tóth gabi
Beszédet mondott Netenjahu.
Izrael nem hirdet tűzszünetet a fogva tartott izraeli túszok elengedése nélkül, és nem engedi üzemanyag szállítását a Gázai övezetbe – közölte Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök pénteki televíziós beszédében.
Netanjahu elmondta, hogy elutasította a pénteken Izraelbe látogató amerikai külügyminiszter, Antony Blinken kérését a Gázai övezetet uraló iszlamista Hamász terrorszervezet elleni harc átmeneti szüneteltetéséről, amennyiben a tűzszünet nem tartalmazza az október 7-én az övezetbe hurcolt izraeli túszok szabadon bocsátását. Azt is közölte, hogy nem engedélyezi üzemanyag bejutását, s ellenzi pénz küldését az övezetbe.
Beszéde elején „éles és egyértelmű”, és „nemzedékeken át visszhangzó” győzelmet ígért.
„Nem állunk meg a győzelemig” – mondta.
– tette hozzá.
Netanjahu óva intette Izrael „északi ellenségeit” a háború kiterjesztésétől – röviddel a libanoni síita milíciát vezető Haszan Naszrallah Izraelt figyelmeztető beszéde után.
„Megpróbálunk úgy harcolni, hogy minimális veszélyt jelentsen harcosainkra, de mindent megteszünk, hogy legyőzzük ellenségeinket” – utalt az utóbbi napokban a Gázai övezetben elesett izraeli katonákra beszéde végén Netanjahu.
„Ez a művelet nagyszerű, ezt a szent művelet száz százalékban palesztin volt, és palesztinok hajtották végre” – így fogalmazott a közel 1000 áldozattal és mintegy 200 túsz elhurcolásával járó, Izrael elleni terrortámadást értékelő pénteki beszédében Hasszán Naszrallah, a libanoni Hezbollah vezetője. Naszrallah emlékeztetett, hogy „reális esély” van a háború eszkalációjára a libanoni-izraeli fronton. A beszédre még annak elhangzása idején reagált Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő, s beszédet mondott a Tel-Avivban tartózkodó Antony Blinken amerikai külügyminiszter is.
A Hezbollah egy Irán által támogatott, a Hamászhoz hasonló, libanoni székhelyű militáns csoport – írja a Sky News, megjegyezve, hogy
A Hezbollah vezetője, Szajjed Hasszán Naszrallah pénteken figyelmeztette az Egyesült Államokat, hogy reális esély van arra, hogy a libanoni fronton folyó harcok “széles háborúvá” fajulnak – jelentette a Reuters.
“Önök, amerikaiak, leállíthatják a Gáza elleni agressziót, ami az önök agressziója. Aki meg akarja akadályozni egy regionális háborút – és én az amerikaiakhoz beszélek – annak gyorsan le kell állítania a Gáza elleni agressziót” – mondta Naszrallah.
“Önök, amerikaiak, nagyon jól tudják, hogy ha háború tör ki a régióban, a flottáiknak semmi haszna nem lesz, és a légi csapásoknak sem:
– így beszélt Naszrallah, aki az Egyesült Államokat hibáztatta a gázai háborúért és a magas civil halálos áldozatokért.
A Hezbollah vezetője köszönetet mondott a jemeni és iraki csoportoknak, amelyek az úgynevezett “ellenállás tengelyének” részét képezik. Ide tartoznak a síita muzulmán iraki milíciák, amelyek Szíriában és Irakban tüzelnek az amerikai erőkre, valamint a jemeni huszik, akik drónokkal lőtték Izraelt, és csatlakoztak a konfliktushoz – derült ki a beszédből.
Amikor a Hezbollah vezetője, Hasszán Naszrallah egyhónapos hallgatás után végre megszólalt a legutóbbi izraeli-gázai háborúról, az, amiről nem beszélt legalább annyira számított, mint az, amit mondott – jegyzi meg a beszéddel kapcsolatban Orla Guerin, a BBC libanoni tudósítója.
Naszrallah
– szögezi le a tudósító, hozzátéve: „Itt kevesen számítottak erre!”
Naszrallah tudja, hogy Libanonban igen kevés a támogatottsága egy újabb háborúnak Izraellel szemben. Ennek az országnak rengeteg gondja van: a gazdaság romokban hever, a politikai összeomlóban van és a Földközi-tengerre nemrég telepített két amerikai repülőgép-hordozó is erős elrettentő erőt jelenthet – teszi hozzá Guerin.
Naszrallah beszédére még annak elhangzása alatt, azonnal reagált Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő. „Ne teszteljetek minket, mert drágán fogtok megfizetni!” – figyelmeztette a Hezbollahot.
Az izraeli miniszterelnök rámutatott:
Netanjahu megesküdött, hogy folytatják a harcot gázai övezetben.
„Izrael elutasítja az olyan ideiglenes tűzszünetet, amely nem foglalja magában a túszaink visszatérését – mondta Netanjahu, részben a Tel-Avivban szintén beszédet mondó amerikai külügyminiszter, Antony Blinken szavaira reagálva. Blinken ugyanis humanitárius tűzszünetek beiktatását sürgette.
Izrael minden kapcsolatot megszakít Gázával – jelentette be Benjamin Netanjahu, miután a tel-avivi kormány pénteken azonnali hatállyal kiutasított minden gázai palesztin munkavállalót Izraelből. Az izraeli miniszterelnök most épp Antony Blinkennel tárgyal. Az amerikai külügyminiszter egy héten belül másodszor utazott Tel Avivba; a hírek szerint ezúttal a zsidó állam vezetőit próbálja rávenni, hogy engedjék be a humanitárius segélyeket Gázába, és tegyenek többet a palesztin civilek védelméért.
Visszaküldi a Gázai övezetbe a Hamász október 7-i támadása óta ott rekedt gázai munkásokat Izrael, és minden kapcsolatot megszakít az iszlamista szervezet által ellenőrzött területtel – derült ki az izraeli biztonsági kabinet péntekre virradóra kiadott közleményéből.
„Izrael minden kapcsolatot megszakít Gázával, nem lesz több palesztin munkás Gázából” – közölték.
A háború kitörésekor mintegy 18 500 gázai lakosnak volt munkavállalási engedélye Izraelben a Cogat, a palesztin területeken folytatott polgári tevékenységeket felügyelő izraeli védelmi minisztériumi szerv szerint.
Az AFP francia hírügynökség megkeresésére a Cogat azt nem közölte, hogy hány gázai munkavállaló tartózkodott Izraelben a konfliktus kezdetekor. Az izraeli média 4 ezerre becsüli ezt a számot.