"Időben szóltam, hogy elmebeteg" - Gulyás Gergely keményen beleszállt Magyar Péterbe

INSIDER
POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2023.12.25.

Székelyudvarhelyi tragédia: Megkezdődik a helyreállítás

A diákok anyagi javainak a pótlása is zajlik.

Jövő héten kezdik el a sürgős állagmegőrzési munkálatokat a részben leomlott székelyudvarhelyi diákotthon épületénél. Eközben a diákok anyagi javainak a pótlása is zajlik a támogatásoknak köszönhetően – tájékoztatta az MTI-t vasárnap a Tamási Áron Gimnázium vezetősége.

A székelyudvarhelyi iskola vezetősége a hétfői tragédia utáni napok történéseit összegző közleményében közölte, hogy az egyharmad részben leomlott épületet jelenleg biztonsági okokból, valamint a bűnügyi nyomozást folytató szervek és a munkaügyi felügyelőség tilalma miatt nem lehet megközelíteni.

A Hargita megyei építkezési felügyelőség elrendelte minden munkálat leállítását, és a kiásott részek azonnali betömését kérte, utóbbira a hatósági tiltás miatt még nem kerülhetett sor. Az építkezési felügyelőség az épület megmaradt részének állagmegőrzését és biztonságos megközelítését célzó, független szakértői munka elkészítésére is utasítást adott. Az állagmegőrzési szakvéleményt szombaton adta át a szakértő, aki szintén sürgősen elvégzendő feladatként határozta meg a kiásott árkok betömését – írták a közleményben.

Az épület tulajdonosaként a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség a karácsony utáni első munkanapon, szerdán kérni fogja a megmaradt épületrészek állagmegőrzési munkálatainak engedélyezését a székelyudvarhelyi polgármesteri hivataltól, illetve a nyomozó hatóságoktól – közölte az iskola vezetősége. Amint megvan az engedély, megköttetnek a szerződések és összeáll a csapat a sürgősségi állagmegőrző munkálatok elvégzésére – írták.

Azon dolgozunk, hogy segítsük a bajbajutottakat, enyhítsük a kárt, kezeljük a helyzetet, különböző szervezetekkel, szakemberekkel, a gyulafehérvári érsekséggel, valamint a hatóságokkal együttműködve” – hangsúlyozták.

A beszámoló szerint a tragédia utáni napokban osztályfőnökök, lelkészek, pszichológusok segítettek a diákoknak a történtek feldolgozásában, és a bentlakók anyagi veszteségeit is összeírták, pótlásuk folyamatban van. A legsürgősebb eszközök – szemüveg, kontaktlencse, gyógyszer, fogszabályzó, laptop, táblagép, töltő stb. – beszerzése, és az új személyi okmányok elkészítése elkezdődött.

A Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány által 48 300 lej (3,7 millió forint) értékben vásárolt elektronikai eszközök várhatóan jövő héten megérkeznek. Az alapítvány fejenként 1000 lejt (76 ezer forint) adott át a 42 közvetlenül érintett diáknak, akik egyéb támogatást, kedvezményt is kaptak.

„A Közösségi Alapítványon keresztül érkező pénzbeli segítség eddig 90 300 lej (6,9 millió forint). A Tamási Áron Véndiák Egyesületnél eddig 5 018 687 forint és 9148 lej (701 ezer forint) gyűlt össze a bajbajutott diákok számára, ebből 5 millió forint a Rudolf Kálmán Óbudai Egyetemért Alapítvány, a fennmaradó összeg magánszemélyek, valamint székelyudvarhelyi vállalkozások és véndiákok adománya” – olvasható a közleményben.

Az egyesület további adományokat vár, és ígéretet tett a hangszerek árának megtérítésére, az odaveszett készpénz pótlására. Ehhez és az állagmegőrzési munkálatok elkezdéséhez az iskola vezetősége az érintettek türelmét kérte.

A székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium kétszintes diákotthonának megközelítőleg egyharmada hétfőn dőlt össze, amikor az épület külső fala, amely mellett két méter mély vízelvezető árkot ástak, leomlott. A törmelék négy diákot temetett maga alá: egy földszinten lakó 17 éves fiú életét vesztette, az emeleti szoba romjai alól kimentett három lány közül pedig kettő könnyebben, a harmadik súlyosan megsérült, őt a Maros megyei Sürgősségi Klinikai Kórház intenzív osztályán ápolják.

Az ügyészség gondatlanságból elkövetett emberölés, illetve gondatlanságból elkövetett testi sértés gyanújával folytat bűntetőeljárást annak a cégnek az ügyvezetője ellen, amely csatornázási munkálatokat végzett a beomlott diákotthonnál, és több mint két méter mélységű árkot ásatott az épület fala mellett.

A Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség szerint igazságtalan és méltatlan az egyháztól elvárni az önkormányzatoknak bérbe adott iskolaépületek fenntartását, olyan körülmények között, amikor a bérleti díj sokszor az állagmegóvásra sem elegendő. Közleményük szerint az erdélyi római katolikus egyház mindmáig nem kapta vissza a szociális és oktatási intézményrendszer működtetését biztosító, a kommunizmus idején államosított tulajdonait.

Az érsekség a romkat.ro honlapon pénteken közölt állásfoglalásában arra reagált, hogy

Ligia Deca oktatási miniszter és a román média felvetette a római katolikus egyház felelősségét a halálos áldozatot is követelő hétfői székelyudvarhelyi tragédia ügyében,

a Tamási Áron Gimnázium részben leomlott diákotthona ugyanis visszaszolgáltatása óta az egyház tulajdonában van.

Az állásfoglalás rámutat: a két iskolaépületből és a diákotthonból álló épületegyüttest 2004 óta Székelyudvarhely önkormányzata bérli, az eredetileg megállapított évi 23 784 lejes bérleti díj az újratárgyalások folyamán fokozatosan emelkedett 300 000 lejre.

„Bár ezek az összegek magasnak tűnhetnek, az épületek legsürgősebb állagmegóvásának költségeit is csak részben fedezték. A két iskolaépület felújításához sem helyi önkormányzati, sem más román állami támogatást nem kaptunk. A rehabilitációt a magyar állam karolta fel, és biztosította az ahhoz szükséges több millió eurós befektetést” – emlékeztetett az érsekség.

Az állásfoglalás felidézi:

a római katolikus egyház 482 tanintézményt működtetett Erdélyben 1948-ig, amikor a román állam egyetlen tollvonással valamennyit államosította.

Ezen ingatlanoknak mindössze kis részét szolgáltatták vissza 1990 után. A 60-70 éves állami használat után ezeket az épületek rossz, nemegyszer használhatatlan állapotban kerültek vissza az egyházhoz, ugyanakkor nem szolgáltatták vissza azon tulajdonait (erdők, mezők, bérépületek stb.), amelyek 1948 előtt az épületek fenntartását biztosították.

A visszaszolgáltatott épületekben javarészt állami intézmények működnek ma is (tanintézmények, kórházak, hivatalok stb.), olyan bérleti díjakért, amelyek az állagmegóvásra sem elegendőek – mutat rá az állásfoglalás.

Az érsekség a dokumentumban cáfolta a román oktatási miniszter állítását is,

miszerint a részben leomlott székelyudvarhelyi kollégiumon nem végeztek szeizmológiai felmérést, és nem lehetett tudni, hogy omlásveszélyes.

Az érsekség szerint a Tamási Áron Gimnázium két iskolaépületének felújítása után, 2022 februárjában az érsekség megújította a szerződést a projektmenedzserrel, hogy előkészíthesse a diákotthon épületének felújítását.

Az erre vonatkozó vaskos dokumentáció tartalmaz egy 2023 augusztusában elvégzett geotechnikai tanulmányt, egy több mint 100 oldalas műszaki szakvéleményt a bentlakásos épületről.

A részletes szeizmológiai felmérés nem állapított meg strukturális vagy szerkezeti problémákat, a szakemberek mindössze kisebb beavatkozások elvégzését javasolták.

A székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium kétszintes diákotthonának megközelítőleg egyharmada hétfőn dőlt össze, amikor az épület külső fala, amely mellett két méter mély vízelvezető árkot ástak, leomlott. A törmelék négy diákot temetett maga alá: egy földszinten lakó 17 éves fiú életét vesztette, az emeleti szoba romjai alól kimentett három lány közül pedig kettő könnyebben, a harmadik súlyosan megsérült és – bár a helyszínen újraélesztették – továbbra is válságos állapotban fekszik a Maros megyei Sürgősségi Klinikai Kórház intenzív osztályán.

Az ügyészség gondatlanságból elkövetett emberölés, illetve gondatlanságból elkövetett testi sértés gyanújával folytat bűntetőeljárást

annak a cégnek az ügyvezetője ellen, amely csatornázási munkálatokat végzett a beomlott diákotthonnál, és több mint két méter mélységű árkot ásatott az épület fala mellett.

Összefogott Magyarország: több szervezet, cég és egyetem ajánlott fel támogatást a székelyföldi tragédia után. A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet gyűjtésbe kezdett és gyorssegélyt küld, míg az Óbudai Egyetem azonnali ötmillió forintos segéllyel támogatta az áldozatok családját.

Zsúfolásig megtelt gyászolókkal kedden a székelyudvarhelyi művelődési ház koncertterme, legalább kétszázan emlékeztek a tragédia áldozatára. Valamennyien egy szál virággal érkeztek, ezeket az elhunyt 17 éves diák fényképe mellé helyezték el.

A fiú legjobb barátja elmesélte, hogy néhány órával a tragédia előtt még együtt voltak, ekkor is a terveikről beszélgettek. „A jogosítványt szerette volna megszerezni nagyon, nekem is mindennap mondta, hogy egy hónap múlva megy vizsgázni Csíkszeredába, de sajnos ez lett…” – mondta Hajdú Ábel az M1 stábjának.

A Palló Imre Művészeti Középiskola diákjai és pedagógusai kedd délutánra eredetileg kiállításmegnyitót és koncertet terveztek, a tragédia miatt azonban ezt lemondták. Azok is eljöttek a megemlékezésre, akik nem ismerték a 17 éves fiú.

„Úgy érezzük, hogy egy nagyon ártatlan személy vesztette el az életét, úgyhogy megérdemli azt, hogy így is megemlékezzünk” – mondta Bencze Johanna.

A tragédia az egész térséget megrázta. Székelyföld gyászol, lefújták a karácsonyi vásárok ünnepi műsorait, a szilveszteri programokat és a tűzijátékot is.

A túlélő diákok többségét a szüleik hazavitték. Hargita megye prefektusa pedig közölte: a fedél, ruha és tanszerek nélkül maradt diákok segélyt kapnak majd. A több mint 130 éves diákotthonban 97 tanuló lakott, ők egy ideig biztos nem tudnak visszamenni az épületbe.

Közben hazánk is azonnal felajánlotta támogatását.

A kormány közölte: Magyarország minden segítséget megad az épület állapotának stabilizálásához és újjáépítéséhez.

Az Ökumenikus Segélyszervezet hárommillió forintot ajánlott fel, és gyűjtést szervez a károsultak megsegítésére.

„Fontosnak tartottuk, hogy kifejezzük szolidaritásunkat a székelyudvarhelyi kollégiumépület-omlás áldozataival, illetve az ő családjaikkal. Éppen ezért az Ökumenikus Segélyszervezet hárommillió forintot ajánlott fel, és elindítottunk egy szolidaritási akciót. Aki ehhez szeretne csatlakozni, az a segélyszervezet oldalán ezt célzottan megteheti” – hangsúlyozta Gáncs Kristóf, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet kommunikációs igazgatója.

Az Óbudai Egyetem is gyűjtést szervez, emellett ötmillió forintot ajánlott fel az intézmény vezetése.

„Egy dékáni tanács keretében azonnali utalás mellett döntöttünk. Ötmillió forintot ajánlottunk fel azonnal gyorssegélyként a Véndiák Egyesületnek a Tamási Áron kollégium esetében. Ez az érték már meg is érkezett a számlájukra” – mondta el Kovács Levente, az Óbudai Egyetem rektora.

Az Óbudai Egyetem segíteni szeretne a romeltakarításban és a helyreállítási munkálatokban is, ezért felajánlották a Bánki Donát Gépész- és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar segítségét. Az Ybl Miklós Építéstudományi Kar oktatóira és hallgatóira pedig az összeomlott kollégium újjáépítésének előkészületeiben számíthatnak majd a székelyudvarhelyiek.


 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek