tóth gabi
Nincs esély a békére, belátható időn belül...
Folytatódtak a harcok csütörtökre virradóra a Gázai övezet déli részén lévő Hán-Júnisznál, az izraeli hadsereg (IDF) felszólította az ott élőket, induljanak tovább a várostól délebbre található Rafah felé. Mindeközben Katar bírálta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, aki a héten Doha közvetítői szerepét kifogásolta.
Helyszíni beszámolók és az internetre feltett videófelvételek szerint a harcok dúlta Hán-Júszniszból és környékéről máris újabb menekültáradat indult az egyiptomi határon található Rafah felé, sokan azonban emlékeztetnek arra, hogy az oda vezető utak is veszélyesek.
Az IDF bejelentette, vizsgálatot indít az ENSZ palesztinokat segélyező ügynökségének (UNRWA) hán-júniszi központja ellen szerdán végrehajtott csapása ügyében. A hadsereg közleményben tudatta, hogy máris kizárták a légicsapást és a tüzérségi támadást is, hozzátéve, elképzelhető, hogy a csapás a Hamász támadásának eredménye volt.
Az UNRWA létesítménye elleni, kilenc halottal járó támadást az Egyesült Államok is elítélte. Vedant Patel, az amerikai külügyminisztérium szóvivője pedig felszólította a szemben álló feleket, tegyenek meg mindent a világszervezet központjainak védelméért.
Mindeközben Katar felszólalt Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök az izraeli 12-es csatorna televízió által kedden kiszivárogtatott nyilatkozata miatt, melyben a kormányfő – a Gázai övezetet irányító Hamász fogságából kiszabadult túszokkal rendezett találkozóján – problematikusnak nevezte Doha közvetítői szerepét.
„Nincsenek illúzióim velük kapcsolatban… – hallható a felvételen – Meglennének az eszközeik, hogy nyomást gyakoroljanak a Hamászra (…) Elvégre ők pénzelik (a Hamászt)” – mondta Netanjahu.
Mádzsid el-Anszári, a katari külügyminisztérium szóvivője felelőtlennek és destruktívnak minősítette a miniszterelnök szavait és emlékeztetett arra, hogy novemberben éppen katari közvetítéssel szabadult ki izraeli túszok egy csoportja Gázából.
A szóban forgó felvételen Netanjahu bírálta továbbá az Egyesült Államok és Katar között született, a Katarban lévő amerikai támaszpont működésének meghosszabbításáról szóló egyezményt is.
„Ahelyett, hogy Katar az Egyesült Államokkal ápolt stratégiai kapcsolatait venné célba, az izraeli kormányfő remélhetőleg a túszok kiszabadításával foglalkozik majd” – jegyezte meg ezzel kapcsolatban a szóvivő.
Recep Tayyip Erdogan török elnök és iráni hivatali partnere, Ebrahim Raiszi szerdán Ankarában tartott találkozóján óva intett a gázai övezeti háború kiszélesedésétől.
„Egyetértettünk abban, hogy fontos elkerülni olyan lépéseket, amelyek veszélyeztetik a békét és stabilitást régiónkban” – hangsúlyozta Erdogan a török fővárosban tartott találkozón. Ez volt Raiszi első ankarai útja 2021-es hivatalba lépése óta.
A török elnök felhívta a figyelmet arra is, hogy kettejük között egyetértés volt abban is, hogy az erőszakot meg kell fékezni a Gázai övezetben ezen felül pedig fokozni kell a terrorizmus elleni küzdelmet.
Raiszi ugyanakkor felszólította Törökországot, hogy szakítsa meg kereskedelmi kapcsolatait Izraellel. Úgy fogalmazott, ez hatásos lehet abban, hogy a cionista rezsimet rákényszerítse arra, hogy véget vessen a rémtetteknek.
Mindemellett Teherán és Ankara között feszült a viszony, így például egyéb ellentétek mellett a szíriai polgárháborúban szembenálló feleket támogatnak.
A gázai övezeti háború kitörése tovább bonyolította a két szomszédos állam viszonyát.
Irán számít a Hamász terrorszervezet egyik legnagyobb támogatójának. Törökország pedig ugyan felszabadítási mozgalomként tekint a palesztin szélsőséges szervezetre, a mintegy 1200 halálos áldozatot követelő október 7-i támadást követően azonban elismerte Izrael önvédelemhez való jogát és továbbra is kereskedelmi kapcsolatokat ápol a zsidó állammal.
A nap folyamán az iráni elnök hivatala közölte, Irán és Törökország célul tűzte ki, hogy kétoldalú kereskedelmük forgalmát évi 30 milliárd dollárra (10 602 milliárd forintra) növeljék.
Az IRNA iráni állami hírügynökség szerint Raiszit magas rangú politikai és gazdasági küldöttség kísérte első török útjára.
Izraeli csapás érte szerdán az ENSZ palesztinokat segélyező ügynökségének (UNRWA) egyik gázai övezeti létesítményét, ahol a harcok elől menekülő emberek tízezrei kerestek menedéket, az első információk szerint kilencen meghaltak és 75-en megsebesültek – jelentette be Thomas White, az UNRWA gázai ügyekért felelős igazgatója.
Az X közösségi felületen közzétett tájékoztatás szerint a Hán-Júniszban található képzőközpont több épülete lángra kapott.
Az UNRWA-igazgató szerint két harckocsiból nyitottak tüzet az egyik épületre, amelyben 800 embert szállásoltak el.
White szerint két napja nincs biztonságos hozzáférés a központhoz, amelyben „az emberek fogságba estek”.
Az izraeli erők elvágták az utat a palesztin térség déli részén található nagyobb kórházak felé gázai hadműveletükkel. Az UNRWA szerint az izraeli hadsereg azzal indokolja lépéseit, hogy a térség a radikális iszlamista Hamász szervezet fegyvereseinek egyik jelentős bázisa.
– fogalmazott az izraeli hadsereg egy közleményben.
A heves harcok miatt szemtanúk beszámolói szerint ismét palesztinok ezrei kénytelenek menekülni. Sokan közülük gyalogosan, illetve autókkal indultak szerdán az egyiptomi határon található Rafah felé.
Az ENSZ Humanitárius Ügyeket Koordináló Hivatala (OCHA) szerint a harci tevékenység Hán-Júniszban egy nagyjából négy négyzetkilométeres térségre összpontosul, amelyet mintegy 88 ezren laknak, de becsléseik szerint 425 ezer menekült is ott tartózkodik, akik a helyi iskolákban, illetve kórházakban kerestek menedéket.
„Izrael nem fogja feladni a Hamász szétzúzását” – szögezte le Ilana Stein izraeli kormányszóvivő. Kijelentette, hogy minden túsznak vissza kell térnie, és nem szabad, hogy a Gázai övezet a jövőben bármikor is biztonsági fenyegetést jelentsen Izrael számára. „Nem lesz tűzszünet!” – hangsúlyozta.
Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök szerdán nehezményezte, hogy Izrael az áruk Gázai övezetbe beengedésével kapcsolatos eljárásaival hátráltatja a segélyezést, annak ellenére, hogy a rafahi határátkelő éjjel-nappal nyitva áll. „Így gyakorolnak nyomást a túszok szabadon engedése érdekében” – vélekedett.
Folytatódtak a harcok szerdára virradóra a Gázai övezet déli részén fekvő Hán-Júnisznál. Szemtanúk szerint az izraeli hadsereg helikopterekről lőtte a területet, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) pedig ismét katasztrofálisnak és leírhatatlannak nevezte a gázai kórházak helyzetét.
A Gázai övezetet irányító Hamász október 7-én hajtott végre összehangolt terrortámadást Izrael déli részén, az offenzívában 1200 ember meghalt, és több mint 3000 megsebesült. A Hamász iszlamista terrorszervezet Gázába hurcolt 240 túszt, akik közül azóta mintegy 100-at engedtek el.
Izraeli források szerint 132-en még mindig az övezetben raboskodnak, 28-an pedig feltehetően már nincsenek életben. Válaszul Izrael hadműveletet indított a Hamász felszámolására. A gázai háború palesztin halottjainak száma időközben már meghaladta a 25 ezret.
Az egyeztetésekhez közeli források a sajtóval azt közölték, kedden Hamász-küldöttség érkezett Kairóba, mely várhatóan az egyiptomi hírszerzéssel egyeztet majd egy új tűzszüneti ajánlatról.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök a túszok családtagjainak szintén azt mondta, az izraeli fél „előkészített egy javaslatot”, amelyről azonban nem árult el részleteket.
A The Wall Street Journal című amerikai lap egyiptomi tisztségviselőkre hivatkozva azt közölte, a Hamász tudatta, kész gyerekek és civil nők elengedéséről tárgyalni, „jelentős tűzszünetért cserébe”.