tóth gabi
24 túszt engedtek el.
Nincsenek magyar állampolgárok a Hamász iszlamista palesztin szervezet által szabadon engedett túszok első csoportjában – derül ki az Izraelben pénteken este nyilvánosságra hozott névsorból.
A Hamász által a Gázai övezetből péntek délután elengedett 24 túsz között 13 izraeli állampolgár, 10 thaiföldi és egy Fülöp-szigeteki vendégmunkás van. Az izraeliek közül tizenketten a Nir Óz kibuc lakói, onnan 75 embert, köztük 13 gyereket hurcoltak el az övezetbe.
A már elengedett és a még fogva tartott túszok között számos, egymástól elszakított családtag van. Elengedték a 44 éves Daniele Alonit, akit hatéves kislányával, Emilivel együtt hurcoltak el, amikor meglátogatta a kibucban élő nővérét.
Elengedték az ugyanahhoz a Munder családhoz tartozó 78 éves nagyanyát, az ő 54 éves lányát és kilencéves unokáját. Kiszabadult a 72 éves Adina Mose, akinek férjét meggyilkolták a terroristák, és szintén elengedték a korábban rákbetegségben szenvedő, 78 éves Margalit Mozest. A 77 éves Hanna Kacír is hazatérhetett, akiről az Iszlám Dzsihád iszlamista terrorszervezet korábban azt állította, hogy meghalt a fogságban.
Hazatérhetett a 79 éves Hanna Peri is, akit a Nirim kibucból hurcoltak el október 7-én. Visszatérhet otthonába a 85 éves Jafa Adar, akinek az elrablása a tömeges túszejtésről készült felvételek közül az egyik legismertebb lett: őt a kibucából elektromos járművével együtt hurcolták el a Gázai övezetbe a terroristák.
Szintén visszatérhetett Izraelbe a 34 éves Doron Kac-Aser két kislányával, a négyéves Razzal és a kétéves Avivval együtt. Ők nem éltek a kibucban, hanem éppen a nagymamát látogatták meg ott, amikor rájuk törtek a támadók.
– közölte Annalena Baerbock német külügyminiszter Karlsruhéban, ahol a Zöldek kongresszusán vesz részt.
– A szövetségi kormány „rendkívül hálás” minden közreműködőnek – mondta a külügyminiszter, aki személyesen mondott köszönetet katari kollégájának, a Nemzetközi Vöröskeresztnek és Egyiptomnak. A szabadságát visszanyerő négy izraeli-német kettős állampolgárt Nir Óz kibucból hurcolták el – jelentette a dpa német hírügynökség.
Német részről mindeddig nem közöltek pontos számot a német állampolgársággal is rendelkező túszokról. A külügyminisztérium a múlt hónapban nyolc „eltűnt” német állampolgárról beszélt.
Időközben megérkezett Izraelbe a Hamász által fogva tartott túszok első csoportja. A Gázai övezetet uraló iszlamista Hamász fegyveresei október hetedikén törtek be Izraelbe. Több mint ezer embert lemészároltak, és legalább kétszázötven túszt hurcoltak magukkal Gázába.
Végeláthatatlan sorban araszoltak Dél-Izraelben a Gáza felől érkező izraeli tankok, katonai járművek és munkagépek péntek reggel. Az első egységek helyi idő szerint hét órakor lépték át az övezet határát, miután életbe lépett a négynapos tűzszüneti megállapodás.
Gázaváros fölött sűrű füst gomolygott. Az izraeli légierő még a fegyvernyugvás életbe lépése előtti órákban is támadta a Hamászhoz köthető célpontokat. A hadsereg felvételeket is közzétett arról, ahogyan – állításuk szerint – csapást mérnek az al-Sifa kórház területén lévő terrorista alagútra.
Amint a fegyverek elhallgattak, a rafahi határátkelőnél várakozó kamionok is elindulhattak a Gázai övezetbe. A megállapodás részeként
Eközben Izrael felkészült a szabaduló túszok fogadására.
Izraelnek, pontosabban a Nemzetközi Vöröskereszt képviselőinek. Azt nem tudni előre, kiket engednek szabadon: a pontos névsort minden nap délután közlik az izraeli hatóságokkal.
„A Vöröskereszt szállítja át a túszokat az egyiptomi határon, ahol az izraeli hadsereg veszi át őket. Az azonosítás után egy izraeli bázisra viszik a civileket, és telefonon kapcsolatba léphetnek a családtagjaikkal” – mondta el Ziv Agmon, az izraeli kormányfői hivatal egyik tanácsadója.
A kiszabadult túszokat ezután öt kijelölt izraeli kórházban fogadják, ahol megfelelő egészségügyi ellátást kapnak és személyesen is találkozhatnak szeretteikkel.
Izraeli katonák várják a Gázai övezetet uraló, palesztin iszlamista Hamász szervezet által fogva tartott izraeli gyerekek érkezését a Tel-Aviv közelében lévő Petah Tikvában lévő Schneider Gyermekkórház helikopter-leszállópályáján 2023. november 24-én (Fotó: MTI/EPA/Abir Szultan)
Az izraeli hatóságok
Péntek délután a megszállt Ciszjordánia területén lévő Ofer börtönbe szállították azt a 39 palesztint, akiket az első 13 túsz elengedésével egy időben adnak át a Vöröskereszt munkatársainak.
Tel-Aviv utcáin az emberek énekelve-táncolva ünneplik a túszok első csoportjának hazaérkezését. Az izraeli sajtó információi szerint a
a Hamász fogságából, őket Kairó közvetítésével, egy külön megállapodás alapján engedték el.
A pénteken Gázában életbe lépett fegyverszünetnek köszönhetően az ENSZ növelni tudta az övezetbe irányított segélyszállítmányok mértékét: 137 teherautót rakodtak ki – közölte az ENSZ humanitárius ügyeket koordináló hivatala (OCHA).
Tájékoztatásuk szerint a Hamász iszlamista palesztin szervezet és Izrael között október 7. óta tartó konfliktus kezdete óta ez volt a legnagyobb humanitárius konvoj.
A hivatal közleménye szerint 129 ezer liter üzemanyag és 4, gázt szállító teherautó is áthaladhatott a gázai határon, továbbá 21 válságos állapotú beteget evakuáltak a Gázai övezet északi részéből.
„Több százezer embernek segítettünk élelmiszerrel, vízzel, orvosi felszereléssel és más elődleges fontos cikkekkel” – tette hozzá az OCHA. A hivatal ígéretet tett: azon dolgozik, hogy fokozzák a humanitárius műveleteket a következő napokban annak érdekében, hogy Gáza-szerte kielégítsék a lakosság igényeit.
Pedro Sánchez spanyol és Alexander De Croo belga miniszterelnök kiváltotta pénteken Izrael felháborodását azzal a bírálattal, miszerint az izraeli hadsereg „válogatás nélkül” gyilkolja a gázai palesztinokat, illetve hogy Izraelnek a Hamásszal szembeni megtorló offenzívájában tiszteletben kellene tartania a nemzetközi humanitárius jogot.
Izrael szerint ezek a megjegyzések bátorítják a terroristákat, ezért a külügyminisztériumba kérették a két európai ország nagykövetét.
Sánchez és De Croo Egyiptomban tett látogatást pénteken, és ellátogattak a Gázai övezetbe vezető rafahi átkelőhelyhez. A spanyol kormányfő szerint hosszú tűzszünetre van szükség az Izrael és a Hamász közötti háborúban, hogy „megszűnjenek azok a katasztrofális állapotok, amelyeket az (Gázai) övezet népe most átél”.
„Meg kell állítani a civilek halálát okozó akciókat” – tette hozzá Alexander De Croo. Eli Kohen izraeli külügyminiszter ezekre reagálva közleményt adott ki, amelyben „hamis állításokkal” vádolta meg Sánchezt és De Croó-t. Bekérette a spanyol és a belga nagykövetet, hogy magyarázatot kérjen tőlük ezekre a kijelentésekre.
Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő a maga részéről közölte, hogy a két európai politikus elmulasztotta felhívni a figyelmet a „Hamász által elkövetett emberiesség elleni bűncselekményekre.
„Benjámin Netanjahu határozottan elítéli a belga és a spanyol miniszterelnök nyilatkozatát, mert azokban nem az izraeli állampolgárokat legyilkoló és a palesztinokat élő pajzsként használó Hamászt tették teljes mértékben felelőssé a szervezet által elkövetett, emberiesség elleni bűncselekményekért” – áll a kormányfői hivatal által kiadott közleményben.
Egy nappal korábban Pedro Sáchez Izraelben járt, és Benjámin Netanjahuval, Jichák Hercog államfővel, valamint Rámalláhban Mahmúd Abbásszal, a Palesztin Hatóság elnökével tárgyalt, és felvetette egy olyan nemzetközi konferencia ötletét, amelyen az izraeli-palesztin konfliktusról volna szó egy életképes palesztin állam megalapítása érdekében.
A Hamász kormánya szerint megközelítőleg 15 ezren haltak meg a Gázai övezetben, kétharmaduk nő és gyermek, míg az izraeli hatóságok szerint az október 7-i támadásban ezerkétszáz embert mészároltak le a Hamász fegyveresei.