árháborúban a gazdák jövedelmét védő hatályos törvényt.
A francia gazdasági miniszter, Bruno Le Maire eközben bejelentette, hogy
„A több mint 10 ezer ellenőrzés a termékek francia eredetét” fogja ellenőrizni – hangsúlyozta a tárcavezető.
Gabriel Attal a mezőgazdasági örökségekre vonatkozó adómentességi küszöbök megemelését is megígérte. Szuverének akarunk lenni, szuverén módon termeszteni, aratni és táplálkozni – fogalmazott a miniszterelnök.
A gazdatüntetések két hete tartanak Franciaországban, ahol a stratégiai útvonalakon blokádpontokat állítottak fel a tüntetők.