kulcsár edina
Akár az élelmiszer is elfogyhat.
Folytatódnak a gazdatüntetések Németországban: egyre nagyobb a káosz, napokon belül az élelmiszerek is elfogyhatnak. Berlinben hétfőn minden eddiginél nagyobb tüntetés volt a baloldali kormány megszorításai ellen. A német pénzügyminiszter is kilátogatott a gazdákhoz. Arról beszélt volna nekik, hogy minden rendben megy, de kifütyülték.
Madártávlatból készültek a Híradóban bemutatott felvételek a hétfői berlini tüntetésről. Gazdák és szállítmányozók ezrei gyűltek össze a Brandenburgi kapu környékén. Becslések szerint legalább 30 ezren érkeztek Németország különböző pontjairól a fővárosba.
A gazdákhoz fuvarozók is csatlakoztak, az autópályákon kilométereken át álltak a kamionok. A főváros közlekedése szinte teljesen megbénult.
Nincsenek gazdák, nincs élelem, nincs jövő! – ez áll a molinókon. Az egyre dühösebb tömeg pedig szinte folyamatosan dudál.
„Kétszer annyit kell költenünk műtrágyára, és a növényvédő szerek ára is emelkedett. Azért tiltakozunk, hogy a mezőgazdasági támogatások csökkentésével kapcsolatos politika megváltozzon” – mondta egy gazda.
A traktorok továbbra is a helyszínen vannak. A gazdák azt mondják kitartanak, ha kell hetekig, hónapokig is.
A kormányzó szocialisták, zöldek és liberálisok csütörtökig kaptak haladékot a gazdáktól arra, hogy lépéseket tegyenek az ügyben. Ha ez nem következik be, akkor a tüntetők sajtóhírek szerint az áruházak raktárait is blokkolhatják.
Minden rendben – mondta a pénzügyminiszter, aki hétfőn nézte meg a tüntetőket. De a tömeg néhány mondat után kifütyülte.
A színpadot kordonok és rendőrök védtek. A tüntetők a tábláikra azt írták: „Lindner úr pénz és terv nélkül, így a gazdáknak kell cselekedni.”
– erről Prőhle Gergely beszélt az M1-en. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem igazgatója úgy fogalmazott: nincs pénz a német költségvetésben, és ezt már az emberek is érzik.
„A német társadalomban is jelentkezik bizonyos frusztráció, ami abban jelenik meg, hogy azok a közszolgáltatások és az a nagy komfortfokozat, amit a német társadalom az elmúlt évtizedekben megélt, az most látványosan omladozni látszik. A vonatok, a közlekedés, általában az infrastruktúra állapota” – fogalmazott Prőhle Gergely.
Napokon belül az élelmiszerek is elfogyhatnak Németországban, egyre nagyobb a káosz – erről az Origo írt. A lap felhívja a figyelmet arra is, hogy a német társadalom túlnyomó többsége a gazdák mellett áll. Egy friss felmérés szerint a megkérdezettek 69 százaléka támogatja a követeléseiket, 81 százalék pedig megérti a gazdálkodók útlezárásait is. Az Origo arra is felhívja a figyelmet, hogy Olaf Scholz kormánya egyre közelebb áll a bukáshoz.
A gazdaszervezetek vezetői tárgyalóasztalhoz ülnek a kormánypártok frakcióvezetőivel – jelentkezett be Berlinből Noll Katalin, a közmédia tudósítója.
Majd azt is elmondta, hogy a gazdák bíznak abban, hogy a német szövetségi kormány mégsem rajtuk fog spórolni, nem tőlük akarja megvonni a dízeltámogatást, ami 500 millió euró takarékosságot jelentene a német költségvetésben.
A közvélemény-kutatások egyértelműen bizonyítják, hogy a tüntetéseknek egyetlen vesztese van: Olaf Scholz kancellár, hiszen a népszerűsége tovább csökkent.
A német gazdálkodók több, mint egy hete tartó országos tiltakozása ellenére sem látható, hogy a szövetségi kormány valós lépéseket tenne a tárgyalás érdekében. A baloldali kommunikációs retorika sem igazolódott be, amely szerint a szélsőjobboldal beszivárgása, valamint erőszakosság várható a tiltakozásoktól. A hétfő reggel tapasztalt helyzetről Schenk Richárddal, az MCC Brussels kutató munkatársával beszélgettek közmédia riporterei. aki a helyszínen követi az eseményeket.
A gazdatüntetések akcióhetének az elején még voltak olyan hangok a baloldal részéről, amelyek a szélsőjobboldal beszivárgásától tartottak, azonban vasárnap este már a német köztévé is arról tájékoztatott, hogy ezek a félelmek nem igazolódtak be – mondta Schenk Richárd, az MCC Brussels kutató munkatársa, aki személyesen látogatott ki a berlini tiltakozásra.
A tüntetőkkel beszélve Schenk Richárd megerősítette, hogy a tiltakozások résztvevői határozottan ügyelnek az akció politikai és morális tisztaságára.
Kérdésre válaszolva az elemző elmondta: a szövetségi kormány kommunikációs szinten azt sugallja, hogy hajlandó a tárgyalásokra. Ugyanakkor látható, hogy a kormánykoalíción belül megpróbálják elkenni a felelősséget.
Emlékeztetett, hogy Cem Özdemir zöldpárti földművelésügyi miniszter elhatárolódott a kormány megszorító intézkedésétől, majd a liberális FDP pénzügyminisztere, Christian Lindner is így tett. Mellettük pedig számos szociáldemokrata tartományi vezető is a tüntetők mellé állt.
Mint mondta, a német kormány retorikailag próbál kihátrálni a döntése mögül, azonban a költségvetési problémák miatt valószínűleg megszavazzák majd a megszorításokat.
A gazdatüntetések hatásáról szólva arra is emlékeztetett, hogy a baloldali koalíciónak nincs ellentémája. „2019-ben a klímaváltozást tartották a legfontosabb kérdésnek Németországban, de ma már ez messze nem így van. Migráció, infláció, magas adók és a külpolitikai helyzet mind előtte vannak” – tette hozzá.
Önmérsékletre és a szélsőségek elkerülésére szólította fel Olaf Scholz német kancellár az állami támogatások csökkentése ellen tiltakozó gazdákat.
„Ha a legitim tiltakozások dühkitörésbe vagy a demokratikus folyamatok és intézmények figyelmen kívül hagyásába torkollnak, azzal mindenki veszíteni fog” – figyelmeztetett szombaton közzétett videoüzenetében a kancellár.
nagyméretű mezőgazdasági gépekkel vonultak fel Berlinben és más városokban, országszerte akadályozva a közlekedést. Hétfőn gazdák ezreit várják Berlinbe, az akcióhét csúcspontjára.
„Egy demokráciában nincs helye az erőszakra való felhívásnak és a személyes fenyegetéseknek” – érvelt Olaf Scholz. Hozzátette: a mostani zavaros időkben különösen fontos az arányos fellépés és az egyensúly megtartása, minden demokratának ügyelnie kell erre.
A tiltakozók nyomására – az eredeti tervtől eltérően – nem egy lépésben, hanem fokozatosan, három év alatt kívánja meghozni az intézkedést. A feldühödött gazdák nyomást gyakorolnak a Scholz vezette koalíciós kormányra, hogy tovább enyhítse a már módosított terveket.
Rengetegen vonultak fel, hogy tiltakozzanak Olaf Scholz kormányának döntései ellen.
Négyszáznyolcvan millió eurót vonna el a balliberális kormány a gazdáktól, megszüntetve a gázolaj-támogatásokat és csökkentve az adókedvezményeket. Később már visszakoztak: az intézkedéseknek csak egy része valósulna meg, és nem azonnal, hanem fokozatosan.
A videókon is jól látszik, hogy mekkora erővel rendelkeznek a gazdák, meg tudták szólítani az embereket.
Drónfelvételről is látványos, mekkora tömeg vonult fel Berlinben.
Így nézett ki az A13-as út Berlin felé késő délután.