Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.01.19.

90 ezer katonát mozgósít a NATO

Oroszországot akarják elrettenteni.

A NATO 90 ezer katonát mozgósít az orosz haderő elrettentése céljából – jelentette be Christopher Cavoli tábornok, a szervezet európai erőinek főparancsnoka csütörtökön.

Az amerikai tábornok a NATO-tagországok védelmi vezetőinek kétnapos találkozóját lezáró sajtótájékoztatón elmondta: a Steadfast Defender 2024 elnevezésű hadgyakorlat, amely elmúlt évtizedek legnagyobb mozgósítása lesz, jövő héten kezdődik és májusig tart majd, a műveletben mind a 31 tagország részt vesz, és támogató tagként Svédország is.

„A szövetség megmutatja, hogy az Észak-Amerikából érkező erők transzatlanti mozgása révén képes megerősíteni az euroatlanti térséget. A Steadfast Defender művelet 2024 egyértelműen demonstrálni fogja egységünket, erőnket és eltökéltségünket értékeink és a szabályokon alapuló nemzetközi rend védelmében” – nyilatkozta Christopher Cavoli tábornok.

Rob Bauer admirális, a NATO katonai bizottságának elnöke a sajtótájékoztón elmondta: Oroszország legutóbbi támadásai Ukrajnában pusztító hatásúak, azonban katonailag nem hatékonyak.

„Ugyanakkor jelentős katonai sikereket látunk az ukrán oldalon. Több mint 300 ezer az elesett orosz katonák száma, az ukrán erők több ezer orosz harckocsit és páncélozott járművet és több száz repülőgépet semmisítettek meg, továbbá felszabadították elfoglalt területeik 50 százalékát”

– mutatott rá. Szintén hatalmas eredménynek nevezte, hogy Ukrajna valódi haditengerészet nélkül is képes volt visszaszorítani az orosz fekete-tengeri flottát és megnyitni egy gabonafolyosót.

Megerősítette: a szövetség továbbra is határozottan elkötelezett az iránt, hogy támogassa az ukrán védelmet: „Ez nem jótékonyság. Az Ukrajnának nyújtott támogatás közvetlen befektetés a saját biztonságunkba. A tartós, tárgyalásos megoldás elérésének egyetlen módja az ukrán pozíció megerősítése a harctéren” – emelte ki.

A tavalyi vilniusi csúcstalálkozón elfogadott új védelmi tervekkel kapcsolatban közölte, hogy a tervek tartalmazzák a haderőszerkezeti követelményeket, amelyek meghatározzák a szükséges felszerelések és szervezetek számát és típusait minden régióban és területen.

„Ez közvetlenül beépül a NATO védelmi tervezési folyamatába, és az elkövetkező évtizedekre meghatározza fegyveres erőinket. A NATO és a nemzeti védelmi tervek még soha nem voltak ilyen szorosan összekapcsolva”

– hangsúlyozta.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy a védelem tekintetében az egész társadalomra kiterjedő megközelítésre, nagyobb energiafüggetlenségre és rugalmasabb infrastruktúrára van szükség.

A NATO hadviselésének átalakítására van szükség, a kollektív védelem új korszakában, a hatékonyság helyett az eredményességre kell összpontosítani – jelentette ki Rob Bauer admirális, a NATO katonai bizottságának elnöke szerdán Brüsszelben.

A holland tábornok a NATO-tagországok védelmi vezetőinek kétnapos találkozóját megnyitó sajtótájékoztatón arra hívta fel a figyelmet, hogy az a korszak lezárult, amelyben minden előre láthatóan rendelkezésre állt, ellenőrizhető volt.

Oroszország ukrajnai offenzívája miatt a szövetség tagjainak át kellene alakítaniuk gondolkozásmódjukat, mivel olyan korszakban élünk, amelyben számolni kell a váratlan eseményekkel, és inkább az eredményességre kell fektetni a hangsúlyt – hangsúlyozta az admirális.

Mint mondta, a hatalom tektonikus lemezei elmozdulóban vannak, ennek eredményeként az elmúlt évtizedek legveszélyesebb világával állunk szemben – magyarázta.

A NATO a kollektív védelem új korszakába lépett. Együtt nemcsak 1 milliárd állampolgár és tagországaink fizikai biztonságát, hanem a szabadságot és a demokráciát is védjük – tette hozzá.

Rob Bauer szerint, az ukrajnai háború kimenetele meghatározza a világ sorsát.

Ez a háború soha nem arról szólt, hogy Oroszországot bármilyen valós biztonsági fenyegetés érte volna akár Ukrajna, akár a NATO részéről. Arról van szó, hogy Oroszország a demokráciától fél, ami sokkal erősebb, mint bármilyen fizikai fegyver a világon. Ha az ukránok demokratikus jogokat akarnak, akkor az orosz emberek is hamarosan vágyni fognak rá” – jegyezte meg.

Ezek a NATO legátfogóbb védelmi tervei a hidegháború vége óta. Korábban nem volt példa arra, hogy a NATO és a nemzeti védelmi tervek ilyen szorosan össze legyenek kapcsolva” – jegyezte meg az új védelmi tervekről Bauer.

Hangsúlyozta, hogy a szövetségesek most aktívan dolgoznak az új védelmi tervek megvalósításán, és felhívta a figyelmet, hogy katonai szempontból még több lépést kell megtenni ahhoz, hogy a NATO kollektív védelme elérje a kívánt szintet.

Bulgária területén mintegy ötezer NATO-katonát befogadó infrastrukturális létesítmények épülnek – közölte hétfőn Todor Tagarev bolgár védelmi miniszter a BTV közszolgálati televíziónak adott interjúban.

„Az Egyesült Államokban tett látogatásom során megvitattuk a NATO többnemzetiségű harccsoportjának a területünkön történő telepítéséhez szükséges infrastruktúra biztosításának lehetőségeit. Az Egyesült Államok kész segíteni az építés finanszírozásában különböző nemzetközi alapok felhasználásával. Tervben van a harccsoport méretének megemelése egy dandár szintjére – mintegy ötezer katonára. Jelenleg nincs világos menetrend a munkálatokra, de készek vagyunk időben biztosítani mindent, ami szükséges” – tette hozzá a miniszter.

„Az infrastruktúra olyan utakat és vasútvonalakat jelent, amelyek képesek biztosítani a szövetséges csapatok gyors telepítését a területünkre. Jelent csővezetékeket és üzemanyagraktárakat. Jelenti a csapatok elhelyezésére szolgáló helyeket is. Mindezeken dolgozunk, de nem mindegyik tartozik a védelmi minisztérium hatáskörébe” – hangsúlyozta a politikus.

A hatóságok korábban arról számoltak be, hogy több mint 100 millió leva (több mint 19 milliárd forint) lesz annak a 2025-re elkészülő katonai tábornak a költsége, amelyet Bulgáriában akarnak felépíteni egy többnemzeti NATO-harccsoport elhelyezésére.

Nagy-Britannia húszezer katonával vesz részt a NATO Steadfast Defender 24 nevű hadgyakorlatán – jelentette be hétfőn a londoni védelmi minisztérium.

A hidegháború vége óta ez a legnagyobb olyan brit kontingens, amely európai védelmi műveleteket szimuláló NATO-gyakorlaton vesz részt.

A tárca ismertetése szerint az év első felében esedékes gyakorlaton 31 NATO-tagállam és Svédország fegyveres erői lesznek jelen.

A műveletekben a brit királyi haditengerészet nyolc hadihajója vesz részt több mint kétezer tengerésszel. A haditengerészeti egységek között lesz az egyik Queen Elizabeth osztályú brit repülőgép-hordozó a kötelékébe tartozó F-35B Lightning harci repülőgépekkel.

A szárazföldi hadsereg 16 ezer katonája vesz részt február és június között a Steadfast Defender 24 kelet-európai gyakorlatain, harckocsikkal, tüzérséggel és ejtőernyős alakulatokkal együtt

– áll a brit védelmi minisztérium hétfői tájékoztatásában.

Grant Shapps védelmi miniszter, aki hétfőn a brit kormány rendezvényközpontjában, a Buckingham-palota szomszédságában emelkedő Lancaster House-ban ismerteti London védelmi programját a következő időszakra, a tárca előzetes ismertetése szerint kiemeli beszédében, hogy az eddigi világrend „alapjaiban rendült meg, a régi ellenségek újjáéledőben vannak, Ukrajna földjét máris harckocsik tapossák”.

Shapps szerint mindez azt jelenti, hogy a világ új korszakba lépett, amelyben fel kell készülni az ellenségek elrettentésére.

A londoni védelmi tárca felidézi hétfői tájékoztatásában, hogy a brit kormány a napokban újabb 2,5 milliárd font (több mint 1100 milliárd forint) katonai támogatást jelentett be Ukrajna számára, és a brit királyi légierő részt vett a jemeni húszi lázadók állásai ellen végrehajtott múlt heti brit-amerikai légi csapásmérő műveletekben, válaszul a húszik által a vörös-tengeri hajóforgalom ellen elkövetett sorozatos támadásokra.

A NATO továbbra is támogatja Ukrajnát, mivel Oroszország nem mutatja a békére törekvés jeleit, a szövetségesek további pénzügyi támogatást, több légvédelmi eszközt és lőszert, valamint egy kiképzőközpontot biztosítanak az ukrán pilóták számára – közölte a brüsszeli székhelyű testület szerdán.

A NATO-Ukrajna Tanács szerdai nagyköveti szintű brüsszeli ülésén a felek egyetértettek, hogy a jelenlegi helyzetben még fontosabb, hogy a szövetségesek támogassák Ukrajna szabadságharcát és az önvédelemhez való jogát – olvasható a testület által kiadott sajtóközleményben.

A közlemény szerint az elmúlt évben Ukrajna jelentős előrelépést tett a harctéren, visszaszerezte az Oroszország által elfoglalt terület 50 százalékát. „Mindeközben Oroszország politikai befolyását veszti a külföldön, több mint 300 ezer orosz katona halt meg a fronton, az orosz haderő jelentősen gyengült, továbbá az orosz gazdaság is nyomás alatt áll. E kudarcok ellenére Moszkva céljai nem változtak: Vlagyimir Putyin elnök háborús gazdaságot üzemeltet, fokozza a fegyvergyártást, és a téli hideget fegyverként használja” – írták.

A NATO közlése szerint a szövetségesek is elítélték az Ukrajna elleni orosz légicsapásokat és a ballisztikus rakéták, valamint drónok telepítését Észak-Koreából és Iránból.

Egy év leforgása alatt Putyin másodszor is tömeges légicsapásokkal próbálja meg kifárasztani Ukrajnát, de nem fog sikerrel járni. Oroszország kegyetlen kampánya csak erősíti Ukrajna elszántságát” – nyilatkozta Jens Stoltenberg NATO-főtitkár.

Hozzátette: „miközben Moszkva fokozza az ukrán városok és civilek elleni csapásait, a NATO-szövetségesek megerősítik Ukrajna légvédelmét. Továbbra is kitartunk a bátor ukránok mellett, akik visszavágnak Oroszország agresszív támadásainak.”


 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek