tóth gabi
A nyomozók Marokkóba utaztak.
A belga rendőrség egy marokkói diplomatát hallgatott ki hazájában az Európai Parlamentet (EP) érintő korrupciós botrány miatt elrendelt nyomozás részeként – tájékoztatott a Le Desk című, francia nyelvű marokkói hírportál vasárnap.
A beszámoló szerint a kihallgatás azon vizsgálati nyomozás része, amelyet a belga rendőrség az Európai Parlamentet érintő korrupciós botrányba keveredett, azóta leváltott szocialista alelnöke, Eva Kaili ügyében, titkosszolgálati jelentések alapján indított 2022 decemberében.
– idézte a belga szövetségi ügyészség levelét a hírportál.
A korrupciós nyomozásokért felelős belga szövetségi hivatal (OCRC) munkatársai a diplomata mellett annak munkatársait is kihallgatták. Noha a hivatal nem kívánja megerősíteni a diplomata személyazonosságát, információk szerint azonban a Rabatban kihallgatott diplomata, Abderrahím Atmún, aki szoros kapcsolatban állt Pier Antonio Panzeri volt olasz szocialista EP-képviselővel. Panzeri a gyanú szerint azért fogadott el kenőpénzt a marokkói tisztviselőtől, hogy segítsen beavatkozni az EP hazáját érintő döntéseibe – írták.
Közölték, noha a belga ügyészség továbbá részleteket nem árult el az összegyűjtött bizonyítékokról, jelezték, hogy a marokkói hatóságok „előremutató együttműködést tanúsítottak a nyomozás során”.
– emlékeztettek.
Az RTBF belga közszolgálati rádió és televízió internetes oldalán közölte: a marokkói kihallgatásokhoz az vezetett, hogy Pier Antonio Panzeri volt szocialista EP-képviselő feleségével és lányával folytatott telefonbeszélgetései arra engedtek következtetni, hogy ajándékokat fogadott el egy marokkói diplomatától, aki jelenleg varsói nagykövetként szolgál. A két férfi évek óta ismerte egymást – írták.
Az EP Marokkóért felelős albizottságának korábbi elnöke, Panzeri otthonában 600 ezer eurót foglaltak le 2022 decemberében – emlékeztettek.
Az Európai Parlament leváltott alelnökét, Eva Kailit, valamint élettársát, az olasz Francesco Giorgit és Pier Antonio Panzeri volt olasz szocialista EP-képviselőt december 9-én tartóztatták le a belga hatóságok egy korrupciós ügyben indított nyomozás részeként.
A vád ellenük bűnszervezethez tartozás, pénzmosás és korrupció.
Panzeri január végén vádalkut kötött a nyomozókkal. Panzeri korábban azt vallotta, hogy 120 ezer és 140 ezer euró közötti összeget adott át Marc Tarabella belga EP-képviselőnek „a Katarral kapcsolatos ügyek intézésében nyújtott segítségéért”.
Egy éve robbant ki az Európai Uniót alapjaiban megrázó brüsszeli korrupciós botrány. Az ügy – többségében baloldali – érintettjei közül többen is börtönbe kerültek egy időre, de például az egyik kulcsfigura, Eva Kaili korábbi alelnök nemrég az Európai Parlamentbe is visszaült. A vád szerint kenőpénzért cserébe afrikai és arab országok érdekeit képviselték.
A belga rendőrség tavaly december 9-én razziázott Brüsszelben, majd az Európai Unió eddig ismert legnagyobb korrupciós botrányában vezető uniós politikusokat és családtagjaikat vették őrizetbe. Az ügynek több mint 60 érintettje van.
Őket a rendőrség korrupcióval, pénzmosással és bűnszervezetben való részvétellel gyanúsítja.
Kihallgatásán Francesco Giorgi – Eva Kaili élettársa – részletesen beszámolt annak a hálózatnak a működéséről, amely afrikai és közel-keleti országok érdekében vesztegetett meg EP képviselőket. Azt is elmondta: brüsszeli parkolókban zsákszámra gyűjtötte a pénzt katari küldöttektől.
Pier Antonio Panzeri előbb tagadta a bűncselekményt és azt állította, évekig fogadott el pénzt Katartól, viszont csak lobbizott és nem vesztegetett meg senkit. Később vádalkut kötött és beismerte bűnösségét.
Miután élettársát és édesapját is letartóztatták, Eva Kaili tagadta, hogy bármilyen korrupciós hálózat tagja lett volna. Azt állította: a Katar számára kedvező döntésekre hivatalos ügyként tekintett, az otthonában táskákban megtalált rengeteg készpénzt pedig csak elővigyázatosságból tartotta készenlétben.
Andrea Cozzolino baloldali politikus kitartóan tagad mindent. Így azt is, hogy pénzt kapott volna Katartól a 2019-es választási kampányára, vagy hogy Marokkó és Katar érdekében vesztegetett volna meg EP képviselőket.
A pénz Katarból, Marokkóból és Mauiritániából érkezett azzal a céllal, hogy ezekről az országokról kedvezőbb képet alakítsanak ki, és a brüsszeli politikusok ne vegyenek tudomást az emberi jogi problémákról.
Az Európai Bizottság a botrány miatt egy olyan etikai testület létrehozását javasolta, amelynek nem lennének vizsgálati hatáskörei. Ezért többen is kritizálták a brüsszeli ötletet és látszatintézkedésnek nevezték azt.
Eva Kaili, az Európai Parlament egykori baloldali alelnöke, a brüsszeli korrupciós botrány egyik főszereplője, akit decemberben tartóztattak le és vádoltak meg korrupcióval, most merész jogi fordulattal akarja megbuktatni a teljes nyomozást. Azzal érvel, hogy a rendőrség és a titkosszolgálatok törvénytelenül jártak el, amikor nyomoztak utána. Kaili ügyvédeinek fellépésére a szövetségi ülés a brüsszeli igazságügyi palotában tanácskozást hívott össze − írja a Politico brüsszeli hírportál.
Eva Kaili (Fotó: MTI/EPA/Dzsalal Morsidi)
A Kailit védő két ügyvéd, Sven Mary és Christophe Marchand azt állítja, hogy a belga titkosszolgálat és a rendőrség megsértette az ügyfele parlamenti mentelmi jogát és a gyanúsítottakat védő uniós törvényeket. Kaili ügyvédei ezért az eljárás jogi ellenőrzése iránti kérelmet nyújtottak be a szövetségi ügyészséghez, amely a vádakkal kapcsolatban három független bíró általi vizsgálatot indított. Kaili mindezzel arra akarja kényszeríteni a taláros testületet, hogy az mindegyik felet kérje fel az üggyel kapcsolatos észrevételekre – írta a Magyar Nemzet.
Az ügyvédek szerint a jogi eljárások megkezdése előtt a brüsszeli korrupciós botrány nyomozóinak hivatalos kérelmet kellett volna benyújtaniuk a parlamenthez annak érdekében, hogy függessze a politikus mentelmi jogát. Azonban erre nem került sor.
Ehelyett a belga rendőrök rajtaütöttek a brüsszeli lakásán, letartóztatták, és táskákat foglaltak le, amelyekben körülbelül 150 ezer euró készpénz volt. Más személyeket is célba vettek, és összesen legalább egymillió eurót foglaltak le.
Elmondta: megkeresték őt, valamint az ügyben megvádolt harmadik európai parlamenti képviselő, Marc Tarabella ügyvédjét, hogy álljanak össze Kaili védelme érdekében. Ferraro megerősítette, hogy Cozzolino igent mondott a kérésre. A Politico által látott idézés azt mutatja, hogy a brüsszeli tanácskozásra meghívottak listáján nemcsak a korrupciós botrány 13 gyanúsítottjának a neve szerepel, de európai parlamenti képviselők és az ügyben érintett katari és marokkói diplomaták is. Ezek közé tartozik Pier Antonio Panzeri és két személy, akiket a brüsszeliek korrumpálásával gyanúsítanak, Ali Bin Samikh Al Marri katari munkaügyi miniszter és Abderrahim Atmún marokkói diplomata – olvasható a Politicón.