kulcsár edina
Mindent bevetnek ellene.
Iowa államban elindult az amerikai előválasztási folyamat, mely kijelöli a két nagy párt indulóit a november első keddjén esedékes elnökválasztásokon. Az elhúzódó procedúrát hivatalosan a nyáron tartandó pártkongresszusok zárják le, ahol az előválasztásokon és jelölőgyűléseken mandátumot szerző küldöttek szavaznak a hivatalos elnökjelöltekre. Idén hagyományos eszközökkel kizárt, hogy meg lehetne akadályozni Joe Biden megismételt jelölését, és Donald Trump esetében sincs reális esély erre. Mégsem jelenthető ki bizonyosan, hogy e két politikus indul novemberben. Donald Trump kampányát a demokraták által uralt szövetségi és állami bürokrácia próbálja ellehetetleníteni, míg Joe Biden esetében az elnök egészségi állapota és a családja körül kialakult botránysorozat vetnek fel nehezen megválaszolható kérdéseket- írta az Alapjogokért Központ.
Az előválasztási matematika mindkét oldalon már Iowa előtt leegyszerűsödött. Joe Bidennek egyetlen párton belüli kihívója, Robert F. Kennedy kampányát a demokrata elit megtorpedózta. Kennedy – bár novemberben függetlenként indulhat – Biden jelölését így nem akadályozhatja meg. Donald Trump hatalmas előnnyel nyert Iowában, és a közvélemény-kutatók szerint minden fontos államban vezeti a republikánus politikusok népszerűségi listáját. Ron DeSantis floridai kormányzó visszalépésével egyetlen kihívója maradt, a washingtoni elit jelöltje Nikki Haley. Neki egy sor korai győzelemmel kellene bizonyítani – többek között a héten esedékes New Hampshire-i előválasztásokon. Bár kedden a szoros eredmény sem kizárt, a soron következő államokban a kutatások súlyos vereséget jósolnak Haley-nek.
Mégsem beszélhetünk arról, hogy bármi eldőlt volna. Joe Biden egészsége hétről hétre szemmel láthatóan romlik, a komoly fizikai és mentális igénybevétellel járó választási kampány számára leküzdhetetlen kihívást jelenthet. Őt és több családtagját a Kongresszus korrupció gyanújával vizsgálja. Fia, Hunter Biden a világ szeme láttára vált erkölcsi csődtömeggé. Biden esetleges visszalépése a jelöltállító pártkongresszus előtt még akkor sem kizárt, ha jelenleg nem tudni kit választhatnának a „csereirányító” szerepére a demokrata küldöttek.
Ugyanakkor Donald Trump sem érezheti magát biztonságban. A Biden-kormányzat – az igazságügyi minisztériumot és az FBI-t politikai fegyverként használva – számos nyomozást és vádemelést kezdeményezett kihívója ellen. New York-ban és Washington D.C.-ben is folynak ellene olyan büntetőperek, melyek elmarasztaló ítélettel érhetnek véget. Ha bekövetkezne a legrosszabb, Trump a börtönből is választható lenne. Erre több precedens is volt. 1920-ban a szocialista Eugene Victor Debs majdnem egymillió szavazatot kapott, miközben éppen tízéves börtönbüntetését töltötte.
A demokraták által uralt államapparátus másik terve Trump indulásának megakadályozására, hogy kizárják a választásokból az alkotmány tizennegyedik kiegészítésére hivatkozva, mely eltiltja a tisztségek elnyerésétől azokat, akik az USA elleni „lázadásban vagy zendülésben vettek részt, illetve aktívan segítették az Egyesült Államok ellenségeit.” Túl azon, hogy az alkotmánymódosítás a XIX. századi polgárháború déli résztvevőit célozta – nem pedig a liberálisok XXI. századi ellenfeleit –, le kell szögeznünk, hogy Donald Trumpot soha semmilyen bíróság nem találta bűnösnek az USA elleni „lázadás vagy zendülés” bűntettében. Sőt, az erre irányuló impeachment-eljárás során a Szenátus egyenesen felmentette a vád alól. A tényeket figyelmen kívül hagyva, Colorado demokrata többségű legfelsőbb bírósága, illetve egy – szintén demokrata – választási hivatalnok Maine államban önhatalmúlag eltávolították Trump nevét a helyi szavazólapokról. A kérdésben a szövetségi Legfelsőbb Bíróságnak kell majd rendet tennie.
Donald Trump jelenleg töretlenül halad végső célja felé, miközben legnagyobb ellenfele nem Joe Biden, hanem a demokrata politikust minden áron védelmező permanens bürokrácia. Ám kaotikus és több szempontból vészterhes választási év vár az Egyesült Államokra. A tét óriási, hiszen az ország hatékony vezetésére képtelen, viszont politikai ellenfelei ellen diktatórikus eszközökkel fellépő liberális-technokrata elit bukása nélkül nem lábalhat ki mély válságából az amerikai köztársaság.
Több oka is volt annak, hogy Ron DeSantis floridai kormányzó végül idő előtt felfüggesztette kampányát, és úgy döntött, nincs reális esélye Donald Trumppal szemben. Az egyik ilyen, hogy az egykori elnök népszerűsége a vádemelési eljárások megkezdése óta szinte kilőtt, míg DeSantisé előbb stagnált, majd erőteljes csökkenésnek indult. DeSantis kiszállásával Nikki Haley maradt az egyetlen republikánus politikus, akinek még papíron maradt esélye arra, hogy felülkerekedjen Trumpon.
Ron DeSantis floridai kormányzó az X közösségi médiumon jelentette be vasárnap délután, hogy kiszáll a 2024-es republikánus elnökjelöltségért folyó küzdelemből, mert megfogalmazása szerint nem várhatja el önkénteseitől, akik kampányában dolgoznak, hogy idejüket és anyagi lehetőségeiket rá áldozzák, ha nem látszik a győzelem felé vezető világos út.
A koronavírus-járvány miatti lezárások és a woke ideológiával szemben folytatott harcának köszönhetően a konzervatív körökben kedveltté vált politikus hivatalosan tavaly júniusban jelentette be, hogy megméreti magát a republikánus előválasztáson. Kampánya ugyanakkor a legkevésbé sem úgy sikerült, ahogy eltervezte. Az újraválasztása utáni elsöprő lendületét hamar elveszítette, és ugyan a nyár elején még magabiztosan vezetett a kutatások szerint őszre már ismét Trumpot támogatták többen a republikánus szavazók közül.
A múlt hétfői iowai előválasztáson DeSantis a második helyre futott be, ugyanakkor mindössze a szavazatok 21 százalékát volt képes megszerezni. Nikki Haley korábbi dél-karolinai kormányzó és volt ENSZ-nagykövet már akkor úgy fogalmazott, valójában csak ő maradt versenyben Trumppal szemben, hiszen ő New Hampshire-ben és Dél-Karolinában is jóval népszerűbb vetélytársánál (ahol DeSantist csak maximum 6-7 százalékra mérték).
Ezek fényében nem meglepő tehát, hogy a floridai kormányzó végül kampánya felfüggesztése mellett döntött.
Vasárnapi videóüzenetében DeSantis Donald Trumppal kapcsolatban úgy fogalmazott, „világossá vált számomra, hogy a republikánus előválasztáson részt vevő szavazók többsége újabb esélyt szeretne adni Donald Trumpnak”. Megjegyezte, a volt elnökkel fennálló nézeteltérései ellenére is egyértelmű, hogy
Emellett élesen kritizálta Nikki Haley-t, akit egyszerűen csak a vállalati szféra bábjának nevezett. Azt is hozzátette, hogy folytatja a munkát Floridában, ahol példát mutatnak az országnak.
Donald Trump közleményben reagált, amelyben köszönetet mondott Ron DeSantisnak a támogatásért.
DeSantis kiszállásával még valószínűbb Trump győzelme a keddi New Hampshire-i és a későbbi dél-karolinai előválasztáson, melyek után Nikki Haley is könnyen bedobhatja a törülközőt, vagyis Joe Biden elnök kihívója ismét Donald Trump lehet novemberben.
DeSantis visszalépésével Nikki Haley maradt Trump egyedüli republikánus kihívója (Fotó: EPA/MICHAEL REYNOLDS).
A még mindig fiatalnak számító floridai kormányzó tehát biztosan nem lesz az Egyesült Államok következő elnöke (persze később még lehet az). Pedig a Trump 2.0-nak nevezett politikus sokat tett azért, hogy sikeres legyen, előválasztási kampányköltségvetése sajtóhírek szerint messze meghaladta Trumpét, ráadásul DeSantis hagyományos kampányt indított Iowában, és meglátogatta mind a 99 megyét, azt remélve, hogy a választók értékelik erőfeszítéseit. Nem így lett.
DeSantis kormányzóként azzal szerzett országos ismertséget magának, hogy olyan identitáspolitikai ügyekbe nyúlt bele, amik körül óriási hírverés kerekedett. Megvonta például a Disney-től a 60-as évek óta élvezett különleges státust és közigazgatási jogállást Floridában, és egy felügyelőtestületet nevezett ki a kerület működésének ellenőrzésére. A szórakoztatóparknak helyet adó negyed Orlandóban külön önkormányzattal rendelkezett. ez adózási szempontból is külön elbírálás alá helyezi a vállalkozást, amely jelentős számú turistát vonz Floridába.
A kormányzó és a Disney közötti nyílt szembenállás akkor bontakozott ki, amikor
Intézkedéseit természetesen a jobboldali szavazók többségének elismerése kísérte, Trumphoz hasonló szókimondó, tabudöntögető stílusa miatt pedig valóságos rajongótábor alakult ki körülötte. Ekkor tűnt a leginkább úgy, hogy egy generációváltás keretén belül Trump helyére léphet a Republikánus Pártban. Szintén lendületet adott DeSantisnak, hogy a 2022-es félidős választásokon számos, a volt által támogatott jelölt szaladt bele vereségbe, ő ugyanakkor Floridában még növelni is tudta szavazói számát.
Hivatalos bejelentése után minden megváltozott. Negyven százalék körüli országos támogatottsága tíz százalék környékére esett vissza, és a tendencia nem látszott hosszú távon fordulni. Hogy pontosan milyen okok vezettek a politikus népszerűségének csökkenéséhez, nehéz megmondani, mindenesetre sokak szerint a kormányzó akkor kezdte el elveszíteni legbiztosabb bázisát, amikor
Az ukrajnai háború vagy az izraeli–palesztin konfliktus kérdéseiben, esetleg a Biden-kormányzat gazdaságpolitikai lépéseinek bírálatában pedig nem tudott (és vélhetően nem is akart) a Trumpétól eltérő álláspontot magáévá tenni. Ezért ugyan többen is üdvözölték azon szavait, amelyek arra utaltak, hogy az Egyesült Államok számára nem létfontosságú nemzeti érdek a nagyobb ukrajnai szerepvállalás, vagy hogy elrendelte, tiltsák ki az állami egyetemekről a Diákok a Palesztinai Igazságosságért (SJP) nevű szervezetet, amelynek vezetősége támogatta a Hamász Izrael elleni támadását, de új szavazatokat ezzel nem nyert.
Voltaképp nem volt esélye felvenni a versenyt egy olyan karakterrel, aki ilyen rendíthetetlen támogatást élvezett a hívei körében. És az sem tett jót neki, hogy többször is kemény szócsatát vívott az egykori elnökkel, amiért sokan elfordultak tőle. Mások a karizma hiányával magyarázzák azt, hogy ilyen gyorsan volt kénytelen kiszállni a versenyből. Itt ismét egy olyan területen maradt alul, ahol Trump rendkívül erős.
Az egykori elnök képes folyamatosan magán tartani a reflektorfényt, különös érzékkel nyilatkozik úgy, hogy azt később még sokat és sokan idézzék, beszéljenek róla. Hozzá képest DeSantis valóban szürkének, kimértnek és amerikai mércével mérve unalmasnak is tűnhetett.
James Spillane deerfieldi képviselő DeSantis minapi bejelentése után azt mondta, hogy eredetileg Trumpot támogatta, majd a floridai kormányzóra váltott, végül Trumpra fog szavazni. „Sajnos DeSantis most nem nyerhetett, 2028-ban viszont reális alternatívát jelenthet” – fogalmazott Spillane.