tóth gabi
Nagyfokú titoktartás veszi körül X-37B nevű pilóta nélküli űreszközt.
Csütörtök este felszállt a NASA floridai űrközpontjából az amerikai hadsereg titkos X-37B robotűrrepülőgépe, melyet ezúttal az Elon Musk tulajdonában lévő SpaceX vállalat egyik Falcon hordozórakétája juttatthat fel a világűrbe - jelentette a Reuters hírügynökség. A portál beszámolója szerint a pilóta nélküli űreszköz küldetése évekig is eltarthat, a pontos célja azonban ismeretlen.
A csütörtöki indítást több mint két hetes késést követően hajtották végre, korábban a rossz időjárás, valamint műszaki hibák akadályozták a felszállást. A csúszás kellemetlen fiaskót jelentett az Egyesült Államoknak, mivel az X-37B eredetileg tervezett fellövésével egy időben Kína sikeresen fellőtte a saját robotűrrepülőgépét, a Shenlongot, azaz magyarra fordítva az „Isteni Sárkányt".
A Boeing által épített, nagyjából egy kisbusz méretű jármű a szárnyaival együtt 4,5 méter széles, 8,9 méteres hosszúságú és 5 tonnás. A Boeing két X-37B-t is épített az amerikai hadseregnek, az űrrepülők külső megjelenésükben nagyon hasonlítanak a NASA Space Shuttle űrrepülőire, annyi különbséggel, hogy jóval kisebbek, és automatizáltak.
Nem hivatalos beszámolók szerint az X-37B-t arra tervezték, hogy akár több évig tartó űrrepüléseket is képes legyen végrehajtani, rakományt tudjon Föld körüli pályára állítani, valamint kísérleteket tudjon elvégezni. A jármű állítólag néhány száz kilogrammnyi eszközt tud pályára juttatni és onnan a rakterében visszahozni.
Mivel az űrrepülőt nagyfokú titoktartás veszi körül, a nyilvánosság számára ismeretlen a pontos célja. Egyes szakértők szerint az eszközzel végrehajtott űrrepülések során az amerikai hadsereg szenzorokat, új műholdas technológiákat és csúcstechnológiás anyagokat tesztel a világűr körülményei közt. Mások úgy vélik, hogy az eszköz fegyverrendszerként funkcionál, és más országok műholdjait vizsgálja, esetleg manipulálja.
Az amerikai hadsereg 2010 óta hat küldetést hajtott végre az eszközzel, ami eddig összesen tíz évet töltött Föld körüli pályán. A legutóbbi misszió – az eddigi leghosszabb – két és fél évig tartott. Az X-37B legújabb küldetésének tervezett időtartamát nem hozták nyilvánosságra, de feltehetően 2026 júniusáig vagy még tovább fog tartani.
Az X-37B csütörtöki, legújabb küldetése volt az első, amelyet a SpaceX nagyobb teljesítményű Falcon nehéz rakétája indított, amely képes a rakományát 35 000 km magasan lévő geoszinkron pályára juttatni. A Pentagon nem közölte, hogy az űrrepülőgép ezúttal milyen magasan fog repülni. De a múlt hónapban a légierő egy nyilatkozatában azt közölte, hogy az USSF-52 néven megjelölt küldetés „új orbitális rendszerek tesztelését, a jövőbeli űrterületi tudatossági technológiák kikísérletezését” foglalja magában.