tóth gabi
Miért kaptak engedélyt?
Több ezren vettek részt vasárnap Párizsban egy palesztinpárti tüntetésen, a demonstrálók palesztin zászlókat lengettek, és azt skandálták: „Gáza, Párizs veled van”.
Ez volt az első palesztinpárti megmozdulás, amelyet a párizsi rendőrség engedélyezett azóta, hogy a Hamász iszlamista szervezet támadást intézett Izrael ellen október 7-én. A hatóságok azt közölték, a korábbiakkal ellentétben ezúttal azért engedélyezték a tüntetést, mert annak szervezői nyilatkozatban elítélték a Hamász által elkövetett vérengzést, amelyben több mint 1400 emberrel végeztek.
A rendőrség adatai szerint 15 ezren vettek részt a demonstráción, hogy kifejezzék szolidaritásukat a palesztinokkal, és tűzszünetre szólítsanak fel a Gázai övezetben.
Az utóbbi napokban más franciaországi városokban is engedélyeztek palesztinpárti demonstrációkat, miután bírósági döntés született arról, hogy ebben a kérdésben eseti alapon kell eljárni, és nem szabad általános tiltást kihirdetni, mint ahogyan azt a belügyminiszter javasolta.
„Izrael gyilkos, Macron cinkos”, „dekolonizáció nélkül nincs béke” – skandálták a téren tartott békés tüntetés résztvevői.
A kollektíva tagjai többek között az Engedetlen Franciaország elnevezésű radiális baloldali párt mellett a CGT radikális szakszervezet, a Franciaország Palesztina Szolidaritás Egyesület, a Franciaországi Muzulmánok és a Franciaországi Zsidó Unió is.
Az utóbbi napokban más franciaországi városokban is engedélyeztek palesztinpárti demonstrációkat, miután bírósági döntés született arról, hogy ebben a kérdésben eseti alapon kell eljárni, és nem szabad általános tiltást kihirdetni, mint ahogyan azt a belügyminiszter javasolta.
Vasárnap Brüsszelben is tartottak hasonló megmozdulást: mintegy 12 ezer ember gyűlt össze, és követelte az Európai Uniótól, hogy lépjen fel a tűzszünet és a Gázai övezet blokádjának feloldása érdekében.
Újabb terrortámadás volt Európában: Nagy-Britanniában egy marokkói bevándorló leszúrt egy idős férfit. A támadás ugyan egy hete történt, csak most derült ki, mert a brit rendőrség megpróbálta eltitkolni az ügyet. Arra hivatkoztak: nem akarták, hogy más terroristáknak ötletet adjon az eset. A marokkói migráns azért szúrta le az áldozatát, hogy bosszút álljon a Gázára mért izraeli válaszcsapások miatt. Mindeközben Európa-szerte ismét tömegek tüntettek a palesztinok mellett.
„Allahu akbar, vagyis Isten a leghatalmasabb” – kiabálta a palesztinok mellett tüntető tömeg Madridban, miközben egy izraeli zászlót gyújtottak fel. Később aztán a tüntetők meg is taposták a zsidó állam jelképét.
Spanyolországban Barcelonában is az utcára vonultak a többségében muszlim bevándorlók, akik a szabad Palesztináért tüntettek. Százezren vonultak utcára Londonban a palesztinok mellett. A tömeg haladását 1500 rendőr biztosította.
A többnyire bevándorló hátterű demonstrálók az előzetes hatósági figyelmeztetések ellenére többször is kiabálták
jelmondatot, ami szerint a palesztin államot Izrael területén kell létrehozni.
Volt azonban, aki nem a tüntetést választotta. Egy hete vasárnap
A tettest elfogták. Az esetet a hatóságok terrorista indíttatásúnak minősítették, ám csak szerdán hozták nyilvánosságra.
Az elkövető a Gázára mért izraeli válaszcsapások miatt akart bosszút állni – írja a Mandiner. A gyilkosság egy nappal a hétfői, brüsszeli merénylet előtt történt, melynek során az Európai Unió fővárosában két svéd fociszurkolót lőttek le.
majd pedig azt nem terrortámadásként kezelte, „hogy ne adjon ötletet másoknak”.
A Mandiner a brüsszeli Politico-t idézve azt írja: a brit hírszerzési vezetők azt fontolgatják, hogy az Izrael és a Hamász palesztin terrorszervezet közötti háború miatt a legmagasabb szintre emeljék a terrorfenyegetettségi szintet az Egyesült Királyságban. Erre legutóbb egyébként 2017 szeptemberében volt példa.
Az eset kapcsán a Ripost arról írt, hogy
Azok az országok, amelyekben jelentős iszlám kisebbség él, az Egyesült Királyság, Franciaország, Belgium, Hollandia, Spanyolország, Németország, valamint Svédország különösen nagy veszélyben vannak.
Az Európába bejutott terroristáknak nagyban megkönnyíti a helyzetét, hogy mostanra a megengedő migrációs politikának köszönhetően a kontinens nagyvárosaiban olyan nagyszámú iszlám közösség alakult ki, amelyek megfelelő búvóhelyül szolgálhat nekik – erről Bakondi György beszélt az M1-en.
– fogalmazott a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója.
Hozzátette: a jelenlegi helyzetben fontos lenne, hogy az Európai Unió végig gondolja a 2015-óta tartó elhibázott migrációspolitikáját és annak következményei, és a külső határok őrizetére, az európai emberek biztonságára az eddiginél jóval nagyobb figyelmet fordítson.
Jelentős rendőri készültség mellett hatalmas tüntetés volt szombaton Londonban a palesztinok mellett. A Scotland Yard kora esti első becslése szerint a Palestine Solidarity Campaign nevű szolidaritási kampánycsoport szervezte demonstráción százezren vettek részt.
A menet a londoni kormányzati főutcához, a Whitehallhoz vonult; innen nyílik a Downing Street, amely a brit miniszterelnökök hivatalának és rezidenciájának nyújt otthont.
A Scotland Yard már előre felhívta a szombati tüntetés résztvevőinek figyelmét arra, hogy nem nézi tétlenül, ha a demonstráción gyűlölet vezérelte bűncselekmények elkövetését észleli; ilyen esetekre a londoni rendőrség beavatkozást helyezett kilátásba.
Londonban és más brit nagyvárosokban egy hete is tartottak demonstrációkat a palesztinok mellett. A múlt szombati tüntetésen 15 embert őrizetbe vettek. A mostani demonstrációt 1500 rendőr biztosította.
A Scotland Yard terrorellenes ügyosztálya a Gázai övezetet uraló Hamász iszlamista terrorszervezet Izrael ellen két hete végrehajtott támadása óta számos alkalommal felhívta a demonstrációk szervezőinek és résztvevőinek figyelmét arra, hogy a Hamász és az október 7-i terrortámadás nyilvános dicsőítése súlyos bűncselekmény.
A brit terrorizmusellenes törvény alapján 14 évig terjedő szabadságvesztéssel sújthatók, akik a brit kormány által militáns terrorszervezetnek minősített csoportokhoz csatlakoznak, e csoportokat bármilyen módon támogatják, illetve másokat ilyen csoportok támogatására biztatnak.
A szombati londoni tüntetésen az előzetes hatósági figyelmeztetések ellenére többször is hallható volt a „From the river to the sea, Palestine will be free” (A folyótól a tengerig Palesztina szabad lesz) jelmondat, amely arra utal, hogy az ezt skandálók szerint a szabad palesztin államot a Jordán folyó és a Földközi-tenger között, vagyis jórészt Izrael területén kell létrehozni.
Suella Braverman brit belügyminiszter már a múlt heti tüntetés előtt levelet intézett az angliai és a walesi rendőrkapitányságok parancsnokaihoz, annak megfontolására kérve a rendőri vezetőket, hogy a jelmondat, amely korábbi Izrael-ellenes tüntetéseken is rendszeresen elhangzott, nem tekinthető-e Izrael megsemmisítését célzó, erőszakcselekmények végrehajtására irányuló szándék kifejezésének.