tóth gabi
Több száz letartóztatás.
Október eleje óta ez volt a legnagyobb ilyen demonstráció az Egyesült Királyságban, ahol ezen a szombaton a háborúban elesett hősökre is emlékeztek. A menet útvonalát kétezer rendőr biztosította, akik több helyszínen is összecsaptak a rájuk támadó ellentüntetőkkel. Csaknem 100 embert őrizetbe vettek.
„Tűzszünetet most!” – skandálták a londoni Hyde Park közelében gyülekező tüntetők szombat délben. A brit fővárosban már négy egymást követő hétvégén tartottak nagyszabású palesztinpárti demonstrációt, ám ezúttal komoly belpolitikai vita előzte meg a tüntetést. A tiltakozó menet útvonala – a korábbiaktól eltérően – a belvárosból a Temze túlpartján lévő amerikai nagykövetséghez vezetett.
A rendőrség már kora reggel kordonokkal zárta le a kormányzati negyedet, amelynek szívében áll a háborúkban elesett katonák tiszteletére állított emlékmű. November 11-én, az első világháborút lezáró fegyverszünet napján, a hagyományoknak megfelelően a britek a háborús hősökre emlékeznek.
Ezért
Rishi Sunak brit kormányfő egyenesen „a háborús hősökkel szembeni tiszteletlenségnek” nevezte a mostani felvonulást. A Scotland Yard vezetője közölte: a rendőrség mindent megtesz azért, hogy megakadályozza az esetleges rendbontásokat, de a törvények értelmében nem tilthatnak be egy békésnek ígérkező tüntetést.
Suella Braverman belügyminiszter egy csütörtökön megjelent véleménycikkben azzal vádolta a londoni rendőrséget, hogy „kivételez a palesztinpárti tüntetőkkel.” Emiatt kormánypárti és ellenzéki oldalról is komoly bírálatok érték.
„Egyértelműen fogalmazok: ezek gyűlöletfelvonulások, és a rendőrségnek zéró toleranciát kell tanúsítania az antiszemitizmussal szemben” – jelentette ki a belügyminiszter.
„Nem is vagytok angolok!”– kiabálták a rendőröknek, akik megakadályozták, hogy a rendbontók közelebb férkőzzenek a palesztinpárti menet útvonalához.
A Scotland Yard közleménye szerint az ellentüntetők napközben több helyszínen is rátámadtak a rendfenntartókra. Csaknem száz embert őrizetbe vettek, akiknél késeket, botokat és kábítószert is találtak.
Sokan palesztin zászlókat lengettek, és a gázai hadművelet azonnali befejezését követelték.
„Én az emberiség oldalán állok, nem tudom, kinek van igaza ebben az izraeli-palesztin dologban. De azt tudom, hogy az embereknek nem kellene meghalniuk, ezért azonnali tűzszünetre és tárgyalásokra van szükség” – mondta az egyik tüntető.
akik antiszemita jelképekkel, illetve a Hamász terrorszervezet által hangoztatott Izrael-ellenes szlogenekkel vonultak fel.
„Izraellel ellenséges tömeg”, „palesztin militáns csoport” – kifogyhatatlan a nyugati médiát teljes egészében uraló balliberális orgánumok találékonysága, miképpen kerüljék meg a Hamász terrorszervezettel kapcsolatban a „terrorista” kifejezés használatát.
Az AFP továbbra sem változtat a szerkesztői irányvonalán: például, amikor a napokban egy Tel-Avivból érkező repülőgép utasai ellen Dagesztánban pogromot kíséreltek meg, a hírügynökség összes tudósítása „egy Izraellel szemben ellenséges tömeg támadásaként” írta le a történteket – írja a Le Figaro. A konzervatív francia lap megjegyzi: a baloldalon kívül
– hiába.
A Le Figaro pár nappal ezelőtt hozta nyilvánosságra azt a belső használatra szétküldött feljegyzést, amelyeket a francia hírügynökség vezetősége küldött szét újságíróinak a Hamász és Izrael közötti konfliktusról való tudósításokkal kapcsolatban.
A lap által megszerzett dokumentum kiemeli: az AFP-nél tilos a „terrorista” kifejezést használni a Hamasz leírására. A szervezetet
– így okítják ki az AFP munkatársait.
A lopinion.fr című lap hozzáfűzi: az AFP következetesen kerülte e kifejezés használatát az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) támadásaival kapcsolatban, illetve a 2001. szeptember 11-i New York-i és a 2015-ös párizsi terrortámadásokról szóló beszámolóiban is.
Itt az ideje, hogy ne használjuk tovább a „terrorista” szót? – vetette fel a BBC szerkesztői gyakorlata kapcsán már 8 évvel ezelőtt a Charlie Hebdo elleni 2015-ös merénylet kapcsán a Guardian. A brit lap már akkor észlelte, hogy a BBC tudatosan kerüli ezt a kifejezést a mészárlás kapcsán.
Most, amikor a Hamász terrorszervezet váratlanul megrohanta Izraelt a Tóra ünnepén, október 7-én, nagyszabású támadást intézve a zsidó állam ellen, a pillanatnyilag rendelkezésre álló adatok szerint 826 izraeli civilt meggyilkolva és legalább 199, a terroristák által Gázába hurcolt túszt ejtve, a BBC hű maradt szerkesztési elveihez:
A kormányzó Konzervatív Párt több parlamenti képviselője is kijelentette: a BBC „megkerüli a valóságot”. A brit közmédia honlapján például a „Mi a Hamász” című, ismeretterjesztő jellegű cikk e kérdést úgy válaszolja meg, hogy a véres, közel ezer fős tömegmészárlást és több száz fős túszejtést elkövető terrorszervezetet „palesztin militáns csoportnak” nevezi.
James Cleverly brit külügyminiszter és Robert Jenrick bevándorlási miniszter egyaránt elítélte a BBC gyakorlatát, s a hírügynökséget meg nem nevezve Rishi Sunak kormányfő is sürgette: „ki kell mondani, mi ez”, nevén kell nevezni a terrorizmust. A BBC egyes jelentéseiben szerepel ugyan a Hamásszal kapcsolatban a „terrorista” szó, de csak akkor, ha közvetlenül idéznek más forrásokat, amelyek a terroristák megnevezésére a „terrorista” szót használják – derül ki a Breitbart című konzervatív lap beszámolójából.
Nem csak a Konzervatív Párt háza tájáról kritizálták a BBC gyakorlatát. A Simon Wiesenthal Központ szerint az október 7-én elkövetett, a katonai áldozatokkal együtt több mint ezer halálos áldozatot követelő támadás „egyenesen és egyszerűen terrorizmus volt” – a szervezet szerint
Luciana Berger baloldali munkáspárti parlamenti képviselő a Daily Mail szerint kijelentette: „Az összes médiának felelőssége van. Ezek az emberek terroristák. A Hamász egy terrorszervezet”.
A politikus rámutatott: „a nyelvezet” igenis számít, és ez a hozzáállás csak növeli a bajt.
A CBC News maga nem nevez konkrét csoportokat terroristának, vagy konkrét cselekményeket terrorizmusnak – jelentette ki a minap büszkén, szerkesztőségi cikkében a kanadai közmédium azt követően, hogy széleskörű felháborodást szült az általuk követett gyakorlat, a Hamász terrorszervezet ügyében a „terrorista” szó kínos elkerülése.
Október közepén még belpolitikai botrányként indult az a fiaskó, melynek kapcsán kitudódott, hogy a CBC egy
kerüljék a Hamász terrorszervezettel kapcsolatban a „terror” szó használatát.
Melissa Lantsman és Rachael Thomas konzervatív képviselők az ügy írásbeli jelentésbe foglalt tanulmányozását és az illetékes szerkesztők parlamenti vizsgálóbizottság elé állítását követelték.
A két képviselő célja az volt, hogy Catherine Taitet, a CBC/Radio-Canada elnök-vezérigazgatóját, valamint a cég egyik felelős igazgatóját, George Achitet megkérjék: magyarázzák el azt az útmutatót, amely
az erőszakos cselekmények és az azokat elkövetők személyének leírásakor. Kezdeményezésük erőteljes politikai ellenállásba ütközött; a hagyományosan baloldali és liberális média „természetesen” a független sajtó meghurcolásaként kezelte a történteket.
Egyetlen egyszer sem szerepelt a „terrorista” kifejezés a New York Times október 7-i Hamász-vérengzésről szóló tudósításában – írja az ajc.org
A New York Times a gázai kórházban történt robbanást követően egyébként elismerte: „a szerkesztőknek jobban kellett volna ügyelniük”, ugyanis
írta meg a Fox News. Amikor tehát kellemetlenné kezd válni az elfogult szemlélet, a lapvezetés azonnal a szerkesztőkre tolja a felelősséget.