Magyar Péter ámokfutása büdös szavazóktól, nők, nyugdíjasok folyamatos gyalázásáig

POLITIK
POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2023.12.03.

A Hamász rakétákkal támad és nem tárgyal a foglyokról

Ismét teljes erővel fellángolt a háború Izraelben.

A Hamász terrorszervezet bejelentette, hogy addig nem tárgyal fogolycseréről, amíg Izrael nem fejezi be a háborút és nem enged szabadon minden palesztin rabot. Az izraeli kormányfő azonban leszögezte: Izrael addig harcol, amíg minden célját el nem éri.

Ezrek gyűltek össze Tel Avivban szombaton este. Azt követelték az izraeli kormánytól, hogy tegyen meg mindent a Hamász által túszul ejtett izraeliek kiszabadítása érdekében. A tüntetésen felszólaltak olyanok, akiket a november 24 és 30-a közötti tűzszünet alatt engedett szabadon a terrorszervezet. Őket még október 7-én rabolta el a Hamász, amikor Izrael ellen terrortámadást hajtott végre.

Azért vagyok itt, hogy megköszönjem a szabadulásomat. Nélkületek nem lennék itt. De most haza kell hozni a fiamat is, Szasát, és a többi túszt is!” – mondta a tűzszünet alatt szabadon engedett túsz, Jelena Trupanov.

A Gázai övezetben korábban fogságban tartott túszok szombaton szólaltak meg először nyilvánosan.

Mindannyian arra figyelmeztettek, hogy nem szabad sorsára hagyni azt a 136 túszt, akiket még mindig fogva tart a terrorszervezet. A demonstráció még tartott, amikor felzúgtak Tel-Avivban a légvédelmi szirénák, mert a Hamász rakétákat lőtt ki a város irányába, de a vaskupola védelmi rendszer ezeket megsemmisítette.

A Gázai övezetben közben folytatódtak az izraeli támadások. A légierő a Hamász által használt alagutak lejáratait, katonai parancsnokságokat, lőszerraktárakat és más katonai létesítményeket bombázott. Izreal légicsapásokat hajtott végre a Gázai-övezet déli részén is. A hadsereg arab nyelvű szóvivője felszólította Hán-Junisz több negyedének lakóit, hogy hagyják el otthonukat.

Az ott élőknek a harcok ideje alatt humanitárius zónákba kell menniük egy korábban közzétett térkép alapján. A térképen a Gázai-övezetet több száz kisebb részre osztotta az izraeli hadsereg azért, hogy a civil lakosság ne essen áldozatul a bombázásoknak.

A légicsapások előtt Izrael bejelenti, hogy melyik negyedet támadják és hogy onnan vonuljon el mindenki.

Nem akarjuk hogy a gázai civilek az izraeli hadsereg és a Hamász keresztüzébe kerüljenek. Ezért szórólapokkal, telefonhívásokkal, rádióban és televízióban sugárzott bejelentéssel figyelmeztetjük az embereket, hogy hagyjanak el egy-egy adott területet, mert ott intenzív támadásra kerül sor. Most, hogy a harcok átterjednek a Gázai-övezet déli részére, olyan területeket jelöltünk ki, ahová az emberek biztonságban lehetnek” – fogalmazott Mark Regev az izraeli miniszterelnök tanácsadója.

Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő szombat esti televíziós beszédében ismét leszögezte: a háború addig tart amíg Izrael el nem éri el kitűzött céljait, vagyis amíg meg nem semmisíti a Hamászt, amíg ki nem szabadítja a fogvatartott túszokat és amíg el nem érik, hagy a Gázai-övezet ne jelentsen fenyegetést Izraelre.

Izrael addig folytatja háborúját a Gázai övezetben, amíg minden célját el nem éri – jelentette ki szombat este Benjamin Netanjahu, az övezetet irányító Hamász iszlamista terrorszervezet megsemmisítését emelve ki.

„E célokat azonban nem tudjuk elérni, ha felhagyunk a szárazföldi műveletekkel, csak azokon keresztül nyerhetjük meg a háborút” – tette hozzá sajtótájékoztatóján Benjamin Netanjahu. Kitért arra is, a Hamász legyőzését követően Izrael nem fogja engedni, hogy a Palesztin Hatóság kiterjessze az ellenőrzést a Gázai övezetre is, „mert akkor ugyanez lesz”.

„Ugyanazt a meggyőződést vallják, azaz tagadják Izrael jogát a létezéshez” – fogalmazott.

„Katonáink a tűzszünet idejét azzal töltötték, hogy a Hamász teljes legyőzésére készültek” – jelentette ki.

A tűzszünettel kapcsolatban azt mondta, kormánya érzi „a rá nehezedő nemzetközi nyomást”, ám leszögezte azt is: „ez a háború végül is a mi háborúnk, mi döntünk”.

Azon kérdésre, hogy egyes biztonsági tisztségviselők tudhattak-e előre a Hamász Izrael ellen tervezett akciójáról, a miniszterelnök azt felelte: ki fogják vizsgálni az ügyet.

Nem lehet további fogolycseréről tárgyalni, amíg Izrael nem fejezi be a Gázai övezet ellen indított háborúját – jelentette ki szombaton az övezetet irányító Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet politikai szárnyának helyettes vezetője.

Szaláh el-Arúri az al-Dzsazíra pánarab televíziónak adott interjújában leszögezte: a mostanáig el nem engedett izraeli túszok „izraeli katonák és olyan civil férfiak, akik szolgáltak az izraeli hadseregben”.

A túszok szabadon engedésének feltételeként Arúri tűzszünetet és minden, izraeli börtönben fogva tartott palesztin elengedését követelte.

„Menjen a háború a maga útján! A döntésünk végleges, és ebben nem kötünk kompromisszumot” – jelentette ki.

Ugyancsak szombaton az izraeli miniszterelnöki hivatal bejelentette, hogy hazatértek Katarból az esetleges újabb tűzszünetről egyeztető izraeli tárgyalók, mert „zsákutcába jutottak” a Hamásszal folytatott megbeszélések.

A Hamász fegyveresei október 7-én meglepetésszerű támadást indítottak Izrael ellen, betörtek az ország déli részébe, ahol mintegy 1200 embert, többnyire civileket gyilkoltak meg, mintegy háromezret megsebesítettek, és körülbelül 240 embert elraboltak. Azóta 110 túszt már szabadon engedtek, közülük 105-öt – többnyire nőket és kiskorúakat – a csütörtökön véget ért egyhetes tűzszünet alatt.

Izrael a tűzszünet alatti fogolycsere-megállapodás értelmében 240 palesztin foglyot engedett el izraeli börtönökből.

Az izraeli hatóságok pénteki közlése szerint a Hamász és a vele együttműködő fegyveres csoportok jelenleg még 137 túszt tartanak fogva.

Felderítő repüléseket kezd a brit királyi légierő (RAF) a Földközi-tenger keleti medencéjében a Gázai övezetet uraló Hamász terrorszervezet által októberben Izraelből elhurcolt túszok hollétének kiderítésére – közölte a brit védelmi minisztérium vasárnap.

A Hamász fegyveresei október 7-én behatoltak Izrael déli térségeibe, 1200 embert megöltek, háromezret megsebesítettek és 240 túszt Gázába hurcoltak. A terrortámadás után Izrael hadműveleteket kezdett Gázában, azzal a meghirdetett céllal, hogy felszámolja a Hamász katonai és politikai gépezetét.

Az elmúlt héten tűzszünet volt érvényben túszok, illetve izraeli börtönökben fogva tartott palesztinok kölcsönös elengedése végett.

 

A harcok azonban a hétvégén újra elkezdődtek,

és továbbra is számos – egyes adatok szerint legalább 130 – túsz van a Gázai övezetben. A londoni védelmi tárca vasárnapi tájékoztatása úgy fogalmaz, hogy „a folyamatban lévő túszmentő tevékenység támogatására” a brit királyi légierő felderítő repüléseket hajt végre a Földközi-tenger keleti medencéjében.

A minisztérium szerint a brit gépek Izrael és a Gázai övezet légterében is tevékenykednek. Ezek a repülők nem hordoznak fegyverzetet, a harci cselekményekben nem vesznek részt, egyetlen feladatuk a túszok hollétének megállapítása – hangsúlyozza vasárnapi beszámolójában a brit védelmi tárca.

A tájékoztatás szerint London kizárólag a túszmentéshez kapcsolódó információkat osztja meg „a mentésben részes hatóságokkal”. A minisztérium nem részletezi, hogy pontosan milyen túszmentő akció zajlik a térségben, de felidézi, hogy az Izraelből elrabolt túszok között brit állampolgárok is vannak.

A brit kormány már néhány nappal a Hamász októberi terrortámadása után bejelentette, hogy

légi és haditengerészeti egységeket vezényel a Földközi-tenger keleti térségébe Izrael támogatására és a régió stabilitásának erősítésére.

A londoni miniszterelnöki hivatal akkori tájékoztatása szerint az RAF Boeing P-8 Poseidon típusú – a Boeing 737-800 polgári repülőgéptípusból katonai célokra továbbfejlesztett – felderítő gépei kezdtek járőrözést a térségben, és elsődleges feladataik közé tartozik a regionális biztonságot fenyegető tevékenységek – például a terrorcsoportoknak szánt fegyverek szállításának – felderítése.

A túszok hollétének megállapítását célzó információgyűjtésben részt vesznek az RAF Beechcraft Shadow R1 típusú felderítő repülői is. „Vannak kérdések, melyekre választ kell adni: mi történt, hogy történt, és ezeket meg fogjuk vizsgálni a háború végén” – fogalmazott.

Mindeközben a Hamász fegyveres szárnya, az Izzedín al-Kasszám Brigádok azt közölte, hogy rakétákkal támadta Tel-Avivot, válaszul a Gázában zajló izraeli műveletekre.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek