tóth gabi
Jövő vasárnap választ Szerbia.
Már nyomtatják a szavazólapokat a jövő vasárnapi előre hozott parlamenti választásokra Szerbiában. A parlamenti és a tartományi képviselők mellett több tucat településen önkormányzati képviselőket is választanak a Vajdaságban. A Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) egyik képviselője az M1-en azt mondta: a voksolás rendkívül fontos a vajdasági magyarság számára.
Csaknem 1,7 millió szavazólapot nyomtatnak a Vajdaságban, vagyis ennyien szavazhatnak majd Szerbia északi tartományában. Egy-, két-, három-, négy- és ötnyelvű szavazólapok is készülnek, mert szinte minden helyi önkormányzatban hivatalos használatban van valamelyik kisebbségi közösség nyelve.
A voksolás nagyon fontos a vajdasági magyarság számára. Vicsek Annamária, a Vajdasági Magyar Szövetség képviselőjelöltje az M1-en arról beszélt: a kisebbségi jogokért folyamatosan ki kell állni, ehhez pedig megfelelő súlyú magyar képviselet kell a belgrádi parlamentben.
„Kisebbségi tankönyvek, tehát a magyar nyelvű tankönyveknek a jóváhagyása is egy olyan folyamat, amit nyomni kell, tehát amelyért harcolni kell, amiért ki kell állni, nem magától működnek ezek a dolgok, hanem mi mindannyian együttesen teszünk azért, hogy ezek a dolgok működjenek” – mondta Vicsek Annamária, köztársasági parlamenti képviselőjelölt.
A vajdasági magyarok képviseletét meg kell erősíteni – erről Kiszelly Zoltán beszélt az M1 reggeli műsorában. A Századvég Politikai Elemzések Központjának igazgatója szerint rengeteg múlik azon, hogy a vajdasági magyarok leadják-e a voksukat jövő vasárnap.
„A migráció a vajdasági magyarokat érinti, sajnos Szerbia többi részét is. Azt látjuk, hogy ez egy olyan téma, ami biztos, hogy a vajdasági magyarokat a határ miatt jobban érinti, de beszélhetünk a gazdaságfejlesztésről, közlekedésről, anyanyelvi oktatásról, magyar kultúráról. Ezek olyan dolgok, amik most jól működnek,
– mondta Kiszelly Zoltán.
A vajdasági magyarok legnagyobb pártja, a VMSZ a köztársasági és a tartományi listán is a 6-os számmal szerepel majd.
A vajdasági magyarság nem engedheti meg magának, hogy egységes és erős érdekképviselet nélkül maradjon – mondta a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) megbízott elnöke az M1 csütörtök reggeli műsorában.
Pásztor Bálint a december 17-i előre hozott szerbiai választások kapcsán úgy fogalmazott: a vajdasági magyarságnak nincs alternatívája, hogy másra szavazzon, a VMSZ-é az egyetlen magyar és az egyetlen vajdasági lista.
A párt megbízott elnöke fontosnak nevezte, hogy továbbra is ott legyenek a kormányzatban, mert „ a magyar ügyeket senki más nem fogja felvállalni”. Ismertette: a VMSZ-nek jelenleg öt képviselője van a törvényhozásban, és a közelgő választásokon is ennek az elérése a minimális cél, ugyanis legalább ennyivel lehet frakciót alakítani.
Pásztor Bálint elmondta, hogy
Hozzátette: ez lehetővé teszi, hogy ma már közös projektek és fejlesztések is megvalósulnak a két ország között, példaként megemlítve a Szeged-Szabadka vasútvonalat.
Ahhoz, hogy ezt a munkát és együttműködést folytatni tudjuk, arra van szükség, hogy a vajdasági magyar közösség szavazzon – hangsúlyozta a VMSZ megbízott elnöke.
Ifjabb Lomnici Zoltán alkotmányjogász, a Századvég Alapítvány tanácsadója is a műsor vendége volt. Kifejtette, hogy
Hangsúlyozta: kisebbségi szemszögből a VMSZ helyzete „speciális”, mivel a jelenlegi kormányzó párttal jó kapcsolatot ápol. A voksoláson akár a mérleg nyelve is lehet, mert a felmérések szerint Aleksandar Vucic pártja egyedül nem tud majd kormányt alakítani – tette hozzá.
Ifjabb Lomnici Zoltán arról is beszélt, hogy Szerbia „racionális partnere” Magyarországnak abból a szempontból, hogy számos stratégia jellegű beruházást támogat, és energiaügyi kérdésekben is egymásra van utalva a két ország. Kiemelte: ha Aleksandar Vucic
Méltánytalannak tartja a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) alelnöke, hogy Brüsszel nem ismeri el az ország erőfeszítéseit, amelyet az uniós tagság érdekében tett. Kovács Elvira az M1 műsorában kiemelte: a VMSZ a megalakulása óta Európa-barát. Szerbia egyébként több mint tíz éve kapta meg a tagjelölti státuszt, de érdemi továbblépés azóta sem történt. Ez a téma is kiemelt szerepet kap a most zajló választási kampányban Szerbiában, ahol jövő vasárnap, előre hozott választásokat tartanak.
„Általában szólamokkal mindig azt mondják, hogy a Nyugat-Balkán is fontos és gondolunk rá, számítunk rá az elkövetkező időszakban, viszont Szerbia, illetve a többi nyugat-balkáni tagállam sincs valami jó helyzetben, ugyanis az elmúlt két évben nem történt újabb fejezetnyitás, azaz most már az új módszertan szerint klaszternyitás. Tehát még a jókedvet sem mutatták föl, hogy akkor igenis, módosítottuk az alkotmányt, illetve összhangba hoztuk a törvényeinket. Itt a szerbiai képviselőház rengeteget tett ezen a téren” – mondta Kovács Elvira, a Vajdasági Magyar Szövetség alelnöke.
Méltánytalannak tartja a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) alelnöke, hogy Brüsszel nem ismeri el az ország erőfeszítéseit, amelyet az uniós tagság érdekében tett. Kovács Elvira az M1 műsorában kiemelte: a VMSZ a megalakulása óta Európa-barát. Szerbia egyébként több mint tíz éve kapta meg a tagjelölti státuszt, de érdemi tovább lépés azóta sem történt. Ez a téma is kiemelt szerepet kap a most zajló választási kampányban Szerbiában, ahol jövő vasárnap, előre hozott választásokat tartanak.
„Általában szólamokkal mindig azt mondják, hogy a Nyugat-Balkán is fontos és gondolunk rá, számítunk rá az elkövetkező időszakban, viszont Szerbia, illetve a többi nyugat-balkáni tagállam sincs valami jó helyzetben, ugyanis az elmúlt két évben nem történt újabb fejezetnyitás, azaz most már az új módszertan szerint klaszternyitás. Tehát még a jókedvet sem mutatták föl, hogy akkor igenis, módosítottuk az alkotmányt, illetve összhangba hoztuk a törvényeinket. Itt a szerbiai képviselőház rengeteget tett ezen a téren” – mondta Kovács Elvira, a Vajdasági Magyar Szövetség alelnöke.
A helyi érdekérvényesítés mellett azért fontos, hogy erős érdekképviselete legyen a vajdasági magyarságnak, hogy továbbra is jók legyenek a magyar-szerb kapcsolatok – hangsúlyozta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter Nagybecskereken pénteken.
Mint mondta, a magyar-szerb, illetve az anyaországi és a vajdasági magyarok közötti jó kapcsolatteremtésben mindig fontos közvetítő szerepe volt a Vajdasági Magyar Szövetségnek (VMSZ).
Örömének adott hangot, hogy nagy számban vettek részt a VMSZ támogatói a lakossági fórumon, mert ez azt jelenti, hogy sokan ismerték fel annak a jelentőségét, hogy mit jelent a vajdasági magyarság számára a december 17-i választás.
Mint mondta, a kommunizmus ideje alatt a hivatalos magyar politika „elhazudta, letagadta” a határon túli magyar közösségeket, 1990 után viszont Antall Józsefnek köszönhetően a kormány „felismerte” az anyaországon kívüli magyarokat is.
A másik nagy váltás a miniszter szerint 2010-ben történt, amikor a kormány a kettős állampolgárság megadásával elismerte, hogy a határon túli magyarok is a magyar nemzet részét képezik. Emlékeztetett arra is, hogy a tavalyi választás alkalmával a vajdasági magyarok 68 ezer szavazattal járultak hozzá a Fidesz-KDNP győzelméhez, tehát kölcsönös a támogatás.
A migrációs nyomásról szólva Gulyás Gergely kiemelte, hogy Magyarország igyekszik megállítani az illegális bevándorlást, de szükség van arra, hogy Szerbia is határozottan bírálja Brüsszel hozzáállását.
– tette hozzá.
Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség megbízott elnöke rámutatott, hogy tavaly a vajdasági magyarok hét választáson vettek részt, így sokan már fáradtnak érezhetik magukat, a vajdasági magyar közösség azonban „ezt nem teheti meg”. Mint mondta, ha nem lenne erős a VMSZ, akkor azt nagyon rövid időn belül megérezné a vajdasági magyar közösség.
Kovács Elvira, a VMSZ alelnöke beszédében kiemelte, mindenki örülne annak, ha nem lenne ilyen gyakran előrehozott választás, és reményét fejezte ki, hogy a köztársasági elnök korábbi bejelentéséhez híven a következő időszakban nem tartanak többet, és a kormány, illetve a parlament ki tudja tölteni négyéves megbízatási idejét.
Rámutatott, a VMSZ-é az egyetlen önálló magyar és vajdasági lista, egyben arra kért mindenkit, szavazzon a VMSZ listájára, hogy a párt úgy szerepeljen a voksoláson, hogy arra a Pásztor István, a VMSZ október végén elhunyt elnöke is büszke legyen.