tóth gabi
Erdogan így látja...
Az Egyesült Államoknak történelmi felelőssége van abban, hogy a lehető leghamarabb tartós tűzszünet jöjjön létre a Gázai övezetben – jelentette ki Recep Tayyip Erdogan török államfő Joe Biden amerikai elnökkel folytatott csütörtöki telefonbeszélgetésében.
A török elnöki hivatal tájékoztatása szerint Erdogan közölte amerikai kollégájával: akkor lenne esély a tűzszünet gyors megteremtésére, ha az Egyesült Államok megvonná Izrael iránti feltétlen támogatását. Hozzátette, hogy egy ilyen lépés megtételére egyre hangosabb követelések voltak hallhatók az elmúlt napokban globális szinten, beleértve az Egyesült Államokat is.
A török elnök az elhúzódó és kiszélesedett izraeli támadások hátrányos regionális és globális következményeire is figyelmeztetett. A két vezető Svédország NATO-csatlakozását és a török-amerikai kapcsolatok alakulását is megvitatta, beleértve a török hadsereg F-16-os vadászgépekkel tervezett korszerűsítését.
Az ENSZ nem képes szervezetten osztani az élelmet a háború dúlta Gázai övezetben, mert már olyan súlyos ott az éhínség – közölte csütörtökön Genfben a világszervezet palesztin menekülteket segítő ügynökségének (UNRWA) igazgatója.
„A gázaiak egy része a határnál amint tudja, megállítja az övezetbe éppen belépett teherautókat, kifosztja őket, és ott helyben megeszi a szállított élelmet. Ebből is látszik, hogy mennyire éhesek és reménytelenek” – mondta újságíróknak Philippe Lazzarini a genfi Globális Menekültügyi Fórumon.
Az övezet déli részén kialakított menedékhelyeken várakozók pedig éppen emiatt kiszámíthatatlanul jutnak élelmiszersegélyhez – tette hozzá Lazzarini, aki nemrég tért vissza gázai szemleútjáról.
egyre több olyan emberrel találkoztunk, aki két-három napja nem evett semmit. Miután egyre kevésbé működik a Hamász palesztin iszlamista szervezet irányította gázai kormányzat, és a bejutó segély csepp a tengerben, ellehetetlenülnek az életfeltételek az övezetben” – figyelmeztetett az ENSZ-hivatalnok.
Az ENSZ Élelmezési Világalapja (WFP) szerint a 2,3 milliós gázai övezeti lakosságnak már a fele éhezik. Az egyetlen hely, ahol a segélyszállítmányok beléphetnek a Gázai övezetbe, a gázai-egyiptomi határon lévő rafahi átkelő.
Csütörtökön ismét megszakadtak a távközlési szolgáltatások az övezetben – közölte a Facebookon közzétett közleményében a PalTel palesztin távközlési szolgáltató, illetve a Dzsavval magáncég. Csütörtökre tizenegyre nőtt a ciszjordániai Dzsenínben végrehajtott izraeli hadművelet halálos áldozatainak száma – közölte a Palesztin Hatóság felügyelete alatt álló egészségügyi minisztérium.
A tárca szerint az áldozatok között van egy 17 éves fiú is, akit a mellkasán talált el egy izraeli lövedék. Csütörtökön négy palesztin halt meg, a keddi és szerdai hét ember után, akik között volt egy 13 éves beteg fiú is, aki nem tudott eljutni a kórházba.
Szerdán a hadsereg több száz embert vett őrizetbe, fegyvereket és lőszereket kobzott el, és számos terrorista létesítményt semmisített meg. A művelet során négy izraeli katona is megsebesült.
Az Izrael és a Hamász közötti háború október 7-i kitörése óta az Izrael által megszállt Ciszjordániában is kiéleződött a feszültség, és megnőtt az incidensek száma. Palesztin vezetők szerint több mint 280-an haltak meg az izraeli katonák lövéseitől, illetve a zsidó telepesek támadásaiban.
Az izraeli hadsereg (IDF) humanitárius megfontolásból négyórás „taktikai” tűzszünetet tart csütörtökön Rafah egyik városnegyedében – jelentette X-fiókjában az izraeli hadseregnek a palesztin megszállt területeken a civil közigazgatást szolgáló egysége (COGAT).
A taktikai szünet célja, hogy lehetővé tegyék a palesztin civilek számára készleteik feltöltését, például élelmiszer és víztartalékaik biztosítását. A harci szünetet csütörtökön 10:00 és 14:00 óra közötti időszakra hirdették meg Rafah Al-Szalam negyedében.
Bét Lahiában, a Gázai övezet északi részén, a Kamal Advan Kórház területén fegyvereit átadva megadta magát a Hamász palesztin iszlamista szervezet mintegy hetven fegyverese. Felemelt kézzel léptek ki az épületből, némelyikük félmeztelenül az erről kiadott videófelvétel szerint.
Szerdán a Hamász felügyelte minisztérium azt közölte, hogy az IDF körülzárta a kórházat, és bemutatott egy levelezést a minisztérium főigazgatója és egy izraeli tiszt között, aki arra figyelmeztetett, hogy ha nem állítják le a terrorszervezet tevékenységét, akkor „az IDF fenntartja a nemzetközi jog szerinti jogát intézkedéseket hozni a kórház ellen.”
A vezérigazgató és a kórház orvosainak válasza szerint „nincs katonai tevékenység” a helyszínen, ahol „a gyerekeknek, nőknek, a betegeknek és az egészségügyi személyzet tagjainak nincs sem vizük, sem ételük, sem villanyuk, és még tejet sem tudnak készíteni a gyerekeknek és csecsemőknek”.
Az izraeli hadsereg bejelentette, hogy
Ezenkívül a kórházat elhagyó több mint hetven gyanúsítottat letartóztatták és kihallgatásra vitték helyszíni nyomozókhoz, illetve további kivizsgálásra a Sin Bet szakembereihez.
Az izraeli hadsereg szórólapokat terjesztett a Gázai övezetben, amelyeken pénzt ajánl fel a Hamász vezetőiről szóló információkért cserébe. Jahíje Szinuárért, a szervezet gázai vezetőjéért 400 ezer dollárt, Muhammad Szinuárért, testvéréért és harcostársáért 300 ezer dollárt, Rafe Szlamáért 200 ezer dollárt, Muhammad Deif katonai parancsnokért pedig 100 ezer dollárt ígértek.
Az izraeli hadsereg (IDF) újabb izraeli túsz holttestét azonosította és szállította Izraelbe a Gázai övezből – jelentette a katonai szóvivő péntek reggel.
Az IDF a huszonnyolc éves tel-avivi Elia Toledanó holttestére bukkant. Őt október 7-én rabolták el az övezet melletti zenei fesztiválról, amelyet megtámadtak az iszlamista Hamász szervezet fegyveresei. A fesztiválon történt mészárlásban legkevesebb háromszáznegyvenhét civilt és tizenhét, az eseményt biztosító rendfenntartót gyilkoltak meg a szélsőségesek.
A holttestet a katonai hírszerzés és egy harci egység közösen találta meg, majd egészségügyiek, igazságügyi szakértők, a katonai rabbikar, valamint az izraeli rendőrség illetékesei azonosították.
Toledanó családját értesítették, de a hadsereg nem részletezte halálának körülményeit. Jelenleg százharmincnégy, Izraelből október 7-én elrabolt túsz van a Hamász és más iszlamista szervezetek fogságában a Gázai övezetben, közülük húszat megöltek, s a Hamász őrzi holttestüket.
Izrael történetében először vegyes férfi-női alakulat is harcol a fronton. A hetven százalékban nőkből álló Gepárd vegyes ezred katonái a múlt héten csatlakoztak a gázai szárazföldi harcokhoz. Az egység többnyire fiatal tartalékosokból áll, akik önként jelentkeztek, és kérték, hogy beléphessenek a Gázai övezetbe.
Újabb elesett katona nevét hozta nyilvánosságra az izraeli hadsereg. A tizenkilenc éves Óz Smuel Erdi, az övezet déli részén vívott csatában vesztette életét csütörtökön, amikor négyen súlyosan megsebesültek az izraeli hadsereg tagjai közül.
Csütörtökön Benjamin Netanjahu miniszterelnök és az övezetbe hurcoltak családtagjainak képviselői is találkoztak a Nemzetközi Vöröskereszt elnökével, Mirjana Spoljaric Eggerrel. Arra kérték, hogy gyakoroljon nyomást az iszlamista Hamász terrorszervezetre a Gázába hurcolt túszok érdekében, biztosítsa meglátogatásukat, életmentő gyógyszerek eljuttatását hozzájuk.
Benjamin Netanjahu miniszterelnök és a szűk hadikabinet tagjai továbbá megbeszélést folytattak Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadóval csütörtökön a hadsereg tel-avivi főhadiszállásán. Ennek részletei egyelőre nem ismertek.