tóth gabi
Lampedusára már régen kitették a megtelt táblát...
Egy Líbiából érkező halászhajóról 573 illegális bevándorló szállt partra Lampedusa szigetén hétfőn, miközben a római parlament újabb jogszabályokkal kívánja kiutasítani a közrendre és nemzetbiztonságra veszélyes bevándorlókat.
A túlzsúfolt hajónak a parti őrség és a pénzügyőrség sietett a segítségére Lampedusa vizein. A Líbiából indult csoportban négy nőt és két kisgyereket kivéve mindannyian férfiak. Az általuk adott első információk szerint Bangladesből, Pakisztánból, Szíriából, Egyiptomból és Etiópiából származnak.
A római parlamentben a Giorgia Meloni vezette jobboldali kormány bizalmi szavazást kért az újabb migrációs intézkedések elfogadásához.
Az új jogszabályok módosítják a felnőtt kísérő nélkül érkező fiatalkorúakra eddig vonatkozó szabályokat: a 16 év alattiak esetében 30-ról 45 napra emelik a rájuk vonatkozó visszatartási időt, vagyis számukra fenntartott táborokban, intézményekben kell maradniuk további elhelyezésükig. A 16 és 18 év közöttiek esetében ugyanazt a korábbi 90 napról 150 napra emelik, és helyhiány esetén ezeket a fiatalkorúakat felnőtt táborokban is elhelyezhetik.
Az év eleje óta mintegy 15 ezer gyerek és fiatalkorú érkezett felnőtt kísérő nélkül Olaszországba.
Újdonságnak számít, hogy a régóta Olaszországban élő, hosszú időre szóló tartózkodási engedéllyel bíró bevándorlókat is kiutasíthatják az országból, ha a közrendre vagy a nemzetbiztonságra veszélyesnek tartják őket.
A belügyminisztérium hétfői adatai szerint január elsejétől több mint 151 ezer migráns érkezett Olaszországba a múlt év ugyanezen időszakában regisztrált több mint 94 ezerrel szemben.
Meghaladta a 150 ezret az idén Olaszországba tengeri úton érkező migránsok száma – közölte az olasz belügyminisztérium.
A tárca tájékoztatása szerint november 23-val bezárólag 150 777 menedékkérőt jegyeztek fel, ami 62 százalékos emelkedés a múlt év azonos időszakában regisztrált 94 343 menedékkérőhöz képest.
A minisztérium adatai szerint rekordszámban érkeztek Tunézia felől illegális bevándorlók, az év eleje óta csaknem 95 ezren. Ez naponta majdnem 300 embert jelent, ami több mint háromszorosa a 2022-ben az úgynevezett tunéziai útvonalon keresztül regisztrált 32 101 menedékkérőnek.
Líbia felől 47 300, Törökország felől 6683, Algéria felől pedig 524 migráns érte el Olaszország partjait az idén.
A hatezres lakosú sziget migránstáborában, amely valamivel több mint négyszáz főt képes befogadni, ismét több mint ezerháromszázan szoronganak úgy, hogy szerda reggel kétszáz embert már átszállítottak Szicíliába – közölte Rosario Valastro, az Olasz Vöröskereszt elnöke. A szervezet idén júniustól vette át a lampedusai regisztrációs központ (hot spot) működtetését.
Valastro hozzátette, hogy a zsúfoltság ellenére mindent megtesznek az érkezők gyors ellátásának és első egészségügyi vizsgálatának biztosítása érdekében.
Hatósági információk szerint a Tunézia és Lampedusa közötti tengerszakaszon még további tizenegy csónak van úton, de közülük több nehezen fogja tudni megtenni az utat az olaszországi partokig.
A migráció balkáni és földközi-tengeri útvonalán is fennáll a veszély, hogy terroristák szivárognak be az izraeli-palesztin konfliktus következményeként – jelentette ki Antonio Tajani olasz külügyminiszter egy rádióinterjúban vasárnap.
Tajani hangoztatta, Olaszország nem becsüli le annak lehetőségét, hogy akár merényletet is elkövethetnek az ország területén. Hozzátette, az a veszély is fennáll, hogy valaki az interneten látottak vagy olvasottak alapján fanatizmusból terroristává válik.
A külügyminiszter az Rtl kereskedelmi rádióadónak adott interjúban arról biztosította az olaszokat, hogy az ország területét jelenleg nem fenyegeti kiemelt veszély, de – tette hozzá – a helyzet gyorsan változhat.
Elmondta, hogy a nemzetbiztonsági tanács szombat esti ülésén
amelyek száma meghaladja a kétszázat.
Ezzel egy időben
Antonio Tajani elmondta: a közel-keleti térségből érkező terroristák a keleti és a déli migrációs útvonalat követhetik Európa felé.
Matteo Piantedosi belügyminiszter korábban arra hívta fel a figyelmet, hogy az Izrael és a palesztinok közötti feszültség, valamint az azt kísérő humanitárius válsághelyzet növelni fogja a migrációs áramlatot.
Guido Crosetto védelmi miniszter szerint erősíteni kell a határok védelmét. „A szegénység és háború elől menekülők csoportjaiban
– szögezte le Crosetto.
Az utóbbi napokban ismét erősödött a Lampedusa szigetén kikötő csónakok száma, és egyre többen vallják magukat palesztin menekültnek.A migrációs áramlat az utóbbi hetekben enyhülni látszott, de a hatóságok beszámolója szerint most ismét erősödött az időjárás javulása miatt. Az ősz beállta ellenére az emberkereskedők, ahogy elcsendesedik a tenger, azonnal vízre teszik az emberekkel megtömött csónakokat.
Lampedusa szigetén kötött ki 49 emberrel a fedélzetén a Nadir nevű civil hajó, amelyet a Resqship német nem kormányzati szervezet működtet.
Az Ocean Viking, az Orvosok határok nélkül szervezet hajója az abruzzói Ortona kikötőjében ért partot 128 migránssal. Idén Ortonában már hat NGO-hajó kötött ki.
A római belügyminisztérium adatai szerint év eleje óta Olaszországba több mint 148 ezren érkeztek, a tavalyi év ugyanazon időszakéban mért kevesebb mint 93 ezerhez képest.
A legfrissebb olaszországi rendőrségi adatok szerint a 16 és 18 év közötti bevándorlók most először több bűncselekményt követtek el, mint az olasz fiatalok. A migránsok többnyire verekedés, rablás, nemi erőszak miatt kerül a rendőrség látókörébe. Ennek okát abban látják, hogy jelentősen megnőtt a szülők nélkül érkező fiatal migránsok száma, akik egyből a bűnözés útjára lépnek.
„Már közel húszezerre teszik a 16 és 18 év közötti bevándorlók számát. Nehéz őket védett intézményekben elhelyezni, gyorsan nyomuk veszik, és az utcán bűnbandákba verődnek” – jelentette Sárközy Júlia, a közmédia olaszországi tudósítója.
Mint mondta, a közbiztonság romlásának érzete folyamatos Olaszországban, egyre több videó jelenik meg, amelyen látható, hogy a migránsok az utcákon összeverekednek, vagy megtámadják a gyalogosokat, illetve kirabolják az időseket.
Albánia két helyszínén egyszerre háromezer embert tudnak fogadni azok a táborok, amelyekben Róma az Olaszországba érkező illegális bevándorlókat akarja elhelyezni – jelentette be Giorgia Meloni olasz miniszterelnök albán kollegájával, Edi Ramával tartott találkozója után.
A római sajtótájékoztatón Meloni közölte, hogy Róma és Tirana szándéknyilatkozatot írt alá a migráció kezeléséről. A protokoll 2024 tavaszáig lép életbe.
Az olasz kormány két tábort nyit Albániában, ezek megvalósítását Róma finanszírozza. Azokat szállítják át az albániai táborokba, akik tengeri mentési művelet során érkeznek meg Olaszországba.
Giorgia Meloni elmondta, hogy a két tábor egyszerre háromezer embert tud befogadni, ami olasz számítások szerint évente 39 ezer migránst jelent. Nem kerülnek az albániai táborokba a tengeri mentéssel Olaszországba érkező nők, gyermekek és sérülékeny emberek.
Az egyik tábor a tengerparti Shengjin, a másik Gjader város térségében lesz: az elsőben kötnek majd ki a migránsok, és ott azonosítják őket. A gjaderi táborba az illegálisnak minősített bevándorlók kerülnek, ahonnan a tervek szerint kiutasítják őket.
A táborok biztonsági ellenőrzése az albán rendőrség feladata lesz. Az olasz miniszterelnök elmondta, hogy a táborok célja az indulások megfékezése.
„Olaszország szólítására Albánia válaszolt” – mondta Edi Rama. Az albán kormányfő hozzátette, hogy földrajzi fekvése miatt Olaszországot rendkívüli mértékben érinti az illegális bevándorlás, és Albánia segítséget nyújthat.
Megjegyezte, Albánia nem az EU tagja, de attól még Európa részének tartja magát, és európai szemmel tekint a közös problémákra.