Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.01.16.

A német kormányt nem érdekli a gazdatüntetés

A tiltakozókat a németek 70 százaléka támogatja.

A német gazdálkodók egy hete tartó országos tiltakozása ellenére sem látható, hogy a szövetségi kormány valós lépéseket tenne a tárgyalás érdekében. A baloldali kommunikációs retorika sem igazolódott be, amely szerint a szélsőjobboldal beszivárgása, valamint erőszakosság várható a tiltakozásoktól. A hétfőn tapasztalt helyzetről Schenk Richárddal, az MCC Brussels kutató munkatársával beszélgettek a közmédia munkatársai, ő a helyszínen követi az eseményeket.

A gazdatüntetések akcióhetének az elején még voltak olyan hangok a baloldal részéről, amelyek a szélsőjobboldal beszivárgásától tartottak, azonban vasárnap este már a német köztévé is arról tájékoztatott, hogy ezek a félelmek nem igazolódtak be – mondta Schenk Richárd, az MCC Brussels kutató munkatársa, aki személyesen látogatott ki a berlini tiltakozásra.

A tüntetések megítélése

A tüntetőkkel beszélve Schenk Richárd megerősítette, hogy a tiltakozások résztvevői határozottan ügyelnek az akció politikai és morális tisztaságára.

A közlekedés jelenleg nagyon nehéz, dugók vannak, sok helyen volt oktatási szünet is. „A közvélemény-kutatások viszont azt mutatják, hogy a lakosság 70 százaléka támogatja a tüntetéseket” – mutatott rá az elemző.

A kormány helyzete

Kérdésre válaszolva az elemző elmondta: a szövetségi kormány kommunikációs szinten azt sugallja, hogy hajlandó a tárgyalásokra. Ugyanakkor látható, hogy a kormánykoalíción belül megpróbálják elkenni a felelősséget.

Emlékeztetett, hogy Cem Özdemir zöldpárti földművelésügyi miniszter elhatárolódott a kormány megszorító intézkedésétől, majd a liberális FDP pénzügyminisztere, Christian Lindner is így tett. Mellettük pedig számos szociáldemokrata tartományi vezető is a tüntetők mellé állt.

Az MCC Brussels kutató munkatársa hangsúlyozta, hogy a szövetségi kormány elszámította magát. „Azt hitték, hogy a gazdák egyszerűen le fogják nyelni a megszorító intézkedést, de nem ez történt, ráadásul a társadalom nagy része szimpatizál a tüntetésekkel.”

Mint mondta, a német kormány retorikailag próbál kihátrálni a döntése mögül, azonban a költségvetési problémák miatt valószínűleg megszavazzák majd a megszorításokat.

Európai uniós választások

„A kormánykoalíció próbálja túlélni a 2024-es évet” – mutatott rá az elemző, aki a jelenlegi helyzetben úgy látja, hogy az európai parlamenti választásokat már elvesztettnek könyvelik el.

A gazdatüntetések hatásáról szólva arra is emlékeztetett, hogy a baloldali koalíciónak nincs ellentémája. „2019-ben a klímaváltozást tartották a legfontosabb kérdésnek Németországban, de ma már ez messze nem így van. Migráció, infláció, magas adók és a külpolitikai helyzet mind előtte vannak” – tette hozzá.

Folyamatosan nőtt tegnap a tüntető tömeg Berlinben, a Brandenburgi kapu környékén. Bár a gazdák már egy hete demonstrálnak a baloldali német kormány megszorításai ellen, mára minden eddiginél nagyobb tiltakozást hirdettek meg. A gazdákhoz már csatlakoztak a fuvarozók is, így a traktorok és kamionok szinte teljesen megbénították a német főváros közlekedését. Elemzők szerint a német társadalom többségben támogatja a gazdák követeléseit.

Egy hete tüntetnek a német gazdák, akik hétfőre minden eddiginél nagyobb demonstrációt hirdettek Berlinbe. A hatóságok szerint több ezer traktor és teherautó érkezhet a német fővárosba, ahol már most is rengetegen demonstrálnak a munkagépeikkel.

A gazdákhoz csatlakozó fuvarozók kamionjai már vasárnap is végeláthatatlan sorban álltak az autópályákon. A rengeteg nyerges vontató a fővárosba tartott, hogy tiltakozzon a balliberális kormány megszorításai ellen.

A helyzet feszült, a gazdák dühösek, mert azzal kell szembenézniük, hogy a korábbinál kevesebb, vagy akár semmilyen támogatást sem kapnak, miközben a költségeik folyamatosan nőnek. Több transzparensen is a német kormányt bírálták, amikor azt írták ezekre, hogy a megélhetésükért, illetve a gyermekeik jövőjéért tüntetnek, és ideológiával nem lehet jóllakni.

Hétfő reggel már több kilométeres volt a traktorok és munkagépek oszlopa Berlin belvárosában. A közlekedés gyakorlatilag leállt, mindenhol dugók voltak, több helyen rendőrök irányították a forgalmat és kordonokat is kihelyeztek.

A munkagépek pedig kitartóan, dudálva áramlottak a belváros irányába és a gazdák szerint még ennél is többen lehetnek a nap folyamán. Sokan már vasárnap este útnak indultak és egész éjszaka úton voltak. Azt mondták, nem maradhattak otthon, tarthatatlan a helyzetük, a jövőjükről van szó.

„Ha tönkremegy a gazda, meghal az ország. Mi jó termékeket akarunk előállítani, de ezt a kormány megakadályozza, pedig a politikusnak is ennie kell. Azt akarjuk, hogy értse meg végre a politika: két éve tönkreteszik a németeket, ezért nem csak mi, hanem a középosztály is itt van velünk és tüntet a kormány ellen. Egyszerűen kifolyik a pénz Németországból, pedig nekünk is szükségünk van rá”

– mondta egy bajor gazda.

Olaf Scholz kancellár szombaton együttműködésre szólított fel és nyugalomra intett. Arról beszélt, minden támogatás véget ér egyszer, és hogy a gazdák aggályait figyelembe véve döntöttek a megszorításokról. Csakhogy a kancellár szavaival nem értenek egyet a mezőgazdasági termelők, akik szerint a kormány nem hajlandó az érdemi párbeszédre.

Hétfőn újabb egyeztetés következett a gazdákkal, ezúttal a pénzügyminiszter részvételével. Erről a Világgazdaság írt. A lap úgy tudja: Berlin ragaszkodik a megszorításokhoz és a támogatások csökkentéséhez, cserébe a bürokrácia karcsúsítását ajánlja fel.

Óriási az elégedetlenség Olaf Scholz kormányával szemben, a németek 83 százaléka elutasítja a balliberális megszorító politikát, ami évek óta csak nehezíti a megélhetésüket

– erről a Mathias Corvinus Collegium magyar–német intézetének igazgatója beszélt az M1-en. Bauer Bence úgy fogalmazott: A Scholz-kormány túlköltekezett, például Ukrajna támogatása mellett csak a migránsokra 27 milliárd eurót költene idén, amit a saját állampolgárain akar megspórolni.

Nagyon nehéz a német gazdaság helyzete, csomó strukturális kihívása van, plusz nagyon magas adók vannak, nagy a bürokrácia. A németek általában az utolsó évek kríziseit nehezen tudták átvészelni. A Covidból későn jött ki Németország, és manapság ott vannak az energiakérdések, energiaválság. Megszüntette Németország az atomenergiát, társadalmi frusztráció alakult ki, főleg a rosszabbul keresők, a középosztály nagyon rossz helyzetben van. Egyre rosszabb. Vége van azoknak az időknek, amikor Németországban gyakorlatilag kolbászból volt a kerítés” – fogalmazott Bauer Bence.

Hozzátette: Olaf Scholzék katasztrofális helyzetét jelzi, hogy ennyire alacsony támogatottsága még egyetlen kormánynak sem volt Németországban, ami magával hozta a jobboldal erősödését is.

Jóval több tüntető gyűlt össze, mint amire számítottak

Berlinben a teljes kormányzati negyedet körbevették a gazdák traktorjaikkal, és a helyszínen vannak a szállítmányozók is kamionjaikkal – mondta Noll Katalin, a közmédia berlini tudósítója. Hozzátette: a tüntetés miatt a Brandenburgi kaput már csak gyalogosan lehet megközelíteni.

A rendőrség pedig korábban arról tájékoztatott, hogy tízezer résztvevőre számít a tüntetésen, azonban később felülbírálta ezt az információt: már jóval több mint tízezren lehetnek a tüntetők Berlinben.

Ugyanis nemcsak a tüntetők vannak ott, hanem a velük szimpatizáló lakosság köréből is sokan érkeztek – mondta a tudósító, aki egy erfurti férfival is beszélt. A tüntető férfi annyit mondott, egyértelmű, hogy változásra van szükség Németországban.

Nagy a tétje a tüntetésnek. A tüntetők követelése egyértelmű: hogyha nem sikerül megegyezni, akkor drasztikusan drágulnak az élelmiszerek Németországban, és az emberek nem fogják tudni azt megfizetni.

Négyszáznyolcvanmillió eurót vonna el a balliberális kormány a gazdáktól, megszüntetve a gázolaj-támogatásokat és csökkentve az adókedvezményeket. Később már visszakoztak: az intézkedéseknek csak egy része valósulna meg, és nem azonnal, hanem fokozatosan.

A videókon is jól látszik, hogy mekkora erővel rendelkeznek a gazdák, meg tudták szólítani az embereket.

Drónfelvételről is látványos, mekkora tömeg vonult fel Berlinben.

Így nézett ki az A13-as út Berlin felé késő délután.


 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek