tóth gabi
Elképesztő kapkodás a budapesti városházán.
Az LMP elfogadhatatlannak tartja, hogy Karácsony Gergely a polgármesterek és a budapestiek megkerülésével ritkította félszáz BKK járat menetrendjét. A párt ezért a közlekedési társaság, illetve a főváros vezetésének bizottsági meghallgatását kezdeményezi. Továbbá elvárják Karácsony Gergelytől, hogy azonnal vonja vissza a járatok ritkítását és hívjon össze egyeztetést.
Faképnél hagyta az Origó újságíróját Karácsony Gergely, amikor legutóbbi botrányáról a BKK járatritkításairól kérdezte. A balliberális főpolgármester válasz helyett csak zavartan mosolygott, és elment a kérdések elől.
A fővárosi fenntartású Budapesti Közlekedési Központ péntektől egyik napról a másikra ritkított 53 járatot az otthoni munkavégzés elterjedésére hivatkozva. Vagyis mostantól egyes trolibuszok, villamosok és buszok ritkábban járnak csúcsidőben pénteken és hétfőn. A közlekedési vállalat ezt mindössze egy nappal korábban, csütörtökön közölte.
A balliberális főpolgármester egy percen belül kétszer is megismételte állítását, majd elszólva magát végül beismerte, valóban ritkábban közlekednek a BKK bizonyos járatai.
Érdekes, hogy miközben Karácsony Gergely tagadni igyekezett a járatritkítás tényét, a BKK vezérigazgatója bocsánatot kért azért, hogy nem megfelelően kommunikálták a lépést.
A balliberális városvezetés döntése óriási felháborodást keltett. Az utasok arra panaszkodnak, hogy lassabban érnek célba, ráadásul a megállókban és a járműveken kialakuló tömegben az egészségük is veszélyben van.
„Felháborító és gusztustalan. A ritkítás maga is, de az egész sunyi eljárás amit előadtak” – így reagált a lépésre a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület.
A Közlekedő Tömeg szerint pedig hazudnak Karácsony Gergelyék, amikor azt állítják, hogy a szakmai civil szervezetek egyetértettek a menetrend átalakításával.
Megjegyzik: a BKK pont hogy figyelmen kívül hagyta az aggályaikat, mint a csatlakozások felborulása, a megfelelő utastájékoztatás hiánya, vagy a zsúfoltság kezelése és a fejlesztések elmaradása.
A járatritkítás egy kétségbeesett lépés, a budapesti városvezetés tehetetlenségét jelenti. A főpolgármesternek nem „kétes magyarázkodásba” kellene fognia, hanem megvalósítani végre Budapest közlekedésfejlesztési stratégiáját – ezt Karácsony Gergely párttársa Váradiné Naszályi Márta mondta még 2016-ban.
Az LMP kikéri a BKK-tól a járatritkítások alapjául szolgáló méréseket és elemzéseket, illetve kezdeményezik a BKK és a főváros vezetésének bizottsági meghallgatását – közölte az LMP szóvivője. Gál József úgy fogalmazott: elfogadhatatlan, hogy Karácsony Gergely az otthoni munkavégzésre hivatkozva a polgármestereket és a budapestieket megkerülve ritkította 53 járat menetrendjét.
„Félő, hogy a járatritkításoknak köszönhetően többen elfordulnak a klímabarát közösségi közlekedéstől és helyette az autózást kényszerülnek majd választani (…) továbbra is várjuk a főpolgármestertől, hogy azonnali hatállyal vonja vissza a járatritkítást és hívjon össze egy egyeztetést az érintett városrészek vezetőivel” – mondta.
Gál József hozzátette: az LMP petíciót is indított a járatritkítások visszavonásáért.
Az LMP meg kívánja mutatni, hogy van másik politikai ajánlat Budapest irányítására, ehhez olyan jelöltet keres, akiről nem a párthovatartozása „ugrik be” az embereknek – erről Ungár Péter társelnök beszélt az LMP Budapest kongresszusán szombaton.
Az online közvetített rendezvényen az ellenzéki párt társelnöke kiemelte: olyan jelöltet keresnek, aki Budapestre kér felhatalmazást, aki annak a hatvan százaléknak az érdekét képviseli, akik a közösségi közlekedést használják és képes egy ciklusnál tovább gondolkodni. Aki a közösségi közlekedést bővíteni és nem ritkítani akarja, aki tudja, minden fejlesztés, ami „zöld”, az jó.
Budapestnek nem felhőkarcolókra és luxuslakásokra van szüksége, hanem parkokra és szociális bérlakásokra, „és ebben nincs alku” – jelentette ki. Hozzátette: nem fognak olyan főpolgármester-jelöltet támogatni, akinek nincs tartalmi állítása.
Úgy fogalmazott: egyelőre nem nevez meg senkit, „mert nem a gombhoz varrják a kabátot”, és a „várakozásnak is megvan az öröme”.
Kitért arra, hogy
Kijelentette: az, aki az önkormányzati választás előtt pár hónappal arról beszél, hogy milyen államformára van szükség Magyarországon és köztársaságpártinak hívja az ellenzéki kollégáit, az nem biztos, hogy városvezetésre készül, hanem talán arra, hogy 2026-ban újra megmérettesse magát.
A budapesti ellenzéki közös listáról szólva úgy fogalmazott: a tárgyalásokat „élő ember nem tudja követni”. A budapesti ellenzéki összefogásról azt mondta, hogy
Bírálta, hogy a diskurzus nem a tartalomról, hanem személyekről szól. Úgy fogalmazott, „minden választás népszavazás Orbán Viktorról”, az ellenzék minden problémája vagy megoldása Gyurcsány Ferenc, „Karácsony az egyetlen remény”.
Szerinte a „gyurcsányozások” és az „orbánozások” a gondolattalanságot fedik el, és ígéretet tett arra, hogy szakít mindezzel.
Úgy látta, a Fidesz oldalán káosz van a fővárosi politikában, a több mint 13 éve kormányzó párt senkit sem tud megnevezni a főváros irányítására. Ez azért van, mert nem lehet egyszerre a budapestieket is képviselni és minden politikai eszközt a budapestiek elleni politizálásra használni – vélekedett.
amely képes önmagát meghatározni. Szerinte pártja ebben egyedülálló a magyar ellenzékben.
Kiemelte: az LMP Magyarország egyetlen zöldpártja, amely számára fontosabb kérdés, hogy lebetonozzák-e a Balatont, mint az, hogy vannak-e kordonok a Karmelita kolostor körül.
Hangsúlyozta azt is:
Tudják továbbá, hogy a GMO veszélyes és az utolsó pillanatig fognak „az akkumulátorgyarmatosítás” ellen küzdeni – sorolta.
Szerinte felül kell emelkedni a magyar politikában uralkodó „idegesítő szellemi polgárháborún”. Azt mondta: az LMP az egyetlen párt, amelyik azzal teljesen ellentétes ajánlatot tesz.
Az előző országgyűlési választás eredményét értékelve kijelentette: az akkora vereség volt, hogy onnan mindent újjá kellett építeni. Hozzátette: az LMP az egyetlen párt, amelyik levonta a 2022-es drámai kudarc tanulságát.
A többi ellenzéki pártot bírálva úgy fogalmazott:
vagy mint a Momentum, néha rádöbbennek arra, hogy Gyurcsány Ferenc mondta az őszödi beszédet.
Hozzáfűzte: azt sem gondolják, mint a DK, hogy az az ellenzéki politika megújítása, ha arra jutnak, Orbán Viktor fontosabb, mint bármilyen közügy.
Kiemelte: őszinteségre van szükség, sokkal nagyobb út áll előttük, mint amit eddig meghaladtak, s lehet, hogy követnek el hibákat, de amit csinálnak, az legalább valamilyen, és ez ma Magyarországon nem kevés.