kulcsár edina
Tiltakozik az egyiptomi elnök.
Teljesen elfogadhatatlan a palesztinok bármely formában történő kitelepítése a Gázai övezetből – jelentette ki Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök Mahmúd Abbásszal, a Palesztin Hatóság elnökével való hétfői kairói találkozóján, amiről Ahmed Fahmi, az egyiptomi elnök szóvivője számolt be Facebook-oldalán.
Szíszi felhívta a figyelmet arra, hogy Kairó jelentős erőfeszítéseket tesz és kommunikál a legkülönbözőbb felekkel a tűzszünet megteremtése és annak érdekében, hogy az övezetbe bejusson legalább a szükséges mennyiségű humanitárius segély.
Kijelentette, hogy az Abbász vezette Palesztin Hatóságnak kulcsszerepe van most az eseményekben, éppen ezért meg kell adni a hatóságnak minden szükséges támogatást. A közel-keleti béke és biztonság szavatolásának egyetlen módja a független palesztin állam megteremtése az 1967-es határok között Kelet-Jeruzsálem fővárossal – foglalt állást.
Abbász köszönetet mondott Szíszinek a palesztin ügy támogatásáért és „a vérontás megfékezése érdekében tett erőfeszítéseiért”.
A Palesztin Hatóság elnöke vasárnap, váratlanul érkezett Kairóba Szíszi meghívására.
Újabb szakaszába lépett a gázai háború, közölte a izraeli védelmi miniszter, aki szerint a hadsereg különleges műveletekkel fogja megsemmisíteni a Hamászt. Közben egyre hevesebb összecsapások vannak az izraeli–libanoni határ térségében is, ahol hétfőn a Hezbollah egyik helyi parancsnoka is meghalt az izraeli légicsapásokban.
Dél-libanoni célpontokra mért csapást az izraeli légierő hétfő reggel. A hadsereg közölte, hogy a támadásokkal megsemmisítették a Hezbollah néhány állását, ahonnan előzőleg rakétákat lőttek ki izraeli területre. A légicsapásokkal a síita szervezet fegyveres erőinek egyik helyi parancsnokát is megölték – ezt a Hezbollah is megerősítette. Libanoni biztonsági források szerint Wissam al-Tawilnak
Az elmúlt héten intenzívebbé váltak az összecsapások a térségben. A Hezbollah és az izraeli kormány egymást vádolja a konfliktus kiterjesztésével.
„A Hezbollah épp belerángatja Libanont egy teljesen szükségtelen háborúba, amelyet a Hamász indított el, és ami rombolást hoz. A libanoni nép nem ezt érdemli. A mi népünk sem. Döntő pillanathoz érkeztünk: a Hezbollahnak vissza kell vonulnia a határtól az ENSZ határozatnak megfelelően. Ha nem teszi, mi kergetjük el onnan” – jelentette ki hétfőn Eylon Levy, az izraeli kormány szóvivője.
A Gázai övezetben is folytatódnak a harcok: az izraeli hadsereg újabb felvételeket tett közzé a Hamász elleni műveletekről. A katonai szóvivő hétfői beszámolója szerint az izraeli egységek felszámoltak egy tíztagú terrorista csoportot, és újabb alagútra bukkantak, ahol a Hamász nagy mennyiségű fegyvert halmozott fel. A szóvivő bejelentette, hogy a célzott támadásokkal
Közben egyre súlyosabb humanitárius válság van kialakulóban a Gázai övezet déli részén. Az egyiptomi határ közelében a harcok elől menekülő családok vertek sátrat, ám a határátkelőt nem nyitják meg.
Rafah közelében több tízezren zsúfolódtak össze a rögtönzött menekülttáborban. Ám a dél-gázai város sem nyújt biztonságot: hétfő délben a központban, egy élelmiszert szállító civil járművet ért dróntámadás. Palesztin források szerint a robbanásban három ember a helyszínen meghalt, tizenöten súlyosan megsérültek.
Az Egészségügyi Világszervezet a kórházakban uralkodó tarthatatlan helyzetre hívta fel a figyelmet. Helyszíni beszámolók szerint a még működő gázai kórházakba hetek óta nem jutnak el az alapvető gyógyszerszállítmányok.
A térségben tárgyaló német külügyminiszter
„Egyre világosabbá válik, hogy izraeli hadseregnek többet kell tennie a gázai civilek védelméért. Olyan módon kell harcolnia a Hamász ellen, hogy közben ne okozzon ekkora szenvedést a palesztinok tömegeinek” – fogalmazott Annalena Baerbock német külügyminiszter.
Kedden Izraelbe várják az amerikai diplomácia vezetőjét is, aki jelenleg épp Szaúd-Arábiában tárgyal, ahová az Egyesült Arab Emírségekből érkezett. Az október 7-i terrortámadás óta Antony Blinken már negyedszer próbál egyeztetni a feszültség enyhítéséről a közel-keleti országok vezetőivel.
Izrael brutális háborúja a Hamász palesztin iszlamista szervezet ellen egy teljes nemzedéknyi palesztin gyermeket tett árvává a Gázai övezetben – jelentette ki hétfőn II. Abdalláh jordániai király Ruandában, az afrikai országban 1994-ben elkövetett népirtás emlékművénél.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a Gázai övezeti fegyveres konfliktusban több mint 30 ezer ember – főként nők és gyerekek – vesztették életüket vagy tűntek el. „Több gyermek halt meg a Gázai övezetben, mint bármely más konfliktusban tavaly. A túlélők közül sokan elvesztették egy vagy mindkét szülőjüket” – mondta II. Abdalláh a királyi palota közleménye szerint, amelyet a jordániai sajtó tett közzé.
Kijelentette, hogy
II. Abdalláh a ruandai népirtásról mint kimondhatatlan bűncselekményekről beszélt. Hangsúlyozta, hogy az ország története azóta viszont például szolgálhat az egész emberiség számára, ugyanis Ruanda népe sokat tett a megbékélésért, a sebek begyógyításáért és egy újabb népirtás megelőzéséért.
A Gázai övezeti hadműveletek leállítását és az izraeli-palesztin békéhez elvezető út megteremtését sürgette hétfőn Mohamed bin Szalmán szaúdi trónörökös azt követően, hogy hétfőn al-Ula városban fogadta Antony Blinken amerikai külügyminisztert.
Közös sajtótájékoztatójukról az SPA szaúdi állami hírügynökség számolt be.
A trónörökös kijelentette: meg kell teremteni a térségi stabilitás és a közel-keleti békefolyamat helyreállításának körülményeit, hogy a palesztin nép érvényesíthesse legitim jogait.
Blinken újságíróknak nyilatkozva elmondta: olyan vezetőkkel találkozott mostani közel-keleti útján, akik készek mindent elkövetni az Izrael és Hamász palesztin iszlamista szervezet közötti fegyveres konfliktus kiterjedésének megakadályozása érdekében. Mint mondta, tárgyalópartnerei tisztában vannak a problémák súlyosságával, és „egyikük sem gondolja, hogy bármi meg tudna változni egyik napról a másikra”.
Antony Blinken beszélt a vörös-tengeri nemzetközi hajózási útvonalat fenyegető jemeni húszi lázadókról is. Kijelentette, hogy a kereskedelmi hajók elleni támadásoknak véget kell vetni, különben a húsziknak következményekkel kell számolniuk, amint azt a nemzetközi közösség világossá tette már.
Az amerikai külügyminiszter hangsúlyozta: jó lenne, ha az Irán támogatását élvező jemeni lázadók megértenék a világ országainak azon üzenetét, hogy elég volt támadásaikból.
Blinken kedden Izraelben folytatja közel-keleti körútját, miután hétfőn az Egyesült Arab Emírségekben és Szaúd-Arábiában, vasárnap pedig Jordániában és Katarban járt.
Izraelnek kötelessége megvédeni a palesztinokat Ciszjordániában – közölte Annalena Baerbock német külügyminiszter Rámalláhban, a Palesztin Nemzeti Hatóság székhelyén tartott hétfői megbeszélésein.
Kijelentése azután hangzott el, hogy a palesztin egészségügyi minisztérium hat palesztin ciszjordániai megöléséről számolt be az izraeli biztonsági erők razziája során, melyen egy izraeli rendőrnőt is megölt egy pokolgép.
Kétnapos izraeli tartózkodásán a német külügyminiszter korábban találkozott Jiszrael Kac új izraeli külügyminiszterrel is.
„Egyre világosabb, hogy az izraeli hadseregnek többet kell tennie a gázai civilek védelmében. Meg kell találnia annak a módját, hogy miként harcolhat a Hamász ellen anélkül, hogy jelentős kárt okozna a palesztinoknak” – mondta Baerbock Jeruzsálemben, ahol Jichák Hercog államelnök is fogadta.
„Nem folytatódhat így a sok ártatlan ember szenvedése. Kevésbé intenzív katonai hadjáratra van szükség” – hangsúlyozta. „Izrael komolyan számíthat szolidaritásunkra az Izraelt a térképről letörölni kívánó elvakult terror elleni harcban” – emelte ki a német külügyi tárcavezető a Hamász fogságába hurcolt izraeli túszok családtagjaival tartott találkozóján.
„Ha a Hamász nem folytatná fanatikusan ezt az értelmetlen harcot, akkor már régen véget ért volna a háború” – tette hozzá. A német külügyminiszter negyedszer látogatott Izraelbe az iszlamista Hamász szervezet október 7-i terrortámadása, illetve az ezt követően kitört háború óta. Később tervei szerint Egyiptomba és Libanonba is elutazik a térség ügyeinek megtárgyalására.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter hétfőn az Egyesült Arab Emírségek és Szaúd-Arábia vezetőivel folytat tárgyalásokat a Gázai övezetben zajló konfliktus továbbterjedésének megállításáról.
Blinken hétfőn Mohamed bin Zájid Ál Nahajannal, az Egyesült Arab Emírségek államelnökével találkozott Abu-Dzabiban, majd a szaúd-arábiai al-Ulába utazik Mohamed bin Szalmán szaúdi koronaherceghez, mielőtt Izraelbe indul tovább.
Előző nap Jordániában és Katarban tett látogatást, ahol hangsúlyozta: az Egyesült Államok ellenzi a palesztinok Gázai övezetből való kitelepítését, helyette arra törekszik, hogy a Gázai övezet jövőbeli irányításában Izrael szomszédai is szerepet kapjanak.
Ez a külügyi tárcavezető negyedik útja a régióban a Hamász fegyveresei által elkövetett október 7-ei izraeli támadás óta. Látogatása alatt arról próbálja meggyőzni a közel-keleti államok vezetői, hogy próbálják meg csillapítani a kiújult erőszak miatt fennálló feszültséget a térségben.
Közel-keleti útjának utolsó állomásaként Blinken kedden Izraelben folytat tárgyalásokat tisztségviselőkkel, várhatóan a Gázai övezetben élő lakosság védelméről és az izraeli kormánykoalíció egyes tagjainak a gázai kitelepítésekkel kapcsolatos követeléseiről.