tóth gabi
És még 21 pisztolyt.
Továbbra is súlyos a migrációs helyzet Magyarország déli határánál. A szerb hatóságok továbbra sem tudták lezárni a hetek óta tartó akciójukat a kerítés térségében, és az ország déli részén is hasonlóra készülnek.
Folyamatosan ellenőrzi az autókat a szerb rendőrség Szabadkán és környékén. Embercsempészeket és migránsokat keresnek. Az akciójuk hetek óta tart,
A különleges rendőri erők egyik fő bázisa a Tőzeg-tó mellett van, ahol páncélozott járművek is állomásoznak.
A környékbeli romos házak korábban tele voltak migránsokkal, most viszont üresek. A helyiek mégis aggódnak, attól tartanak, mindez csak addig marad így, ameddig a kommandósok ott vannak.
„A Tőzeg-tó környéki hétvégi házakban is migránsok bujkáltak a rendőrségi akciót megelőzően. Tulajdonosaik a rendőrségi akciót követően befalazták az ablakokat téglákkal, hogy a migránsok ne tudjanak visszatérni ezekbe az épületekbe” – mondta a közmédia vajdasági tudósítója, Mészáros György.
Mivel erre a térségre nem terjed ki a szerb hatóságok akciója, a migránsok az utóbbi időben erre próbálták megközelíteni a magyar határt.
„Valóban az utóbbi időben elvétve, két-hármas kis csoportban a migránsok bejutnak. De hát addig még ez a felügyelet van, és ilyen széles körben, én azt hiszem, hogy ez még egy tűrhető állapot” – vélekedett Lackó Róbert, a magyarkanizsai községi képviselő-testület elnöke.
Nem sokkal messzebb, Királyhalomál is van dolga a hatóságoknak, itt egy embercsempész miatt hívták a rendőröket a helyiek.
„A régi határőrség laktanyájában is bujkált állítólag egy embercsempész, a rendőrség lakossági bejelentésre rögtön meg is érkezett, úgy tudjuk, már nem találták ott az illetőt ebben az épületben. De a nyomok alapján, úgy tűnik, hogy valóban napokon keresztül bujkált abban az épületben” – Katona Róbert, Királyhalom Helyi Közösségének tanácselnöke.
A szerb rendőrség október vége óta csaknem
Az autók ellenőrzése közben pedig több mint 200 embert vettek őrizetbe migrációval összefüggésben álló bűncselekmények miatt.
A szerb belügyminiszter kedd este Palicsra látogatott, ahol ismét megígérte, hogy
Bratislav Gasic bejelentette, hogy hamarosan az ország déli részében: Presevo mellett is kialakítanak majd egy bázist.
Kedden Genfben Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is a helyzet veszélyességére hívta fel a figyelmet. Mint fogalmazott: súlyos szintlépés, hogy
Nemet mondunk a migrációra – ez áll abban a videóban, amit a magyar kormány közösségi oldalára tette fel.
A bejegyzéssel ismét felhívták a figyelmet, hogy
Az ívek úgy fogalmaznak: Brüsszelben helyettünk akarnak dönteni arról, hogy kivel éljünk együtt, kiket engedjünk be az országunkba.
Macska-egér harc kezdődött a Vajdaságban a rendőrök és a bevándorlók között. Amikor a kommandósok kivonulnak, a migránsok eltűnnek. De ha nincsenek rendőrök az utcán, a bevándorlók is újra megjelennek. A szerb hatóságok hetekkel ezelőtt kezdtek razziázni, aminek láthatóan meg is van az eredménye: Horgoson, Szabadkán és Belgrádban viszonylagos nyugalom van azóta. A bosnyák–szerb határ környékét azonban elárasztják a migránsok.
Szeméthegyek, ameddig a szem ellát. Megrongált vezeték, tönkretett gyümölcsösök. Így néz ki a magyar határ szerb oldala. Szétdobált ruhák, táskák és a rengeteg hátrahagyott útlevél is jelzi, hogy a migránsok továbbra is jelen vannak a térségben.
Károkat csináltak. Aztán kezdtek lövöldözni, akkor már a népek féltek kimenni a határ szélére.
Nagyobb csoportok helyett most három-négy fős társaságokban érkeznek a szerb fővárosba. Abban bíznak, így nagyobb eséllyel kerülhetik el a hatóságokat. Ebben pedig az embercsempészek is segítenek nekik.
„Én ötezer eurót fizettem azért, hogy eljussak Európába. Az embercsempészek Afganisztánban, Szerbiában és Boszniában is ott vannak, de most nem tudom hogyan juthatok tovább” – panaszkodott egy afgán migráns.
A szerb kommandósok néhány hete vonultak utcára. Kiürítették az ideiglenes táborokat, de ellenőrizték a taxisokat és a szállásadókat is, akik sok esetben pénzért segítettek nekik.
A razziáknak szemmel látható eredményi vannak. A legtöbb településen jelenleg nyugalom van, a helyiek azonban attól tartanak mindez csak átmenti.
Ez jól látható azokban a városokban is, ahol nem voltak rendőrségi akciók. Obrenovacot most is elárasztják a migránsok: a boltokban, a kávézókban és az utcákon is bevándorlókat látni. Ennek a mobiltelefonüzletnek is nagy forgalma van. Szinte percenként érezik új vásárló az üzletbe.
„Azt gondolom, hogy valaki küldi őket. Mindegyiküknek pontos útvonala van. Tudják, hogy mikor és hova kell menniük. Valaki szervezetten irányíthatja őket” – mondta Milutin Petrovic, egy obrenovaci férfi.
– erről a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója beszélt az M1-en. Bakondi György szerint csak közös akciókkal lehet megakadályozni az incidenseket és a fegyveres összetűzéseket.
„Azok az erőfeszítések, amelyeket a magyar rendőri erők vezénylésével támogattunk, akár a Frontexnél, akár az észak-macedón–szerb határtérségben, ezek minél hatékonyabban működjenek, hogy megelőzzük azokat az atrocitásokat, azokat a súlyos közbiztonsági fenyegetéseket, amelyeket a határtérségben az elmúlt másfél-két hónapban tapasztaltunk, amikor fegyveres incidensek érték többek között a rendőri erőinket is” – magyarázta Bakondi György.
Bakondi György hozzátette: nem véletlen, hogy
A súlyos támadások ugyanis veszélyeztetik a magyar szuverenitást, ezáltal a magyarok biztonságát is.
A kormány ezért a magyar embereket arra kéri, tegyék egyértelművé, hogy elutasítják-e a migránsgettók létrehozását, vagy elfogadják a brüsszeli migrációs terveket.
Folyamatosan zajlik azoknak a járműveknek az elszállítása a déli határ közelében, amelyeket az embercsempészek hagytak hátra az elmúlt hetekben. Akár több száz autó és autóroncs is lehet az érintett homokhátsági településeken és környékükön. A múlt héten megjelent kormányrendelet szerint a kormányhivatal munkatársai értesítést helyeznek el a járműveken, amelyeket négy nap után egy központi telephelyre szállítanak. Közben Szerbiában tovább folytatják a hatósági akciókat a migránsok és az embercsempészek ellen, de így sem csökkent a balkáni útvonal népszerűsége.
Egymást követve érkeztek kedden reggel az autószállítók Mórahalom határába. A néhány kilométeres útszakaszon ugyanis több elhagyott autóroncs is áll, amik általában lopott vagy autókölcsönzőből bérelt kocsik, és az embercsempészek hagyták hátra, a határ magyar oldalán. Ezeket most a hatóság egyenként elszállíttatja.
Az üzemképtelen járművek környékén már az illegális autóbontók is megjelentek. A helyiek szerint a roncsok balesetveszélyesek.
A hatóságok fellépése miatt
leggyakrabban tanyabeállókban vagy éppen valakinek a termőföldjén.
„Főként a mezőgazdasági területeken fordult gyakran elő, hogy amikor a gazda reggel kiment a földre dolgozni, hogy felszedje a terményét, például a burgonyát, azt látta, hogy a földje sarkában bent áll az elhagyatott gépjármű, ez károsította a termést is” – sorolta Király Richárd, a mórahalmi rendészeti csoport mezőőre.
Mórahalom polgármestere elmondta, hogy
ezért a szolgálat újbóli meghosszabbítását kéri a kormánytól.
„A migrációs folyamatok megakasztása és az embercsempészet ügyeinek kordában tartása érdekében a mezőőri szolgálat által betöltött jelzőrendszeri szerepet erősítendő, ismét a kormányhoz fordulunk, hiszen mindig csak egy évre kapjuk meg ennek a szolgálatnak a finanszírozási feltételeit, most ismét benyújtjuk” – hangsúlyozta Nógrádi Zoltán, Mórahalom polgármestere.
A bejelentést követően először ellenőrizni kell az elhagyatott gépjárművet, és csak utána kerülhet rá az elszállítást jelző cédula.
„A következő napokban folyamatos lesz az autók, autóroncsok elszállítása, ezek egy központi telephelyre kerülnek. A telephelyen három hónapig őrizzük ezeket a járműveket, addig a tulajdonos, üzembentartó jelentkezni tud” – részletezte Salgó László, Csongrád-Csanád Vármegye főispánja.
Azt mondta: mindent elkövetnek, hogy a térségben élők újra biztonságban érezzék magukat és tiszta környezetben élhessenek, ebben pedig a kormány is nagy segítséget nyújt.
„A kormány a költségeket teljes mértékben biztosítani fogja, tehát nincs felső határa azoknak a költségeknek, illetve a kormány által biztosított forrásoknak, amelyek erre a célra szolgálnak” – mondta Mihálffy Béla országgyűlési képviselő.
Eközben a határ túloldalán továbbra is torlódnak a migránsok.
A legtöbben csak pár napot maradnának és máris folytatnák az útjukat Nyugat-Európa felé, azonban egyre több akadály gördül eléjük.
„A rendőrök az afgán parkban szedtek össze minket. Mindenhol ott vannak, és nem engednek minket tovább Európa felé. Most várunk egy kicsit, és utána megpróbálunk Bosznia felé tovább menni” – mondta egy afgán migráns, aki barátaival együtt tart Németország felé.
Van aki úgy gondolja: nem lehet véletlen, hogy ilyen sokan indulnak el Nyugat-Európa felé.
„Én azt gondolom, hogy valaki küldi őket. Mindegyiküknek pontos útvonala van. Tudják, hogy mikor és hova kell menniük. Valaki szervezetten irányíthatja őket. A tovább szállításukat kellene megakadályozni elsősorban” – mondta Milutin Petrovic egy obrenovaci férfi.
Az illegális bevándorlók továbbra is tömegesen érkeznek a balkáni útvonalon, még annak ellenére is, hogy a szerb rendőrség fokozott akciói miatt egyre nehezebb dolguk van Szerbiában.