kulcsár edina
Pattanásig feszült a helyzet.
Tévedésből lőtt egy egyiptomi határőrségi állásra a két ország határán egy izraeli harckocsi – közölte vasárnap az izraeli hadsereg.
Az eset Kerem Salom térségében történt. A hadsereg közleményben sajnálkozását fejezte ki az incidens miatt. Vizsgálatot indítottak az ügyben.
Az egyiptomi hadsereg szóvivője közölte, hogy a csapás következtében a határőrség tagjai közül néhányan könnyebben megsebesültek.
Kerem Salom teherforgalmi határátkelő, az Izrael, Egyiptom és a Gázai övezet közötti háromszögű határövezetben fekszik, az Egyiptom és a Gázai övezet közötti Rafah átkelőtől délre, amelyen át szombat óta érkeznek segélyszállítmányok a támadása óta „totális blokád” alá helyezett palesztin terület lakóinak.
Egyre intenzívebben támadja Izrael a megszállt palesztin területeket. A hadsereg szóvivője szerint a Gázában és Ciszjordániában végrehajtott légicsapásokban a Hamász terrorszervezet több tagja, és egy parancsnok is meghalt. Közben a Hezbollah támadásai miatt újabb településeket evakuálnak a Libanonnal határos észak-izraeli térségben. Benjamin Netanjahu miniszterelnök figyelmeztette a síita fegyveres szervezetet, hogy ne rángassa bele Libanont a háborúba.
Romokban hever az Al-Anszar mecset legalsó szintje, a ciszjordániai Dzsenínben. Az izraeli légierő vasárnap hajnalban mért csapást az imahelyet is magába foglaló épületegyüttesre, amely alatt a palesztin Iszlám Dzsihád fegyvereseinek rejtekhelyét sejtették. Az izraeli hadsereg szóvivője közölte, hogy a célzott csapásokkal legalább két terroristát megöltek, a többieket elfogták.
A Palesztin Hatóság által irányított, megszállt Ciszjordánia északi részén fekvő Dzsenínben több mint 10 ezren élnek egy menekülttáborban, amely a radikális csoportok fellegvárának számít.
Az elmúlt éjszaka az izraeli légierő a gázai célpontokat is a korábbinál hevesebben támadta. Az övezet középső részén fekvő Nuiserat menekülttáborban porig romboltak egy zsúfolt piacot. Helyi források szerint a légicsapásban legalább tíz ember meghalt.
A hírszerzési adatok alapján végrehajtott intenzív támadásokkal tucatnyi terroristát öltünk meg Gázában, köztük a Hamasz rakétaegységeit irányító egyik parancsnokot. A műveleteink célja továbbra is az, hogy likvidáljuk a terrorszervezet tagjait és vezetőit, mindenkit, akinek köze van a két héttel ezelőtti szörnyű mészárláshoz – közölte az izraeli hadsereg szóvivője.
Rakéta csapódott be az egyiptomi határ közelében lévő Han Júnisz központjában is, ahol egy kávéházat ért találat. Palesztin közlés szerint, a támadásnak tucatnyi halálos áldozata és legalább hetven sérültje van. A várost és a közelben lévő menekülttábort az elmúlt napokban elárasztották a Gázai övezet északi részéről érkezők, akik az izraeli hadsereg felszólítására hagyták el otthonaikat, már több mint 700 ezren.
A gázai határnál izraeli tankok és tüzérségi egységek sorakoznak.
Az érintett településeken terjesztett szórólapok szerint a terroristák bűntársának tekinthetik azt, aki marad.
A Libanonnal határos észak-izraeli térségből is evakuálják a civileket. A tervek szerint több, mint negyven települést ürítenek ki. Az Irán által támogatott libanoni székhelyű síita fegyveres csoport a Hezbollah, ugyanis egyre sűrűbben támadja a határmenti izraeli területeket.
Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő könyörtelen válaszcsapásokat helyezett kilátásba. A politikus vasárnap az északon állomásozó egységeknél tartott szemlét.
– jelentette ki a kormányfő.
Közben újabb, gyógyszert és alapvető élelmiszereket szállító segélykonvoj indult el Egyiptomból a két hete lezárt Gázai övezetbe. A rafahi ákelőnél még mindig több mint százötven kamion várakozik, de az első szállítmányok csak szombaton léphették át a határt. Az ENSZ mellett több ország, köztük az Egyesült Államok is arra szólította fel Egyiptomot, hogy ne zárja le az átkelőt a humanitárius segítség előtt.
A teherautókon orvosi eszközöket, élelmiszereket és egyéb segélyeket szállítottak. Az AFP helyszínen tartózkodó tudósítója hat üzemanyagot szállító tartálykocsit is látott áthaladni a határon.
A rafahi átkelőt szombaton nyitották meg a humanitárius segélyszállítmányok előtt. Húsz teherautón érkeztek gyógyszerek, gyógyászati segédeszközök és élelmiszerek. Ezek voltak az első segélyek, amelyek eljutottak a gázai lakossághoz azóta, hogy kirobbant a háború Izrael és az övezetet uraló palesztin Hamász között.
A Gázai övezetben már a legújabb harcok kezdete előtt is a lakosság nagyjából 60 százalékát látták el humanitárius segélyekkel. Az ENSZ számításai szerint jelenleg naponta 100 teherautónyi segélyre lenne szüksége a Gázai övezetben élőknek.
A Hamász ellenőrzése alatt álló gázai egészségügyi minisztérium azt közölte vasárnap, hogy 4651-re emelkedett a harcokban megölt palesztinok száma a Gázai övezetben, a sebesültek száma pedig meghaladja a 14 ezret. A szóvivő szerint a halálos áldozatok között van 1873 kiskorú és 1023 nő.
A gázai hatóságok közlése szerint az izraeli csapások következtében a Gázai övezet lakóépületeinek már mintegy fele megrongálódott vagy összedőlt, és emiatt a helyi lakosság nagyjából 70 százalékának el kellett hagynia otthonát.