kulcsár edina
Ki nyúlta le a pénzt? Mit tud erről Karácsony?
Az atv.hu írta meg hétfőn, hogy két év alatt, 2020. novembere és 2022. júliusa között a Lánchíd kivitelezését végző A-Híd Zrt. 1,4 milliárd forintot utalhatott a praxisától eltiltott jogász cégének, a Sunstrike Hungary Kft.-nek. Ezt követően ebből az összegből tovább utaltak 900 millió forintot Vig Mór magánszámlájára, illetve ügyvédi letéti számlájára. Az atv.hu úgy értesült: a gyanú szerint a tovább utalások a Vig Mórhoz köthető számlákra jellemzően ugyanazokon a napokon történtek, mint amely napokon az A-HÍD Zrt.-től a pénzek a Sunstrike Kft.-hez érkeztek, az összegeket pedig rövid időn belül készpénzben felvették a számlákról.
Ezeket a tranzakciókat a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az exügyvéd ellen indított, sok száz milliós költségvetési csalást érintő, számlagyáras büntetőeljárásban vizsgálja. Ebben az ügyben tavaly novemberben több más helyszín mellett az A-híd-nál is házkutatásokat tartott a NAV.
Miután pár hete a sajtóban is írtak a hatósági intézkedésről, Brenner Koloman vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte a Lánchíd felújításával kapcsolatos korrupciógyanú miatt.
Az A-Híd még Tarlós István regnálása alatt, 2019. szeptemberében nyerte el a tendert, ám Karácsonyék a hatalomváltás után új közbeszerzési eljárást írtak ki. A győztes ismét az A-Híd lett, ugyanakkor ötmilliárd forinttal drágább ajánlattal nyertek, mint amennyiért a Tarlós-érában végezték volna el a munkát. Ha a többmilliárdos drágulás még nem lenne elég, majdnem hatvanszorosára (!), 4,2 milliárd forintra emelték a Tarlós alatt zajló tenderhez képest a vállalkozónak járó előleget, a céget terhelő kötbért viszont megfelezték.
Visszatérve a NAV-nyomozáshoz, az adóhatóság az atv.hu értesülése szerint azt is vizsgálja, hogy érkeztek-e utalások Vig Mór (aki az Amnesty International Magyarország igazgatójának, Vig Dávidnak a testvére) ügyvédi letéti számlájára azt követően, hogy az ügyvédet a Kúria jogerősen 2022. januárjában vesztegetés elkövetése miatt eltiltotta az ügyvédi hivatás gyakorlásától és ezt követően a Budapesti Ügyvédi Kamara törölte a kamarai nyilvántartásból.
Ha ez valóban így volt, ez több kérdést is felvet. Ügyvédi forrásunk szerint egyrészt Vignek meg kellett volna szüntetnie a számláját, ha ezt nem tette, már nem járt el szabályosan. Másrészt, az ügyvédi letéti számlára pontosan meghatározott célból érkeznek pénzek, amelyeket egy ideig ügyvédre bíznak, például ingatlanvásárlási ügyleteknél. Ha Vig esetében ez nem így történt, ráadásul az oda érkező összegeket a jogász öncélúan felvette, az súlyos bűncselekménynek, sikkasztásnak hívják. Megjegyzendő, ha Vig Mór cégétől a magánszámlájára is indokolatlanul érkeztek az A-Híd pénzei, az is minősülhet sikkasztásnak forrásunk szerint.
Vig Mórt a fent említett számlagyáras, illetve vesztegetéses ügyön kívül több más bűnüggyel is összefüggésbe hozták. Többek között azzal is vádolják, hogy egy jelenleg is körözött bűnöző társaságában vehetett részt egy nemzetközi csalássorozatban, de a férfit korábban kapcsolatba hozták felesége volt párjának megveretésével is.
A bűnügyek mellett lapunk Vig homályos cégügyeire is felhívta már a figyelmet: például Büro Cégkezelő Kft. néven egy cégtemetőként is működő szolgáltató köthető a jogászhoz, amely a II. kerületi Keleti Károly utca egyik földszinti üzlethelyiségébe van bejegyezve, majd azt is megírtuk, hogy Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon bizalmasának egyik vállalkozása is ehhez a szolgáltatóhoz került.
Brenner Koloman szerint rendbe kell tenni Budapestet és rendbe kell tenni a Lánchíd ügyét. A politikus ezért vizsgálóbizottság azonnali felállítását követeli Karácsony Gergelytől. Mint fogalmazott: elfogadhatatlan, hogy a Lánchidat, a főváros és a nemzet egységének szimbólumát a korrupció gyanúja lengje körül.
Brenner Koloman szerint sürgősen felelősségre kell vonni Karácsonyt Gergelyt, amennyiben ez valóban bebizonyosodik.
Mint korábban kiderült, a főpolgármester ötmilliárd forinttal többért, de csökkentett műszaki tartalommal újíttatta fel a Lánchidat, ahhoz képest, mint az Tarlós István, előző városvezető terveiben szerepelt. Karácsony Gergely eközben azt igyekezett elhitetni a nyilvánossággal, hogy valójában olcsóbban valósította meg a beruházást, mint elődje tette volna.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal pedig nemrégiben házkutatást tartott a kivitelező A-Híd Zrt.-nél a számlagyáros Vig Mórral összefüggésben. A Jobbik szerint erre is ki kell terjednie az általuk szorgalmazott vizsgálóbizottság munkájának.
Hirdetés
Karácsony Gergely korábban ötmilliárd forinttal többért és csökkentett műszaki tartalommal valósította meg a Lánchíd rekonstrukcióját, mint Tarlós István előző főpolgármester tette volna. A beruházóra vonatkozó szabályokat pedig úgy írta át az egyébként a közpénzek védelmében rendszeresen kiálló baloldali városvezetés, hogy meghatvanszorozta a vállalkozónak járó előleget, a késedelmi kötbért pedig a felére csökkentette.
A már hivatalosan bejelentett ellenzéki főpolgármester-jelöltek is reagáltak az eseményekre.
Grundtner András meglátása szerint a legfelső szinten áll a döntéshozó és a fővállalkozó, az úgynevezett fehérgalléros elkövetők, akik megállapodnak a kartellszabályokról és a visszaosztásról. A vállalkozói láncolat legalján pedig a számlagyárosok, strómanok vannak, akik általában eltűnnek.
A Jobbik – Konzervatívok főpolgármester-jelöltje is nagyon hasonló állásponton van. Brenner Koloman a Magyar Nemzetnek azt mondta, nagyon komoly kérdéseket vet fel az, hogy házkutatást tartottak Vig Mór miatt az A-Híd Zrt.-nél.