kulcsár edina
Többen is szemtanúi voltak a sziget születésének.
Egy új szigettel lett gazdagabb a felkelő nap országa, miután a Tokiótól mintegy 1200 kilométerre délre található Iwoto-sziget közelében kitört egy víz alatti vulkán. A földkéreg alól felszínre törő magma és vulkáni hamu egy jelenleg nagyjából 100 méter átmérőjű szárazföldet hozott létre az óceán közepén, de a sziget mérete folyamatosan változik az erős hullámzás és a folyamatos vulkáni tevékenység miatt - írja a helyi sajtóra hivatkozva a Guardian online kiadása.
Az új sziget születéséről először november 1-jén, az Iwoto-szigeten (történelmi nevén Ivo Dzsima) tartózkodó katonai személyzet adott hírt. Elmondásuk szerint jelentős zaj, valamint az égbe lökődő kőzet és törmelék látványa fogadta őket, amikor a sziget partján gyakorlatoztak. Szakértők szerint a térségben nem szokatlanok az ilyen és ehhez hasonló vulkánkitörések, az azonban ritkának mondható, hogy valaki szemtanúja legyen egy vulkanikus sziget születésének.
A Japán Meteorológiai Ügynökség (JMA) körülbelül október 21-e óta figyelte a területet, és Iwoto szigetén tartós vulkáni rengésekről számolt be, amelyek néhány perces időközönként fordultak elő. Ezek a rengések a víz alatti kitörésekben csúcsosodtak ki, amelyek most új vulkáni szigetet eredményeztek.
Az eseményeket vizsgáló geológusok szerint a most létrejött sziget terület tovább nőhet, de akár el is tűnhet az erózió következtében. A léte attól függ, hogy a víz alatti vulkánból mennyi magma kerül felszínre, ugyanis egy nagyobb lávafolyam akár keményebb, tartósabb felületet is alkothat a sziget felszínén. Ha viszont főleg hamu és kőzet kerül felszínre, a sziget biztosan nem tud majd ellenállni a hullámok folyamatos csapásainak.
A hivatalos dokumentumok szerint Japán négy fő szigetből, valamint hatezer kisebb, többnyire lakatlan szigetből áll. Nemrég azonban a Japán Térinformatikai Hatóság a digitális térképészeti technológia segítségével összesen 14 125 szigetet azonosított, ami 7 273-mal több, mint ahogy azt világszerte tanítják.
Fukashi Maeno, a Tokiói Egyetem földrengéskutató intézetének docense azt mondta Japánban nem ritka, hogy észrevétlenül születnek, vagy épp nyomtalanul eltűnnek szigetek. Az utóbbira legutóbb 2018-ban volt példa, amikor egy, Hokkaido partjaitól nagyjából 500 méterre található szigetet észrevétlenül elnyelt a hullámsír. Erre pedig csak akkor derült fény, amikor egy híres japán szerző szerette volna írni a szigetről, de nem találta a helyén.