tóth gabi
A legerősebb párt képviseletében.
Hivatalosan is megbízta a kormányalakítással hétfőn Andrzej Duda lengyel elnök Mateusz Morawiecki eddigi miniszterelnököt, akinek négy héten belül bizalmat kell kérnie az októberi parlamenti választások nyomán megalakult új szejmtől.
Hétfő délelőtt a szejm alakuló ülésén Morawiecki a lengyel alkotmánnyal összhangban benyújtotta lemondását, de kabinetje az új kormány beiktatásáig hivatalban marad.
Morawiecki 2017 óta vezeti a 2015-ben hatalomra jutott Jog és Igazságosság (PiS) kabinetjét. Az idei parlamenti választáson a PiS a legtöbb, 194 mandátumot szerzett a 460 fős szejmben, de nem rendelkezik önálló többséggel.
További 18 mandátummal rendelkezik a nemzeti radikális és újliberális pártok szövetsége, a Konföderáció.
Andrzej Duda az új kormány alakítását célzó megbízás alkalmából rendezett ünnepségen reményét fejezte ki, hogy Morawiecki kabinetje megszerzi majd a parlamenti többség támogatását, és a PiS-frakciónál szélesebb parlamenti együttműködés keretében folytatja munkáját.
A leendő kormány előtt álló kihívásokról beszélve az elnök fontosnak nevezte, hogy Lengyelország megőrizze pozícióját az Európai Unióban és a NATO-ban.
Morawiecki a hétfő délutáni parlamenti beszédében az Európai Parlament alkotmányügyi bizottságában (AFCO) október végén megszavazott, az egyhangú döntéshozatal kötelezettségét 65 területen megszüntető tervezetre utalva a nemzeti szuverenitást védő, pártpolitikai hovatartozástól független koalíció létrehozására szólította fel a képviselőket.
A Morawiecki által összeállítandó új kabinetet az államfő két héten belül iktatja be. A kormányprogramot a beiktatást követő további két héten belül kell a szejm előtt bemutatni, az alsóház bizalmi szavazáson dönt a jóváhagyásról. A kormány elfogadásához abszolút többségre és az összes képviselő legalább felének jelenlétére van szükség.
Szymon Holowniát, a négy parlamenti frakcióból álló tömb jelöltjét, a Lengyelország 2050 (Polska 2050) nevű párt vezetőjét választotta meg házelnöknek a lengyel parlamenti alsóháza, a szejm hétfői alakuló ülésén.
Az októberi parlamenti választások nyomán megalakult, 460 fős szejmben Holownia házelnökké választását 265 képviselő támogatta. Elzbieta Witek eddigi házelnökre, akit az eddig kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) állított jelöltként, 193 képviselő szavazott.
A négy parlamenti tömörülés által múlt pénteken kötött koalíciós szerződés értelmében Holownia két évig lesz házelnök, a ciklus második felében a szintén a koalíció részét képező Új Baloldal tömörülés jelöltje, Wlodzimierz Czarzasty váltja őt a poszton.
A koalíció együttesen 248 mandátummal, a PiS pedig 194 mandátummal rendelkezik az alsóházban. Tizennyolc mandátumot szerzett a nemzeti radikális és újliberális pártok szövetsége, a Konföderáció.
A korábban liberális katolikus újságíróként ismert Holownia 2020-ban alapította meg a Lengyelország 2050 pártot, miután az akkori elnökválasztáson a harmadik helyen végzett.
A szejm alakuló ülése elején a PiS jelöltjeként megválasztott Andrzej Duda elnök mondott beszédet, amelyben – Lengyelország biztonsági helyzetére hivatkozva – nyitottságát jelezte a pártok feletti együttműködés iránt.
Egyúttal azt ígérte: ügyelni fog a 2015-tól nyolc éven át kormányzó PiS prioritásai, köztük a családtámogatási politika további megvalósítására, és fontos ügyek védelmében szükség esetén a neki járó vétójoggal is él.
A parlamenti ülés során a lengyel alkotmány értelmében benyújtotta lemondását Mateusz Morawiecki eddigi kormányfő. Az államfői hivatal hétfőn megerősítette: összhangban a lengyel alkotmányos szokásjoggal, a választáson a legtöbb szavazatot szerző tömörülés – vagyis a PiS – jelöltjeként Morawiecki még hétfő este kap elsőként hivatalos kormányalakítási megbízást Andrzej Dudától.
Hétfő este a szejm megválasztotta öt alelnökét is. A hatodik alelnöki posztra a PiS jelöltjeként ismét Elzbieta Witek pályázott. Az ellenzéki politikusok azonban nem támogatták jelöltségét.
Jaroslaw Kaczynski, a PiS elnöke bejelentette: pártja nem állít más jelöltet. A legnagyobb parlamenti frakciónak így nem lesz képviselete a szejm elnökségében. Hétfő délután a lengyel parlament felsőháza, a szenátus is megtartotta alakuló ülését.
A 100 fős testület Malgorzata Kidawa-Blonskát, a KO jelöltjét választotta meg elnökének. A KO, a PSL, a Lengyelország 2050 és az Új Baloldal összesen 66 mandátummal rendelkezik a szenátusban, a PiS-nek 34 szenátora van.
Aláírta a koalíciós szerződést pénteken Varsóban az októberi választások nyomán a lengyel parlamentbe bejutott, és ott többséget alkotó négy eddigi ellenzéki tömörülés.
A szejmben tartott eseményen Donald Tusk, az ellenzék kormányfőjelöltje elmondta: a dokumentum iránymutató lesz kormányalakítási megbízatás esetén.
A szerződés útmutatók és javaslatok gyűjteménye lesz az aláíró tömörülések számára, miután megkapják az államfőtől a (kormányalakítás) lehetőségét – jelentette ki Tusk. Függetlenül attól, hogy meddig kell várni az elnök kezében lévő megoldásokra, a koalíciós pártok készek felelősséget vállalni Lengyelországért – fűzte hozzá.
Ezzel arra utalt, hogy Andrzej Duda elnök hétfőn bejelentette: a lengyel alkotmányos szokásjoggal összhangban elsőként az október 15-i parlamenti választásokon a legtöbb szavazatot nyert tömörülés, a Jog és Igazságosság (PiS) párt jelöltjét, Mateusz Morawiecki jelenlegi miniszterelnököt fogja megbízni kormányalakítással.
Kosiniak-Kamysz a közös sajtókonferencián elmondta: bár a koalíciós partnerek között nem lehet mindent egy közös nevezőre hozni„, létrehoztak ”egy nagyon széles közös nevezőt„ azokból a témákból, amelyeket kormányként meg akarnak valósítani.
„Nagyon széles kompromisszumnak nevezte a megállapodást Wlodzimierz Czarzasty is. A legfontosabb egy toleráns, nyitott, jogállamiságot betartó és felelősségteljes Lengyelország létrehozása” – fogalmazott.
A sajtókonferencia után közzétett megállapodás szerint Kosiniak-Kamysz, valamint – az Új Baloldal részéről – Krzysztof Gawkowski lennének a kormányfőhelyettesek Tusk kabinetjében.
A szejm elnökének a választási ciklus első két évére Szymon Holowniát jelölik, a ciklus második felében Wlodzimierz Czarzasty váltaná őt. A felsőházi (szenátusi) elnök posztjára a KO tagját, Malgorzata Kidawa-Blonskát jelölik, őt két év elteltével egy másik KO-jelölt váltaná.
A megállapodás egyik pontja értelmében megsemmisítenék a lengyel alkotmánybíróságnak az abortuszra vonatkozó előírásokat módosító, tömeges feminista tiltakozásokat kiváltó 2020. évi döntését.
Emelnék a pedagógusok, a közalkalmazottak – köztük a bírák és az ügyészek – fizetését. A bíróságok mentesülnének a politikai nyomásgyakorlástól, az ügyészség független és politikamentes lenne.
Módosítanák a büntetőjogi előírásokat, hogy hivatalból felelősségre vonható legyen a szexuális irányultságot és nemet érintő gyűlöletbeszéd.
Kilátásba helyezik a dokumentumban a PiS-kormány idején alkotmányt és jogot sértő tisztségviselők bíróság elé állítását is.
A 460 fős szejmben a négy tömörülésből álló ellenzéki tömb együttesen 248 mandátummal, a PiS pedig 194 mandátummal rendelkezik. A lengyel parlament hétfőn tartja alakuló ülését, amelyen a lengyel alkotmány értelmében a régi kabinet lemond, de az új kormány beiktatásáig hivatalban marad. Mateusz Morawiecki a parlament alakuló ülését követő tizennégy napon belül kaphat hivatalos kormányalakítási megbízást az államfőtől.