tóth gabi
Kemény szavakat használt...
Vitalij Klicsko kijevi polgármester úgy véli, hogy Ukrajna a tekintélyelvűség felé halad, és megszűnhet különbözni Oroszországtól, ahol „minden egy ember szeszélyén múlik” – közölte szombaton az Ukrajinszka Pravda hírportál a városvezető német Der Spiegel című lapnak adott interjújára hivatkozva, amiről a karpatalja.info is írt.
A jelentés szerint Klicsko elmondta: „Egy pillanatban megszűnünk különbözni Oroszországtól, ahol minden egy ember szeszélyén múlik. Jelenleg egyetlen független intézmény működik, de óriási nyomás nehezedik rá: a helyi önkormányzat.”
Mint Kijev polgármestere kifejtette: „a háború első hónapjaiban az ország vezető nélkül maradt, nyílt káosz uralkodott, a polgármesterek véleményformálóként, a városok védelmében, a katonaságnak nyújtott támogatásban kulcsszerepet játszottak.” Egyúttal úgy vélte, hogy az Elnöki Hivatal a polgármestereket „csökevényeknek” tekinti, csak akadálynak az ország hatalmi struktúráinak központosításában.
Arra a kérdésre, hogy Ukrajnában komoly veszély fenyegeti-e a demokráciát, Klicsko kis szünet után azt válaszolta: „Igen”. Szerinte azonban „szinte lehetetlen csak úgy tekintélyelvű állammá tenni Ukrajnát”, mert az ukránok túlságosan szabadságszeretők ehhez. „A teljes háború kezdete óta egyetlen találkozóm vagy telefonbeszélgetésem sem volt Volodimir Zelenszkij elnökkel” – erősítette meg Kijev polgármestere.
Petro Porosenko volt ukrán elnök bejelentette, péntek reggel megakadályozták abban, hogy elhagyja Ukrajnát. Az ukrán parlament alelnöke, Olekszandr Kornyijenko később megerősítette, hogy ő vonta vissza Porosenko eredetileg megadott kilépési engedélyét.
A jelenleg ellenzéki képviselőként politizáló volt államfő az ukrán-lengyel határátkelőn készült videofelvételt tett közzé, ahonnan elmondása szerint annak ellenére küldték vissza, hogy birtokában volt az ország elhagyására feljogosító dokumentum.
Hadiállapot idején az ukrán tisztségviselők csak különleges engedéllyel hagyhatják el az országot.
Olekszandr Kornyijenko, az ukrán parlament alelnöke később megerősítette, hogy ő vonta vissza Porosenko engedélyét.
Kifejtette: a kiutazást előzőleg engedélyezték, de kapott egy levelet – amelynek a tartalmát nem oszthatja meg –, emiatt vonta vissza Porosenko engedélyét.
Porosenko saját elmondása alapján Lengyelországba készült, ahol a kamionos blokád megszüntetését célzó egyeztetésekre volt hivatalos, utána pedig az Egyesült Államokba utazott volna Ukrajna háborús erőfeszítéseinek támogatására.
A videofelvétel alá azt írta: „ez egy ukránellenes elterelés”, mert nem csak az ő diplomáciai csapatának munkáját akadályozták vele , hanem az egész ország védelmi képességét is.
Az elmúlt hat hónapban az ellentámadás során az ukrán hadsereg veszteségei meghaladták a 125 ezer főt és 16 ezer haditechnikai eszközt – jelentette ki Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter az orosz fegyveres erők vezetői állományával pénteken megtartott telekonferencián.
A tárcavezető azt állította, hogy az orosz csapatok az ukrajnai „különleges hadművelet” során kedvezőbb pozíciókat foglalnak el, és minden irányban kiterjesztik az ellenőrzésük alá vont zónákat.
– fogalmazott. Közölte egyebek között, hogy a háborús övezetben 2024-ben az orosz hadsereg számára hét korszerű gyakorlóterepet fognak berendezni különleges műveleti feladatra való kiképzésre. Mint mondta, a fő hangsúly a „különleges hadművelet” feladataira való felkészítésen lesz.
Közölte, hogy
Bejelentette, hogy Oroszország jövőre Okean-2024 kódnéven stratégiai parancsnoki és vezérkari gyakorlatot rendez, valamennyi haderőnem részvételével. Elmondta, hogy jövőre külföldi egységek is részt vesznek majd mintegy húsz oroszországi hadgyakorlaton, amelyek közül négyet a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete (ODKB) és a Sanghaji Együttműködés Szervezete keretében rendeznek meg.
Az ukrán elnök szerint a Krím félszigetet könnyebb lesz visszavenni Oroszországtól, mert ott nem voltak harci cselekmények, a Donyec-medence visszafoglalása azonban nehezebb lesz, mivel azt tíz éve megszállva tartják az oroszok, a területet militarizálták, és a helyi szakadárok is harcolnak az orosz oldalon.
Volodimir Zelenszkij erről szerdán a dél-ukrajnai Mikolajiv megyében beszélt diákoknak, amint arról csütörtökön a Telegramon beszámolt. „Megtörténhet, hogy bizonyos területeket előbb szerzünk vissza, mint az ott élő embereket. Például ha Donbászt vesszük, az emberek ott tíz éve egy másfajta közegben élnek” – mutatott rá az államfő.
Kiemelte: szerinte rendkívül nehéz helyzetet teremt az, ha egy területet úgy vesznek vissza, hogy azt az ott élő emberek nem akarják. Úgy vélekedett, hogy
„A Krímben viszont nem voltak harci cselekmények, ezért úgy gondolom, hogy a Krím az Ukrajnához való visszatérésre vár. A Donbász is erre vár, de ez nagyon nehéz lesz, mert ennek a területnek a nagy része teljes mértékben megszállás alatt áll, és erőteljesen militarizált” – fejtette ki.
Szerinte „mentálisan” nehezebb lesz visszaszerezni a Donyec-medence megszállt területeinek lakóit, mivel a térségben tíz éve tartanak már a harci cselekmények, és a szeparatista érzelmű helybeliek száma is jelentős, sokan vállaltak közülük fegyverrel részvételt a háborúban.
Zelenszkij szerdán a déli országrészt, Odessza és Mikolajiv megyét kereste fel, csütörtökön a keleti országrészbe, Harkiv megyébe látogatott, ahol a hosszú ideje súlyos harcok sújtotta kupjanszki frontszakaszon szolgáló ukrán katonákkal találkozott.
Vele együtt odalátogatott Olekszandr Szirszkij, a szárazföldi erők parancsnoka is. „A Kupjanszknál szolgáló katonák védik az ukránok békés életét, a Harkivi régióban élőkét” – írta az elnök közösségi oldalain.
Roman Mrocsko, a déli Herszon város katonai adminisztrációjának vezetője a Telegramon arról adott hírt, hogy az orosz erők újfent a megyeszékhely környékét ágyúzták.
A Donyeck megyei ukrán hatóságok napközben arról tájékoztattak a közösségi oldalakon, hogy a Pokrovszk, Mirnohrad és Novohrogyivka települések elleni éjszakai orosz rakétatámadás következtében a legfrissebb információk szerint legalább tíz helyi lakos sérült meg, egy meghalt, négy ember után pedig még kutatnak a romok alatt.
Hozzátették, hogy az orosz erők hat darab, feltételezhetően Sz-300-as légvédelmi rakétát lőttek ki, amelyek hivatali és lakóépületekbe csapódtak be. A Donyeck megyei ügyészség a Facebookon arról adott hírt, hogy az orosz erők feltehetően gránátvetőkkel lőtték délelőtt Toreck városát, aminek következtében három, egy hivatalnál segélycsomagra várakozó helyi lakos megsérült.
Olekszandr Tarnavszkij, a délkeleti szektorban (Tavria) harcoló ukrán csapatok parancsnoka a Telegramon közölte, hogy az elmúlt húsz nap alatt több mint hatvan orosz katona adta meg magát az ukrán hadseregnek, közülük négyen az elmúlt 24 órában. A parancsnok szavai szerint az orosz erők egy nap alatt csaknem ötszáz embert veszítettek a térségben.
Az ukrán csapatok hét orosz harckocsit és 13 egyéb páncélozott járművet semmisítettek meg.
A parancsnok azt is megjegyezte, hogy a megszállók sikertelenül hajtottak végre támadást több település ellen, a keleti frontszakaszon, a Donyeck megyei Novobahmutyivkánál és Tonenykénél csütörtökön csak délig már 22 orosz támadást vertek vissza. Hozzátette, hogy eközben az ukrán csapatok támadó hadműveleteket hajtanak végre a Zaporizzsja megyei Melitopol irányában.
Az ukrán vezérkar reggeli helyzetjelentésében arról számolt be, hogy az orosz hadsereg ukrajnai vesztesége mintegy 1180-nal 328 760-ra nőtt. Az ukrán erők szerdán megsemmisítettek egyebek mellett 13 orosz harckocsit, egy tüzérségi rendszert és tíz drónt.