tóth gabi
Gondosan megkerülték a témát...
Szakmailag nehezen megmagyarázható, ahogy az ATV az utóbbi évek egyik legnagyobb korrupciógyanús ügyével foglalkozik. A hét elején a csatorna internetes kiadása számolt be saját értesülésre hivatkozva arról, hogy a Lánchíd felújítását végző A-Híd Zrt. 1,4 milliárd forintot utalhatott a számlagyáras ügyvédként elhíresült Vig Mór egyik cégének, a Sunstrike Kft.-nek. Az Atv.hu információi között még az is szerepelt, hogy a pénzből mintegy 900 milliót továbbutalhattak Vig különféle magánszámláira, és a summát rövid idő alatt készpénzben fel is vették. Ehhez képest az ügy szóba sem került, amikor az ATV Egyenes beszéd című esti műsornak Tüttő Kata volt a vendége. Pedig Rónai Egon műsorvezető feltehetett volna néhány kérdést, főpolgármester-helyettesként ugyanis az MSZP-s politikus felelt a hídfelújítás lemenedzselésével. Tüttőt már csak azért is érdemes lett volna az A-Híd ügyében megkérdezni, mert a politikus alig két héttel főpolgármester-helyettesi kinevezése után, 2019-ben a cég egyik év végi rendezvényén tűnt fel. Ezt a vállalat honlapján található fotógaléria képei is tanúsították.
Tüttőt, aki az MSZP európai parlamenti listájának vezetője is, most a műsorvezető mindössze arról kérdezte, miként készülnek az európai parlamenti, illetve az önkormányzati választásra. A politikus így az aktuális ügyekre kitérő közbevetések nélkül adhatta elő kampányüzeneteiket például arról, hogy csatlakoztak „a klímasemleges száz város missziójához”.
A felújítás kapcsán érdemes felidézni, hogy a Karácsony Gergely-féle városvezetés miután érvénytelenítette az elődje által a Lánchíd rekonstrukciójára kiírt tendert, újat hirdetett meg, amelyen ugyanúgy az A-Híd Zrt. lett a befutó. Karácsonyék ugyanakkor jóval magasabb összegért bízták meg a kivitelezőt annál, mint amennyiért Tarlós Istvánék tervezték: a 21,8 milliárd forintos végösszegből 26,7 milliárd forint lett, vagyis közel ötmilliárddal több az eredeti ajánlatban szereplő számoknál. Ráadásul megváltoztak más fontos szerződéses feltételek is: a Tarlós alatt lezárt tenderhez képest majdnem hatvanszorosára (!), 4,2 milliárd forintra emelték a kivitelezőnek járó előleget, miközben a céget terhelő kötbért viszont megfelezték.
Emlékezetes: a múlt héten Brenner Koloman, a Jobbik főpolgármester-jelöltje vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte a Fővárosi Közgyűlés képviselőinél, hogy megállapítsák a politikai felelősséget a korrupciógyanús Lánchíd-felújítás kapcsán. Akkor még csak azt lehetett tudni, hogy házkutatást tartottak a projektet kivitelező A-Híd Zrt.-nél Vig Mór ügyében.
Az Egyenes beszéd műsorvezetője ugyancsak a keddi adásban Brenner Kolomannal beszélgetve még a birtokukba került hivatalos nyomozati anyagot is bemutatott: a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a Fővárosi Főügyészségnek küldött tájékoztatóját. – Van egy dokumentumunk, ami igazából azt bizonyítja, hogy valóban zajlik egy ilyen vizsgálat és azt bizonyítja, hogy itt nagyon komoly összegek merülnek fel egy ügyvéd páncélszekrényéből elvándorolva. Aki ügyvéd egyébként az A-Híddal volt kapcsolatban, ezt egyébként a cég is állítja – fogalmazott Rónai Egon. Kérdés, hogy a Lánchíd a városüzemeltetésért felelős Tüttő Katával miért kerülték e témának még csak az említését is.
Jól ismerik a Hír TV-nél is a számlagyáros ügyvédként elhíresült Vig Mór nevét és vállalkozását, a Lánchíd-botrányban érintett Sunstrike Kft.-t. Érdeklődésünkre Madarász János, a Hír TV vezérigazgatója elmondta: a Sunstrike 22 millió forinttal tartozik a televíziónak.
A vezérigazgató felelevenítette, hogy a Sunstrike Kft.-vel 2021. szeptember 1-jén kötött szerződést a Hír TV. A megállapodás szerint a kft. úgynevezett miniprogramokat, azaz 60-180 másodperces összeállításokat adott Magyarország Építészete címmel a televíziónak, nagy részben az A-Híd megbízásából. A Sunstrike ügyei kezdetekben rendben voltak: a cég 2021-ben és 2022-ben is több tízmilliós adózás előtti eredményt ért el, 2023-ban pedig harminc fővel dolgozott.
A televízió meg is kezdte a rövid összeállítások vetítését, ám a kft. idővel elmaradt az ellenérték kifizetésével. A Sunstrike összesen nagyjából hatvanmillió forintért kötött üzletet a televízióval. A 22 milliós tartozás 2022 júliusa és 2023 márciusa között halmozódott fel.
Mint megtudtuk, a tévé illetékesei mindvégig a Sunstrike tulajdonosával, vagyis magával Vig Mórral tárgyaltak a tartozás rendezéséről. Az egyeztetések során Vig azt állította, hogy az A-Híd időközben megvonta cégétől a támogatást, egyúttal jelezte: ha rendeződik a viszony a megbízóval, kifizetik az elmaradást. A Sunstrike külön ajánlattal is élt, azt javasolta, hogy a Hír TV sztornózza a tartozást, később majd részletekben megtérítik az összeget, és minden esetben el is ismerte a fennálló tartozását. A televíziónál ezt értelemszerűen nem fogadták el. A tartozásból végül a kft. – 2023 júniusa óta – több részletben lerótt 1,9 millió forintot.
A 22 millió forintos tartozást új megvilágításba helyezik a friss hírek. Az Atv.hu ugyanis hétfőn arról számolt be, hogy két év alatt, 2020 novembere és 2022 júliusa között a Lánchíd kivitelezését végző A-Híd Zrt. 1,4 milliárd forintot utalhatott Vig Mór, a praxisától eltiltott jogász cégének, a Sunstrike Hungary Kft.-nek. Ebből továbbutaltak 900 millió forintot Vig különféle saját számláira, a summát pedig rövid időn belül készpénzben fel is vették.
Az exügyvéd nevét – aki nem mellesleg az Amnesty International Magyarország igazgatójának testvére – egy több száz millió forintos számlagyár tavaly év végi felszámolásakor ismerhette meg a közvélemény. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) költségvetési csalás gyanúja miatt büntetőeljárást indított. Utóbb derült ki, hogy ennek keretében, tavaly novemberben a NAV emberei több más helyszín mellett az A-Hídnál is házkutatásokat tartottak.
Tüttő Kata (MSZP) a főpolgármester-helyettesi kinevezése után alig két héttel az A-híd nevű építőcég rendezvényén tűnt fel. Ezt a vállalat honlapján található fotógaléria képei is tanúsítják. Több forrásunk szerint a tavaly év végi exkluzív rendezvény óta Tüttő Kata többször is egyeztethetett az A-híd képviselőivel.
Ez azért is figyelemre méltó, mert Karácsony Gergely főpolgármester elszólta magát azzal kapcsolatban, hogy a jogszabályi korlátok ellenére azt szeretnék, hogy a Margit híd felújítására a Demszky-korszakban megbízást kapó konzorcium is indulhasson a közbeszerzésen. A Magyar Nemzet üzleti köröktől úgy értesült, hogy az egykori konzorciumot alkotó három vállalat – Közgép, A-Híd Építő, Strabag – közül az A-híd a baloldali városvezetés favoritja.
Mint korábban megírtuk, a Közbeszerzési Hatóság tartalmi hiba miatt dobta vissza a BKK tenderét, mivel abban a jogszabály szerinti nyolcéves referenciaablak helyett tízéves időszakot jelöltek meg. Karácsony Gergely főpolgármester pedig egy Facebook-posztjában egyértelművé tette, azért jártak el így, hogy az A-hidat magában foglaló konzorcium is indulhasson, mivel több mint nyolc éve – 2011 végén – adták át a felújított Margit hidat. Ezt azzal indokolta, hogy más, magyar cég nem végzett hídfelújítást az említett időpont óta, holott a nyílt közbeszerzési eljáráson bármelyik európai cég részt vehet.