POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.01.12.

A nagy fizetésemelés ellenére hergelik a tanárokat

A baloldal politikai eszközei?

A Gyurcsányhoz köthető tanárszervezetek sztrájkolnának szombaton, a Nemzeti Pedagógus Kar szerint viszont ez teljesen szükségtelen, hiszen a béremelésre megvan a pénz.

– Számomra egy kicsit érthetetlen, hogy miért pont most kell újabb demonstrációkat tartani – válaszolta Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar (NPK) elnöke a Magyar Nemzetnek arra a kérdésére, hogy mi a véleménye a Belügyminisztérium épülete elé tervezett szombat délutáni újabb tanártüntetésről. 

Az NPK elnöke hangsúlyozta: az uniós pénzek megérkezésével, illetve a pedagógusok valóban érdemi béremelésével van remény arra is, hogy ez folytatódni fog, és így a tanárok fizetése felzárkózik a diplomás átlagbérekhez.

Ez már időszerű volt, végre bekövetkezett, megvan a pénz, meglesz a jogi háttér is, hiszen készül hozzá a kormányrendelet. 

Megjött a levél az Európai Uniótól, ami az utolsó akadályt is elhárította, ezért értetlenül állok az előtt, hogy miért van szükség most egy tüntetésre

– mondta Horváth Péter. Az NPK elnöke kiemelte, 

a tanárok egyik legfontosabb követelése teljesült, az új életpályatörvénnyel kapcsolatban csak általánosságban követelték a jogszabály visszavonását, konkrét problémára nem világítottak rá.

– Nem látok ebben egyetlen olyan pontot sem, ami a korábbi, közalkalmazottak jogállásáról szóló törvényben foglaltaknál lényegesen rosszabb helyzetbe hozná a tanárokat, amire azt mondhatja egy pedagógus január 8-án, hogy neki most tényleg sokkal rosszabb dolga van – vélekedett az NKP elnöke. 

Nem állnak le az egyeztetések

Horváth Péter hozzátette, jövő hét szerdán újabb egyeztetésre mennek a szakmai szervezetekkel együtt a minisztériumba, ahol meg lehet beszélni, ha a szakszervezeteknek vannak pontosító kérdéseik a fizetésemelésről. Szó eshet egyes pótlékok esetleges növekedéséről, valamint arról, hogy a későbbiekben milyen szempontokat vegyenek figyelembe egy újabb fizetésemelésnél – tájékozhatott.

Az elnök kicsit furcsának vélte a mostani béremelés tükrében, hogy a tiltakozók már 2025 szeptemberéről nem valós állításokat tesznek. 

Olyan számolásokról beszéltek, melyek alapján jövő ősztől bércsökkenés jöhet, ami a mostani 528 ezerről visszaviheti 410 ezer forintra egy tanár fizetését, holott már a jelenlegi tervezetből is az olvasható ki, hogy a most minimumként meghatározott bérsávoknál nem lehet alacsonyabbra sorolni. 

Szerinte most az a legfontosabb az intézményekben, hogy kiegyensúlyozott, nyugodt munka folyhasson, ne befolyásolja semmi a nevelési és az oktatási feladatok ellátását. A 2023/24-es tanév ősze már sokkal nyugodtabb volt, ami mindenkinek a teljesítményére pozitívan hatott, a pedagógusokéra és a diákokéra egyaránt. Minden, ami indokolatlanul nem ezt segíti elő, pontosan ezt a munkavégzéshez szükséges nyugalmat zavarja meg – világított rá Horváth Péter. 

A baloldalnak semmi nem elég

A kormány által meghirdetett pedagógusbér-emelésen az Egységes Diákfront – Budapest a közösségi oldalára feltöltött videóban értetlenkedik, és újabb demonstrációt hirdetett meg szombatra. 

A trágár megfogalmazásoktól nem idegenkedő fiatalok arról beszélnek, hogy a kormány hazudott. A videóban úgy fogalmaznak, hogy

a kormány megígérte a 32 százalékos béremelést, és most el akarják venni,

majd a gondolat erős káromkodásba torkollik. 

A diákok mögé bújva pedig szintén tüntetni hívja a pedagógusokat a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke. Totyik Tamás szerint bár szombatra a diákok kezdeményezték a szervezést, de arra buzdítja a tanárokat, hogy aki teheti, vegyen részt és segítse a diákoknak a tiltakozását.

Ugyanakkor Totyik baloldali pártpolitikusi múltja alapján nem meglepő, hogy szakszervezeti köntösbe burkolva folytat kormányellenes tevékenységet. Mint arról a Magyar Nemzet beszámolt, miközben a PSZ honlapján található életrajzában elfogulatlan tanáremberként tüntetik fel Totyikot, arról nem tesznek említést, hogy korábban az MSZP egyik aktív helyi pártvezetője volt. 

Kifulladtak már a tüntetések

Január elsejétől emelkedik a tanárok bére, az átlagfizetésük 32,2 százalékkal nő, a pályakezdő gyakornokok pedig 528 800 forintot keresnek majd havonta. Orbán Viktor miniszterelnök az év utolsó, nemzetközi sajtótájékoztatóján azt is elmondta: egy hároméves bérfejlesztési program indul, amelynek végén a tanárok átlagfizetése, nagyjából 800 ezer forint lesz. Az, hogy az ellenzék folyamatosan támadja a kormány oktatáspolitikáját, beleillik az eddigi politikai mintázatba: 

közvetlenül az elvesztett választások után a baloldal az utcai politizálásra helyezte a hangsúlyt.

Az Origó rámutatott: annak ellenére, hogy a kormány a rendszerváltoztatás óta legszélesebb társadalmi konzultációt folytatta le, diákok, szülők, tanárok és intézményvezetők mondhatták el a véleményüket, majd eszerint megszületett a pedagógus-életpályamodell, illetve a törvényben szabályozott béremelési folyamat is, egy hangos kisebbség folytatta a tiltakozásokat.

A baloldal már 2011 óta használja politikai céljaira a tanárok különféle megmozdulásait. 

Az elégedetlenség legfőbb okát eddig az oktatásügyben történt átszervezések jelentették, majd pedig 2022-től a bérek kérdése került a középpontba.Az elmúlt évek tüntetései során az is világosan kiderült, hogy a tanári szakszervezetek vezetői nem érdekképviselők, hanem közönséges baloldali politikai aktivisták. 

Nagy Erzsébet, a PDSZ hangadója úgy nyilatkozik folyamatosan a gyakorló tanárok nevében, hogy valójában már évek óta nem tanít, korábbi munkahelyein pedig pályatársai szerint is folyamatosan feszültséget szított, pereskedett. Ráadásul az Orbán-kormány kritikusaként a kormány által bevezetett kedvezményt vette igénybe a nyugdíjba vonulásánál.

Diákok mögé bújva buzdítja tüntetésre a pedagógusokat a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke. – Most szombatra a diákok kezdeményezték a szervezést, ez az ő területük, ők próbálják ezt rendezni, mi a kollégákat arra kérjük, aki teheti, vegyen részt és segítse a diákoknak a tiltakozását, mert ők is segítették a mi munkánkat, amikor mi tiltakoztunk – hangoztatta Totyik Tamás a Heti TV Pirkadat című, január 10-i műsorában. 

Mint ismert, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter ugyancsak január 10-én jelentette be, hogy megérkezett az az írásos garancia, amelyet az Európai Bizottságtól várt Magyarország, ezért a tanárok, az óvópedagógusok, valamint – nemzeti forrásból – a szakképzésben oktatók is biztosra vehetik, hogy január 1-jétől 32,2 százalékkal emelkedik a bérük. 

Ugyanakkor Totyik baloldali pártpolitikusi múltja alapján nem meglepő, hogy szakszervezeti köntösbe burkolva folytat kormányellenes tevékenységet. Miközben a PSZ honlapján található életrajzában elfogulatlan tanáremberként tüntetik fel Totyikot, arról nem tesznek említést, hogy korábban az MSZP egyik aktív helyi pártvezetője volt. 

Amellett, hogy a PSZ elnöke, a szocialisták hajdúszoboszlói elnöki és Hajdú-Bihar megyei önkormányzati képviselői tisztségét is betöltötte, helyet foglalt az MSZP Észszerűség és Felelősség Platform (ÉFP) hajdú-bihari elnökségében is. A helyi platform eszmeiségét jól mutatja, hogy 2008-ban, az első, nyilvános megszólalásukkal a szociális népszavazáson a milliók által elutasított vizitdíj megtartásáért szálltak síkra. Érdekesség, hogy az ÉFP munkáját 2007-ig tiszteletbeli elnökként segítette a Horn-kormány brutális megszorítócsomagjának névadó pénzügyminisztere, Bokros Lajos. 

Tavaly is volt rá példa, hogy Totyik Tamás szakszervezeti vezetőként politikai aktivistaként járt el. A PSZ-elnök 2023-ban Komjáthi Imre MSZP-társelnök Facebook-oldalán ismerte el, hogy a szocialisták éhségmenetét koppintották le a tudás menetének tavalyi megszervezésével. „Plagizáltunk. Köszönjük a szolidaritást” – írta Totyik egy kommentben, amire Komjáthi annyit válaszolt, hogy mindenkit arra buzdít, hogy támogassa az ellenzéki pedagógusokat a plagizálásban. 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek