tóth gabi
A Hamász fellegvárában járnak...
Az izraeli hadsereg (IDF) csapatai Gázavárosban, az iszlamista Hamász fellegvárának „szívében vannak” hadműveletük során – jelentette ki kedden Joáv Galant védelmi miniszter televíziókban közvetített sajtótájékoztatóján.
Hangsúlyozta, hogy Izraelnek nem áll szándékában a háborút követően kormányozni a palesztinok lakta, part menti sávot. „Az IDF erői Gázaváros szívében vannak. Északról és délről nyomultak be oda. A szárazföldi, a légi és a tengeri erők közösen rohamozták meg a várost” – mondta.
„Gyalog, páncélozott járművekkel és harckocsikkal haladnak utászok segítségével minden irányból, és egyetlen célpontjuk van, a Hamász-terroristák Gázavárosban, infrastruktúrájuk, parancsnokaik, bunkereik, kommunikációs központjaik. Szorul a hurok Gázaváros körül” – hangoztatta Galant.
A védelmi miniszter a várost „az ember építette legnagyobb terroristabázisként” jellemezte. Mint mondta, a város alatt sok kilométernyi alagút húzódik, részben olyan iskolák és kórházak alatt, amelyekben a szélsőségesek fegyverraktárakat, kommunikációs központokat és rejtekhelyeket rendeztek be.
Közölte, hogy Jahja Szinvárt, a Hamász gázai vezetőjét elszigetelték bunkerében. Egy újságíró azon kérdésére, hogy kinek az ellenőrzése alatt lesz az övezet a háború után, így válaszolt: „Azt tudom megmondani, hogy ki nem fogja kormányozni a Gázai övezetet. Sem a Hamász, sem Izrael. Minden más lehetséges”.
Galant újfent felszólította a palesztin civil lakosságot, hogy dél felé hagyja el Gázavárost a saját biztonsága érdekében. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök megerősítette védelmi minisztere kijelentéseit, hozzátéve, hogy nem lesz tűzszünet, sem üzemanyagszállítás a Gázai övezetbe, amíg a Hamász szabadon nem engedi az elhurcolt túszokat.
A hadművelettel kapcsolatban pedig kijelentette, hogy „nem fognak megállni”.
Napra pontosan egy hónapja kezdődtek a harcok Izrael és a Hamász között, miután a palesztin terrorszervezet fegyveresei betörtek több dél-izraeli településre. Sokakat megöltek, több, mint 200 embert pedig elhurcoltak Gázába. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök egy interjúban azt mondta: nem lesz tűzszünet, amíg nem engedik el az izraeli túszokat. Hozzátette: az egyetlen dolog, ami hat a Hamászra, az a katonai nyomás.
Ezernégyszáz gyertyát gyújtottak a jeruzsálemi Siratófalnál hétfőn este. A zsidók szent helyén a Hamász palesztin terrorszervezet október 7-ei támadásának áldozataira emlékeztek.
A terroristák ugyanis épp egy hónapja törtek be Izrael területére, mészárlást rendeztek a határ menti kibucokban, a házakat felgyújtották, a túlélőket pedig magukkal vitték Gázába. Egy fesztivál területére is betörtek, ahol legkevesebb kétszáznegyven fiatallal végeztek. Szemtanúk beszámolói szerint még az óvóhelyekre is gránátot dobtak be a Hamász fegyveresei.
A terrortámadásra válaszul az izraeli vezetés hadiállapotot hirdetett és légicsapásokat indított a Gázai övezet ellen. A Hamász által felügyelt egészségügyi hatóságok szerint egy hónap alatt több, mint tízezer ember vesztette életét a harcok miatt.
„Az emberek csak a pincékben bújhatnak el, hogy megvédjék magukat. Hála Istennek, mi túléltük, de öt ember meghalt a közelben. A környéket szétbombázták. Nem érezzük magunkat biztonságban sehol. Még a kórházakat is légitámadások érik. Sehol sem lehetünk biztonságban” – mondta egy gázai férfi.
Izrael hetek óta kéri az övezet északi részén élőket, hogy meneküljenek dél felé. A napokban a zsidó állam hadserege bejelentette, hogy
A légitámadások a Gázai övezet déli részén is rendszeresek. A ritkábban lakott területen nehéz elszállásolni az északról menekülőket. Az emberek többsége a civil szervezetek által felállított ideiglenes táborokban él, miközben egész Gázában élelmiszer- és gyógyszerhiánnyal küzdenek. Hétfő éjjel az egyiptomi határnál fekvő Rafahból is légitámadásokat jelentettek, pedig az ottani átkelőt alig egy hete nyitották meg a sérült palesztinok és a külföldi útlevéllel rendelkezők előtt. Az izraeli miniszterelnök egy tv-interjúban azt mondta: nem lehet szó tűzszünetről, amíg a Hamász nem engedi el az október 7-én elhurcolt izraelieket.
„Nem lesz általános tűzszünet Gázában a túszaink szabadon bocsátása nélkül. Ami a rövid taktikai szüneteket illeti, ilyenek voltak már korábban is. Ellenőrizni fogjuk a körülményeket, hogy lehetővé tegyük az áruk és a humanitárius javak bejuttatását, vagy az egyes túszok távozását, de nem hiszem, hogy általános tűzszünet lesz. Szerintem ez akadályozná a háborús erőfeszítéseket és a túszok kiszabadítására tett erőfeszítéseinket. Mert az egyetlen dolog, ami hat a Hamász bűnözőire, az a katonai nyomás” – fogalmazott Benjámin Netanjahu.
Az izraeli haderő jelentése szerint csapataik elfoglalták a Hamász egyik erődített állását a Gázai övezet északi részén, amelyben páncéltörő rakétákat, fegyvereket és hírszerzési anyagokat találtak. Emellett a terrorszervezetet fegyvereseit támadták az egyik kórház közelében, ahol az izraeliek szerint egy fegyverraktár lehetett, a légicsapás ugyanis jelentős másodlagos robbanásokhoz vezetett.
Izrael miniszterelnöke hétfő este kijelentette, hogy országa határozatlan ideig „teljes felelősséget vállal a biztonságért” a Gázai övezetben, miután véget ér a Hamász elleni háború, és ismét elutasította a tűzszünet lehetőségét.
Az ABC News amerikai hírtévé kérdésére, hogy a háború után kinek kellene kormányoznia, Benjámin Netanjahu úgy válaszolt: „Azoknak, akik nem akarják folytatni a Hamász útját”. „Izrael határozatlan időre átveszi a teljes felelősséget a biztonságért” a palesztin területen, „mert láttuk, mi történik, ha nem tesszük. Amikor nincs meg ez a felelősségünk a biztonságért, akkor a Hamász terrorjának olyan mértékű kitörését látjuk, amelyet el sem tudtunk képzelni” – mondta.
A televíziós interjú során Netanjahu ismét elutasította a Gázai övezetben a tűzszünet gondolatát a palesztin iszlamista mozgalom által az Izrael elleni október 7-i, a konfliktust kirobbantó támadás során elrabolt túszok szabadon bocsátása nélkül.
„Nem lesz tűzszünet, általános tűzszünet Gázában a túszaink szabadon bocsátása nélkül” – mondta. „Ami pedig (…) a kis szüneteket illeti – egy óra itt, egy óra ott –, már megvoltak” – tette hozzá.
– ismételte meg.
„Ez akadályozná a túszaink kiszabadítására irányuló erőfeszítéseinket, mert az egyetlen dolog, ami hat ezekre a bűnözőkre és a Hamászra, az a katonai nyomás, amit mi gyakorolunk” – tette hozzá. Arra a kérdésre, hogy felelős-e az október 7-i támadásért, Netanjahu azt válaszolta: természetesen.
„Nincs kétség, és ezt a háború után kell megoldani” – mondta, hozzátéve, hogy
Október 7. óta a hatóságok szerint több mint 1400 ember halt meg Izraelben, többségükben civilek, akiket a Hamász támadásának napján öltek meg, amely a leghalálosabb volt Izrael történetében.
A Hamász több mint 240 túszt is ejtett. A Gázai övezetet – ahol 2007 óta a Hamász van hatalmon – ért izraeli megtorló bombázásokban 10 022 ember halt meg, többségük civil, köztük több mint négyezer gyermek – közölte a Hamász egészségügyi minisztériuma hétfőn.