kulcsár edina
Nincs esély a békére.
Még hónapokig folytatódhatnak a harcok Gázában az izraeli hadvezetés számításai szerint. A haderőket most Hán Júnisz köré csoportosítják, hátha megtalálhatják a több mint száz napja fogva tartott túszokat. De ebben már az izraeli egységkormányon belül sem bízik mindenki. Közben egyre nagyobb nyomás nehezedik Benjámin Netanhajura, hogy kössön fegyverszünetet a palesztinokkal.
Utcáról utcára nyomulnak előre az izraeli tankok és a katonák a dél-gázai Rafahban. Közelharcot vívnak a területet ellenőrzésük alatt tartó Hamász fegyvereseivel. Az Izraeli Védelmi Erők jelentése szerint az övezet északi részéről már szinte teljesen kiszorították az iszlamista milíciákat és felszámolták a terroristák több föld alatti búvóhelyét is. Ennek ellenére az izraeli hadvezetés úgy számol, a harcok még több hónapig elhúzódhatnak Gázában.
A következő időszakban az izraeliek Hán Júniusz köré összpontsítják erőiket – közölte Yoav Gallant védelmi miniszter vasárnap este. A tüzérségi és gyalogsági támadások mellett a levegőből is tovább bombázzák a dél-gázai nagyvárost, ahol a hétvégén egy újabb alagutat tártak fel.
A köztévé Híradóban bemutatott föld alatti bunkerben is túszokat őriztek korábban. Mintegy húsz embert tartottak itt fogva azok közül, akiket az október 7-ei, dél-izraeli települések ellen indított terrortámadás során raboltak el. Száznál is többen vannak közülük még mindig az iszlamisták fogságában. Az izraeli kormány állítja: képes élve kiszabadítani őket.
Ám ebben a túszok hozzátartozói közül egyre kevesebben bíznak, és azt követelik az izraeli kormánytól, hogy kössön fegyverszünetet annak érdekében, hogy szeretteik hazatérhessenek.
„A túszok szét vannak szóródva a föld alatti alagútrendszerben. Nagyon kicsi a valószínűsége, hogy megtalálják őket” – mondta a korábbi vezérkari főnök.
Közben újabb tűzszünetet és fogolycserét sürget az Egyesült Államok. Joe Biden elnök vasárnap Egyiptomba küldte a közel-keleti ügyekért felelős koordinátorát, hogy készítse elő az újabb tárgyalásokat a zsidó állam és a Hamász között.
Az izraeli miniszterelnök szerint azonban a Hamász fegyvernyugvási feltételei elfogadhatatlanok Izrael számára. A palesztin szélsőségesek ugyanis azt követelik, hogy az izraeli hadsereg vonuljon ki Gázából, és engedjen szabadon minden palesztin foglyot.
– jelentette ki Benjámin Netanjahu. Az izraeli kormányfő hangsúlyozta: azért indították a hadműveleteket, hogy Gáza ne jelenthessen többé fenyegetést Izraelre, ezt pedig csak a Hamász felszámolásával tudják elérni.
Benjámin Netanjahu az Európai Unió békejavaslatára is reagált. Az Európai Bizottság külügyi főképviselője által szorgalmazott kétállami megoldásról azt mondta: amíg ő a miniszterelnök, ellenezni fogja az önálló palesztin állam létrehozását.
Szükséges lépésnek és „a palesztin nép elleni izraeli összeesküvésekre adott normális válasznak” nevezte az október 7-i terrortámadást a radikális iszlamista Hamász a vérengzéssel kapcsolatos első nyilvános állásfoglalásában.
A vasárnap közzétett dokumentumban a palesztin szervezet egyben elismerte, hogy az Izrael és a Gázai övezet határán kialakult felfordulásban „lehetséges, hogy történtek hibák”.
Az al-Aksza Áradat fedőnevű művelet végrehajtása során feltehetőleg „az izraeli biztonsági és katonai rendszer gyors összeomlása során és a kialakult felfordulásban” ballépéseket követtek el – közölte a Hamász a mintegy 1200 halálos áldozatot követelő támadásról, amellyel összefüggésben a túszejtések mellett nemi erőszak és kínzás esetei is ismertté váltak.
Szemtanúk beszámolói szerint
Kihallgatásuk során az elfogott szélsőségesek elismerték, hogy utasítást kaptak az erőszakoskodásra.
A Hamász-dokumentumból ugyanakkor nem derült ki, hogy a fenti cselekedetek közül melyeket minősítik „lehetséges hibáknak”.
„Amennyiben voltak esetek, amelyek során civilek kerültek célkeresztbe, azok véletlenül történhettek az összecsapásban a megszálló erőkkel” – közölte a Hamász, hozzátéve, hogy az izraeli hadsereg és rendőrség „zavarában” sok izraelit megölt.
A 16 oldalas állásfoglalásban a terrorszervezet „a Gázai övezet elleni izraeli agresszió”, valamint „az etnikai tisztogatás és az egész palesztin nép elleni bűncselekmények” haladéktalan befejezését követelte. Az arab és angol nyelven terjesztett dokumentumban a Hamász visszautasított a palesztin térség jövőjének meghatározására vonatkozó minden izraeli, illetve nemzetközi törekvést. A terrorszervezet kiemelte, hogy
A Hamász október 7-én összehangolt terrortámadást hajtott végre Izrael déli részén. Az offenzívában 1200 ember meghalt, több mint 3000 megsérült.
A terrorszervezet Gázába hurcolt 240 túszt, akik közül sokan még mindig fogságban vannak. Válaszul Izrael hadműveletbe fogott a Hamász felszámolására. A gázai háború palesztin halottjainak száma időközben már meghaladta a 25 ezret.
Meghaladta a 25 ezret a gázai háború palesztin halottjainak száma a Gázai övezetben – jelentette be vasárnap a helyi egészségügyi minisztérium, amely a Hamász szélsőséges iszlamista szervezet ellenőrzése alatt áll.
A közlés szerint 24 óra alatt 178 holttestet és csaknem 300 sebesültet szállítottak be a gázai kórházakba, és ezzel 25 105-re emelkedett a két és fél hónapja tartó háború gázai halottjainak száma, a sebesültek száma pedig 62 681-re nőtt.
A minisztérium szerint ez volt az egyik legtöbb halálos áldozatot követelő nap a konfliktus október 7-i kezdete óta. Az elmúlt 24 órában többfelé voltak összecsapások izraeli katonák és Hamász-fegyveresek között a keskeny tengerparti sávban.
A gázai egészségügyi minisztérium statisztikája nem tesz különbséget a civil és fegyveres áldozatok között, ugyanakkor állítása szerint a halálos áldozatok 70 százaléka nő vagy gyermek. Az izraeli hadsereg azt állítja, hogy eddig mintegy 9000 fegyverest likvidált.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök vasárnap elutasította a Hamász radikális iszlamista palesztin szervezet feltételei szerinti megállapodást a háború lezárásáról és a Gázai övezetbe hurcolt izraeli foglyok elengedéséről.
„A túszok szabadon engedéséért cserébe a Hamász a háború végét követeli, valamint csapataink kivonását a Gázai övezetből és a gyilkosok és erőszakolók elengedését” – közölte videóüzenetében az izraeli kormányfő. Hozzátette, mindez magában foglalná a Hamász uralmának meghagyását Gázában.
Azt mondta, hogy éjt nappallá téve dolgozik a Hamász fogságában maradt több mint 130 túsz kiszabadításán.
„De, hogy világos legyen: határozottan visszautasítom a Hamász-szörnyetegek megadási feltételeit” – jelentette ki Netanjahu.
– mondta.
Számi Abu Zuhri, a Hamász egyik magas rangú tisztségviselője szerint az, hogy az izraeli vezető elutasítja a gázai övezeti katonai offenzíva leállítását, „azt jelenti, hogy nincs esélye az izraeli foglyok visszatérésének”.
Netanjahu a palesztin államiság kérdéséről is szót ejtett. „Nem fogok megalkudni a Jordán folyótól nyugatra fekvő terület egésze feletti teljes izraeli biztonsági ellenőrzés ügyében” – húzta alá.
Beszélt arról is, hogy nemzetközi és belföldi nyomással is szembesül, hogy megváltoztassa álláspontját.
„Állhatatosságom volt az, ami éveken át megakadályozta a palesztin állam létrehozását, amely egzisztenciális fenyegetést jelentene Izraelre” – hangoztatta Netanjahu.