kulcsár edina
Szijjártó Péter kihangsúlyozta.
A kormány a lehetséges további két magyar túsz szabadulását is megpróbálja majd előmozdítani, amint a nők és gyermekek után erre a férfiak esetében is megnyílik az út a Gázai övezetben – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Brüsszelben. Hogy miért használta a lehetséges szó? Erről is beszélt a miniszter.
A minisztérium közlése szerint a tárcavezető az európai uniós külügyi tanács ülését követő sajtótájékoztatóján kérdésekre válaszolva üdvözölte az Izrael és a Hamász terrorszervezet közötti tűzszünetet, minthogy az túszok szabadon bocsátását, emberi életek mentését tette lehetővé.
Rámutatott:
Ennek kapcsán leszögezte, hogy az utóbbi hetekben sokszor beszélt a katari külügyi államminiszterrel, akinek a segítségét kérte, és kollégája biztosította is erről, továbbá folyamatos tájékoztatást nyújtott a tárgyalások állásáról, amiért köszönettel tartozik Magyarország.
„Mindkétszer tudtuk előre már aznap hajnalban, hogy a magyar túszok neve rajta van azon a listán (…) Egyszerűen azért nem hoztuk ezt nyilvánosságra, mivel azzal veszélyeztettük volna az akció sikerét, a kimentett túszok egészségét és életét, s nyilvánvalóan ezt senki nem akarta megkockáztatni” – tudatta.
– tette hozzá.
Szijjártó Péter kiemelte, hogy „minden bizonnyal” van még két magyar állampolgárságú férfi a Hamász fogságában.
„Ugye ez azért bizonytalan, mert egyelőre egyikükről sem kaptunk visszajelzést, egyikükről sem tudunk tartózkodási hely szempontjából, tehát sajnos nem tudunk róluk semmit” – fogalmazott.
– mondta.
„Minél hosszabb a tűzszünet, annál jobb, mert annál nagyobb van esély arra, hogy minél több ártatlan ember ki tudjon szabadulni a Hamász fogságából” – összegzett.
Három magyar állampolgár szabadult ki a Hamász fogságából. A pénteken életbe lépett tűzszüneti egyezmény szerint a terrorszervezet vállalta, hogy összesen ötven, Gázában fogva tartott izraeli nőt és gyereket enged el, cserében százötven palesztin fogolyért. A kiszabadítottak között egy 8, egy 15 és egy 18 éves magyar lány van. A körülményekhez képest jól vannak, biztonságba helyezték őket.
Megrendülten nyilatkozott egy hete a túszul ejtett két magyar állampolgársággal is rendelkező kislány, Ella és Dafna édesanyja. Izraelben várta, hogy hírt kapjon a gyermekiről. Akkor még csak remélte, hogy hamarosan újra láthatja őket.
Telefonján mutatta az elrablásukkor készült videót. A testvérpárt október 7-én hurcolták el. Édesapjuk új családjánál voltak látogatóban, amikor a Hamász terroristái rájuk támadtak.
„Betörtek a házukba, és a lányaimon kívül mindenkit megöltek: az apjukat, az élettársát és annak fiát, őket pedig Gázába vitték. Hiszem, hogy jól vannak, és az izraeli hadsereg kiszabadítja őket” – mondta bizakodva az édesanya Maayan Zin.
Egy héttel később újra megölelhette lányait. Kulifai Máté, a Hetek című lap főszerkesztő-helyettese hozta nyilvánosságra közösségi oldalán a találkozás pillanatáról készült fotót, amelyhez azt írta:
Ella és Dafna 51 napot töltött a Hamász fogságban. A többi tússzal együtt vasárnap szabadult ki. A Vöröskereszt munkatársai várták őket.
Rajtuk kívül még egy izraeli–magyar kettős állampolgárt engedtek el a Hamász terroristái a hétvégén.
ahol egy zsidó ünnep miatt gyűltek össze.
Szijjártó Péter vasárnap este a közösségi oldalán jelentette be, hogy az Izrael és a Hamász megállapodása alapján
A külügyminiszter megköszönte a katari kormány segítségét és közölte: ezzel minden magyar túsz kiszabadult, akik az izraeli–Hamász megállapodás alapján szabadon bocsátandók, vagyis a nők és gyermekek.
Erről beszélt az M1-en az MCC geopolitikai műhelyének vezető kutatója. Somkuti Bálint hangsúlyozta: ez egy kényes művelet volt, amely sikerrel zárult.
„Nagyon kényes és összehangolt művelet volt, amelyet sok esetben külsős csapatok is megpróbálnak megzavarni. Tegnap arra is volt precedens, hogy később kerültek elengedésre a túszok, mert a Hamász úgy ítélte meg, hogy nem teljesültek a feltételek, tehát ez egy
– magyarázta Somkuti Bálint.
Jelenleg még két magyar állampolgárságú túsz várja, hogy a Hamász szabadon engedje.
Izrael és a Hamász megállapodott, hogy két nappal meghosszabbítják a tűzszünetet és további túszokat, foglyokat engednek el – jelentette be a katari külügyminisztérium.
A megállapodás katari és egyiptomi közvetítéssel való létrejöttét a palesztin iszlamista szervezet is megerősítette Gázában, hozzátéve, hogy a tűzszünet meghosszabbítása „a korábbi feltételek alapján” történik.
A gázai humanitárius szünet meghosszabbítására szólított fel hétfőn Jens Stoltenberg NATO-főtitkár, mert szerinte ez teszi lehetővé, hogy a térségben élő emberek megkapják a számukra égetően szükséges segélyt, és még több túsz kiszabadulhasson.
Brüsszeli sajtótájékoztatóján a norvég politikus üdvözölte, hogy a Hamász és Izrael közötti megállapodás több túsz elengedéséhez vezetett. Kiemelte, hogy a régióban tapasztalat szenvedés, még fontosabbá teszi a politikai megoldás szükségességét. Mint mondta, a NATO-szövetségesek jelen vannak a tágabb közel-keleti térségben, a többi között az iraki kapacitásépítő missziók révén.
– hívta fel a figyelmet.
Az ukrajnai háborúval kapcsolatban elmondta, hogy a szövetség tagállamainak külügyminiszterei kedden egyeztetést folytatnak a helyzetről.
„Oroszország visszahozta a háborút Európába. Kibertámadásokkal, dezinformációval, energetikai és migrációs zsarolással destabilizálni igyekszik demokráciáinkat” – mutatott rá. Felhívta a figyelmet, hogy az elmúlt hetekben Moszkva migránsokat szállított a finn határra, emiatt le kellett zárni átkelőhelyeket. Hangsúlyozta, hogy a NATO szolidaritást vállal új tagállamával, Finnországgal, és üdvözölte, hogy az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség (Frontex) segít megerősíteni a finn határokat.
Stoltenberg elmondta továbbá, hogy a NATO megerősíti Ukrajna hosszú távú támogatását, és a szövetségesek egyetértenek abban, hogy az ország a szervezet tagja lesz.
– hangoztatta.
Kínával kapcsolatban Stoltenberg hangsúlyozta: a távol-keleti ország nem ellenfél, a Pekinggel való párbeszédet pedig fenn kell tartani, sok területen – például éghajlati és fegyverzetellenőrzési kérdésekben – együtt kell vele működni.
Rámutatott azonban, hogy néhány kínai kormányzati intézkedés kihívást jelent a szövetségesek biztonságára nézve, és a NATO-nak együtt kell dolgoznia a válaszlépéseken.
A nyugat-balkáni helyzetről szólva a NATO-főtitkár kiemelte, hogy a többi között Oroszország rosszindulatú kísérleteket tesz a feszültség szítására a régióban.
– jelentette ki.
Végezetül, Stoltenberg sürgette, hogy Magyarország és Törökország mihamarább fejezze be Svédország NATO-csatlakozásának ratifikációját.