kulcsár edina
Brüsszel egyre több pénzt kér.
A magyar kormány nem támogatja az uniós költségvetés-módosítási javaslatot – jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón szerdán.
A politikus azt mondta: több okból sem támogatják a javaslatot. Elfogadhatatlannak tartják, hogy „Brüsszel több pénzt kér”. Kijelentette, a migránspaktum végrehajtását a kormány összeegyeztethetetlennek tartja Magyarország érdekeivel, és ellentétesnek Európa érdekeivel is.
A brüsszeli bürokraták fizetésemelését sem tudják támogatni – folytatta.
Közlése szerint jelenlegi formájában nem tartják jónak az Ukrajna támogatására vonatkozó részt sem. A javaslat szerint ugyanis négy évre adna támogatást az unió Ukrajnának.
Nem tartják jónak, hogy Ukrajna támogatását beemeljék az uniós költségvetésbe – húzta alá.
Csák János az új, kamattámogatott csok plusz előnyeit részletezte, míg a Miniszterelnökséget vezető miniszter a palesztin-izraeli konfliktus mellett aktuálpolitikai kérdésekre is válaszolt.
2015-ös bevezetése óta eddig 233 ezer család vette igénybe a családi otthonteremtési kedvezményt (csokot), mintegy 254 milliárd forint értékben – jelentette ki Csák János kulturális és innovációs miniszter. Hozzátette, hogy az elmúlt időszakban az ingatlanárak jelentősen emelkedtek, ezért megcsappant az igény a városi csokra, a rendszer átalakítása ezért elengedhetetlenné vált.
A kedvezményes kamatozású hitelt telek vásárlásra nem lehet fölvenni, ugyanis a kormány célja, hogy fedél legyen a családok feje fölött – tette hozzá a tárcavezető.
A miniszter hangsúlyozta, hogy a hitel teljes összegéből az első gyermek születése után egymillió, a második után négymillió, a harmadik gyermek születése után 15 millió forint visszafizetését elengedi a kormány.
A kormány egyetért az Országgyűlés ma elfogadott határozatával, vagyis a lehető leghatározottabban elítéli azt a brutális támadást, amely Izraelt érte – mondta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Európának pedig különösen kiemelt érdeke, hogy a térségbeli országok is megőrizzék stabilitásukat.
Hozzátette, mindannyiunk érdeke, hogy Egyiptomot segítsük, hiszen ha Európa nem segíti Egyiptomot, akkor Törökországon keresztül Európába jöhetnek azok a milliók, akik a jelenlegi helyzetben menekülni kényszerülnek.
Gulyás Gergely kiemelte, mindenkinek tekintettel kell lennie az áldozatokra, Magyarország pedig világos határvonalat von a gyülekezési jog alkotmányos keretek közötti gyakorlása és a terrorizmus melletti tüntetések közé. Ez utóbbi nem fér bele, ezért terroristák melletti szimpátia tüntetések Magyarországon nem engedélyezettek – fogalmazott.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint Nyugat-Európában látszik, hogy milyen következményekkel jár a tömeges migráció, milyen kezelhetetlen helyzeteket eredményez. Megjegyezte, Magyarország sokat tett azért, hogy a közel-keleti térségben veszélyben lévő magyar állampolgárok hazakerülhessenek, a honvédség gépei a konfliktus kirobbanása óta többször berepültek a konfliktus zónába és 445 magyar állampolgárt hoztak haza Izraelből.
– mondta Gulyás Gergely, megjegyezve, hogy a legfrissebb tudásunk szerint mindannyian épségben vannak.
Az EU-s költségvetés tervezetéről Gulyás Gergely azt mondta, hogy a magyar kormány nem szeretne fizetésemelést adni a brüsszeli bürokratáknak, és Ukrajna támogatását sem tartja elfogadhatónak ebben a formában. Az teljesen elfogadhatatlan, hogy az Európai Bizottság négy éves programban szeretne finanszírozást nyújtani Ukrajnának. Ezzel csak meghosszabbítják a háborút a miniszter szerint.
75 milliárd forinttal támogatja a kormány a Molekuláris- Ujjlenyomat Kutató Központot
Csák János leszögezte, a kormány további 75 milliárd forinttal támogatja a Krausz Ferenc vezette Molekuláris- Ujjlenyomat Kutató Központot, emellett létrejött a Magyar Kutatósági Kiválósági Tanács, melynek elnökségét szintén Krausz Ferenc vállalta.
A közmédia bulgáriai gáz tranzitdíj-emelésre vonatkozó kérdésére reagálva Gulyás Gergely kifejtette: ez nyilvánvalóan egy büntetőadó, amely elfogadhatatlan. Magyarország jelezni fogja Bulgáriának, hogy ez egy büntetőadó, és hogy európai uniós szövetségesként ez nem elfogadható, azzal összeegyeztethetetlen lépés.