tóth gabi
A nemzetközi sajtó is beszámolt a látogatásról.
A nemzetközi sajtó is arról ír, hogy eredményes tárgyalásokat folytatott a magyar kormány delegációja a Száhel-övezetben a migráció visszaszorítása érdekében. A tavaly nyár óta katonai vezetés alatt álló Niger Magyarország uniós elnöksége kapcsán is fontosnak tartja elmélyíteni a két ország kapcsolatát. Csádnak pedig nemcsak humanitárius segítséget nyújt a kormány, a legutóbbi tárgyalásokon már a gazdasági kapcsolatok erősítése is szóba került.
Lángokban álló autók – az M1 Híradójában bemutatott felvételek tavaly júliusban készültek, amikor a hadsereg átvette a hatalmat Nigerben.
ez azonban bizonytalanná vált a katonai hatalomátvétellel, mivel az új vezetés visszavonta azt a 2015 óta érvényben lévő törvényt, amely korlátozta az Európába irányuló migránscsempészetet.
Máthé László Eduárd miniszteri biztos a közösségi oldalára feltöltött videójában arról beszélt, azért van szükség a párbeszédre, mert Magyarország biztonságát veszélyeztetné egy újabb migránsáradat.
„Egy olyan helyzet áll elő a közelmúltban meghozott döntések miatt, amely közvetve Magyarország és közvetlenül az Európai Unió biztonságát veszélyezteti. Ha nem értjük meg, hogy a szomszédaink szomszédai miként gondolkodnak, az egész szomszédságunk veszélybe fog kerülni, ezért muszáj egy párbeszédet kezdenünk a nigeri kormányzattal” – mondta Máthé László Eduárd.
A nigeri külügyminisztérium is tájékoztatást adott a megbeszélésekről. Mint írták, szóba került Niger és a Száhel-övezet helyzete, valamint a migráció. A tárgyalás fontosságát mutatja, hogy érintették Magyarország soros uniós elnökségét is.
A magyar kormány korábban arról állapodott meg Csáddal, hogy orvosi missziót küld a menekültek ellátásához, de a két ország már hosszú távú, több területet érintő együttműködésről is tárgyal, ami lehetővé teszi a gazdasági kapcsolatok erősítését. A beruházások ösztönzése kiterjed a kereskedelem, a mezőgazdaság és az energetika területére is.
A Nigerben és Csádban folytatott megbeszélések fontosságáról az X nevű közösségi oldalon írt a kormányzati kommunikációért felelős államtitkár.
És a nemzetközi sajtó is elismerően ír a magyar kormány törekvéseiről. A L’Actu kameruni lap azt emelte ki, hogy Magyarország párbeszédet kezdeményezett Nigerrel a migrációról és a terrorveszélyről. Arra is emlékeztetnek, hogy Niger központi szerepet tölt be a migrációs útvonalak ellenőrzésében. Az Africa 24 nevű hírportál pedig arról írt, hogy a csádi honvédelmi minisztérium magyar katonai küldöttséget fogadott a kétoldalú együttműködés részeként. A találkozón a védelmi feladatok elvégzésének tapasztalatait osztotta meg egymással a két fél.
Napról napra nő a veszélye annak, hogy tömegesen indulnak meg a migránsok Nigerből Európa felé. Az afrikai országban tavaly nyáron hajtott végre puccsot egy katonai junta, amely szinte azonnal szabad utat adott a migránsoknak Európába. Elemzők szerint a Száhel-övezet országai az 1960-as évek függetlenedési folyamatai óta a legsúlyosabb válságban vannak.
Tavaly júliusban ragadta magához a hadsereg a hatalmat Nigerben. Saját testőrei vették őrizetbe Mohamed Bazoum nigeri elnököt, majd a hadsereg parancsnoka a tévében bejelentette: ezentúl ő vezeti az új katonaállamot.
A puccs napjáig Niger volt az egyik utolsó demokrácia a Száhel-övezetben: Burkina Fasóban 2022-ben, Maliban 2020-ban, Guineában pedig 2021-ben vette át az irányítást a hadsereg.
A Száhel-övezet a Föld egyik jelenlegi válságzónája.
A problémát csak tetőzte, hogy a puccs után néhány hónappal a katonai junta bejelentette: eltörlik azt a törvényt, aminek az volt a célja, hogy megfékezze a migránsok áradatát Nigeren keresztül Európába.
Újabb válság a Száhelben:
a junta szabad utat adott a migránsoknak Európába – írta hétfőn a Magyar Nemzet. A lap kiemelte: a korábbi intézkedések tavaly őszig lehetővé tették, hogy a hatóságok fellépjenek az embercsempészekkel szemben, akik Nigeren keresztül Európába vagy afrikai tranzitországokba szállították a migránsokat. Akár öt év börtönbüntetést és súlyos pénzbüntetést is kiszabhattak rájuk, és elkobozhatták a járműveiket is.
A lépésnek meglett a következménye, szinte azonnal. Ezt már az Origo írta. A lap emlékeztetett: egy hónapja a líbiai központi hatóság arra figyelmeztetett, hogy Nigerből jelentős migrációs hullám indult el, amely várhatóan rövidesen eléri Líbiát.
Ez pedig már a Mandiner cikke a nigeri migrációs helyzetről. A lap szakértőkre hivatkozva azt írja: a nigeri junta döntése előrevetít egy szubszaharai Afrikából érkező migrációs hullámot, amely eláraszthatja a közép-mediterrán útvonalat.
A Nigerrel szomszédos
Rengetegen menekülnek ide a környező országokból a harcok elől. A magyar kormány a Hungary Helps programon keresztül ezért kiemelt figyelmet fordít a régióra.
Oktatási, gazdasági, biztonsági és humanitárius segítséget nyújt folyamatosan a térségnek. Az Országgyűlés novemberben jóváhagyta, hogy idén katonai misszió induljon Csádba.
Magyarország a terrorizmus elleni harc mellett ezzel hozzájárul az illegális migráció kiváltó okainak megszüntetéséhez is.
Magyarország és Európa érdeke is a stabil Száhel-öv! – írta Azbej Tristan, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) üldözött keresztényeket segítő programokért felelős államtitkára szombaton Facebook-oldalán a térségben Máthé László Eduárddal, a szubszaharai térségben megvalósuló magyar összkormányzati tevékenységek külpolitikai összehangolásáért felelős miniszteri biztossal tett kétnapos látogatásáról.
Azbej Tristan Facebook-oldalán megosztotta a miniszteri biztos Niger fővárosából, Niameyből írt aznapi bejegyzését. Máthé László Eduárd a posztban úgy fogalmazott: „Európa biztonsága a Száhel-övezetben kezdődik”, a bejegyzéshez feltöltött videoüzenetben pedig kijelentette, hogy „a párbeszédre Nigerrel szükségünk van”.
Ugyanis – mint mondta –
„Ha nem értjük meg, hogy a szomszédaink szomszédjai miként gondolkodnak, az egész szomszédságunk veszélybe fog kerülni, ezért muszáj egy párbeszédet kezdenünk a nigeri kormányzattal” – hangsúlyozta Máthé László Eduárd.
A miniszteri biztos egy másik közösségi platformon, az X-en (korábban Twitter) a nigeri látogatásról angol nyelvű bejegyzésében szombaton azt közölte:
A látogatás második napjáról Máthé László Eduárd Csád fővárosából, N’Djamenából, szintén angol nyelven bejelentkezve vasárnap arról beszélt: találkoztak az ország külügyminiszterével, és folytatják a munkát csádi barátaikkal. Reményeit fejezte ki, hogy hamarosan Budapesten is fogadhatják a csádi külügyminisztert.