kulcsár edina
Ellepték az ír főváros utcáit.
Algériai migráns volt az a késelő, aki több gyermekre is rátámadt egy dublini iskola közelében. Az eset után óriási tüntetések törtek ki az ír fővárosban.
A rendőrség pénteki sajtótájékoztatóján elhangzottak szerint
A sajtótájékoztatót tartó Drew Harris rendőrtiszt azt is elmondta, hogy továbbra is fokozott rendőri jelenlét van a városban, hiszen az ír gárdisták további erőszakos tüntetéshullámokra számítanak.
A rendőrtiszt arról is beszámolt, hogy a tüntetők 11 üzletben, 11 rendőrautóban, 3 buszban és egy villamosban okoztak jelentősebb kárt.
Az ír igazságügyi miniszter, Helen McEntee csütörtökön „tűrhetetlennek” nevezte a jeleneteket, és azt mondta, hogy „nem szabad megengedni, hogy egy gengszter és manipulatív csoport egy megdöbbentő tragédiát használjon fel a pusztításra”.
Az erőszakos tüntetések azután törtek ki, hogy
– számolt be róla a Daily Mail.
A rendőrség elszigetelt esetként kezeli az esetet, kizárva a terrorcselekmény lehetőségét – közölték az ír hatóságok. A támadás Dublin sétálóutcája mellett, a Parnell térnél történt. A hatóságok jelenleg az elkövető indítékát vizsgálják.
Leo Varadkar ír miniszerelnök bejelentette: a rendőrség őrizetbe vette a feltételezett elkövetőt. „Mindnyájunkat megdöbbentett a Parnell térnél történt eset” – írta közleményében a kormányfő.
Egy, az RTE ír közmédiának nyilatkozó szemtanú elmondta, hogy az út túloldalán egy férfi kezét lendítve, „szúró mozdulatra” készült. Amikor közelebb ért, két leszúrt gyereket látott. Egy másik szemtanú egy kislányt látott a földön fekve, körülötte sikoltoztak és sírtak.
Az egyik megtámadott kislány súlyos sérüléseket szenvedett, két másik gyermeket pedig kisebb sebesülésekkel kezelnek – közölte a rendőrség, hozzátéve: egy felnőtt nő is súlyosan megsérült, illetve egy férfi is kisebb sérüléseket szenvedett. Az Irish Times beszámolója szerint a közelben egy iskola is működik, a támadó indítéka egyelőre nem tisztázott. A gyanúsított saját magán is sebeket ejtett – írták.
Az információt hivatalosan még nem erősítették meg. Korábban a rendőrség azt közölte, hogy a támadást – amely egy katolikus iskola közelében történt – egy 50 év körüli férfi követte el.
A rendőrség elszigetelt esetként kezeli az incidenst, kizárva a terrorcselekmény lehetőségét – közölték az ír hatóságok. A támadás Dublin sétálóutcája mellett, a Parnell térnél történt. A hatóságok jelenleg az elkövető indítékát vizsgálják.
Leo Varadkar ír miniszerelnök bejelentette: a rendőrség őrizetbe vette a feltételezett elkövetőt. „Mindnyájunkat megdöbbentett a Parnell térnél történt eset” – írta közleményében a kormányfő.
Egy, az RTE ír közmédiának nyilatkozó szemtanú elmondta, hogy az út túloldalán egy férfi kezét lendítve, „szúró mozdulatra” készült. Amikor közelebb ért, két leszúrt gyereket látott. Egy másik szemtanú egy kislányt látott a földön fekve, körülötte sikoltoztak és sírtak.
A kislányt sürgősségi orvosi ellátásban részesítették. Egy ötéves fiú – akit azóta már kiengedtek a kórházból – és egy hatéves kislány pedig enyhébb sérüléseket szenvedett.
A tájékoztatás szerint csütörtök este egy kisebb bevándorlásellenes csoport jelent meg a támadás helyszínén és összecsapott a rendőrökkel. A mintegy 2-300 főre duzzadó tömeg – melyben az ír zászlók mellett „Az ír életek számítanak” feliratú táblák is megjelentek”– autókat gyújtott fel, kirakatokat tört be, üzleteket rabolt ki, továbbá a közeli éttermekből felkapott székeket és asztalokat hajigálva rátámadt a kiérkező rendőrökre.
A zavargások megfékezésére mintegy 400 rendőrt mozgósítottak, és kordonnal vonták körbe az ír parlament épületét is. Patrick McMenamin főfelügyelő csak az éjszakai órákban jelentette be az X közösségi oldalon, hogy a rendbontásoknak sikerült véget vetni.
A franciaországi Crépolban a múlt hétvégén 17 fiatalt megkéseltek a kistelepülés bálján, egy 16 éves gimnazista fiú pedig belehalt sérüléseibe. Az eset után, melyre egy hónappal egy gimnáziumi tanár halálra késelése után került sor, a franciák 88 százaléka érzi úgy, hogy országukban fokozódott az erőszak.
Egyre nagyobb hullámot vet Franciaországban az újabb, terrortámadásra emlékeztető, ám a média és a politikai szféra által jobbára elhallgatott, újabb, etnikai alapú gyilkosság, amely mögött ismét észak-afrikai, helyi információk szerint algériai „fiatalok” állnak – igaz, ezek a támadók most nem üvöltötték a szokásos „Allah akbar!”-t, „csupán” fehérellenes, arab nyelvű kifejezésekkel buzdították egymást a gyilkos, tömeges támadásra.
A rendkívül visszafogott politikusi megnyilvánulások között Marion Maréchal polgárháborús veszélyt is emlegető, nagy figyelmet felkeltő, számos sajtótermék által idézett szavai mintegy választ adnak egy francia képzőművész szavaira, akit a minap a hirado.hu is idézett. Enki Bilal, a világszerte ismert képregényrajzoló kijelentette: a korlátlan migránshullámot három évtizede beengedő
A csupán tényközlésre szorítkozó francia lapok híradásaiból lassan összeáll a kép, mi történt november 19-én, szombaton este verekedés tört ki az északi Drôme régió kistelepülésén, Crépolban, a helyi faluház előtt. Aznap este a faluházban a szokásos téli bál zajlott, amelyen 300-400 ember vett részt. Egyszer csak, hajnali fél kettő körül,
amikor egy tucatnyi fiatal érkezett az épülethez.
Az ügyészség szerint egy előre megtervezett akció keretében a terembe megpróbáltak beözönleni erőszakosan fellépő fiatal- és nagykorú férfiak és fiatalok.
A támadólag fellépő csoportot a biztonsági őrök próbálták feltartóztatni, dulakodás kezdődött. A France Bleu rádió által megszólaltatott szemtanúk szerint ekkor a „fiatalok” késeket rántottak elő.
Az esetről készült és az X-en megosztott videók tanúsága szerint a támadók azzal biztatták egymást, hogy „Neki a k…rva gwereknek!” (A pejoratív értelmű gwer a farncia nyelvterületen elterjedt arab szlengben a „fehér” embert jelöli – a szerk.) Az X-en bejegyzéseikben helyi lakosok is jelezték: egy algériaiakból álló csoport támadt a bálozókra.
Számos bejegyzés szól arról, hogy a támadók azt kiabálták: „Azért vagyunk itt, hogy leszúrjuk a fehéreket!”
A támadók összesen 17 vendéget késeltek meg a rendezvényen, ahol egy, a francia sajtóban csak Thomas néven emlegetett, 16 éves fiút olyan súlyosan megsebesítettek a támadók, hogy a lyoni kórházba szállítás közben belehalt sérüléseibe.
„Minden nagyon gyorsan történt (…). Először azt hittem, hogy terrortámadás volt” – mondta a Le Dauphiné Libérének egy nyugdíjas asszony, aki a közelben lakik.
A faluház „úgy nézett ki, mint egy vágóhíd. Akit sérülten találtak, azt a földre ültették, mint a háborúban, és nekiálltak ellátni a sebesülteket” – mondta a BFMTV-nek egy másik szemtanú, aki aki arról számolt be:
Thomasról a Le Figaro megírta: a rögbiért rajongó, egy szomszédos városban lakó kamaszfiú volt, akit „kedves plüssmackóként” írtak le utólag ismerősei. Egy olyan fiú volt, aki mindig békítőleg lépett fel a konfliktusokban – jelentette ki osztálytársa, Matteo a BFMTV-nek nyilatkozva. Gimnáziumi osztálytársai úgy ismerték, mint aki vagy a szülei éttermében készíti házi feladatát, vagy motorozgat a környékbeli utakon.
A gimnazista fiú meggyilkolása
Az eszetlenül meggyilkolt fiút, akinek a temetése csak pénteken lesz, a francia sajtó csak szórványosan emlegeti.
A fiú emlékére „fehér menetet” rendeztek a településen.
Ismert: amikor egy Nahel nevű, a rendőrség által már ismert, egy luxusautón a közlekedésben részt vevőket súlyosan veszélyeztetve száguldozó, a rendőrökkel azok felszólítása ellenére együtt nem működő, migráns hátterű fiatalt lőttek le a rendőrök Párizsban, az esetet az egész világsajtó ismertette s a történeteket ürügyként felhasználva hosszú ideig vandál tömegek pusztítottak és gyújtogattak a francia nagyvárosok utcáin éjszakánként.
Marion Maréchal a crépoli gyilkosságot követően a BFMTV-ben nyilatkozva kiemelte: a Nemzetgyűlésben egy perces néma felállással adóztak „a rendőrség előtt ismert, az engedelmességet megtagadó, sajnálatos körülmények között elhunyt” Nahel emlékenek; Thomasnak, „akit azért öltek meg, mert fehéreket akartak gyilkolni”, még a neve sem hangzik el.
A crépoli esetet követően Gérald Darmanin belügyminiszter, aki korábban kérlelhetetlen szigorral oszlatott fel egy, a korlátlan migráció ellen erőszakmentes tiltakozási akciókkal fellépő, fiatal értelmiségiekből álló csoportot, bejelentette: hét személyt tartóztattak le Toulouse-ban, köztük a halálos késelés valószínűsíthető elkövetőjét, egy 20 éves drôme-i férfit, aki eredetileg Romans-sur-Isère-ből származik. Két másik személyt a Drôme régióbeli Romans-sur-Isère-ben tartóztattak le.
Az eset – a média agyonhallgatása ellenére – súlyos nyomokat hagyott a francia társadalomban. Az Elabe Intézet által a BFMTV francia hírtelevízió számára készített, kifejezetten a tragédia nyomait vizsgáló felmérés szerint a bizonytalanság érzete „továbbra is jelentős és széles körben elterjedt a társadalomban”.
A szombat esti crépoli tragédia nyomán
– derül ki az Elabe intézet által a BFMTV számára készített és 2023. november 22-én közzétett új, „L’Opinion en direct” típusú felmérésből.
Általánosságban a franciák 63 százaléka mondja, hogy aggódik a saját biztonsága miatt: 16 százalék gyakran, 47 százalék pedig időnként érez emiatt aggodalmat.
Ez a lakosság minden kategóriájára vonatkozik, kortól, társadalmi osztálytól és nemtől függetlenül. Még akkor is, ha átlagosan ez a félelem a nők körében (67 százalék) intenzívebb – ez olvasható ki többek között a BFMTV híroldalán ismertetett felmérés adataiból.